Προταση για Rockipedia

Παπαρδελα θα προτεινα,και γενικοτερα,να ποσταραμε τετοια πραγματα στο guitarist’s/bassist’s/drummer’s thread,ετσι ωστε να τα βλεπουν ολοι οσοι εχουν αμεσο ενδιαφερον,και να ζωντανεψουν και λιγο τα θρεντ.

μιας και μιλάτε για rockipedia και για να μην ανοίγω άλλο θέμα: καλό θα ήταν να μεταφέρετε το kraut rock θρεντ που είναι στο groups and artists στη rockipedia.

Αυτό ερχόμουν να γράψω τώρα:!:

Επίσης ερώτηση, προς γνώστες: Μπάντες σαν τους [B]Ozric Tentacles[/B] ή τους [B]Acid Mothers Temple[/B] που παίζουν space rock που ταιριάζουν ακριβώς; Εγώ λέω να κοτσάρουμε στο θρέντι για το κράουτ και το space μπροστά, για να μπορούμε να ποστάρουμε και τέτοιες μπάντες. Βασικά σκέφτομαι ότι σκέτο το Κράουτ, πάει λίγο άπατο.

Δηλαδή νομίζω, ότι θα είναι ωραίο να δημιουργηθεί ένα Space/Psychedelic/Kraut θρέντ που θα διαχωρίζεται εμφανώς από τα Ποστ, Στόουνερ, Προγκρέσιβ και Γκαράζ, αφού οι παραπάνω μπάντες (και φυσικά πολλεεεεεεεεεεές ακόμα), δεν ταιριάζουν απόλυτα σε κανένα από αυτά…

Το γράφω κι εδώ να πείτε απόψεις γιατί έχω τις αμφιβολλίες μου. Για πείτε πως τα βλέπετε τα πράγματα και εσείς που ασχολήστε με τα θρεντ.

Το kraut rock είναι υποκατηγορία του progressive/psychedelic rock των 70s με σαφή γεωγραφικά κριτήρια (γερμανία) και -όπως αναφέρθηκε- είναι νεκρό είδος. Τώρα πια το πολύ πολύ να βρεις κυκλοφορία που να έχει -και- kraut rock επιρροές. Και γενικά στο rockipedia δε βάζουμε νεκρά είδη (πχ δεν έχει μπει το NWOBHM)

Από την άλλη το space/psychedelic (που προέρχεται από μπάντες όπως οι Hawkwind) βρίσκεται σε τρομερή άνθηση (ή έστω hype) και βγαίνουν συνέχεια δίσκοι οι οποίοι όμως και λόγω κοινού αλλά και λόγω αλληλοσυγκάλυψης ταιριάζουν με το stoner rock θρεντ.

Το garage από την άλλη είναι ένα όμορφο θρεντ όπου γράφουν όμορφοι γιουζερς και δε θα ήθελα να πειραχτεί προσωπικά, επειδή έχει ταυτότητα και επειδή εκεί ο όρος “psychedelic” -ο οποίος είναι ένας πολύ ευρύς όρος- χρησιμοποιείται με εντελώς άλλη ένοια απ’ ό,τι στο space/psychedelic θρεντ (δλδ προτείνω ένα θρεντ stoner/space/psychedelic και ένα ακόμα για garage)

Απλά, το να έχουμε ένα θρεντ όπου θα προτείνονται οι space rock κυκλοφορίες του 2010 που είναι πολλές και ταυτόχρονα Οι obscure χαμμένοι δίσκοι του kraut rock των 70s, μου φαίνεται πολύ αταίριαστο.

ομολογώ ότι αυτό περί νεκρού είδους δε το είχα σκεφτεί ή δε το είχα δει σε περίπτωση που το έχετε αναφέρει ξανά. έχει λογική με την οποία δε μπορώ να πω ότι διαφωνώ.

μια διευκρίνηση μόνο

δηλαδή, να πάνε όοολα τα psychedelic στο stoner και το space και να γράφουμε κι εκεί για κραουτ ή να παραμείνει το kraut ως έχει; το χάνω λίγο.
θα ήταν λίγο αχταρμάς αν γινόταν ένα. θα κολλούσε πιστεύω space/psychedelic/kraut όπως το έχετε και stoner και garage μόνα τους. να μπορούμε στο πρώτο να βάζουμε και παλιές και νέες κυκλοφορίες.

Εγώ πιστεύω σίγουρα ότι το space rock πρέπει να έχει ένα πιο εξειδικευμένο θρεντ για να μιλάμε γι’ αυτό. Εννοείται ότι πολλές μπάντες και ακόμα περισσότεροι δίσκοι, υπό την γενική ταμπέλα “psychedelic”, μπορούν να χωρέσουν και στο γκαράζ θρεντ και στο στόουνερ, αλλά ο καθένας κρίνει και ποστάρει εκεί που νομίζει. Τα ίδια πάνω-κάτω γίνονται και στα stoner/doom/sludge θρεντς. Συγγενικές μουσικές είναι κι αυτές. Αλλά επειδή υπάρχουν πολλές αμιγώς στόουνερ, αμιγώς ντουμ και αμιγώς σλατζ μπάντες, έχουμε 3 διαφορετικά θρεντ (και κατα τη γνώμη μου καλά κάνουν και υπάρχουν).

Έτσι, υπάρχουν και αμιγώς space μπάντες που παίζουν μπάλα μόνοι τους σε αυτό το είδος. Βλέπε Hawkwind, Ozric Tentacles, Flower Travelling Band, Acid Mothers Temple, κτλ. Αυτούς και τα παράγωγά τους που θα τα βάζουμε; Είναι λίγο αφελές, κατά τη γνώμη μου, να τους βάλουμε είτε στο προγκ θρεντ, είτε στο στόουνερ, είτε στο γκαράζ, είτε στο ποστ ξέρω 'γω…
Ακόμα, πιστεύω ότι το space μεγαλύτερη συγγένεια έχει με το shoegaze ή το post, παρά με το stoner.

Επίσης, δεν θεωρώ ότι το kraut ροκ είναι νεκρό είδος. Ναι μεν, τείνει να εκλείψει και όλο και λιγότερες μπάντες ασχολούνται με αυτό καθεαυτό, αλλά υπάρχουν μπάντες (πολύ λίγες είναι η αλήθεια) που ακόμα ασχολούνται (π.χ. οι Φινλανδοί Circle, οι οποίοι μάλιστα φέτος έβγαλαν και καινούριο άλμπουμ με τίτλο, Rautatie -και είναι και γαμάτο!).

Εντίτ: Αν είναι να γίνει κάποια συγχώνευση ειδών, περισσότερο πιστεύω ταιριάζει να ενωθεί το στόουνερ με το γκαράζ παρά οτιδήποτε άλλο. Αλλά νομίζω καλύτερα έτσι. Ο καθένας ακούει και κρίνει…

Τί θα λέγατε να μεταφέρετε τα δύο παρακάτω threads στη Rockipedia ?
[B]“70’s Underground Groups”[/B]

[B]“Κλασική μουσική”[/B]

Θάβονται στα “Διάφορα” και είναι κρίμα. Φαίνεται να συμφωνούν κι άλλοι.

To εχουμε ξαναπει οτι το Rockipedia ειναι για να μπαινουν σε ενα ενιαιο θρεντ
ολες οι συγχρονες κυκλοφοριες αναλογα το ειδος.Τα 2 θρεντ που λες ειναι για
μπαντες/καλλιτεχνες που εχουν σταματησει πλεον.
Καποια στιγμη θα γινει μια αλλαγη στο διαφορα αλλα οχι ακομα.

Άσε που εδώ που τα λέμε “κλασσική μουσική” και “rockipedia”… χμμμμμ… :stuck_out_tongue:

Κάντε την αλλαγή στα διάφορα, σας έχω εμπιστοσύνη.

Ε καποια στιγμη,ειμαστε και δημοσιοι υπαλληλοι και βαριομαστε,
θα γινει ενα ξεσκαρταρισμα στα διαφορα και στα δημοψηφισματα.
Αλλα θα πρεπει να κανονισουμε ακριβως τι θα κανουμε αν και πανω κατω
ξερουμε.

Πότε ειπώθηκε αυτό; Και τι σημαίνει;
Αλλιώς τα θρεντ θα έπρεπε να λέγονται "Νέες κυκλοφορίες στο τάδε είδος"
Εγώ νόμιζα ότι στο Rockipedia βάζαμε καλούς δίσκους από κάθε είδος…
Whatever…

Ε κυριως αυτα ποσταρονται μωρε και εσυ ! Παλιοβαζελε ! :stuck_out_tongue:
Δεν υπαρχει καποιο οριο απλα ειναι θρεντ που αφορουν μουσικες που ειναι
και επικαιρες !

Ε κυριως αυτα ποσταρονται μωρε και εσυ ! Παλιοβαζελε ! :stuck_out_tongue:
Δεν υπαρχει καποιο οριο απλα ειναι θρεντ που αφορουν μουσικες που ειναι
και επικαιρες !

μεταφέρετε τα θρεντ στο τοπικ groups & artists , όπως έγινε κ με το NWOBHM thread . :):!:

Δε νομίζει ότι θα βοηθήσει ιδιαίτερα αυτό, στο Groups & Artists κι αν γίνεται ο κακός χαμός από θρεντς (for a reason εκεί βέβαια). Ο σκοπός είναι να μην είναι θαμμένα αυτά τα θρεντ επειδή έχουν ένα κάποιο ενδιαφέρον. Η μόνη λύση είναι αυτό που λέει ο Ντέθστα, ξεσκαρτάρισμα στα διάφορα και στα δημοψηφίσματα, γιατί έχουμε πνιγεί στα ανούσια θρεντ (που το μόνο που εξυπηρετούν είναι να δίνουν άλλοθι συμμετοχής στο μουσικό κομμάτι του φόρουμ στους σπάμμερς). Βέβαια δεν έχω ιδέα τί έχουν στο μυαλό τους, αλλά όπως είπα θέλω να πιστεύω ότι κάτι θα βρουν για να το λύσουν αυτό το θέμα.

Είχα γράψει στο Blues-Soul-Gospel-Funk thread αυτή την πρόταση.

Πέραν του brein.d3d δεν υπήρξε άλλη απάντηση οπότε το ποστάρω κι εδώ.
Καταλαβαίνω πως το να συμπεριληφθεί η country ίσως φαίνεται περίεργη σε κάποιους αλλά νομίζω πως κολλάει. Πέρα από το προαναφερθέν “πάρε δώσε”, νομίζω πως κολλάει και με τους τακτικά συμμετέχοντες στο εν λόγω thread, 4-5 είμαστε, πείτε απόψεις.

Αντώνη, δε θα μπορούσατε απλά όσοι έχετε country ακούσματα να τα ποστάρετε στο θρεντ με τα folk; Νομίζω ότι κολλάει ακόμα περισσότερο.

Πέρα από την καθαρή country, υπάρχουν κάποια group που αν ενδιαφέρουν κάποιον, πιστεύω είναι κύρίως αυτούς που προανάφερα. Βασικά, έχω σταματήσει να ασχολούμαι ιδιαίτερα με το thread που αναφέρεις γτ δεν μου κάνουν πολύ κλικ όσα ποστάρονται.

Συν του ότι αν αρχίσω να ποστάρω τέτοια ακούσματα


ή τέτοια

θα με βρίζουν και δικαιολογημένα.:stuck_out_tongue:

Πας καλά ρε! Ποιός θα σου βάλει χέρι για Woody Guthrie! Αν ποτέ συμβεί κάτι τέτοιο ρίξε σύρμα να πάμε όλοι μαζί να του την πέσουμε.

Χωρίς πλάκα ρε, στο θρεντ με τα φολκ έχουν ποσταριστεί κατά καιρούς πράγματα που έχουν πολλή country μέσα τους, κάποια μπορεί να είναι αγνή παρθένα βλαχιά, κάποια άλλα μπορεί να βάζουν κι άλλα ωραία μέσα όπως γκοθ πινελιές, τζαζιές, πιο ευρωπαϊκές φολκ μουσικές κτλ., αλλά η ουσία παραμένει. Η country είναι παραδοσιακή μουσικής της Βόρειας Αμερικής. Έτσι δεν είναι; Ειλικρινά νομίζω ότι το ιδανικό θρεντ γι’ αυτήν είναι το θρεντ της φολκ.

Θα μπορούσε η country να συμπεριλαμβάνεται στο blues thread, ναι, αλλά θα μπορούσε να συμπεριλαμβάνεται και στο folk thread (με μετονομασία του από “folk rock” σε “folk & country”, κάπως έτσι).

Νομίζω στο folk thread θα ταίριαζε περισσότερο, ήδη στο άλλο συμπεριλαμβάνουμε soul & funk & gospel.