Rotting Christ

Σχολια για το καλυτερο ελληνικο συγκροτημα μπορειτε να κανετε εδω.

δεν ειναι η καλυτερη ελληνικη μπαντα :stuck_out_tongue:

οχι, δεν είναι η καλύτερη, αλλά είναι η σπουδαιότερη ελληνική μέταλ μπάντα :wink:

δεν ειναι ουτε η καλυτερη ουτε η σπουδαιοτερη ελληνικη metal μπαντα. εκανα σχολιο.

Πραγματικά μεγάλη μπάντα που δυστυχώς τους εκτίμησα στα 19 μου και όχι πιο πριν.

Δισκάρες ολκής και τριγάματα τραγούδια.

Επίσης το Theogonia θα μείνει κλασσικό κι ας είναι πρόσφατο.

H καλύτερη μπορεί να μην είναι αλλά [SIZE=“6”]ΤΑ ΣΠΑΝΕ[/SIZE]

Σάκηηηηηηηηηηηηηη :stuck_out_tongue:

:lol: :lol: :lol:

:thumbup:

Είναι όμως σίγουρα η πιο πετυχημένη. Με διαφορά κιόλας.

Και είναι η πιο τρανή απόδειξη ότι στη σημερινή κοινωνία, όπου η αγγλική γλώσσα θεωρείται προϋπόθεση για να κάνεις οτιδήποτε, μπορείς να πας μπροστά διαθέτοντας μια τόσο φριχτή προφορά που δεν ακούγεται ούτε στα τελευταία θρανία του χειρότερου φροντιστηρίου αγγλικών. Για γραμματική ας μη μιλήσουμε, το πράγμα γίνεται ανατριχιαστικό.

Ξέρουν όμως να φτιάχνουν ΜΟΥΣΙΚΗ, με όλη τη σημασία της λέξης.

Συμφωνω σε ολα εκτος του οτι δν ειναι η καλυτερη ελληνικη μπαντα.

Ποια νομιζετε οτι ειναι η καλυτερη;;;:-k

Δεν πρόκειται να κάτσω να κάνω συγκρίσεις.
Πάντως είναι μία εκπληκτική μπάντα, από τις κορυφαίες Black παγκοσμίως με εξαιρετικά ενδιαφέροντα albums που τα σπάνε όλα τους.

Εκπληκτική μπάντα. Από τις λίγες black που μ’ αρέσουν. Έχουν γράψει ιστορία στην Ελληνική μέταλ σκηνή και όχι μόνο. Ο τελευταίος τους δίσκος ήταν φοβερός και η σωστή χρησιμοποίηση διαφόρων οργάνων μέσα στα τραγούδια δείχνει ότι οι άνθρωποι ξέρουν από μουσική και έχουν ακόμα έμπνευση. Όσο για το όνομα τους, εντάξει σηκώνει πολλή κουβέντα…

Πάρτε χαμπάρι ένα πράμα. Οι ρότινγκ κράηστ έχουν τ’ όνομα που χουν λόγω του προμόσιον που χουν φάει και γιατί περνιούνται ως “η κορυφαία ελληνική μπάντα”. Επίσης όταν ο μέσος 20-25 χρωνώ μεταλλάς ξεκίνησε να ακούει, έβγαινε το σλήπ οβ δη έηντζελς και το ακούγαμε όλοι. Αν δεν ήταν το χάμερ και το προβατοειδές μουσικό ενδιαφέρον σας, δεν θα τους ακούγατε καν. Δεν προκειται για τίποτα άλλο παρα καμμένους εφήβους που όταν ξεκινούσαν ούτε να γράφουν ούτε να παίζουν ξέραν και απλά τους έκατσε ένα κοννέ με τον γιουρώνυμους. Στη συνέχεια γράπσαν 2 σωστούς δίσκους και τώρα προσπαθούν να πιάσουν την καλή γράφοντας μουσική που στα ξένα αυτιά θα αρέσει γιατί θυμίζει ελλάδα. Εξού και η προφορα και οι γκάηντες στο τελεφταίο και τα λοιπά.

Κορυφαία ελληνική μπάντα είναι οι σουών κρήστι. Και όποιος σχολιάσει οτι σε ένα κομμάτι τους σε μια στροφή κάνει γκέστο ο σάκης, τον παίρνει η μάνα του.

Δισκογραφικό φωτογραφικό αφιέρωμα στην πιο πετυχημένη ελληνική μπάντα. (όχι πιο αγαπημένη, ξηγιέμαι γτ πολλές αντιρρήσεις θα ακουστούν…και μην πει κανείς τους Firewind…)









[quote="“nihilist,post:159,topic:867”]

Χαχαχα! Καμία σχέση… και please μην έχετε άποψη όταν δεν έχετε ιδέα για κάτι.[/QUOTE]

Βάσει αυτής της κουβέντας σε άλλο θέμα, nihilist κάνε please μια αναφορά, νομίζω είσαι ο πλέον αρμόδιος.

Το Sanctus Diavolos μου άρεσε πολύ όταν το άκουσα.Δυστηχώς όσα έχω ακούσει από triarchy of lovers και μετά,μέχρι εκείνο το δίσκο μου ήταν αδιάφορα,αλλά θα ήθελα πολύ να ακούσω Thy mighty contact.

Πάντως το τρομερό τους στοιχείο είναι η φωνή του Σάκη.Χάλια προφορά,αλλά αυτό τον έχει κάνει εντελώς κάλτ:lol:

Eγώ νομίζω ότι το καλύτερο τους είναι το Thy Mighty Contract. Aυτός ο δίσκος είναι πραγματικά αλλού για αλλού. Ειδικά το tranform all suffering into plague… Πάντα θαύμαζα την ικανότητα των RC να συνδυάζουν την θλίψη και την σκοτεινή ατμόσφαιρα με την επιθετικότητα. Και κάτι τέτοιο (εγώ τουλάχιστον) δεν το συναντώ συχνά, χωρίς να καταντά βαρετό. Μετά θα έβαζα το Triarchy και λίγο πιο κάτω το A Dead Poem. Α! και κάπου σε αυτά βάλτε και το Non Serviam. Από την άλλη, από τις πρόσφατες δουλειές τους η αγαπημένη μου είναι το Sleep Of The Angels. Σίγουρα, αυτό που δεν μου άρεσε ήταν το Sanctus. Το τελευταίο άλμπουμ νομίζω ότι αποτελεί ένα σημείο καμπής στην (personal opinion) μονότονη πορεία του συγκροτήματος τα τελευταία χρόνια. Εγώ πάντως περιμένω και κάτι καλύτερο ακόμα.

Άσχετο 1: Επίσης πιστεύω να μην είμαι ο μόνος που θεωρεί ότι το Passage to Arcturo είναι από τα καλύτερα EP ever? Η παραγωγή του είναι τελείως σάπια! Και τα ντραμς στο The Old Coffin Spirit είναι λές και χτυπάνε φέρετρο!
Άσχετο 2: Έχει υπόψιν του κανείς τις διασκευές στα Pleasure to kill, Flag of hate και Τormentor που είχαν κάνει εν έτει 1996? Πλάκα έχουν!
Άσχετο 3: Κομματάρα που πρέπει να κάνω ιδιαίτερη αναφορά: Saturn unlock avey’s son.

Έλα ρε δεν το 'ξερα! 8O

Κάποια στιγμή θα μπω μετά 100 χρόνια στο μσν να με τα δώκεις… :roll:

Στην special edition του Triarchy δεν ήταν?

:-k

Oσο για το Saturn ανετα το καλύτερο κομμάτι τους…:wink:

Τις διασκευες τις εχω σε κασεττα.Ολα τα λεφτα το ρεφραιν του Tormentor με την φοβερη
προφορα του Sakis.
Κομματαρα αγαπημενη δικια μου με αρρωστη ατμοσφαιρα στο ρεφραιν : Wolfera the chakal.

Rotting Christ = :respect:

Μέσα στις 3 αγαπημένες μου ελληνικές μπάντες!

Αγαπημένη μου περίοδος είναι η αρχική, επί Jim Mutilator!

Το “Thy Mighty Contract” είναι μακράν ο αγαπημένος μου και ακολουθούν το “Non Serviam” και αμέσως μετά το “Triarchy…”!

Αυτή την ατμόσφαιρα, το σκοτεινό στοιχείο, την cult προφορά, τα trademark σφυρίγματα στα leads, τις χ-α-ρ-α-κ-τ-η-ρ-ι-σ-τ-ι-κ-ό-τ-α-τ-ε-ς μελωδίες δεν τα ξαναβρήκα σε επόμενους δίσκους… :frowning:

Μου αρέσουν και τα 2 επόμενα, αλλά είναι τελείως άλλη φάση!

Πάντως, το τελευταίο μου έκανε μεγάλη εντύπωση!
Χρόνια είχα να το πάθω με δίσκο τους…

Α! Και ο Σάκης είναι πολύ καλός και ξηγημένος τύπος! 8)

@panagiotis: Και το “Passage…” (ΕP), αλλά και το[COLOR=“Indigo”] “ΑΠΟΚΑΘΗΛΩCIς” /COLOR είναι απίστευτες κυκλοφορίες! :thumbup: