Rockwave Festival 2009 - 28/6: The Killers, Duffy, Dinosaur jr etc

Λοιπόν, δεν νομίζω να χρειάζεται να ψάξουμε άλλο ποιος γκαντέμιασε το Rockwave :stuck_out_tongue:

Η αδερφή μου μόλις μου θύμισε ότι ο Moby εκθείαζε την Ελλάδα για τον καλό καιρό και ότι ποτέ όταν έχει έρθει για συναυλία δεν έχει βρέξει :lol:

Tελικά,το μόνο σωστό πράγμα που ξέρει να κάνει η didi είναι να τυπώνει τα εισιτήρια!Κρίμα που δε θα δούμε ποτέ τους Killers.Τουλάχιστον για τα επόμενα 30 χρόνια αφού ως γνωστόν ένα συγκρότημα πρέπει να βρίσκεται στα τελειώματα του για να εμφανιστεί στην Ελλάδα(βλέπε Scorpions,Deep purple κτλ).Θα κάνω και μια πρόβλεψη για το επομενο line-up του Rockwave:Placebo,James,Archive,Puressence,Madrugada και Skatallites(ετσι για να σπάσουν λίγο το alternative στοιχείο!)!Εφόσον οι παραπάνω μπάντες έρχονται 100 φορες το χρόνο γιατι να μη τις μαζέψουν σε 1 μέρα?Ενδεικτικα παραθέτω το line-up του reading festival.Tα συμπεράσματα δικά σας…

http://www.readingfestival.com/lineup/

Μακάρι να μας ξανάρχονταν οι Madrugada, αλλά διέλυσαν. :frowning:

Όχι οτι διαφωνώ με όσα λες κατα τ’ άλλα. Αν και για να είμαστε ακριβοδίκαιοι, το πρόβλημα δεν είναι η έλλειψη ονομάτων. Σε αυτό τον τομέα έχουν γίνει αρκετές πρόοδοι, αν και σίγουρα θα υπάρξουν μπάντες που απλά δε θα έρθουν ποτέ στα μέρη μας.

Το πρόβλημα με την didi music είναι η ανοργανωσιά και η έλλειψη επαγγελματισμού της. Αυτή η αναβολή δύο ημερών του rockwave, σε συνδιασμό με την δικαιολογία περί “ακραίων καιρικών φαινομένων” είναι απλά αστεία. Ο επαγγελματίας, που σέβεται το κοινό που - στην τελική - τα σκάει χοντρά σ’ αυτόν, τουλάχιστον παίρνει τα μέτρα του, για κάθε ενδεχόμενο: καιρό, βροχές, φωτιές, κίνηση, τα πάντα.

Αυτό λοιπόν, παράλληλα με τα - γνωστά απο παλιά - θέματα γύρω απο τις τιμές τόσο των εισιτηρίων όσο και των εξόδων του φεστιβάλ καθεαυτού.

Και όλα αυτά τα λέμε έχοντας ως μέτρο σύγκρισης τα αντίστοιχα μεγάλα φεστιβάλ του εξωτερικού.

To ζήτημα της ανοργανωσιάς και της ελλειψης επαγγελματισμου το έθιξαν οι προηγούμενοι γι αυτό κ δεν αναφέρθηκα.Απλα θεωρώ οτι περα απο αυτά τα προβλήματα μας κοροιδεύουν κιολας φέρνοντας καθε χρόνο τα ιδια κ τα ιδια!Ως προς το μετρο σύγκρισης που είπες,φαντάσου να μην υπήρχαν αυτα τα φεστιβαλ!Θα έβαζαν headliners τους onirama με support το Νικο Μιχα και εισιτηριο 100Ε!!!

Καλά, αυτό μη το θίγεις καν… Εδώ στα αστεία πράγματα και δεν τα βγάζουν πέρα, μια μπόρα πέφτει και χάνουν την μπάλα, σκέψου χτύπα ξύλο να 'χαμε καμιά φωτιά… 8O Ούτε καν να το σκεφτώ δεν θέλω, αλλά νομίζω όλοι μπορούμε να φανταστούμε τι θα γινότανε.

Τέσσερις ημέρες και κάτι ώρες και ακόμη δεν μπορώ να χωνέψω το φιάσκο της Κυριακής, την απαράδεκτη και ύποπτη ακύρωση της πολυαναμενόμενης εδώ και 3,5 μήνες (για όσους βέβαια ) ακύρωσης των Killers.

Παραθέτω αυτούσιο από την στήλη “Other Side” του Avopolis το mail ακριβώς, έτσι πέρασα και εγώ αυτή την αλησμόνητη Κυριακή…

Μίνα Μπ.
Γεια σου Δημήτρη,
Το ξέρω πως από χθές θα σου έρχονται τα σχόλια βροχή (ειρωνικό!?) για την ακύρωση της 2ης μέρας του Rockwave Festival αλλά πραγματικά η αγανάκτηση μου (όπως και πολλών εκατοντάδων ανθρώπων) είναι τόσο μεγάλη που κάπου πρέπει να απευθυνθούμε και αυτό είναι τα ΜΜΕ και δη το internet. Ειδικότερα όταν το ίδιο σκηνικό επαναλαμβάνεται δύο φορές σε διάστημα λιγότερο των δύο μηνών, νομίζω πως μόνο ως εμπαιγμός μπορεί να χαρακτηριστεί! Και άντε για τους Depeche το κατάπιαμε διότι ήταν ιατρικός ο λόγος (τελικά) και πάνω από όλα είμαστε άνθρωποι- αλλά το χθεσινό δεν καταπίνεται με τίποτα!
Δεν με ενδιαφέρουν ούτε τα παιχνίδια των εταιρειών με τα ονόματα, ούτε τα συμφέροντα που παίζονται πίσω από τις πλάτες μας και ούτε θα κάτσω να ασχοληθώ ιδιαιτέρως με αυτά (όπως και ο περισσότερος κόσμος φαντάζομαι), απλά όταν αγοράζω από μια εταιρεία ένα εισιτήριο περιμένω να κάνει ότι δυνατόν περνάει από το χέρι της για να μου εξασφαλίσει τις παροχές που μου πούλησε! Και εχθές η Didi Music δεν έκανε τίποτα απολύτως! Αντιθέτως σήκωσε τα χέρια ψηλά στο έλεος του Θεού και της καταιγίδας και γύρισε την πλάτη της στους εκατοντάδες φαν που μαζεύτηκαν από όλες τις γωνιές της Ελλάδας για να μη πω και Βαλκανίων.

Γιατί και εγώ ήμουν από αυτούς τους “τυχερούς” που κατεβήκαμε από Θεσσαλονίκη (εκδρομή με δύο πούλμαν παρακαλώ περίπου 110 άτομα στο σύνολο- και όχι μόνο φυσικά) και μισή ώρα πριν από την άφιξη μας στη Μαλακάσα πληροφορηθήκαμε για τις φήμες περί ακύρωσης! Εδώ να πω ότι ήταν επιεικά απαράδεκτο το γεγονός πρώτον ότι η επίσημη ανακοίνωση έγινε μετά τις 18:00 το απόγευμα και αποκλειστικά από την ιστοσελίδα της Didi music, δεύτερον ότι όλοι οι υπεύθυνοι ήταν εξαφανισμένοι και τα τηλέφωνα επικοινωνίας έβγαζαν μονίμως τον τηλεφωνητή και τρίτον το γεγονός ότι δεν ανακοίνωσαν το παραμικρό σε ραδιοφωνικούς σταθμούς έτσι ώστε τουλάχιστον να ειδοποιηθούν οι κάτοικοι της Αθήνας και της γύρω περιοχής που σαφώς θα ξεκινούσαν αργότερα.

Να μιλήσω για τραγικά οργανωτικά λάθη?? Το γεγονός από μόνο του ότι ακυρώθηκε ολόκληρη μέρα από φεστιβάλ ευρωπαϊκής εμβέλειας όπως θέλει να διαφημίζεται λόγω καιρικών συνθηκών τα λέει όλα! Ας πληκτρολογήσουν οι υπεύθυνοι στο youtube βιντεάκια από Glastonbury όπου βρέχει 3 μέρες σερί και τα συγκροτήματα παίζουν με την γαλότσα βουτηγμένοι στη λάσπη! Και τι πάει να πει ότι ο τεχνικός εξοπλισμός κρίθηκε επικίνδυνος μετά την βροχόπτωση?? Γιατί δεν προστατεύθηκε?? Δελτίο καιρού δεν λαμβάνουν οι υπεύθυνοι? Και στην τελική γιατί δεν υπάρχουν back up μηχανήματα?? Τι σόι μεγάλη διοργάνωση είναι αυτή χωρίς συμπληρωματικό εξοπλισμό? Δηλαδή άμα τους καεί καμιά λάμπα τρέχουν μέχρι την Αθήνα για να την αλλάξουν?? ¨Ημαρτον.

Και σε αυτό το σημείο να διορθώσω και κάποιες ανακρίβειες που γράφονται από το πρωί με σκοπό να καλυφθεί όσο το δυνατόν ανώδυνα το γεγονός: Εμείς φτάσαμε στη Μαλακάσα γύρω στις 5 και 15 το απόγευμα όπου και η βροχή είχε σταματήσει και ο ήλιος είχε βγει και ο δρόμος είχε στεγνώσει για τα καλά! (Στο κάτω κάτω καλοκαίρι είναι μπόρες γίνονται και μετά πάλι καύσωνα έχει) Οσο λοιπόν αφορά τις προσπάθειες που έκαναν τα συνεργεία ήταν μηδενικές! Το Terra Vibe ήταν έρημο -όσο φαίνεται από το δρόμο- που φαίνεται το μεγαλύτερο μέρος του, τα περίπτερα είχαν κλέισει από νωρίς και στην κεντρική σκηνή δεν υπήρχε ψυχή!! Που το ελάχιστο που μπορούσαν να κάνουν ήταν να έχουν 5 συνεργεία να αποκαθιστούν τις βλάβες!! )προφανώς τα συνεργεία έπιναν καφέ και έτρωγαν σουβλάκια)

Και αυτό το τονίζω διότι οι “φουσκωτοί” στην είσοδο που πραγματικά δεν ξέρω για ποιούς από όλους δουλεύουν αυτό μας συνέστησαν να κάνουμε μόλις κατεβήκαμε από τα λεωφορεία! Επίσης με θράσος μας έδιωχναν από τον χώρο της εισόδου και γενικότερα από την περιοχή γιατί προκαλούσαμε “συνωστισμό” και “εκνευρισμό”! Είμασταν εκεί ως τις 6μιση και ούτε είδαμε ούτε ακούσαμε καμιά από τις περιβόητες προσπάθειες για να βγούν έστω οι Killers! Που κατά την προσωπική μου άποψη αν αυτές οι προσπάθειες είχαν ξεκινήσει από τις 4:00 και είχαν πραγματικά γίνει θα μπορούσαν να παίξουν και οι Dinosaur και η Duffy και οι Killers! Τον Κ.Βήτα τον βλέπουμε όποτε γουστάρουμε δε νομίζω να έσκαγε κανείς που θα τον έχανε… (Για να μην ανοίξω το στόμα μου για τους De Niro)

Και ένα τελευταίο (γιατί είμαι και μηχανικός κ μπορώ να εκφέρω μια άποψη παραπάνω) το να πετάς δυο σκηνές, πέντε περίπτερα και 10 χημικές τουαλέτες στα γρασίδια δεν σημαίνει ότι έχεις φτιάξει “υποδομή” για open air festival υπάρχουν και κάποια έργα που λέγονται αποστραγγιστικά και διοχετεύουν τις παραπάνω ποσότητες του νερού εκεί που πρέπει χωρίς να δημιουργούν προβλήματα και ιστορίες! Το τελευταίο χωριό στην Ελλάδα που έχει γήπεδο για την ξεχασμένη ομάδα του κάνει αποστραγγιστικά έργα! Γι’αυτό τις φωτογραφίες τους με τις λακούβες τους ας τις βάλουν εκεί που ξέρουν, εμάς δεν μας λένε τίποτα!Αυτά!

Ευχαριστώ για τον χρόνο σου και την υπομονή σου
Φιλικά
ΥΣ: Καλύτερα να μαζεύουμε τα λεφτά μας και να πηγαίνουμε έξω! Εκεί που ξέρουν καλά τι κάνουν και σέβονται τον θεατή και τα χρήματα που σκάει! Γιατί εδώ όχι συγγνώμη για την αναστάτωση και την ταλαιπωρία δεν ακούσαμε, κόντεψαν να μας δείρουν και από πάνω!

Κάπου αναφέρθηκε η περίπτωση των Manics που είχε αναβληθεί λόγω πυρκαιάς και ξαναέγινε το φθινόπωρο της ίδιας χρονιάς. Μήπως να ξαναέρθουν και οι Killers μόνοι τους κατα το Σεπτέμβριο με 25 ευρώ εισητήριο να το ευχαριστηθούμε, έστω και με 2000 κόσμο?

Kαι πες αντε και κανονιζεται, οι ιδιοι οι Κillers εχοντας δει τα χαλια μας θα θελουν να ξαναρθουν?? Μe thinks NOT. [-X

Και ένα τελευταίο (γιατί είμαι και μηχανικός κ μπορώ να εκφέρω μια άποψη παραπάνω) το να πετάς δυο σκηνές, πέντε περίπτερα και 10 χημικές τουαλέτες στα γρασίδια δεν σημαίνει ότι έχεις φτιάξει “υποδομή” για open air festival υπάρχουν και κάποια έργα που λέγονται αποστραγγιστικά και διοχετεύουν τις παραπάνω ποσότητες του νερού εκεί που πρέπει χωρίς να δημιουργούν προβλήματα και ιστορίες! Το τελευταίο χωριό στην Ελλάδα που έχει γήπεδο για την ξεχασμένη ομάδα του κάνει αποστραγγιστικά έργα! Γι’αυτό τις φωτογραφίες τους με τις λακούβες τους ας τις βάλουν εκεί που ξέρουν, εμάς δεν μας λένε τίποτα!Αυτά!

Μηχανικός μπορεί να είναι, αλλά σίγουρα δεν είναι ποδοσφαιρόφιλος :stuck_out_tongue:

Εξαρταται για ποιο Σεπτεμβριο λες,του 2030 ίσως!Έξάλλου η περιοδεία τους τελειώνει στις 28/9 στην Αμερικη κ δε νομίζω να κάνουν αργοτερα κάποια εξαίρεση για μας!

Kala μια ευχή έκανα, ούτε εγώ το βλέπω πιθανό ή ρεαλιστικό. Ουτως ή άλλως δεν θα μπορούσα να τους έβλεπα ανεξάρτητα της ακύρωσης…

βασικά, όλα καλά και άγια, αλλά το 25€ τι το ήθελες; :stuck_out_tongue: 40€ έδωσα εγώ για να τους δω μόνους του

Υπάρχει 1 κενό στις συναυλίες τους για 3 βδομάδες περίπου πριν πάνε στο Αμέρικα…
ας ελπίσουμε ότι θα ξανάρθουν τότε αλλιώς πολύ φοβάμαι δν θα τους δούμε ποτέ :frowning:

Eγώ το είχα γράψει για τους Manics ότι ακυρώθηκε τότε το Terra Vibe Festival (με Manic Street Preachers, Smashing Pumkings και Kasabian) επειδή είχε ελεεινή προπώληση (περίπου 3.500 λίγες μέρες πριν γίνει) και η φωτιά ήταν μια ευνοϊκή συγκυρία για την ακύρωση αφού η χώρα ήταν επίσημα σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης και έτσι γλύτωσαν τη χασούρα και την ξεφτίλα.

Οι Κillers (δεν αναφέρομαι στην καλλιτεχνική αξία) είναι πολύ μεγαλύτερο όνομα, με πολύ μεγαλύτερη εμπορική αξία και αμοιβή από τους Manics, για να γίνει με 25 ευρώ θα πρέπει να έχει περισσότερα από 18.000 εισιτήρια, ενώ για το Rockwave είχαν διατεθεί πολύ λιγότερα από 10.000 (μαζί με τα άλλα ονόματα).

Από τις αρχές του Οκτώβρη και μετά τις ΗΠΑ θα περιοδεύσουν σε Νότιο Αμερική και μετά μάλλον Αυστραλία Ιαπωνία, άσε που και οι ίδιοι δε νομίζω ότι θα θέλουν να ξαναέρθουν μετά το φιάσκο της χρονιάς για αυτούς. Τους είχε τύχει κάτι ανάλογο και στο Μιλάνο πριν 2 χρόνια αλλά εκεί είχαμε πραγματική θεομηνία με καταστροφές και σοβαρότατους τραυματισμούς.

Ας μη το συζητάμε ρεαλιστικά σαν να είναι κάτι εφικτό, τους περιμέναμε χρόνια αλλά δυστυχώς δεν θα έρθουν στην Ελλάδα ποτέ ξανά, σιγά - σιγά ας κλείσει αυτό το καταραμένο topic να μην χαλιόμαστε άδικα.Το σημαντικότερο ίσως group των μετεφηβικών μας χρόνω δε θα παίξει στα μέρη μας.

Όποιος τους έχει δει έστω και μία φορά ξέρει καλά ότι στις συναυλίες τους δικαιώνουν και με το παραπάνω τη φήμη τους ότι είναι ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ το κορυφαίο εναλλακτικό ροκ συγκρότημα στον πλανήτη ή τουλάχιστον από όσα βρίσκονται μέχρι το 3ο studio album (Κings of Leon, Coldplay & Muse στο 4o album τους κάναν το βήμα παραπάνω και γίνανε stadium rockers, κάτι το οποίο ευχόμαστε - ελπίζουμε - περιμένουμε ότι θα συμβεί και με την αγαπημένη μας μπάντα από το Las Vegas και τότε θα είναι ακόμη πιο απίθανο να έρθουν από τα μέρη μας).

Για αυτό όσοι γουστάρετε και έχετε την δυνατότητα σπεύσετε να τους δείτε στο εξωτερικό αν και τα περιθώριο για φέτος το καλοκαίρι έχουν στενέψει δραματικά…

Ta 25 ευρώ δεν είναι σημερινό νούμερο. Εννοω κάτι αντίστοιχο με τα 25άρια που είχα δώσει τότε (πριν 2 χρόνια, όχι όταν η Ακρόπολη ήταν στα μπετά) για Manics άλλα και για Muse που είναι αντίστοιχα τεράστιο εμπορικό όνομα. Και οι TOOL νομίζω είχαν 25άρι την ίδια περίπου περίοδο…

wow…εχουμε φτασει σε σημειο να θεωρουμε το 25e μη ρεαλιστικη τιμη…well done didi!!

To ξέρω ότι εννοείς για τότε για αυτό σου απαντάω ότι οι Killlers ήταν και είναι και τώρα συγκρότημα άλλου επιπέδου, πολύ πιο ακριβό από τους Manics, οπότε και πρόθεση για εξιλέωση να υπάρχει (λέμε τώρα) απλά δεν γίνεται. Θα ήταν καθαρά φλερτ με τη χρεωκοπία.

Για τους Tool ήρθαν τη δεύτερη φορά με δελεαστική ήταν σίγουρα συναυλία εξιλέωσης για την τραγική (κυρίως ηχητικά) εμφάνιση τους στο ακατάλληλο για συναυλίες κονσερβοκούτι του Ελληνικού, από εκεί και πέρα δεν ξέρω κάτι παραπάνω γιατί πραγματικά δεν ασχολήθηκα ιδιέτερα με τη συγκεκριμένη συναυλία.

Οι Μuse ήρθαν εδώ στο τελευταίο μέρος της περιοδείας τους (Βαλκάνια και Βαλτική) και παίζανε με άλλους οικονομικούς όρους, αφενός επειδή ήταν μίνι περιοδεία σε μέρη που δεν είχαν επισκεφτεί στο Black holes & Reveletions Τour και αφετέρου γιατί ήταν συναυλίες με αμοιβή προσαρμοσμένη για κλειστά στάδια και μόνο εδώ παίξανε σε ανοιχτό γιατί ο Λώρης προτίμησε να το κάνει στο χωράφι αντί να ακριβύνει το αντίτιμο του εισιτήριου, πήρε το ρίσκο γιατί ήταν 4 Οκτώβρη και πολύ καλά έκανε γιατί περάσαμε SUPER!!!

Έχουμε όμως χάσει την ουσία που είναι η αγάπη μας για τη μουσική και γίναμε συναυλιακοί αναλυτές, λογιστές, ασφαλιστές και μετεωρολόγοι. Εδώ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑΝ να κάνουν το live τώρα που είχαν φύγει και 6 - 7.000 εισιτήρια και ακύρωσαν ολόκληρη μέρα Rockwave, θα περιμένουμε να τους φέρουν άλλη φορά;

Εννοούσα ότι δεν είναι ρεαλιστικό να ξανάρθουν, όχι η τιμή, αλλά η αλήθεια είναι ότι για τα συγκροτήματα που συζητάμε ούτε έξω βρίσκεις εισιτήρια των 35- 38 ευρώ.

Μακάρι ρε παιδιά να γινότανε τι πα πω…

ναι,το καταλαβα…και σιγουρα τα 25 ειναι λιγα για ενα συγκροτημα που “συμβαινει τωρα” κ ειναι στο peak του…κ το κοβω εδω γτ το ζητημα των τιμων εχει αναλυθει πολλακις

mr. brightside, αντίθετα με το nickname σου, πολλή απαισιοδοξία διακρίνω :stuck_out_tongue: Γιατί βρε παιδί μου;

ΟΚ, το θεωρώ σενάριο επιστημονικής φαντασίας να μας ξαναχώσουν στο πρόγραμμά τους φέτος οι Killers, αλλά γιατί αποκλείεις γενικότερα το ενδεχόμενο να έρθουν κάποια στιγμή Ελλάδα για συναυλία, ίσως σε κάποια επόμενη περιοδεία;

Ακόμη και η DIDI να τους φέρει δεν το θεωρώ απίθανο, αλλά εκτός απ’ αυτό, δεν είναι και η μοναδική εταιρεία διοργάνωσης συναυλιών στην Ελλάδα. Και εδώ έρχονται άλλα κι άλλα ονόματα που δεν πάνε καλά από άποψη προπώλησης, οι Killers δεν θα μπορούσαν να έρθουν;