Rolling Stones

Και εγω αναμεσα στο 1 ακι στο 2 ημουν αλλα εδωκα την ψηφο μου στο 1 8)
παρτε ενα ψιλοremixακι με ομορφο vid http://www.youtube.com/watch?v=iL_RbCGxqsc

Τεράστιοι, ο,τι και να λέμε. Δε μπορώ να είμαι υποκειμενικός όταν μιλάω για τους Stones…
Τα λάιβ τους είναι εμπειρία ζωής, χωρίς υπερβολή, ακόμα και τώρα που πλησιάζουν τα 70.
Εννοείται ψήφισα την πρώτη επιλογή!!

Βάζοντας κάτω όλα όσα του έχουν συμβεί κατά καιρούς, είμαι σχεδόν βέβαιος οτι ο Keith θα μας θάψει όλους…:-s:p

Κι εγω ψηφιζω οτι μου αρεσουν,τους ακουω αλλα δεν ειναι πρωτοι στις προτιμησεις μου.Εκτος απο τον Κιθ που ειναι λατρεια.:bow:Ο ανθρωπος εχει κανει τοσες καταχρησεις που θα επρεπε να ειχε πεθανει πολλες φορες.Και ομως κρατιεται-σχετικα-μια χαρα.Μη σχολιασετε το πως εχει πατσαβουριασει γιατι παντα ετσι ηταν.:stuck_out_tongue: Οι Stones ξεκινησαν με ενα τραγουδακι που τους εδωσαν οι Beatles,τους οποιους θαυμαζαν και μην ακουω παπαριες του στιλ οτι ηταν ανταγωνιστες γιατι ισα ισα ηταν φιλοι.Ειδικα ο Λεννον με τον Τζαγκερ.Απο τα τραγουδια τους το αγαπημενο μου ειναι ενα οχι και απο τα πολυ παλια,αλλα μια φοβερη μπαλαντα του 1971…το wild horses. :smiley:
Και η διασκευη του Dylan στο like a rolling stone ειναι ομορφη.Προσωπικα δεν μου αρεσει ο Τζαγκερ ως τραγουδιστης.Αντιθετα,ο χαρακτηρας του(και ολων των μελων) πιστευω οτι ηταν αυτο που εκανε τη διαφορα.Σε αντιθεση με τα σκαθαρια που ηταν τα ησυχα και γλυκα αγορακια,οι Stones ηταν οι αγριοι αλητες,οι αχτενιστοι φασαριοζοι που με τους τολμηρους τους για την εποχη στιχους μπορουσαν να ξελογιασουν τα κοριτσακια.Οι γονεις τοτε δεν αφηναν τα κοριτσια να πανε σε μια συναυλια των Stones. :stuck_out_tongue: Και εχω ακουσει οτι πολλες φορες σε καποιες χωρες(πχ Κινα)τους απαγορευαν να παιξουν ορισμενα τραγουδια γιατι θεωρουσαν τους στιχους αν οχι προσβλητικους,τοτε πολυ τολμηρους,οπως στα brown sugar,let spend the night together,satisfaction και αλλα.:pΟπως και να εχει αγαπαμε stones και προσκυναμε για τη προσφορα τους στη μουσικη.Θελω επισης να πω οτι ο Μπραιαν Τζοουνς που δυστυχως εφυγε πολυ νωρις, ηταν το μυαλο πισω απο το συγκροτημα και μαζι με τον Κιθ(κατα τη γνωμη μου ενας απο τους καλυτερους κιθαριστες ever)παντρεψαν το μπλουζ που ακουγαν σα παιδια με τον νεο ηχο του ροκ εν ρολ και ετσι δημιουργηθηκαν μερικα απο τα καλυτερα τραγουδια ολων των εποχων. :slight_smile:

http://www.youtube.com/watch?v=zLivVEg_D-o η φωνη που ακουγεται στην αρχη ειναι του Λεννον
http://www.youtube.com/watch?v=FT9Qy4gy4Ro χαχαχα!προσεξτε τα σουτιενς που τους πετανε.Ολοκληρη συλλογη πρεπει να εχουν :lol::stuck_out_tongue:
http://www.youtube.com/watch?v=KQx6YJnF7t8
http://www.youtube.com/watch?v=of21WYW5t5g

Και εγώ πιστεύω ότι τα περί κόντρας των 2 συγκροτημάτων είναι απλά ένας μύθος.

Στο παρακάτω τραγούδι νομίζω φωνητικά κάνει ο Lennon και ο Mc Cartney.

κι εγω ετσι νομιζω:wink:Τον Λεννον στανταρ τον ακουω.Αχ γιατι εβαλες αυτο το βιντεακι?Ετσι οπως ειναι ο Τζοουνς στεναχωριεμαι…:frowning:

Όντως τώρα το πρόσεξα… Δεν την πάλευε καθόλου εκεί…
Πάρε ένα στο οποίο δείχνει καλύτερα. Αυτό το ποστ, θα πρεπε να μεταφερθεί στο θρεντ για τα όμορφα τραγούδια… :slight_smile:

ναι ηταν μεσα στη πρεζα και εκανε καραμπαμ. Το εσωσες με αυτο που βαλες τωρα :smiley: Τελειο τραγουδι το she’s like a rainbow.Τερμα χιπι και ψυχεδελεια.Kαι αυτη η μουσικουλα στην αρχη σα να βγαινει απο παραμυθι,σα μουσικο κουτι ακουγεται.Ρε ο Jones ηταν μουσικη ιδιοφυια.Ηξερε καμια δεκαρια οργανα…κιθαρα,πιανο,σιταρ,σαξοφωνο,φυσαρμονικα και παει λεγοντας…8O

Συμφωνω, εκεινη η περιοδος ηταν καταπληκτικη!!! Παντως οπως εχουν καταντησει σημερα δεν θελω να τους δω, εχουν ξεφτηλιστει τελειως…

Ένα άθλιο ροκ γρουπάκι είναι, ο μόνος που αξίζει είναι ο κιθαρίστας ο keith ritchards.
Είμαι φαν των beatles είχαν τον σεβασμό ΜΟΥ

Οι Stones ειναι ΜΕΓΕΘΟΣ.

Στη πρωτη δεκαετια της δισκογραφιας τους εβγαλαν διαχρονικους δισκους που εμειναν στην ιστορια του ροκ. Ή μαλλον στην ιστορια της ανθρωπινης κουλτουρας θα ελεγα. Φανταζομαι καποιον τυπο να εργαζεται σε μια αποικια του Αρη το 2150 και να ακουει το Βeggars banquet απο την οποια συσκευη αναπαραγωγης θα υπαρχει τοτε, και να κανει μιμησεις του Jagger και του Richards. :walkman: :smiley:

Απο εκεινο το σημειο και περα (μεσα 70ς) υπαρχουν κυριως για να δινουν συναυλιες. Ο,τι γινεται με ολα τα σημαντικα γκρουπ ποαυ επιβιωνουν ανω της δεκαετιας δλδ.

πωπω κανεις πλακα ετσι ?

πες μου πως δεν τα λες σοβαρα…#-o

ον τοπικ

το exile on main street ειναι πυρηνικη βομβα που καιει τα παντα στο περασμα της.απλα ειναι βραδυφλεγης.μολις ομως κανει το τσαφ , ολα τελειωσαν.

θα μπορουσα να μιλαω ωρες για αυτον τον δισκο αλλα τα πολλα λογια ειναι φτωχεια.

απλα ισως ο καλυτερος διπλος δισκος στα 70s…επος.

καποιοι ψηφησαν

Ειναι αθλιοιι η/και υπερτιμημενοι,να λειπει το βυσσινο…!!!

οταν καποιος πιστευει κατι τετοιο για τους stones το λιγοτερο που εχω να πω ειναι οτι ειναι ΒΛΑΜΕΝΟΣ

+10000000000

Νιώστε ρε σούργελα κ καταλάβετε για τί μεγέθη μιλάμε…

(ας μην αναφερθώ στον ρομάντικ τώρα… :p)

αυτο.

Έτσι κουβέντα να γίνεται,όχι ότι με νοιάζει να συμφωνήσεις μαζί μου Awake.Πιστεύω πως αν και το Exile… είναι υπερδίσκαρος,το Sticky Fingers είναι το καλύτερο.Κι αυτό γιατί το Exile… έχει πολλά κομμάτια που δημιουργούν ένα πολύ δυνατό σύνολο(και τραβιέται μονορούφι,εννοείται),αλλά το Sticky…είναι ένα πολύ δυνατό σύνολο που αποτελείται από πολύ δυνατά κομμάτια.Δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι εννοώ.Το κάθε μεμονωμένο κομμάτι του Sticky… στέκεται(στα αυτιά μου) καλύτερα σε σύγκριση με τα περισσότερα του Exile…

Κι ένα trivia.Το εξώφυλλο toy Sticky Fingers στην Ισπανία λογοκρίθηκε όταν κυκλοφόρησε και αντικαταστήθηκε από αυτό

:p#-o

^ Αηδίααααα!!!#-o

συμφωνω στο οτι το στικυ εχει ‘καλυτερα’ κομματια κ ειναι κ αυτο δισκαρος

αλλα εκει που το εξαιλ δεν παιζεται ειναι στην ατμοσφαιρα κ στην συνεκτικοτητα

το ενα κομματι ρεει μεσα στο επομενο μεχρι το τελος του δισκου

βασικα κ τα 2 ειναι δισκαρες κ απαραιτητα σε καθε ροκ δισκοθηκη που σεβεται τον εαυτο της

αλλα αν επρεπε να παρω μονο 1 δισκο τους σε ερημονησι δεν τιθεται θεμα συζητησης κ επιλογης

το sticky ειναι δισκαρα , αλλα το exile ειναι ‘trip’ κ δεν το λεω για πολλα αλμπουμ αυτο…

Α!!!Και τι σολάρα στο Shine A Light(o Taylor νομίζω…).Και τα Rocks off και Soul Survivor από τα πιο πορωτικά riffs ever!

Let it Bleed για μένα μαζί και με το Beggars Banquet δεν πρόκειτα να ΒΓΟΥΝ ποτέ στο χώρο του ΡΟΚ

Τα σπάνε απλά:
bow2::bow2::bow2::bow2::bow2::bow2:

Διάβασα στο troktiko πως η επανακυκλοφορία του Exile πήγε στην κορυφή των βρετανικών charts.:slight_smile: