Προταση για Rockipedia

ρωτάς και απαντάς μόνος σου δηλαδή?! :slight_smile: όπως είπα συμφωνώ σε αυτό μόνο και μόνο για να μην φορτώσουμε το άλλο

σε σχέση με τα ξεχωριστά thread διαφωνώ πάντως, Από τη στιγμη που υπάρχει διαχωρισμός ακόμα και μεταξύ Usa hippie psychedelic και space/psychedelic με ξεχωριστά threads είναι χαζό να βάζετε blues/soul/funk/gospel μαζί?

μόνο τα τελευταία ποστ να δεις βρίσκεις hoteto, country joe, gracchus και γω να είμαστε υπέρ πάντως…

Ας πούμε θεωρητικά οτι διαχωρίζουμε blues από soul/funk. Πες οτι μετατρέπουμε το υπάρχον θρεντ σε " Blues/Blues Rock" σκέτο και δημιουργούμε νέο θρεντ για “Soul/Funk/Gospel”.

Τι θα απογίνουν τόσα και τόσα ποστ με προτάσεις κλπ που έχουν ήδη γίνει στο υπάρχον θρεντ? Να μετακινήσουμε τα σχετικά με soul (κλπ) ποστ ένα-ένα στο καινούργιο είναι πρακτικά πολύ δύσκολο εώς αδύνατο (πολλά ποστ εξάλλου αναφέρονται εξίσου σε blues όσο και σε φανκ/soul κλπ).

Αντικειμενικά μιλώντας, ναι, soul/funk και blues θα ήταν πιο “τυπικό” να έχουν ξεχωριστά θρεντ. Αυτό όμως σε ένα φόρουμ που θα μάζευε πολύ περισσότερο κόσμο από τις συγκεκριμένες κατηγορίες.

Το ίδιο ισχύει και για την ηλεκτρονική μουσική ας πούμε. 'Εχουμε ένα θρεντ όλο κι όλο στο rockipedia για ηλεκτρονική μουσική (το “trip hop/electro/ambient”), ενώ μπορούμε να αναφέρουμε ένα κάρο παρακλάδια της ηλεκτρονικής μουσικής (από house σε ebm και από synthpop σε electroclash), τα οποία, σε ένα άλλο φόρουμ που θα μάζευε περισσότερο κόσμο που γουστάρει ηλεκτρονική μουσική, θα μπορούσαν να έχουν το καθένα το θρεντ τους.

Με λίγα λόγια, το rockipedia αντανακλά σε μεγάλο βαθμό τα ακούσματα των μελών του φόρουμ και τα θρεντ του είναι ενδεικτικά. Το ίδιο νομίζω ισχύει και για θρεντ τύπου “hippie psychedelic” που λες.

Από κει και πέρα, ρευστά είναι όλα αυτά, βλέπουμε πως θα πάει στην πορεία… Όπως είπα όμως, κατά τη γνώμη μου ένας διαχωρισμός blues από soul θα ήταν πρακτικά δύσκολο να γίνει λόγω των ποστ που έχουν γραφτεί ως τώρα.

ΥΓ - Οκ, το θρεντ μετονομάστηκε σε Folk/Folk Rock & Country.

Πάντως, παιδιά οκ, το καταλαβαίνω πως εγώ ας πούμε είμαι από αυτούς που ασχολούνται με blues και μαύρη μουσική και κάποιοι που δεν ασχολούνται να μην το καταλαβαίνουν αλλά κάποιους καλλιτέχνες, πως να τους βάλεις στο ένα thread ή στο άλλο? O Robert Cray είναι bluesman για παράδειγμα, θα ήταν όμως ο ίδιος χωρίς το έντονo soul άρωμα των τραγουδιών του? Και τα μπλουζοτράγουδα του Bobby Blue Bland δεν μας αποτρέπουν από το να τον χαρακτηρίσουμε απλά σαν ένα soul τραγουδιστή?
Καλά ο διαχωρισμός των όσων έχουν ποσταριστεί που λέει ο Ellanor νομίζω είναι αδύνατον να γίνει. Τι να πω, νομίζω πάει καλά πάντως τόσο καιρό.

ξεκίνα σιγά σιγά να μεταφέρεις τα soul/funk και θαχεις υλικό για την εκπομπή σου όταν κάνεις το αφιέρωμα :smiley:

οκ, πάσο, συνεχίζουμε όπως είναι…

Το καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες ellanor. Σαν κάποιος που απλώς παρακολουθεί ένα φόρουμ απλά πιστεύω ότι είναι πιο σωστός και λειτουργικός διαχωρισμός, αλλά ναι, όντως, ρεαλιστικά είναι πολύ δύσκολο αν όχι αδύνατο να διορθωθεί τώρα πια αυτό το αρχικό τσουβάλιασμα. Κι εγώ αν ήμουν moderator και μου λέγανε “ρε συ μπορείς να σπάσεις στα δύο ένα θρεντ με 80-τόσες σελίδες και 600-τόσα ποστς γιατί δε μας βολεύει όπως είναι;” θα απαντούσα “πάρτε τ’ αρχίδια μου ρε” :razz:

Απ’ ότι καταλαβαίνω από τα συμφραζόμενα το πρόβλημα δεν είναι στο τεχνικό θέμα, πως δηλαδή μπορούν να ξεχωρίσουν τα ποστ και να τοποθετηθούν στα νέα ξεχωριστά θρεντ, αλλά στο ποιός έχει όρεξη να το κάνει. Σε περίπτωση που υπάρχει όρεξη νομίζω ότι μιλάμε για μια δουλειά δύο τριών ωρών αρκεί ο “εθελοντής” να γνωρίζει καλά το αντικείμενο και να μπορεί να αντιληφθεί τα περιεχόμενα με ένα απλό διαγώνιο πέρασμα. Δε λέω, λεπτοδουλειά…
Επειδή όμως το παραπάνω σενάριο τείνει στα όρια της επιστημονικής φαντασίας, καλύτερα θα ήταν να δημιουργηθεί ένα καινούργιο θρεντ για τα μπλουζ και το παλιό να παραμείνει ως έχει με μετονομασία σε soul/funk/gospel. Στο μεν πρώτο θα ποστάρονται από εδώ και πέρα τα μπλουζ, και στο δεύτερο τα υπόλοιπα μαύρα. Αρκετά ρεαλιστική λύση. :smiley:

Aαααααχ. Δε ξέρω. Αν θέλουν πάνω σε αυτή την πρόταση ας πουν κι άλλοι γνώμη, προσωπικά νομίζω πως καλά είμαστε προς το παρόν.

Αν όμως το ζητήσουν κι άλλοι το συζητάμε. :slight_smile:

Δεν ξερω, εγώ είπα πως διαφωνώ με την διάσπαση του μπλουζοθρέντ. Κανένας Mule άποψη?

Εγώ λέω να δημιουργηθούν 2 ξεχωριστά threads.
Το ένα θα λέγεται Folk/Country και το άλλο Country/Folk κατά τα πρότυπα του ΚΚΕ Μ-Λ , Μ-Λ ΚΚΕ πριν οι blues συνιστώσες εισχωρήσουν και γίνουμε τίποτα Συριζαίοι.

+2112
προσωπικα δεν ποσταρω στο Blues/soul/funk/gospel γιατι αμα ενας αναγνωστης μπει να ψαξει το πιο πιθανο ειναι να μπερδευτει.

για το Bold Φταιω εγω :stuck_out_tongue:

επισης και το kraut rock επρεπε να ειναι ξεχωριστο…

επισης εχει γινει το τραγικο να μπει η SKA με το Punk και οχι στη Reggae…
γελανε και οι πετρες… #-o
θα πρεπει να ονομαστει το SKA / Rocksteady /Reggae / Dub
αφου υπαρχει εας ειναι σωστο…

Ας πάει η country με το folk, αλλά με προειδοποίηση πως αν αρχίσουμε να ποστάρουμε περισσότερη ηλεκτρική country θα ξενίσουμε κάποιους που ψάχνουν ακουστικό ήχο και μόνο. Eγώ δηλαδή σε country thread θα θέλω να ποστάρω Brad Paisley γιατί είναι κιθαρισταράς και μου αρέσει και το χιούμορ του.
Κανονικά το σωστό σπάσιμο θα ήταν folk/bluegrass και ξεχωριστά η country για να περιλαμβάνει και τη σύγχρονη country που φτάνει ως τις παρυφές του rock (Kenny Chesney). Αλλά επειδή όπως γράφτηκε ήδη 5 νοματαίοι είμαστε που ασχολούμαστε με αυτά τα θρεντς -πόσο να το υπερ-ειδικέυσουμε;- ας πάμε με το folk-country.

Για τα blues τώρα, παρ΄όλο που ακούω πολύ τους καλλιτέχνες που αναφέρει ο Hopeto (Robert Cray, Bobby Bland, Joe Louis Walker, Tedeschi Trucks Band) πως κινούνται στο όριο μεταξύ blues και soul, θα ήθελα να δώ τα είδη να χωρίζονται για να είναι πιό εύκολο να βρίσκει κανείς αυτό που ψάχνει (δείτε ποστ Γράκχου) αλλά και να ξεθαρέψουν χρήστες που έχουν να συνεισφέρουν και να ποστάρουν (δείτε ποστ Bluezlick) χωρίς να τους τρομάζει πως θα χαθεί το ποστ τους στον αχταρμά.
Aυτό μάλλον θα μας απελευθερώσει και για περισσότερο -και πιό ξεδιάντροπο- blues rock στο blues thread.
Και ας κάνουμε έναν -αυθαίρετο σίγουρα- διαχωρισμό, ώστε αυτά που είναι στο όριο αν είναι κιθαριστικά π.χ. να τα βάζουμε στα blues, απλά για να ξέρουμε τι πάει που.

Η αλήθεια είναι πως η Ska, ιστορικά αν το δούμε, ανήκει όντως στο reggae thread, όχι στο punk thread.

Ωστόσο μη ξεχνάμε πως βρισκόμαστε σε ροκ φόρουμ. Ο περισσότερος κόσμος σήμερα (ειδικά οι νεαρότεροι) αν τους ρωτήσεις περί “σκα μουσικής” θα σκεφτούνε πρώτα τα ska punk συγκροτήματα. Λίγοι γνωρίζουν πως η ska έχει μια ιστορία 50 χρόνων πίσω της.

Αυτό που προτείνω είναι να μετονομαστεί το “Reggae/Dub Thread” σε “[B]Ska/Rocksteady/Reggae/Dub[/B]”, όπως σωστά λέει ο bluezlick, και το “punk/ska κυκλοφορίες” σε “[B]punk/ska punk κυκλοφορίες[/B]”. Έτσι θα έχουμε στο μεν ένα την παραδοσιακή σκα, και στο άλλο την σκα-πανκ. Τι λέτε οι υπόλοιποι?

@ Όσο αφορά τα του blues thread, μπορούμε, το ξαναλέω, να φτιάξουμε ένα νέο blues thread και να μετονομάσουμε το υπάρχον σε “soul/funk/gospel”, ωστόσο τόσα και τόσα blues posts θα παραμείνουν στο αρχικό και θα φαντάζουν ξεκάρφωτα.

Συμφωνώ απόλυτα για σκα.

Μια σκέψη που μου ήρθε καθώς κοίταγα τον black metal θρεντ.
Βλέπω ότι εκεί μέσα σχολιάζονται για παράδειγμα κυρίως νέες κυκλοφορίες και που και που γίνεται και καμιά κουβέντα για παλαιότερους δίσκους.
Θα μπορούσαμε να κάνουμε ένα θρεντ όπου θα προτείνονται δίσκοι οποιασδήποτε χρονολογίας και ένα άλλο όπου θα γίνεται κουβέντα για τα νέα πράγματα.
Αυτό πάει και για τα υπόλοιπα είδη .
Υπάρχει ήδη ένα θρεντ που λέγεται δίσκοι που προτείνουμε στους συμφορουμίτες μας , αλλά λόγω των πολλών ιδιωμάτων της ροκ και μέταλ μουσικής γίνεται χαοτικό.

3 ψήφοι υπέρ, 0 κατά, it’s done.

Κανείς δεν εμποδίζει κάποιον να ποστάρει παλιότερες κυκλοφορίες στα θρεντ του rockipedia. Ειδικά ορισμένα από αυτά από τη “φύση” τους περιλαμβάνουν κυρίως παλιότερες προτάσεις.

Το να φτιάχναμε ξεχωριστά θρεντ για παλιές και νέες κυκλοφορίες στο rockipedia θα ήταν ολίγον τι χαοτικό, θα έπρεπε να το κάνουμε για όλα σχεδόν τα θρεντ, όχι μόνο για ένα συγκεκριμένο, και θα έπρεπε να ξεχωρίσουμε όλα τα ποστ που περιλαμβάνουν παλιές προτάσεις και να τα τοποθετήσουμε στα καινούργια θρεντ, κλπ - εν ολίγοις, πρόκειται για αδύνατο σενάριο.

Αν θες και δεν υπάρχει ήδη, μπορείς ειδικά για black metal να φτιάξεις ένα θρεντ στα Διάφορα με τίτλο “Κλασικές black metal προτάσεις” ή κάτι τέτοιο. Αυτό όμως εφόσον όπως λες ποστάρετε μόνο καινούργια στο rockipedia (αλλιώς δεν υπάρχει λόγος).

Και γενικά, ξαναλέω, κανείς δεν εμποδίζει κάποιον να προτείνει και παλιότερες κυκλοφορίες στα θρεντ του rockipedia. :wink:

να μια καλη αρχη 8)

Μια καλή αρχή δεν έχει αξία όταν δεν ακολουθείται και από μια καλή συνέχεια… Για να συνεχίζουμε και με το μπλουζοθρέντ. Στην άτυπη ψηφοφορία μου φαίνεται οτι υπερισχύει η ανθενωτική φράξια :stuck_out_tongue:

Έχω στο νου μου να κάνω μερικά ποστ στη ροκιπήντια και συνειδητοποίησα ότι…

Garage / [B]Psychedelic[/B] Rock

Space/[B]Psychedelic[/B]/Kraut Rock

…έχουμε διπλότυπο. Ας μείνει σε ένα από τα δύο θρεντ το Psychedelic (ίσως στο πρώτο, για να μη μείνει μόνο του το Garage) για να μη μπερδευόμεθα.

[SPOILER]Επίσης, όπως είχε προτείνει πριν λίγο καιρό ο hopeto να μπει η country στο μπλουζοθρεντ και τελικά πήγε στη φολκ (δεν ξέρω αν τον διευκόλυνε αυτό τελικά), έτσι κι εγώ που θέλω να ποστάρω κανα funky jazz νομίζω πως είναι πιο σωστό η funk να είναι στο jazz τόπικ.
Δηλαδή, πιο πολλή μπάλα έπαιζε μεταξύ jazz/funk παρά blues/funk.
Αλλά οκ, ας μην ανοίξουμε νέο μέτωπο…[/SPOILER]

Επίσης κάτι πρέπει να γίνει με το modern rock που δεν είναι τόσο alternative

Αν θέλουτε μένει έτσι…

Ξέχασα να πω με γεια το νέο λουκ

φωνή βοώντος εν τη ερήμω…