Rory Gallagher

αυτό με το Whiskey πολύ καλό… οκ RORY τρομερός…

συγχωρέστε με αν κάνω λάθος , αλλά νομίζω πως στην άλλη μεριά του ατλαντικού ο Ρόρι είναι πολύ υποτιμημένος . όχι απλά δν τον συγκαταλέγουν ανάμεσα στους κορυφαίους ροκερς (που σίγουρα ανήκει) αλλά δν τον αναφέρουν καν … little do they know :wink:

Μωρέ δεν γ@μιούνται και αυτοί:p
Βασικά δεν το έχω ψάξει πολύ το θέμα,αλλά από την στιγμή που τον έχει αναγνωρίσει όλη η blues/rock κοινότητα δεν ξέρω που στο διάολο κολλάνε αυτοί

ο Θεος ο ιδιος!

http://www.youtube.com/watch?v=1snoWhN-Pgs

Ετσι. Οποιος δεν αναγνωριζει τον Rory αυτος χανει…

Ρε δεν ήξερα ότι οι [B]Χάσμα [/B]διασκευάζουν Ρόρυ

από το southernrock.gr

Εαν θέλετε να δείτε να προβληθει απο την ΕΡΤ η συναυλία του RORY GALLAGHER του 1981 στείλτε mail dpapadimitriou@ert.grΑυτό το ηλεκτρονικό μήνυμα προστατεύεται από spam bots, θα πρέπει να έχετε ενεργοποιημένη τη Javascript για να το δείτε με το παρακάτω κείμενο

“Aγαπητη κυρια,απευθυνομαι σε εσας εκ μερους του γκρουπ στο facebook” RORY GALLAGHER GREECE " ο οποιος αριθμει αρκετα μελη.

Γνωριζω οτι στο τμημα αρχειων της ΕΡΤ βρισκεται μαγνητοσκοπημενη η συναυλια που εδωσε ο καλλιτεχνης ( Ρορυ Γκαλλαχερ ) στο γηπεδο της ΑΕΚ Ν Φιλαδελφιας την 12/ 9/ 1981.
Οι προσπαθειες αρκετων μελων να ανακτησουν αντιγραφο αυτης της συναυλιας αποδειχτηκαν ακαρπες , δεδομενου οτι το αρχειο δεν παραχωρει υλικο προς αντιγραφη και το ηλεκτρονικο αρχειο της ΕΡΤ δεν ειναι ακομα ολοκληρωμενο.
Ως εκ τουτου θα σας παρακαλουσαμε θερμα οπως ενταξετε στο προσεχες τηλεοπτικο σας προγραμμα μια αναμεταδοση της συναυλιας.

Σας διαβεβαιω οτι τα μελη του συλλογου μας θα κατενθουσιαστουν και θα σας ειμαστε ολοι ευγνωμονες.Θα ειναι η πρωτη φορα που θα πληρωνουμε για την ΕΡΤ στη ΔΕΗ κ θα χαιρομαστε…

Σας ευχαριστω εκ των προτερων και περιμενω την απαντηση σας,

Με εκτιμηση ,

το ονομα σας"

[B][I]Θα ειναι η πρωτη φορα που θα πληρωνουμε για την ΕΡΤ στη ΔΕΗ κ θα χαιρομαστε…[/I][/B] :lol:

μετά από αυτό το σχόλιο περιμένουν να γίνει?

Μακάρι να γίνει πάντως… Να δούμε και τίποτε αξιόλογο επιτέλους…

υπαρχει στο αρχειο της ΕΡΤ???

αντε μακαρι ρε παιδια! το 2007 ειχα δειξει το live των Scorpions στο Καραισκακη και μας κρατανε κρυφο το βιντεο αυτης της συναυλιας??!!

αντε να δουμε και κατι σωστο!

Θέλω πριν το δείξει να κάνει και ένα σύντομο αφιέρωμα,με αφηγητή τον Χατζηγεωργίου,κλασσικά,

“Ένας Αρσέν Λουπέν της κιθάρας,ένας playmaker σκηνής,τρίποντος παίκτης” κτλ.

χαχαχααχ! θεος!

31 Δεκεμβρίου 2005 την είχε δείξει αυτή ρε.

αν ψαχτείτε πάντως υπάρχει στο ιντερνετ η συναυλία σε avi , μαγνητοσκοπημένη από την ΕΡΤ . και εγώ την έχω :wink:

υπάρχει και σε/την έχω σε dvd
απο πανε…εκει που σου ειπα προχθες

ε καπου εκει! θυμομουν οτι πηγαινα λυκειο τοτε! :p:p

την εχει κατεβασει κανενας απο τορρεντ?

Nαι και θα περιμένει σα μαλάκας να βγει ο Διαμαντίδης… Χταπόδι, Λερναία Ύδρα, θεά Κάλι, μην πω και Τσακ Νόρις…

Ον τόπικ. Σπουδαία φάση…

Νομίζω 1η Γενάρη του 2006 ήταν :stuck_out_tongue:

http://www.ντάϊμαντόζεν.org/torrents-details.php?id=322444

Άλλαξε μόνος σου τα ελληνικά στο λινκ. Κοίτα να κάνεις λογαριασμό εκεί, είναι πολύ καλό site. Το torrent των Scorpions έχει 2 seeders αυτή τη στιγμή :).

2 CD SET INCLUDES:
-NEVER BEFORE ISSUED 1978 STUDIO ALBUM
-UNRELEASED LIVE SAN FRANCISCO SHOW FROM 1979

RELEASED BY SONY MUSIC ON [B]JUNE 6TH[/B] (MAY 17TH IN NORTH AMERICA) BY EAGLE ROCK

[SPOILER]
In November 1977, after completing a 6 month world tour, Rory Gallagher and his band flew straight from their last show in Japan to San Francisco to begin working on a new album, with famed American producer Elliot Mazer (Neil Young ? ‘Harvest’, Janis Joplin ? ‘Cheap Thrills’, The Band ? ‘The Last Waltz’). Mazer recalls that the sessions grew ?tense?, as Gallagher wasn?t happy with the mixing process, describing them as ?too complicated?, and by the end of January 1978 he shelved the whole record and broke up his band of the past 5 years.

Fast forward to 2010 and Rory?s brother and manager, Donal, allowed his son & Rory?s nephew, Daniel, to recover the album from the Gallagher archive and begin the process of mixing it with his engineer. Rory said in 1992 he hoped the album would surface one day but only if it were remixed and now we finally get to hear this never before issued studio album from a key period of Gallagher?s career, an album that would have been released between ?Calling Card? and ?Photo Finish?. This is truly a ?Holy Grail? release for Rory?s fans.

CD 2 is also another fabulous discovery, a blistering live album taken from four nights at The Old Waldorf, San Francisco December 1979.

Incidentally, the album?s sleeve image is an original postcard Rory Gallagher posted to his mother while on tour. Gallagher would always send postcards back home to Ireland from wherever he was in the world.
[/SPOILER]