Προς rocking.gr

Ποιος είναι τελικά ο στόχος του φόρουμ rocking.gr? Είναι η ενημέρωση και η ανταλλαγή απόψεων πάνω στην αγαπημένη μας μουσική ή απλά μια βιτρίνα? Μια κακή απομίμηση του χρηματοδοτούμενου από τα τσιράκια της νέας τάξης Indymedia? Και εντάξει το indymedia έχει τους γνωστούς προστάτες του, έχει άραγε τους ίδιους ή μεγαλύτερους το rocking.gr? Γιατί πως αλλιώς να εξηγήσει κανείς τις συνεχείς εξυμνήσεις κοινών εγκληματιών του κοινού ποινικού δικαίου, κουκουλοφόρων και καταστροφέων κάτι που φυσικά αποτελεί παράβαση του νόμου και (δεν) διώκεται με φυλάκιση. Θα βγουν κάποιοι να ο χαφιές κτλ κτλ αυτό είναι το θέμα? Ουδόλως με απασχολούν οι ευθύνες του καθενός. Για μουσική γράφτηκα στο rocking και όχι να διαβάζω τον κάθε περιθωριακό τύπο να βγάζει τα κόμπλεξ του και να πατρονάρεται από κάποιους (15χρονους?) moderators. Να είστε σίγουροι ότι αν κάποιος αποτελεί για το κράτος ή τη δημοκρατία σοβαρή απειλή δεν αφήνεται ασύδοτος από ένα σημείο και μετά. Τα τσιράκια της κατευθυνόμενης αναρχίας βολεύουν το σύστημα. Να μας το πείτε λοιπόν να ξέρουμε ποια η κατεύθυνση που θέλει να ακολουθήσει το rocking να μη γράφουμε και εμείς τζάμπα. Γιατί είναι τουλάχιστον αστείο να νομίζετε ότι γράφετε στο Hammer πατώντας στα χνάρια του Χρονόπουλου που ξέρει ότι απευθύνεται σε 15χρονα. Εκτός αν το γνωρίζετε και εσείς…

λάθος ποστ

Θα βρείς τις απαντήσεις που ζητάς στο νεο βιβλίο του Λιακοπουλου

Μην γραφεις τσαμπα. Τα πραγματα ειναι ετσι οπως τα περιεγραψες. :slight_smile:

[QUOTE][Για μουσική γράφτηκα στο rocking και όχι να διαβάζω τον κάθε περιθωριακό τύπο να βγάζει τα κόμπλεξ του και να πατρονάρεται από κάποιους/QUOTE]

Αν κρίνουμε απο τα πόσα ποστ κάνεις σε πολιτικά θέματα μάλλον δύσκολο να το πιστεύσουμε, τόσο ότι γράφτηκες για τη μουσική όσο και το ότι άλλοι βγάζουν τα κόμπλεξ τους και όχι εσύ. Το ότι 9 στα 10 ποστς σου είναι προσβλητικά/ειρωνικά προς άλλους χρήστες μπορεί να το δεί ο καθένας.

Μην γράφουμε ότι θέλουμε, είναι τουλάχιστον τραγικό τη στιγμή που άλλοι χρήστες εκφράζουν απόψεις εντελώς μή αναρχικές/αντιεξουσιαστικές και δε σβήνονται τα ποστς τους μιάς και δεν ειρωνεύονται ούτε προσβάλουν άλλους να παραπονιέσαι εσύ για το τι γίνεται εδώ μέσα.
p.s.: me is playing mod. I claim guilty.

p.s.2: η γνώμη μου γενικά για το φόρουμ μπορεί να μην είναι και η καλύτερη αλλά το βρίσκω γελείο να κατηγορείται ως πυρήνας αναρχικών. Να δούμε τι άλλο θα διαβάσουμε, έλεος…

Απο ποτε τα forums εχουν συγκεκριμενους στοχους;:-k

Απ οσο καταλαβα απευθυνεσαι στους χρηστες, οι οποιοι αν δεν επιθυμουν να μιλησουν για τη μουσικη που ακους εσυ, ή οποιος αλλος, τοτε δε νομιζω να ευθυνεται το ροκιν σε κατι. Τα παραπονα σου θα πρεπει να απευθυνονται στους χρηστες αποκλειστικα, εαν εχεις καποια.

Προσωπικα παντως (και με ολο το σεβασμο) βρισκω το παραπονο σου αδικο, ειδικα απ τη στιγμη που σημαντικη μεριδα των editors συμμετεχει ενεργα στην ανταλλαγη μουσικων αποψεων. Μια γρηγορη ματια στο μουσικο τμημα το κανει ακομη πιο ξεκαθαρο.

Και φυσικα το περιοδικο δεν εχει πολιτικη κατευθυνση. Εχεις δει πουθενα καποιο αναλογο πολιτικου περιεχομενου κειμενο; Επειδη το ροκιν πρωτα απ’ ολα δεν ειναι φορουμ, ειναι μεσο ενημερωσης ακα ιντερνετικο περιοδικο, ενας ρολος τον οποιο το συνολο του team (πιστευω) πως αντιμετωπιζει πολυ σοβαρα.

Αυτα εν ολιγης, ελπιζω να καλυψα τις οποιες αποριες.

Δίνεις μεγάλη χαρά στον flamer, όταν απαντάς σοβαρά, σε flame ποστς Πυραμίδα.
Άστον.:slight_smile:

ΓΙΑΤΙ ΣΒΗΣΤΗΚΑΝ 3 POSTS?

Ναβουχοδ. σου απάντησε ήδη ένας συντάκτης, εγώ βρίσκομαι υπό πίεση χρόνου, μόλις βρεθεί λίγος χρόνος θα σου απαντήσω και εγώ ή ο monte.

ΥΓ. Μη σπαμάρετε σε αυτά τα τόπικ που αφορούν την επικοινωνία χρηστών με site… Θα διαγράφονται. Επίσης δε θέλει ιδιαίτερη σκέψη πως αφού σβήστηκε το πρώτο, θα σβηστεί και το επόμενο σπαμ…

ΓΙΑΤΙ ΣΒΗΣΤΗΚΑΝ 3 ΠΟΣΤ. Κ ΚΑΠΑΚΙ Η ΑΠΟΡΙΑ;

ΕΝΟΧΛΕΙ Κ Η ΑΠΟΡΙΑ;

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧ Εχετε πλάκα μερικές φορές. Οκ δε θα “σπαμάρω άλλο”

Δεν νομίζω ότι σε αναγκάζει κανείς να κάνεις κλικ σε κάποιο θέμα. Τα πολιτικά περιορίζονται σε κάποια σημεία του οφφ τόπικ και μόνο. Μην τα διαβάζεις αν τα βαριέσαι ή σε εκνευρίζουν.

Μην βλέπεις τον πίνακα Off Topic αν γράφτηκες για τη μουσική και μόνο.

Το rocking ως μουσικό site ασφαλώς και δεν έχει την οποιαδήποτε πολιτική κατεύθυνση.

Το φόρουμ πάλι, όντας ένας χώρος ανταλλαγής απόψεων και ιδεών, γύρω απο θέματα τόσο μουσικά όσο και μη μουσικά, είναι αναμενόμενο να χαρακτηρίζεται απο μια ποικιλία θεμάτων και αποχρώσεων. Και οι αποχρώσεις και θεματικές αυτές δίνονται απο τα μέλη του.

Δεν υπάρχει κατεύθυνση, δεν υπάρχουν “επίσημες θέσεις”. Υπάρχει μόνο μια πλειάδα μελών, τα οποία συζητούν μεταξύ τους για τα θέματα που τους ενδιαφέρουν. Και οι απόψεις του καθένα διαφέρουν. Ο πλέον ανίδεος αν διαβάσει μερικές σελίδες απο τις συζητήσεις που έχουν γίνει και γίνονται στο φόρουμ θα παρατηρήσει την πολλαπλότητα των θέσεων που εκφράζονται και το αναμφισβήτητο γεγονός οτι κάθε χρήστης έχει τη δική του οπτική πάνω στα πράγματα - εξ’ ου και οι συχνές διαφωνιές που προκύπτουν ανάμεσα τους.

Υπάρχει η τάση να ομοιογενοποιούμε την εξωτερική πολλαπλότητα, να τη θεωρούμε “ένα”, μηδενίζοντας την, μόνο και μόνο γιατί σε συμφωνεί με εμάς. Ωστόσο υπάρχει διαφορά ανάμεσα στο να μας φαίνονται όλα “ίδια” μόνο και μόνο γιατί δε ταυτίζονται με τις δικές μας θέσεις… και στο να είναι όντως ίδια μεταξύ τους.

Μια απλή παρατήρηση των όσων γράφονται με καθαρό μάτι είναι υπεραρκετή για να αναιρέσει όλες τις αντιλήψεις περί “κατεύθυνσης”, πόσο μάλλον των συγκεριμένων πραγμάτων που αναφέρονται στο πρώτο ποστ.

Προς red pyramid : Θα μπορούσα να γράψω πολλά για το iq σου (παίρνοντας υπ’ όψιν τι έγραψα και τι απάντησες) ή να σου επιστρέψω τους χαρακτηρισμούς περί γελοιότητας αλλά ο karvou με προέτρεψε να πατάω το ρουφιανόκουμπο αφού προφανώς αυτός δεν το είδε πριν ποστάρει ή δεν ενοχλήθηκε ή στην τελική βαρέθηκε να κάνει τον μπάτσο.

Οι περισσότεροι δεν κατάλαβαν τι έγραψα. Κοινώς πέρασαν και δεν ακούμπησαν.

@Angmar : Σε θεωρώ από τα αξιόλογα άτομα εδώ μέσα γι’ αυτό δώσε λίγο βάση. Ε φυσικά και τα φόρουμ έχουν συγκεκριμένους στόχους και σκοπούς αλλιώς δεν θα φτιάχνονταν. Την απάντηση θα την βρεις στην πρώτη γραμμή του αρχικού μου πόστ. Θα ήταν ικανή η ύπαρξη απλώς του site για μουσική ενημέρωση αν δεν υπήρχε κανένα νόημα για τη δημιουργία του φόρουμ. Ξαναδιάβασε τι γράφω. Την ευθύνη για το τι γράφει ο καθένας την έχει αποκλειστικά εκείνος και το φόρουμ βγάζει την ουρά του απ’ έξω? Εκτός και αν τα αποδέχεται. Οι ερωτήσεις είναι συγκεκριμένες και αφορούν τους υπευθύνους του φόρουμ και όχι τους χρήστες. Δόξα τω Θεώ γνωρίζω αρκετά καλά Ελληνικά.

Έχεις δίκιο ένα ποσοστό των editors συμμετέχει ενεργά και ενημερώνει ικανοποιητικά, άλλωστε αυτός δεν είναι και ο σκοπός τους? Αναφέρθηκα σε κάποιους άλλους κ κυρίως σε κάποιους moderators.

Τα ίδια πάνω κάτω ισχύουν και για τον elleanor. Πολύ ωραίο το ποστ σου αλλά γενικό. Πολύ γενικό. Δεν συζητάμε για τις διαφορετικές απόψεις που υπάρχουν -αυτό είναι αυτονόητο- ή ότι μου φαίνονται… ίδιες γιατί είμαι… μειονότητα όπως υπονοείς άλλωστε και σε ένα στέκι ναρκωμανών ο μη-τοξικομανής αποτελεί μειονότητα. Στην κοινωνία όμως όχι. Είναι η αποδοχή αν όχι ταύτιση σημαντικού μέρους της “διεύθυνσης” με εξύμνιση παράνομων πράξεων, κατάλυσης της δημοκρατίας (έστω αυτής της κουτσής) κτλ από μέρους των χρηστών. Και με γεια τους με χαρά τους οι χρήστες, να ποστάρουν να βάζουν την κουκούλα να κάνουν ό,τι κάνουν και να επιστρέφουν βγάζοντας την κουκούλα ποστάροντας ξανά, αλλά η ταύτιση της “διεύθυνσης” που οφείλεται θα ήθελα να μάθω. Το ερώτημα απευθύνεται στο rocking.gr είναι νομίζω ξεκάθαρο. Υπάρχει ασυλία, απλή ταύτιση ιδεών ή και τα 2 μαζί? Και μην έρθει και ζητήσει κανείς “αποδεικτικά” ποστ μόνο να διαβάσει λίγα από αυτά που γράφτηκαν τις τελευταίες μέρες (και όχι μόνο) αρκεί.

Επαναλαμβάνω. Λόγω φόρτου εργασίας, θα απαντήσω εγώ (ή ο μοντέ όταν μπορέσει) διεξοδικά. Κάντε υπομονή ως τότε. Ευχαριστώ.

Και κάντε ρηπόρτ για να βοηθήσετε τους μοντς που δεν έχουν χρόνο αυτές τις μέρες και για να διαβάζουν όλα τα ποστς και για να σκέφτονται το κάθε ποστ ξεχωριστά ώστε να γίνει τέλειο moderating. Επίσης, όχι άλλα ποστ με ειρωνίες ή άσχετες με το θέμα απαντήσεις σε αυτό το τόπικ. Έχω διαγράψει 8 τέτοια ποστ.

Μία γρήγορη απάντηση προς Ναβουχοδ. είναι πως το παλεύουμε να είμαστε στο moderating όσο πιο απολιτίκ γίνεται (για αυτό και κατηγορούμαστε για political correctness από άπειρους χρήστες). Επιτρέπουμε κάθε (νόμιμη) ιδέα να ποστάρεται, ανεξάρτητα του πόσο ρηξικέλευθη, “επαναστατική” ή κόντρα σε taboo είναι. Το μόνο που απαιτούμε είναι σεβασμό στις απόψεις των άλλων χρηστών και όχι τσακωμούς. Αν ήμασταν πολιτικό φόρουμ, δε θα μας ένοιαζε να αλληλοβρίζονται οι χρήστες. Είμαστε όμως μουσικό φόρουμ, άρα ή θα γίνεται κουβέντα σε πολιτισμένα πλαίσια, ώστε αύριο να μιλάμε πάλι όλοι μαζί για μουσική ή δε θα γίνεται καθόλου και ίσως σκεφτούμε τη χρήση πιο δραστικών μέτρων, όπως το να κλειδωθούν τα τόπικ ή ποινές σε χρήστες (κάτι που δε θέλουμε, γιατί προσωπικά δε θεωρώ πως υπάρχει η ωριμότητα από χρήστες να καταλάβουν πως δεν κυνηγάμε τις ιδέες που λένε, αλλά το πως το λένε και επειδή έχω τρελή δουλειά, άλλη όρεξη δεν έχω να εξηγώ τα αυτονόητα μετά λες και είμαι νηπιαγωγός).

Για ό,τι σας ενοχλεί μπορείτε να το κάνετε report και να αποφασίσουμε οι μοντς αν θα το επιτρέψουμε ή όχι.

Διεξοδικότερη απάντηση μόλις βρω χρόνο γιατί πραγματικά είμαι υπό πίεση χρόνου. Ευχαριστώ

Γλυτωσε κι ο συριζα… Πλεον το ροκινγκ υποθαλπτει τους κουκουλοφορους. Γαματο!!!

  1. Ποιος είναι τελικά ο στόχος του φόρουμ rocking.gr? Είναι η ενημέρωση και η ανταλλαγή απόψεων πάνω στην αγαπημένη μας μουσική ή απλά μια βιτρίνα?
  2. Γιατί πως αλλιώς να εξηγήσει κανείς τις συνεχείς εξυμνήσεις κοινών εγκληματιών του κοινού ποινικού δικαίου, κουκουλοφόρων και καταστροφέων κάτι που φυσικά αποτελεί παράβαση του νόμου και (δεν) διώκεται με φυλάκιση.
  3. Για μουσική γράφτηκα στο rocking και όχι να διαβάζω τον κάθε περιθωριακό τύπο να βγάζει τα κόμπλεξ του και να πατρονάρεται από κάποιους (15χρονους?) moderators.
  4. Να μας το πείτε λοιπόν να ξέρουμε ποια η κατεύθυνση που θέλει να ακολουθήσει το rocking να μη γράφουμε και εμείς τζάμπα. Γιατί είναι τουλάχιστον αστείο να νομίζετε ότι γράφετε στο Hammer πατώντας στα χνάρια του Χρονόπουλου που ξέρει ότι απευθύνεται σε 15χρονα. Εκτός αν το γνωρίζετε και εσείς…
  5. Είναι η αποδοχή αν όχι ταύτιση σημαντικού μέρους της “διεύθυνσης” με εξύμνιση παράνομων πράξεων, κατάλυσης της δημοκρατίας (έστω αυτής της κουτσής) κτλ από μέρους των χρηστών./// αλλά η ταύτιση της “διεύθυνσης” που οφείλεται θα ήθελα να μάθω. /// Υπάρχει ασυλία, απλή ταύτιση ιδεών ή και τα 2 μαζί? .

γεια σου Νάβου - κράτησα το ζουμί

@everyone: οταν εγκαλείται η δουλειά κάποιου, καλό είναι να απαντάει ο ίδιος.

1. το φόρουμ ήταν, είναι κ θα είναι ένα συνοδευτικό κομμάτι του webzine www.rocking.gr, με μουσική κατεύθυνση. παλαιότερα κάποιες κατηγορίες (τέχνη, αθλητικά, πολιτική) δεν υπήρχαν, αλλά καθώς οι χρήστες μας ζήτησαν να μπορούν να μιλούν κ για αυτά τα θέματα, το αίτημά τους ικανοποιήθηκε. η εμπειρία μου μου έχει δείξει πως στα “ευαίσθητα” θέματα γίνεται συχνά χαμός, γιατί πολλοί δεν μπορούν να κρατήσουν το ύφος κ αλληλοτρώγονται. το moderation (στα πλαίσια του δυνατού γιατί δεν είμαστε κ όλη την ώρα από πάνω) προσπαθεί να τηρεί ευπρέπεια κ αποστάσεις για να μην θίγεται κανείς, όσο αυτό είναι δυνατόν. ως εκ τούτου πέρα από την “πολιτική ορθότητά μας” για την οποία εγκαλούμαστε συχνά, παράλληλα χαρακτηριζόμαστε εύκολα από τους χρήστες ως οπαδοί της μιας ή της άλλης ιδεολογίας, ανάλογα σε ποιον βάλουμε χέρι εξαιτίας της απρέπειάς του. Ως εκ τούτου το φόρουμ είναι για την ενημέρωσή σας κ την ανταλλαγή απόψεων. Βιτρίνα θα ήταν αν διαφημίζαμε κάτι κ στο εσωτεερικό του να υπήρχε κ το αντίστοιχο μαγαζί για αγορές…

  1. μιας κ ξέρω ότι ξέρεις ελληνικά, το “συνεχείς εξυμνήσεις” αποτελεί υπερβολή κ μάλιστα χονδροειδή. το rocking.gr δεν φέρει ευθύνη για αυτά που γράφονται στο παρόν φόρουμ - ο καθένας φέρει την ευθύνη των λεγομένων του. αυτό που επθυμούμε από όλους είναι να τηρούν τους κανόνες της ευπρέπειας, δεν θέλουμε (κ δεν μπορούμε - δεν είμαι νομικός) να ποινικοποιήσουμε τις ιδέες, γι’αυτό όπως σου ξαναγράφω έχουμε κατηγορηθεί εκατέρωθεν πως υποστηρίζουμε τους “άλλους”…ότι υποπέφτει στην αντίληψή μας κ το θεωρούμε επιλήψιμο (με το φτωχό μας μυαλό που λέει κ ο Πανούτσος) το διαγράφουμε κ το ποινικοποιούμε. για τα υπόλοιπα ουδεμία ευθύνη φέρουμε κ ο καθείς (συντάκτης κ αναγνώστης) διατηρεί την πατρότητα των απόψεών του χωρίς αυτό να αποτελεί κ “επίσημη” θέση του σάητ μας (πως θα μπορούσε άλλωστε - μουσικό σάητ είμαστε).

  2. κατ’αρχάς οι mods (κ αν θες οι αρχι-mods, δλδ εγώ κ ο κάρβου) δεν είναι 15χρονοι (δυστυχώς). δεν είναι καν εκεί κοντά ηλικιακά…εν συνεχεία να σου απαντήσω πως καλώς γράφτηκες στο φόρουμ μας για τα μουσικά κ καλό θα ήταν να διαβάζεις εκείνα, εφόσον εκείνα σε απασχολούν, τα πολιτικά μπορείς να τα αφήσεις κατά μέρος…για το “πατρονάρισμα” επίσης έχω να δηλώσω πως μας αντιστοιχίζεις περισσότερη δύναμη από όση θα μπορούσαμε να έχουμε (!?). αν κάποιος με θεωρεί σοβαρό άτομο κ θέλει να συμφωνήσει μαζί μου - ας το κάνει. αν πάλι όχι, ας μην το κάνει. δεν υφίσταται τέτοια αλληλεπίδραση

  3. δες το “1”. αν ήθελα να γράφω στο hammer, θα ήμουν κάθε μέρα στην πόρτα τους κ θα τους παρακαλούσα. δεν θέλω, θέλω να γράφω στο rocking.gr. To κοινό μας (σύμφωνα με έρευνα που έχουμε κάνει) είναι 12-45 κ κατά κύριο λόγο 18-30, ουδόλως 15χρονοι λοιπόν (μάλλον διαβάζουν Χρονόπουλο αποκλειστικά). Ευθέως λοιπόν σου γράφω πως νομίζουμε πως γράφουμε στο rocking.gr και απευθυνόμαστε σε αυτή την ηλικιακή ομάδα.

5.νομίζω έχω ήδη απαντήσει. να τονίσω κάπου εδώ ότι η διεύθυνση είναι ο Ηλίας Κουρούδης, aka kourou, που ουδεμία αποδοχή για τα λεγόμενα που επικαλείσαι, δεν έχει πραγματοποιήσει. Δυστυχώς με το παραπάνω ποστ για άλλη μια φορά μου (μας) ζητάς να ποινικοποιήσουμε ιδέες, πράγμα που είναι κ αντιδεοντολογικό κ εξαιρετικά δύσκολο.

ελπίζω να σε κάλυψα

Συγγνώμη ρε Νάβου, αλλά εσύ δεν ήσουν που έκανες πολιτική τη συζήτηση για το American History X? Απλά ρωτάω???:roll: