Rockwave Day 3: Metallica, Mastodon, Μy Dying Bride, Dirt Spawn Disease

Tza…Μαλλόν ο πρώτος είμαι…
χωρις σειρα

Whiplash
Seek
Creeping
Fade
Battery
Puppets
Heroes
Sanitarium
Orion
And Justice
One
Sandman
Sad
Matters
Roam
Fuel
Memory

Ισως και να μου έχει ξεφυγεί κανένα
Αποδοση με άριστα το 10=10
Τα υπολοίπα άυριο

kalisperizo ta forums tou rocking kathos ine i proti fora pou grafo edo.Proto post lipon, sidomo, giati molis girisa apo metallica ke ime ptoma.tha po mono 2 logia, ke tha epaneltho tis epomenes imeres me perissoteri analisi.

Ida polla nea pedia.Kalo afto.Prepi na kataharikan tin sinavlia.
I metallica stin rizoupoli tou 99 se shesi me afto pou ida simera itan eti fotos brosta.Prin pesete na me fate
simioste pos osi tous idan tote, mallon tha simfonisoun. Sigrinete mono to one tote ke to one simera.Kamia apolitos shesi!Krima. I epilogi ton tragoudion prosopika me misoikanopiise. ithala ke alla apo to and justice, ke alla apo to kill em all alla afta ine peri orexeos opote den to katalogizo.

I mastodon pados ine thei, edo tha imaste pou tha erthoun headliners ke tha ta mamisoun ola.

opos ipa, 2 arades mono gia arhi, tha epaneltho (ohi se greeklish).

Μολις γυρισα. Συνοπτικα:

Dirt Spawn Disease

Δυστυχως δεν τους προλαβα…

[SIZE=“2”]My Dying Bride[/SIZE]

Ημουν απο τους πρωτους που ειπαν οτι ειναι ακυροι μεσα στο καταμεσημερο του καλοκαιριου. Ειμαι ομως και ο πρωτος που παραδεχεται το λαθος του. Απιστευτη αποδοση και πολλα μπραβο στον κοσμο γιατι ηταν αρκετος και συμμετειχε. Aχ, αυτα τα The Dreadful Hours, She Is The Dark…

[SIZE=“3”]Mastodon[/SIZE]

Απιστευτοι ομως!! Επιτελους τους ακουσαμε!! Κραξτε οσο θελετε αλλα ειναι με διαφορα οι κορυφαιοι της new metal generation. Για να μην πω οτι ειναι και ο ορισμος της progrssive μουσικης…

[SIZE=“5”]Metallica[/SIZE]

Το Ecstasy Of Gold ακουστηκε απο τα ηχεια…
Οι Metallica ανεβηκαν στην σκηνη…
Το Creeping Death δονησε την Ελλαδα ολη…
Ενα παιδικο ονειρο μολις ξεκινουσε το ταξιδι προς την εκπληρωση του…
Δεν θυμαμαι καλα τι εγινε μετα…
Δεν θα ειμαι αντικειμενικος αλλωστε…
Δεν περιγραφω αλλο…

DSD who ?
MDB 0 ? Akyro
M 0 ? prog ? Wha ?
M aka (another one bites the dust), xamhla kourdismenoi - a-groovatoi- ta xasane kai oi idioi, xasapikka, kalo setlist, me mtria kai ksenerwtoutsikh apodwsh. oi 22.000 den polykouniwntousan - den mporousan na kraththoun swsta, auksomoiwnane taxythtes, to one to phgan ligo kolopatourada eidika pros ta telh …
genika baremenoi kai diekperewtes mou fanhkan… escape from the studio gia 80e kata meso wro to kefali…
ntaks… geramata. se sxesh me to 99 ? xeirotero, me perysi kalytero alla den leei kai polla - ekei logw anikanothtas - apla apo to 3o kai meta sfaksane to puppets. me 9X pote htan h prwth, den paizei na sygkrinotan… me tpt.

TO TERRASVIBE den krataei 20.000 oute gia plaka TALAIPWRIA sketh, kai o LWRHS mas leei oti ntaks mwre ginete ligo kourash… re ti les, deuteriatika laib, alloi douleboun,. pou tous zhtate kai to 1/5 tou misthou tous.
den peiraz…

come october kai milame …

Mias kai mena einai h proti fora pou grafo sto forum… ithela kairo na grapso… alla isos h aformi na einai ayth h synaylia… Tha symfoniso loipon apolyta me ton hexenlord… ontos ta nea paidia pou blepoun proti fora tous metallica na enthousiastikan… omos kamia sxesh den eixe to live me ayto tou 99 sth rizoupoli (to opoio tote den me eixe sygklonisei) kai poso mallon me ayto tou 93 (me to ekpliktiko stage klp. klp.)… toso stis ekteleseis… oso kai ston hxo… toulaxiston sto shmeio pou briskomoun ego sthn konsola tou hxolipti oi kithares htan poly piso kai poly “bromikes”. Eno prin 2 meres akousame ston idio xoro kai apo to idio shmeio allh poiothta hxou apo tous Heaven and Hell ( Prosopika den eimai toso fan ton Black Sabbath me Dio oso ton metallica tis proimis periodou). Tha epanelthoume sto thema kai tiw epomenes meres leptomerestera… (ksero oti tha pesete na mas fate)… mporei na ftaei kai to oti allios krineis ena live to 93 oran eisai 18 xronon kai allios meta apo 14 xronia exontas akousei kai parakolouthisei poly perissotera pragmata opote tote den eisai antikeimenikos! Kata ta alla to set list kalo kai anamenomeno tha mporouse kai kalytero, tha mporouse kai xeirotero.

Epanexromaste ayrio… kalhnyxta!

Τα λόγια είναι περιττά. Άλλο επίπεδο…

Το μόνο που με ενόχλησε ήταν που σε μερικά κομμάτια τραγουδούσε τόσο το κοινό που δεν άκουγα τον Hetfield :frowning: :smiley: και το ότι στο στομάχι μου είχε μόνο 2 μπουκαλάκια νερό και έκαναν γκλούπου-γκλούπου :stuck_out_tongue:

Λοιπόν, ας παραθέσω κι εγώ την άποψη μου.

Dirt Spawn Disease - Δυστυχώς δε τους πρόλαβα.

My Dying Bride - Έκαναν ότι μπορούσαν μέσα στο καταμεσήμερο και κέρδισαν τον κόσμο. Καλό θα είναι πάντως να μην βάζουν τέτοιου ύφους μπάντες, τόσο νωρίς.

Mastodon - Άψογοι. Εντυπωσιακοί. Επιβλητικοί. Άρτιοι τεχνικά , χωρίς λάθη και με μεγάλη όρεξη.

Metallica:

Ύστερα από δέκα χρόνια, επιτέλους κατάφερα να τους δω. Τους είχα χάσει το 99, το 93 ήμουν πολύ μικρός. 

Γύρω στις 21:10 το Ecstacy of Gold ακούγεται από τα ηχεία και ο πανικός αρχίζει. Creeping Death. Χάος. Χιλιάδες κόσμος χτυπιούνται σαν τρελοί. 

Ένα πρόβλημα μόνο... Που είναι η φωνή του James;;;; Οι κιθάρες γιατί ακούγονταν τόσο πίσω;;;

Κυριολεκτικά , από τα πρώτα 6-7 κομμάτια δεν άκουσα ούτε μισό στίχο από το Hetfield. Το κοινό τα έδινε όλα και τον επισκίαζε αλλά το ζήτημα ήταν τεχνικό, μάλλον δεν είχε ρυθμιστεί σωστά ο ήχος. Αργότερα έφτιαξε. Και δεν ήταν μόνο λόγω θέσης (δίπλα στην κονσόλα ήμουνα) γιατί και άλλοι που ήταν αλλού, έλεγαν τα ίδια.

Highlight αποτέλεσε το εξαιρετικό σετλιστ. One, Fade to Black, Sanitarium, Master of Puppets, Fuel, Battery, Justice for all, Nothing Else Matters, Wherever i may Roam, Sad but True και άλλα. Όλοι οι ύμνοι δηλαδή, με 2-3 ελλείψεις μόνο. 

Στον αντίποδα, η απόδοση τους δεν ήταν και η καλύτερη. Μιλάμε για ΠΟΛΛΑ λάθη, κυρίως από τον Ulrich. Καλά, το One του άλλαξαν τα φώτα.

Εγώ πάντως απόλαυσα τη συναυλία αν και από ότι καταλαβαίνω, το 99 ήταν απείρως καλύτεροι. Οι Metallica άλλωστε είναι πάντα Metallica.

Θα αναγνωρίσω και κάποια θετικά των διοργανωτών. Κατάφεραν επιτέλους να έχουν αναμμένα τα φώτα του παράδρομου ενώ και το παρκινγκ βοήθησε. Μόνο, ας βάλουν και κάνα φως στο παρκινγκ γιατί αμα ξεχάσεις που έβαλες το αμάξι δε το βρίσκεις με τίποτα στο σκοτάδι...

Με τα PL2/PL3 δεν έχω ιδέα τι έγινε, ήμουν πιο πίσω. Ας πει κάποιος αν μπορούσες να μπείς από το ένα στο άλλο.


τους ειδα για πρωτη φορα…ΘΕΛΩ ΠΑΛΙ!!!
στην αρχη με ψιλοεπιασε ενα σοκ οταν ειδα πως ο τζεημς δεν ακουγοταν καθολου το ηχειο μπουκωσε και αλλαξαν μικροφωνο αναμεσα στο κομματι…αλλα μετα με πηρε και με σηκωσε…εμπειρια ζωης…τι να πω…θα επανελθω…μια εικονα θελω να δωσω ομως…αυτη με τους 4 να χεραιτουν αγγαλιασμενοι το κοινο και τον τζεημς να φαινεται να λεει στον λαρς i cant believe it i cant believe it…

Ήμουν κι εγώ το '99, αλλά έχουν περάσει αρκετά χρόνια για να μπορώ να θυμηθώ αν είχαν παίξει καλύτερα. Σίγουρα όμως τότε είχε κάνει κοιλιά η συναυλία, ενώ τώρα οι ύμνοι ακούστηκαν ο ένας πίσω από τον άλλο και προσωπικά δε βαρέθηκα σε κανένα σημείο.
Δε με ενδιαφέρει αν έκαναν λάθη, δεν έδιναν εξετάσεις σε ωδείο. Με ενδιαφέρει ότι πώρωσαν το κοινό και έδωσαν αξία στα χρήματα που τους πληρώσαμε: Έπαιξαν 2,5 ώρες (όταν οι Maiden πολύ πρόσφατα στο μισό αυτού του χρόνου μας είχαν χαιρετήσει), τα έδωσαν όλα, έτρεξαν πάνω κάτω, φάνηκε πως και αυτοί το διασκέδασαν και χαιρέτησαν το κοινό για κανένα δεκάλεπτο δείχνοντας, αν μην τι άλλο, πως δεν είναι δα και τόσο ντίβες όσο μερικοί θέλουν να πιστεύουν.
Σίγουρα πάντως ο ήχος ήταν μεγάλο πρόβλημα. Καθόλη τη διάρκεια η φωνή του James ήταν κάπως θαμμένη και γενικά ο ήχος χαμηλά. Για το πρώτο πάντως πέρασε από το μυαλό μου ότι ίσως και να έγινε επίτηδες…:?
Εγώ γενικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος πάντως. Μπράβο στους 'tallica!!!

Ναι,τα καταφέραμε…
Οι securitάδες γαμάτοι,ένας με βοήθησε να περάσω…

Και μετά μπροστά μπροστά…:roll: :roll: :roll:

Δεν έχω λόγια. Και να είχα λόγια, δεν έχω φωνή. Και να είχα φωνή, θα τη χαλούσα απλά και μόνο για λίγους στίχους ακόμα. Περισσότερα αύριο, δίνουμε και στις 9, άρα ύπνος. Αλκοόλ, μετάλλικα, αλκοόλ, μετάλλικα.

Τσιρζ σε Therion (να μας ξανάρθεις!) και Αλόη που μου κανε παρέα όταν έψαχνα πέρα δώθε κάτι μαλακίες.

Ρίγος,Δέος,Συγκίνηση…Κλεισμένη φωνή επίσης,μερικές μελανιές στο σώμα…Τι να λέμε ρε παιδιά…Σήμερα γράφτηκε ιστορία…Τα υπόλοιπα αυριο…8)

Τσιμπιστε με καπιος να δω αν αυτο που ειδα ηταν αληθεια ή ονειρο…Δεν εχω λογια να περιγραψω…Δεν εχω βιντεο να τα δειξω…Απλα υπηρξε,εγινε…ετσι νομιζω δηλαδη…αν ηταν οντως αληθεια…Μια λεξη μονο προς την τετραμελη παρεα με την απιστευτη εμφανιση…[SIZE=“4”]ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!![/SIZE]
Τα υπολοιπα αυριο…!!

Οντως το ειδα και εγω αυτο…μακαρι να ξετρελαθηκαν και να ερθουν και του χρονου…'TALLICA PEEEEEEE

¶σχετη η απορία, αλλά τι κακό έχουν οι My Dying Bride που βγήκαν νωρίς? Δεν ξέρω τι λέτε εσείς, εγώ στις μεγάλες ζέστες την παλεύω με Doom…

Α, ναι! Είναι και η συναυλία… Το αρχικό πρόβλημα του ήχου το πρόσεξα κι εγώ…

Πολύ ωραία η καινούργια σκηνή (εγώ σήμερα την είδα…)

Τα περισσότερα κομμάτια του σετ τα περίμενα, γιατί είχα αγνοήσει τα σπόιλερ, αλλά και τα επιπλέον ήταν όλα τα λεφτά…

Ωραία πράματα!!!

προς karja : Τι έχει το terra - vibe? Εμένα μου αρέσει… (εκτός από κάποια σημεία…)
προς αυτόν που είπε για τον Ulrich: Ε, τι απορείς? Αφού είναι κουλός!!!

παιδιά, αν μπορείτε γράψτε στα ελληνικά. Τα greeklish κουράζουν πολύ στα μεγάλα κείμενα. Ρίξτε και μια ματιά στους κανόνες του φόρουμ :wink:

Λοιπόν, εντυπώσεις:

My Dying Bride: δε μου άρεσαν και δε θα μου αρέσουν. Ας μιλήσουν οι υπόλοιποι

Mastodon: Ο ηχολήπτης τους κατέστρεψε δυστυχώς πάλι. Έβλεπες ότι έπαιζαν παπάδες και εκεί που καθόμουν δε μπορούσα να ξεχωρίσω ήχους και χάνονταν πάρα πολλές αλλαγές και περάσματα (οι ορολογίες είναι οι ορολογίες που χρησιμοποιεί ένας άμουσος όπως εγώ… μη μου κρατήσετε κακία :p). Όλα τα τύμπανα ακούγονταν το ίδιο. Είναι κρίμα να χαντακώνονται έτσι τέτοιες μουσικάρες. Και πάλι βέβαια θα πω ότι πρέπει να πάρουν έναν κανονικό τραγουδιστή. Δεν είναι κακό να υπάρχει και ένας καλλίφωνος σε μια μπάντα. Μόνο με την Έφη Θώδη θα μπορούσαν να ακούγονται χειρότερα…

Metallica: Δεν έχω και πολλά να πω. Δεν μεγάλωσα με τα κομμάτια τους και τα έμαθα σχετικά μεγάλος, με αποτέλεσμα να είμαι στη συναυλία με το μάτι του μη οπαδού. Και πάλι όμως με κέρδισαν 100%! Με έκαναν να νιώθω χαλάλι τα λεφτά που έδωσα. 2,5 ώρες εκπληκτικής απόδοσης και ενός κοινού που δεν χόρταινε να ακούει! Το σετλιστ δεν αφήνει χώρο για παράπονα! Έπαιξαν κομματάρες και μόνο!!! Χαλάλι τα λεφτά που έδωσα!!!

Εσύ μου έκανες παρέα :oops: αλλά έφυγες σε λάθος στιγμή, θα σου εξηγήσω άλλη ώρα :stuck_out_tongue:

Α, και να πω στον nihilist και σε όποιον άλλο με κορόιδεψε για το εισιτήριο VIP, είχαμε και εκεί pit!!!

Μόλις γύρισα και εγώ πτώμα!

Το μόνο που θα πω προς το παρόν είναι ότι το setlist ήταν μαμάτο (αν και θα ήθελα ένα επί πλέον κομμάτι από το and justice) και το ευχαριστήθηκα στο έπακρον. Δεν τους είχα ξαναδεί ( αυτές οι πανελλήνιες του 99… ) και πραγματικά οι Metallica είναι όπως πρέπει να είναι: Θεοί. Επίσης θα πω ότι ο κόσμος ( σε γενικές γραμμές και από όσο μπορώ να κρίνω ) ήταν σαν να έπαιζε το “στρατιωτάκια ακούνητα”.

[FONT=“Arial Black”][SIZE=“4”]GIVE ME AN M
GIVE ME AN E
GIVE ME A T
GIVE ME AN A
GIVE ME AN L
GIVE ME FUEL
GIVE ME FIRE
GIVE ME THAT WHICH I DESIRE!!
[/SIZE][/FONT]

Disagree…

Τα φωνητικα των Mastodon ειναι αυτα που πρεπει (IMHO)…

Καταλαβαμε… :wink:

Λιγα λογάκια και απο μένα…

ειναι φανερό πως ο χώρος ειναι 100% ακατάλληλος για μεγαλές συναυλίες…γιατι φεστιβαλ δεν υφίσταται…σήμερα έφτασε στα οριά του…τίγκαρε ασχημα…και είναι φανερό πως πάνω από 20.000 δεν μπορει να χωρέσει…δεν γίνεται πως το λέμε…εκτός αν κόψουν και βούνα…
το χειρότερο ομως σχετικά με την ακαταλληλοτητά του ειναι στο γυρισμό…δεν μπορεί να κανεις 1 ώρα με το ρολόι για να βγείς από τον παράδρομο- εθνική…όταν πχ καραισκάκι σε 10 λεπτά εχουν αδιάσει τα παντα…ας το σκεφτούν λοιπον της δι-δι για καραισκάκι για του χρόνου…αν και θα το τρώμε στην μάπα χρόνια το τερρα βαιμπ…μαλλον…:-k

κατα τα άλλα…ήχος…πολύ καλός…δυνατός και καθαρός…
πλ1,πλ2…και όμως πολύ καλη ιδέα…στο πλ2 ακόμα και μπροστα΄απτην σκηνη…πολυ ανετα…
σκηνη…φωτισμοι…πολυ ωραία ολα…πολύ καλη και η …τηλεοπτικου… τυπου…καλυψη της συναυλιας…απο τις γιγαντοοθονες…με πολλες καμερες…ωρες ωρες νόμιζα…οτι έβλεπα live dvd…!!!στα συν οτι οι οθόνες ηταν επιτελους ψηλα …

κοινο…περιεργο…οχι ξενερωτο…αλλα περιεργο…ο καθενας ηταν στον κόσμο του…σε αντιθεση πχ με pearl jam ας πουμε…δλδ…αλλοτε ενω θα περιμενες να γινει χαμος …δεν γινοταν…ενω σε ακυρα κομματια γινονταν moshpits…νομιζω οτι λιγακι χορτασαμε…μας εφυγε η καψα …και γινομαστε αμερικανακια…οχι απαραιτητα κακο αυτο…

mastodon…εκπληκτικοι…

metallica…εκπληκτικοι…+1 και πολύ γαμάτο το setlist…σε σχεση με οτι εχουν παιξει ως τώρα

αυτό ηταν και για φέτος παιδια…ελπίζω του χρόνου σε άλλο χώρο και με δυνατότερα ακομα ονόματα…σαν πραγματικό φεστιβαλ…πάντως η γευση που μένει σίγουρα ειναι πολυ γλύκια…σκεφτειτε σε ποσα και αν χρονια θα τουσ ξαναδουμε…1:D

Έτσι κάνω γω. Φεύγω στις κορυφώσεις.
Λοιπόν μάγκα μου είχα να μπω σε πιτ περίπου 3 χρόνια. Ξαναφήνω παράθυρα για λεπτομέρειες αύριο.