Προταση για Rockipedia

Μια χαρά ικανότατος θα ήτανε να ανοίξει κάτι τέτοιο σε πληροφορώ!

Φαντάζομαι και το εισαγωγικό ποστ: “Ποστάρετε γκρουπς/δίσκους τύπου Rhapsody και ΚΡΑΞΤΕ!”

Τι ειναι το hollywood metal ρε παιδες? Ενα λινκ θελω να ακουσω ενα κομματι!

http://www.youtube.com/watch?v=YEMeBTmiX4g

Από τους πατεράδες του είδους
με Christopher Lee στο σπικαζ
Αν το αντέξεις όλο κερνάω πιτόγυρο…

Επειδή εγώ δεν μπορώ να ποστάρω, πιστεύω ότι θα ήταν πολύ ενδιαφέρον ένα θρεντ με συγκροτήματα είτε all female είτε γυναικειών φωνητικών σε thrash/power/heavy ή και death ήχο των δεκαετιών 80-90 που είχαν βγάλει ένα-δυο δίσκο-δίσκους διαμάντι/α ή αρκετα demos διαμάντια και μετά εξαφανίστηκαν. Δεν ξέρω αν υπάρχουν βέβαια αρκετοί χρήστες που να χουν ψάξει το θέμα, αλλά εγώ προσωπικά βρίσκω υπέροχα πράγματα και πιστεύω ότι οι γυναίκες πέραν του συμφωνικού έχουν θέση στο μέταλ, σε οποιαδήποτε θέση (φωνητικά, κιθάρα, ή ότιδηποτε)

Ήδη έχουν ποσταριστεί female fronted bands στα αντίστοιχα τόπικ, ναι μεν θα ήταν ωραίο να ήταν μαζεμένες όλες οι μπάντες σε ένα θρεντ, αλλα νομίζω δε θα μάζευε και πολύ λαό το τόπικ. Μπορείς να ποστάρεις μπάντες στα αντίστοιχα τοπικς, και πάλι βολικό είναι.

Εμενα αυτη η ιδεα δεν με βρισκει συμφωνο.
Σαν τις βαζεις στο ιδιο τσουβαλι.
Παιζει/επαιζε μια γυναικεια μπαντα death ? Να μπει στο death thread να ανταγωνιστει
τις αλλες μπαντες.

Ναι είναι κι αυτό μια άποψη αλλά είναι σύμφωνα με το πως θα κατηγοροιοποιηθούν τα θέματα. Πιστέυεις ότι μια κοπελά και από άποψη μουσικών γούστων και από καθαρα φεμινιστική άποψη είναι σύμφωνη με το να ξεχωρίζουμε τις γυναικείες μπάντες? (προσωπικά όχι) απλά για μένα ήταν πολύ πιο εύκολο να ψαχτώ με αυτό το κριτήριο, γι αυτό και το προτείνω άλλωστε

Και τι γίνεται με τα συγκροτήματα εκείνα που έχουν αντρικά και γυναικεία φωνητικά μαζί? Ή τα συγκροτήματα με γυναίκες μουσικούς, χωρίς απαραίτητα να είναι female fronted… Δύσκολος και κατά την δική μου γνώμη ένας τέτοιος διαχωρισμός. Συν οτι, όπως ειπώθηκε, ένας διαχωρισμός θα “περιθωριοποιούσε” αυτές τις μπάντες απο τις άλλες, κάτι που δεν είναι ό,τι καλύτερο.

ΥΓ - Κάνε μωρέ ένα ψαξιματάκι παραπάνω, σιγά, ωραίο είναι να ψάχνεσαι. :stuck_out_tongue:

Εγώ το έχω κάνει και συνεχίζω να το κάνω, δεν υπάρχει φόβος :wink:

Nα κανουμε και για τις μπαντες με gay μελη σε ξεχωριστο να ψαχνεται ο Λακης πιο ευκολα,ελα ρε Τατσο τωρα.Εξαλλου το “all-female” στοιχειο δε προσδιοριζει το ειδος η κατι(αρα θα ναι και το πρωτο topic στο rockipedia που δε θε πορευεται με βαση μια καποια κοινη συνισταμενη στον ηχο)οποτε το θες απλα για να βρισκεις μπαντες που παιζουν μονο γυναικες,ποιο το νοημα?Συν αυτο που ειπε ο Ντεθστερ συν το οτι(αν ξεπερασουμε ολα τα υπολοιπα)κι απο μονο του το πληθος τετοιων μπαντων δε δικιολογει δημιουργια ξεχωριστου θρεντ.

παίζεις σε καμία και θες προώθηση?

:lol3:

γινεται να ανοιχτει θεμα για solo δουλειες ?δεν υπαρχει κατι παρομοιο,και για να σας προλαβω…το προγκρεσιβ δεν καλυπτει τους περισσοτερους σολο κιθαριστες π.χ…

εεε… όχι?
δηλαδή τι θες να βάλεις?
αν εγώ θέλω να βάλω τις σόλο δουλειές του Zakk Wylde, του Scott Reeder και του Steve Von Till, θα τις βάλω στο ίδιο θρεντ με του Eddie Ojeda ξερωγω? Χαζό.

ο αλλος μπορει να ψαχνει κιθαριστες να ακουσει ρε παιδιμ…πρεπει να σαρωσει ολα τα θρεντ του κοσμου για να βρει τις δουλειες των Vinnie Moore και του jan cyrka μαζι ξερω γω?

θα κάνει ένα search.

ναι…και το καταπληκτικο σερτσ μασιν του ροκιν θα το βρει…και το θεμα ειναι να μην βρει κατι που ηδη ξερει…ο αλλος μπορει να ψαχνει γενικα κιθαριστες για να ακουσει…να θελει γνωμες.

μου πας κόντρα? θα φας πόντο.

@ papardelas
Παπ, μπορείς να ανοίξεις κι ένα τόπικ στο group & artists αν θες αποκλειστικά για έναν καλλιτέχνη και τη σόλο καριέρα του. Πάντως, τα επιχειρήματα του shaman στέκουν. Δεν έχει ιδιαίτερο νόημα ένα τόπικ μόνο για σόλο καλλιτέχνες, γιατί εκεί μέσα μπαίνουν δίσκοι από όλο το φάσμα του ροκ/μέταλ/κλπ. Δε νομίζω πως θα έκανε τα πράγματα ευκολότερα.

τι να πω…οπως νομιζετε…απλα εγω προσωπικα σαν κιθαριστας θα ηθελα να θρεντ ωπου θα μπορουσα να μαθω μονο για κιθαριστες π.χ…μπορει να το σκεφτομαι γω ετσι.τεσπα