Rotting Christ - Rituals

Αυτό που έχει μελωδίες καρφί από άλλα τραγούδια τους είναι και καλά επίτηδες, ένα κόνσεπτ, είναι βαρεμάρα και έλλειψη έμπνευσης, τι στον πούτσο είναι, μεγάλη απορία το’χω. Ανάθεμά σε χάροντα, όχι άλλη αντιγραφή από τον εαυτό σου μωρέ

edit, ίσως captain obvious, αλλά όσοι λέτε για το γαμάτο πιασάρικο ρεφρέν ξέρετε ότι https://www.youtube.com/watch?v=oTuJKq1RCq4 ε;

Αυτό γάμησε , πιασάρικο ωραίο ρεφρέν

Όχι, δεν το ήξερα το κομμάτι, αλλά επειδή κάπου είχε πάρει το μάτι μου το όνομα του Ξυλούρη, το έψαξα λίγο και:

  1. «Του θάνατου παράγγειλα, του χάρου παραγγέλνω, ανάθεμά σε χάροντα και μια κατάρα στέλνω» που εκφέρεται ως ψίθυρος και επαναλαμβάνεται από την στεντόρεια φωνή δύο (μάλλον) αντρών. Νοερά ο Σάκης παίρνει την θέση του μεγάλου Νίκου Ξυλούρη και ένα ρίγος σε διαπερνάει από την πρώτη ακρόαση. Το ακραίο metal συναντάει την ελληνική μουσική σε μια αυθεντική και ψυχομένη εκδοχή στο “Του Θανάτου (Tou Thanatou)”.

Από την προακρόαση του ρόκιν.

3/4 και για μένα πλέον, παίζει στο ρηπήτ εδώ και ώρα

:lol:

Ρε συ, απλά το έβαλα για να μην τον κατηγορήσουμε για κλεψιά, ενώ είναι προφανές πως έχει γίνει συνειδητά. Δεν πιστεύω να προσβλήθηκες, καλά έκανες και το έβαλες για όσους (όπως εγώ πχ) δεν το ξέρουν.

Προφανώς και είναι γνωστό το κομμάτι… Πιασαρικο σαν εκτέλεση , τα φωνητικά κτλ

Τουλάχιστον από την πλευρά μου αυτό εννοουσα

Στάλθηκε από το Nexus 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

?

δεν κατάλαβα αν είναι για μένα το ποστ, γιατί να προσβλήθηκα; :-s όντως παίζει στο ρηπήτ και αν εξαιρέσουμε εκείνη την μπούρδα που δεν πρόκειται να ακούσω ποτέ ξανά, τα υπόλοιπα 3 κομμάτια είναι μια χαρά προς το παρόν.

ούτε εγώ το ήξερα, γκούγκλαρα τους στίχους και το είδα. επίσης, αν είναι να τον κατηγορήσουμε για κλεψιές, ε μέχρι τώρα έχει κλέψει όλα τα προηγούμενα κομμάτια του, οκ :stuck_out_tongue:

Εντάξει γάμησε, κάτι ανάλογο με orders from the dead η φάση. Γενικά δύσκολα πλέον ακούς κάτι νέο σε rif από Christ εδώ και 2-3 άλμπουμ αλλά ο τρόπος που βάζουν στην μουσική τους στοιχεία από ελληνική παραδοσιακή μουσική είναι κάτι που τους ανεβάζει πολύ. Δεν πετάει εκεί ένα άλμπουμ διασκευών σε παραδοσιακά κομμάτια να τρελαθούμε εντελώς λέω εγώ :stuck_out_tongue:

Bastard, για σένα ήταν, ναι! Έτσι όπως απάντησες (για 3/4 όπως είπα πρώτα εγώ), δεν ήθελε και πολύ. Άσε που είχα την εντύπωση ότι δεν σου άρεσε κανένα από τα προηγούμενα, οπότε “για ποιο 3/4 λέει αυτός, μάλλον με ειρωνεύεται που δεν ξέρω από Ξυλούρη”.

Επομένως, ο δίσκος θα έχει δύο διασκευές, αυτό και το “The Four Horsemen” των Aphrodite’s Child.

Δεν μπορώ να πω ότι τρελάθηκα και με αυτό. Φθηνός εντυπωσιασμός.

Όταν μπαίνει το refrain είναι όντως εντυπωσιακό, το χειρίστηκαν πολύ ωραία. Παρ’ όλα αυτά, όμως, πολύ φτωχό όλο το υπόλοιπο κομμάτι. Έπρεπε να κάνουν και την ερμηνεία του Χρύσανθου με κάποιον τρόπο,εγώ αυτό περίμενα. :stuck_out_tongue:

By the way, έψαχνα σήμερα στο Youtube το κομμάτι με το hail Dumbo και παρατήρησα ότι η εισαγωγή έλειπε, την έβγαλαν τελικά;

Καλά ρε μαλάκες, δε ντρέπεστε να μαθαίνετε τραγούδια του Ξυλούρη από τους Rotting Christ;!

Πέρα απ’ το πείραγμα, εντελώς πάτος, έτσι μου ρχεται να τους κάνω μήνυση γι’ αυτό το ανοσιούργημα.

Ρε σεις,νομιζω εχει ξεφτιλιστει το θεμα.Τα drums και οι κιθαρες στο couple εινια ΙΔΙΕΣ με το Ελθε Κυριε και το ρεφραιν 90% παρομοιο σε λιγο πιο αργο τεμπο. Δεν εχω προβλημα με την διασκευη Ξυλουρη σαν ιδεα,αλλα το να χρησιμοποιεις τραγουδι που εβγαλες μολις πριν 1 μηνα και απλα να πετας τους στιχους του ξυλουρη ειναι προχειροδουλεια και υποτιμηση των ακροατων.

Σας λεω απλα συγκρινετε το κουπλε του Ελθε Κυριε με την διασκευη Ξυλουρη.Εμετος

Δεν ξέρω τι θα γίνεται στον υπόλοιπο δίσκο,αλλά μόνο το Ελθε Κύριε λέει κάτι,τα αλλα 3 μέτρια,επαναλαμβανόμενα riffs και μοτίβα από τους τελευταίους δίσκους.
Δεν υπάρχει ούτε το στοιχείο της έκπληξης,ούτε η φλόγα που απαιτείται.

Χάλια μαύρα, έχουν ξεπέσει εντελώς οι Rotting Christ

Σιγα μην γλιτωναν την απαξιωση του ελληναρα.εδω τγν εχουν γευτει αλλοι και αλλοι. Απλα παμε για ρεκορ με την απαξιωση να ξεκινα στο δευτερο μολις τραγουδι που διερευσε. Ευγε

Στα site του εξωτερικού αποθεώνονται εν τω μεταξύ…

Εδω ειμαστε μαγκεσ χωρισ καν να ακουσουμε τον δισκο, και μετα αναρωτιουνται γιατι εχει πεσει περονοσπορος στο forum.

Το φόρουμ γενικά λόγω κάποιων “πολιτικών” threads έγινε τοξικό όσο δε πάει. Μη περιμένεις λοιπόν και πολλή θετική ενέργεια γιαυτό και η απογοήτευση εκφράζεται συχνότερα.

.-

Οποιος ξερει τι εχει προσφερει ο Sakis στο ελληνικο μεταλ και στη μουσικη γενικοτερα, δε νομιζω πως πρεπει να κρινει το ΔΩΔΕΚΑΤΟ αλμπουμ τους τοσο αυστηρα, ειδικα σε εναν συνηθως αρκετα στενομυαλο χωρο, οπως αυτον του μπλακ μεταλ.

Εγω να πω την αληθεια δεν αντεχω να ακουσω καν τα πρωτα τους 2 αλμπουμ γιατι απλα δε μου αρεσει αυτο το στυλ, και μετα το Khronos ειχα ξενερωσει που επεσαν σε τελμα (Sleep Of The Angels ειναι το αγαπημενο μου), αλλα μπορεσαν και με ξανακερδισαν με το εκπληκτικο Theogonia. Το AEALO και o Δαιμονας με κερδισαν επισης. Δεν περιμενω να εφευρουν τον τροχο μετα απο τοσα χρονια, οποτε αυτα που εχω ακουσει απο το Rituals ως τωρα με καλυπτουν. Το In Nomine Dei Nostri ειναι λιγο αστειο, αλλα μπορουμε παντα να το προσπερασουμε και να κανουμε το αξιοπρεπες 3/4 οπως εγραψαν και αλλοι παραπανω. Το Ze Nigmar ειναι πολυ καλο κομματι, και το Elthe Kyrie με κανει να ανατριχιαζω, κι ας ακουγεται υπερβολικο αυτο. Οφειλεται κατα 90% στην ηθοποιο που τραγουδαει? Ναι, αλλα και τι σημασια εχει… στη μουσικη μετραει το συναισθημα.