Rotting Christ - Rituals

Δεν ισοπεδώνουμε αλλά δεν μπορούμε να κάνουμε και τα στραβά μάτια. 4 κομμάτια είναι το 1/3 του δίσκου, δεν είναι και λίγο. Το κακό είναι ότι φαίνεται που θα πάει ο δίσκος…

Έμπλεξε ο Σάκης . Έμπλεξε τα μπούτια του . Λογική η κάμψη μετά απο τόσα χρόνια . Έτσι όπως τα άκουσα ,ειναι περίσσευμα απο το κατα το δαίμονα εαυτού παρά καινούργια πράγματα .

Ξεκινησε το pre order (το πακετο μου δηλαδη :slight_smile: )…αντε λογικα την αλλη εβδομαδα θα το εχω!

Να το ακούσεις πάντως θα μπορείς πολύ πιο σύντομα. Απλά μείνε σε αυτές τις σελίδες σήμερα…:smiley:

Ειμαι στο γραφειο και αναμενω :slight_smile:

Μολις ‘‘κυκλοφορησε’’

Μακράν το χειρότερο album τους και το ‘Apage Satana’ είναι το χειρότερο κομμάτι που έχουν γράψει ποτέ, σχεδόν αστείο. Πρώτη υποψία riff στο έβδομο κομμάτι και αυτό δεν ήταν τίποτα το τρομερό. Η εισαγωγή του ‘Konx Om Pax’ προσπαθεί να ακουστεί σαν Celtic Frost, αλλά μένει στην προσπάθεια. Γενικά πολύ ανέπνευστος δίσκος, με ιδέες που έχουν ενδιαφέρον, αλλά η μεταφορά τους σε τραγούδια είναι πρόχειρη και βιαστική. Δεν υπάρχει καθόλου ποικιλία παρά την πολυφωνία του δίσκου σε επίπεδο γλωσσών και ιδεών, κλιμακώσεις ελάχιστες που δεν προσφέρουν σχεδόν τίποτα. Παραγωγή πολύ καλή, αναμενόμενο από Bogren φυσικά, ό,τι κάνει αυτός ο άνθρωπος ακούγεται τέλειο!

Όσοι έχετε ακούσει τα 3 προηγούμενα albums τους, σίγουρα έχετε ακούσει και τα τραγούδια του [I]Rituals[/I] με άλλο τίτλο. Μόνο για fans, οι υπόλοιποι, αποφεύγουμε ΑΝΕΤΑ.

Σε περίπτωση που δεν το έχετε παρατηρήσει, έχει “μαυρίσει” η κεντρική μας.

Streaming του άλμπουμ (officially για τη χώρα μας)
Ολόφρεσκια συνέντευξη με Σάκη.
Review του άλμπουμ.

Buyer’s Guide για την δισκογραφία της μπάντας

enjoy καθώς ακούτε το άλμπουμ! :smiley:

Ας ξεκινησουμε ως εξης, σαφεστατα και δεν προκειται για το καλυτερο τους album.
Οπως λεει και ο Σακης στη συνεντευξη, περισσοτερο επενδυσε στο concept/ατμοσφαιρα παρα στο riffing/soloing. Σεβαστο. Αν πετυχε θα το δειξει ο χρονος. Εγω προς το παρον με μια ακροαση δεν παιρνω θεση. Θα διαφωνησω με τον Λευτερη παραπανω καθως το Aπαγε Σατανά δειχνει να ειναι απο τα πιο ενδιαφεροντα/πειραματικα/ατμοσφαιρικα κομματια του δισκου, αν το ακουσεις στο σκοταδι ειναι σιγουρο οτι θα αισθανθεις αβολα. Επισης ενδιαφερον παρουσιαζει και το Les Litanies de Satan με την συμμετοχη του Vorph. Πολλα κομματια φαινονται να εχουν ευθειες αναφορες σε αλλα κομματια τους του προσφατου παρελθοντος (Theogonia και μετα) π.χ. το Devadevam εχει καποια χαρακτηριστικα της αρχης του Xibalba. Νομιζω οτι το Ze Nigmar θα μπορουσε να ειχε φτιαχτει και απο τους Behemoth, αυτο μου βγαζει τουλαχιστον. Το πιο σπαστικο/αρνητικο που βρηκα με μια ακροαση ειναι οτι τα οποια lead υπαρχουν ειναι βασικα [B][U]ενα[/U][/B] σε διαφορες παραλλαγες… Καλη παραγωγη αλλα βαρυ editing στις κιθαρες, ειδικα στο solo του Elthe Kyrie αν μου ελεγε καποιος οτι ειναι πληκτρα, θα τον πιστευα! Hihlight μαλλον ειναι ο Θεμης με το δυναμικο παιξιμο του, τον βοηθαει και η παραγωγη βεβαιως-βεβαιως.

P.S: Ελπιζω οτι θα ερθει η ωρα που θα κανουν ενα album back to the roots η τουλαχιστον κοντα σε αυτο το στυλ --> https://www.youtube.com/watch?v=mKXbjEImBUs

Kai th mera avola tha aisthanomoun, proswpika. Gia tous dhmiourgous tou…

LOL! Καλο! Αλλα επιμενω οτι εχει ενδιαφερον.

Νόμιζα ότι το In Nomine…είναι ίσως ότι χειρότερο έχει γράψει ο Σάκης. Ε μετά άκουσα το Apage Satana.Αλλά φαινότανε από το clip ότι θα ήταν μαλακία…
To κομμάτι με τον Holmes πάντως είναι ωραίο.

[SUB][/SUB]

Tha petyxaine gia eksorkismo omws? Afto einai to stoixima tou kommatiou…h’ tha araze se kamia gwnia o Ekpeswn kai tha anarwtiotane giati mimeitai (kartounistika) thn fwnh twn “300” o iereas…?

Ρε φίλε έλεος πραγματικά, τα φωνητικά του Σάκη -μετά τους 300 όντως- έχουν γίνει αστεία!

Kai otan to stixourgiko perioexomeno einai “vary” den mporeis na to pareis kai sto xavale…

Το Devadevam πολύ ενδιαφέρον ωστόσο…

Ρε παιδιά έλεος, ο δίσκος λέγεται Rituals για κάποιο λόγο μάλλον. Τα τραγούδια εσκεμμένα έχουν απαγγελίες, επαναλαμβανόμενα μέρη, απλά ριφ και λίγα σολο. Πολύ γκρίνια.

Ακούγοντας το νέο album των Rotting Christ θυμήθηκα αυθόρμητα τα τελευταία δευτερόλεπτα από αυτό εδώ το vid:


5:05
Νομίζω δοκιμάζουν την πίστη του fanbase τους, δεν εξηγείται αλλιώς.

Δεν αρεσει αυτο ομως,γιαυτο και η γκρινια.Μετριο και βαρετο το Rituals,κριμα γιατι υπηρχαν προσδοκιες για κατι πιο καλο.

Δεν είναι στα επίπεδα των τελευταίων, αλλά δεν υπάρχει λόγος για κράξιμο.
Τα παλικάρια γράφουν την μουσική που τους εκφράζει την δεδομένη στιγμή.
Έχουν προσφέρει τόσα, που ακόμα κι ένα όχι τοσο καλό άλμπουμ απλά το προσπερνάω.

Σίγουρα είναι σκοτεινό το Rituals, σίγουρα θέλησαν να φτιάξουν κάτι περισσότερο “τελετουργικό” και ατμοσφαιρικό, αλλά κατά την γνώμη μου απλά επαναλαμβάνουν ιδέες του Theogonia και Aealο.
Λείπει η στιγμή που θα σου σηκώσει την τρίχα κάγκελο.

Ο Σάκης είναι ο ίδιος άνθρωπος, αλλά αλλάζει κι αυτός. Οι εποχές των πρώτων δίσκων πέρασαν, πειραματισμοί έγιναν και κάτι τέτοιο συμβαίνει κι εδώ. Μεγάλο συγκρότημα που έχει υψώσει τις προσδοκίες.