Rotting Christ - Rituals

Αυτο δεν προκυπτει απο πουθενα. Στο εξωτερικο ο δισκος εχει καλες κριτικες και η Season Of Mist εκανε sold out στις προπαραγγελιες.
Στην Ελλαδα γκρινιαζουμε πιο πολυ (ουτε εμενα μου ειπε κατι το album), στο εξωτερικο μια χαρα τον δεχτηκαν.Οποτε επιστροφη με το ζορι στις ριζες δεν γινεται. Επειδη ομως εδω εχουμε μια αλλη σχεση με την μπαντα, θελουμε το καλυτερο και απλα πηραμε μια μετριοτητα. Για τα δεδομενα των R.C. ειναι μαλλον το χειροτερο τους, αλλα ενταξει, κανενας δεν εχει συμβολαιο με την εμπνευση. Καλο ειναι να τραβηξει μια αγραναπαυση ο Σακης και να επιστρεψει μετα απο μια 5ετια. Μεχρι τοτε ας κανει κανενα tour παιζοντας ολο το Thy Mighty Contract η ολο το Non Serviam!

Αν θέτε ελάτε μετά τις 10 στο Rocking Radio. Μπορεί να απαντήσει και καμια ερώτηση ζωντανά ο Σάκης, που ξέρετε… :smiley:

δεν θυμάμαι τι είπε στην συνέντευξη που έκανε με το Χρήστο, αλλά σήμερα στην συνέντευξη που του κάναμε στην εκπομπή σε σχετική ερώτηση απάντησε πως ο ήχος αυτός έκανε τον κύκλο του και στον επόμενο δίσκο θα αλλάξει το τροπάρι…το που θα πάει δεν το ξέρει ακόμα

Πηρα τον δισκο αλλα ακομα δεν τον εχω ακουσει, θα γινει συντομα. Απο τα 4 κομματια που ειχαν κυκλοφορησει πριν τον δισκο κανενα δεν μου ειπε κατι ιδιαιτερο, αλλα θα ακουσω ολοκληρο τον δισκο και θα επανελθω.

http://www.rockoverdose.gr/news_details.php?id=43206

Και Megadeth στην 6η θέση πάνω από Adele με τη δισκάρα που έβγαλαν. Αυτά είναι…!!

Τον ακουσες τον δισκο τελικα,μπορεσες και τον ακουσες?:stuck_out_tongue:

Ze Nigmar, In Nomine Dei Nostri και For A Voice Like Thunder είναι απίστευτες κομματάρες. Ο υπόλοιπος δίσκος από αρκετά μέτριος έως αδιάφορος.

Χαχα, οχι ακομα. :roll: Βασικα επειδη ακουγεται οντως περιεργο οπως το γραφω, επειδη ακουω αρκετη μουσικη και κατα περιοδους λιωνω δισκογραφιες απο διαφορα συγκροτηματα, σπανια “σπαω” το σερι ακροασης μιας δισκογραφιας για εναν καινουριο δισκο, ειναι καπως ιεροτελεστια για εμενα η μουσικη και θελω να ειμαι στο καταλληλο mood ειτε προκειται να ακουσω μια καινουρια κυκλοφορια ειτε ακουω εκεινη την περιοδο μια συγκεκριμενη μπαντα.

Μετά από σχεδόν 1 χρόνο ακρόασης, ειναι ο πιο αδιάφορος δίσκος τους,που έχει όμως 4 τραγούδια που σε στοιχειώνουν. Το 3,4,7 και 9. Εύγε.

Απορώ που το βλέπω σε λίστες με τα καλύτερα της χρονιάς…μαύρα χάλια

ελα απανταχου μεταλοπατερες, δεν ειναι ο καλυτερος τους δισκος αλλα οχι και μαπα! Υπαρχει διαφορετικο υφος και οι κολλημενοι πρεπει να ξεκολλησουν λιγο το μυαλο τους επιτελους.
Μετριός προς το καλος δισκος , υπαρχουν σοβαρα δειγματα αισιοδοξίας και έμπνευσης με κορυφη την κομματαρα 4 horsemen το οποιο έγινε κανονικο ατμοσφαιρικο κομματι απο το original τραγελαφικο hippie που ηταν …

Μπραβο στους R.C. και ας μην ειμαι οπαδος τους!

Τραγελαφικός εισαι εσυ που λες τους aphrodite’s child, τραγελαφικούς φίλε, επειδή ο σακίς, έκανε μια μετρια διασκευή.

Ακόμα κι εσύ λες ότι είναι μέτριο, αλλά εμείς που το βρίσκουμε χάλια είμαστε μεταλοπατέρες…άντε βγάλε άκρη.

οι ελληνες εχουμε μια διαχρονικη τάση απόλυτης απαξιωσης ή θεοποίησης των πραγμάτων/γεγονότων. Νομιζω ημουν σαφής και αυτο κατακρίνω , τους απανταχού σκληροπυρηνικους και μη “metalheads” που απαξιώνουν εναν δισκο που απλα δεν ειναι ισαξιος των κορυφαιων στιγμων των ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ Rotting Christ. Ποσο πιο απλά…

Υ.Γ. Η διασκευη του 4 horsemen ειναι απλα κομματαρα…

whatever you say…

Τέσπα εγώ το βρίσκω εντελώς αδιάφορο και γενικά εδώ και 2 δίσκους διακρίνω μια κατηφόρα, είχαν ξαναπεράσει μια περίοδο κοιλιάς και επέστρεψαν με το φοβερό Theοgonia οπότε ακόμα πιστεύω στον Σάκη.

1 Like

Συνολικά είναι αρκετά μέτριος δίσκος αλλά το For A Voice Like Thunder πρέπει όλοι να αναγνωρίσουμε ότι είναι κορυφαίο τραγούδι.

A Dead Poem είναι το καλύτερό τους άλμπουμ.

Phobos’ Synagogue το καλύτερό τους τραγούδι.

Επιτελους ας αφησουν αυτο το μοτιβο με τις ιαχες,τα πολυπολιτισμικα στοιχεια,τις παναρχαιες γλωσσες,κουρασε και ειδικα σε αυτον το δισκο,ειπανε οτι λογικα αυτος ο κυκλος κλεινει με το Rituals.

Βαρετος και αδιαφορος δισκος το Rituals με 2-3 στιγμες μονο που σου κρατουν το ενδιαφερον.