Rory Gallagher

ηθελα απο καιρο να ανοιξω ενα topic για τον αθανατο rory gallagher…:wink:

προσωπικα ο αγαπημενος μου blues blues/rock κιθαριστας…τον θεωρω μεγιστο τραγουδοποιο και λατρευω τον ξερο ηχο της κιθαρας του,π.χ στο a million miles away…ο αγαπημενος μου δισκος του ειναι ο calling card και απο τραγουδια εχω ιδιαιτερη αδυναμια στο i fall apart,να και γουσταρω 10αδες κομματια του…8) …

ακουω τη γνωμη σας για ολα οσα αφορουν τον rory:) :slight_smile:

να προσθεσω οτι ειδικα τις κρυες νυχτες του χειμωνα δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο απ το να ακους rory και να εχεις διπλα σου ενα ποτηρακι ουισκι,8) 8) :oops: :smiley:

Έχω ακούσει μόνο τα κλασσικά και τον εκτιμώ πολύ!

RORY = :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Από το Calling Card έχω ιδιαίτερη αδυναμία στο Do You Read Me :thumbup:

Αλήθεια, έχει κάποιος το, διπλό νομίζω, DVD με τις εμφανίσεις του στο Montreux Festival, μία στα τέλη της δεκαετίας του '70 και μία στις αρχές της δεκαετίας του '90, λίγα χρόνια πριν πεθάνει; Ποιες οι εντυπώσεις;;

Μπράβο ρε starstruck να πούμε! :smiley:

Είναι ένας από τους αγαπημένους μου καλλιτέχνες.

Αν αρχίσω να γράφω για το Rory θα μου πάρει μέχρι αύριο, οπότε δε λέει!

Αγαπημένος μου δίσκος το Photo Finish.

Rory σε ευχαριστούμε που υπήρξες, η μουσική είναι φτωχότερη χωρίς εσένα αλλά η κληρονομιά που άφησες, ανεκτίμητη.

See you in a better place!

Θεός όντως :lol:

Και όπως λένε στην Ιρλανδία: “Πρώτα πιστεύουμε στον Rory και μετά στο Χριστό” :bow: :respect:

Ypertatos. Exw to tetraplo live box, “let’s get to work” nomizw legetai, einai ola ta lefta. Foveros sta ola tou.

Τιμη και Δοξα Στους Ιρλανδους Μουσικους

Εχει αθλια φωνη και τα τραγουδια του με κουραζουν απο ενα σημειο και μετα.

Aθλια σιγουρα δεν την λες. Υπερβαλλεις λιγο…

Κοιτα, οταν δινεις 40 ευρω για μποξ-σετ λαϊβ κι ακους ενα πραμα σα να ευνουχιζουν γαϊδαρο, αναγκαστικα θα υπερβαλεις και λιγακι.

Και το unplugged του Dylan να ακουσεις δεν θα σ’αρεσει αλλα δεν τον λες αθλιο…
Γουστα ειναι αυτα!

Χμ, πιστεψε με, για να επιμενω, ξεφευγει απο το υποκειμενικο το ποσο χαλια τραγουδουσε. Ενιγουεϊ, ισως να μου αρεσε περισσοτερο ως μουσικος αν ειχε αλλο τραγουδιστη κι αν τα τραγουδια του ηταν μικροτερα σε διαρκεια, γιατι σε πολλα επαναλαμβανεται το ιδιο μοτιβο.

Οντως αν ειχε αλλον τραγουδιστη ισως να ηταν διαφορετικα τα πραγματα.

θεος ο rory, καμια φορα ακουω τον πρωτο του δισκο και σκεφτομαι πως γινεται τοση μουσικη ωριμοτητα απο τοσο νωρις?

:wink: μιας και λεμε για ιρλανδους ψαξτε τους fruupp (οποιος γουσταρει progressive δηλαδη), θα παθετε πλακα

Σταμάτησε αργά τον θηλασμό:wink:

Θεος ο Rory τι αλλο να πω.Οποιος εχει δει το Irish Tour '74 καταλαβαινει.Κορυφαιο βιντεο.

τα σπαει…