Rotting Christ ζωντανά τον Μάρτιο στην Αθήνα

στα εκδοτηρια αυριο ! (και για σημερα υπηρχαν - υπαρχουν ( ; ) μερικα )

Θα παίξει κανείς σήμερα ή θα περιμένουμε 2 ώρες σα χαζοί ;;;

Εν τω μεταξύ πως γίνεται να πηγαίνω 19:09 στο άνοιγμα και να μη βρίσκω μία γωνιά στον εξώστη σαν άνθρωπος;;;

Δηλαδή έχει γίνει sold out η σημερινή μέρα και παρ’ όλα αυτά υπήρχαν εισιτήρια στα εκδοτήρια? Κατάλαβα, θα είναι φουλ υπεράριθμος ο χώρος.

οχι μαλλον δεν το εγραψα εγω σωστα. Μπορει και να υπαρχουν μερικα για σημερα , αλλα απο σημερα στα εκδοτηρια θα μπορεις να βρεις για αυριο.
Σορρυ εγω δεν το εγραψα σωστα.

Πάντως στην επίσημη σελίδα τους στο facebook είχαν γράψει πριν λίγες ώρες το εξής:

Σας ενημερώνουμε ότι στη σημερινή συναυλία των Rotting Christ (η οποία είναι sold out) θα υπάρχουν εισιτήρια προς πώληση μόνο για την αυριανή συναυλία της 26ης Mαρτίου όταν και θα ερμηνεύσουν όλο το Thy Mighty Contract.

Mε τους Ντιντίδες βέβαια ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος χαχα :laughing:

1 Like

καπως ετσι ειναι τα πραγματα.

Αλλα να ξερεις δεν νομιζω οτι ο Didis θα παιξει το κεφαλι του για 50 αντε 100, 12αρα παραπανω. Θα βγαλει και ταμπελα πανω sold out Και τελος.
Ισως αν υπηρξαν καποιες ακυρωσεις για σημερα , νωριτερα καποιος να εβρισκε.

Εχει κανει χιλιες μαλακιες ο Λωρης , αλλα εχει φτιαξει ενα πολυ ωραιο μαγαζι και νομιζω οτι το προσεχει και το νοιαζεται γιατι πανω απ’ολα ειναι περιουσια του και βγαζει χρηματα απο αυτο. Μην τον χρεωνουμε για πραγματα που φανταζομαστε οτι μπορει να κανει επειδη εχουν γινει αντιστοιχα λαθη - αρπαχτες στο παρελθον (δεν λεω οτι κανεις κατι τετοιο εσυ, γενικοτερα μιλαω , για να μην υπαρχουν παρεξηγησεις).

1 Like

Εντάξει αν υπήρξαν ακυρώσεις τότε αλλάζει το πράγμα, δεν μιλάμε για υπεράριθμους.

1 Like

Όπως αναμενόταν, επική βραδία! Στιβαρή, καυλωμένη απόδοση, παίξανε τα κέρατα τους από κάθε εποχή, η σχεση Αθήνα - Rotting Christ έχει αναχθεί πια σε φαινόμενο που ξέρεις ότι θα περάσεις φανταστικά. Highlight οι τρελαμένοι Πολωνοί που κλασικά ρίχνανε το χειρότερο γουρουνόξυλο, και τα ‘Πουτάνα όλα’ του Σάκη.

2 Likes

Εμφάνιση / σόου μυσταγωγία

Κάθε φορά και καλύτεροι. Προσεγμένα όλα

Δίνουν και την ψυχή τους

Σάκης ουρλιάζει σα να μην υπάρχει αύριο. Με εφφέ στο μικρόφωνο ( delay , chorus ) που το νιώθεις στο πετσί σου και δονείται ο χώρος. Ανατριχιλες

Έχω κάποια παράπονα για τις κιθάρες, κάπου δώσανε βάση περισσότερο στο heaviness των ριφ παρά στα lead parts . Δεν τα ακουγα καθόλου καλά . Μονο τα σόλο άκουγα καθαρά που λογικά σημαίνει ότι μόνο τότε boostαρανε την κιθάρα

Τεσπα πταίσμα για την μεγαλύτερη μπάντα που έβγαλε ο τόπος . Που για μένα είναι ακόμα μεγαλύτερη από όσο και οι ίδιοι και εμείς συνειδητοποιουμε

2 Likes

Αν κ δεν ειμαι φαν το λαιβ ηταν καταπληκτικο. Μαγκες. 2μιση ωρες. Απειρα τραγουδια. Καλος ηχος, αποδοση. Φοβερα ολα. Κ εις ανωτερα

2 Likes

Ισοπεδωτικο live το χθεσινο, 2,5 ωρες γεματες με κομματαρες απο ολους τους δισκους της ιστοριας τους εκτος του Genesis, εξαιρετικη αποδοση, αψογος ηχος, καυλα, πωρωση και κεφι απο μπαντα και κοσμο. Συναυλιαρα εδωσαν παλι, ατελειωτο respect… Και σημερα εκει για να ακουσουμε ολοκληρο το μνημειο Thy Mighty Contract και να μας δωσουν παλι τα μυαλα στο χερι. Η μεγαλυτερη μπαντα της χωρας και απο τις μεγαλυτερες στον παγκοσμιο μουσικο χαρτη. Non Serviam, μιλαμε οτι μετα απο τοσα χρονια καριερας το παθος και η φλογα παραμενουν ασβεστα… Λατρεια…

1 Like

2.5 ωρες κοπανημα, 2.5 ωρες ROTTING CHRIST. Τι άλλο μπορει να θελει κανεις? Δεν είναι τυχαιο ότι βρίσκονται στα κορυφαια ονόματα της Black Metal σκηνης. Μακαρι να μπορούσα να παω και σημερα, αλλα δυστηχως δεν… Οσοι πατε, ελπιζω να περασετε το ιδιο καλα όπως περασαμε και εμεις χθες.

Υ.Γ. Non Serviam…χθες γαμηθηκε τελειως το κομματι, ανεβαίνοντας όλα τα παιδακια απλα για να τους δουμε. Ο άλλος ειχε ανεβει πανω στην σκηνη, πανω στο ηχειο και εβγαζε selfies. Μα τον Odin, εάν εβρισκα μια πετρα θα του την εριχνα στην μουρη, όχι απλα στο κεφαλι.
Κριμα γιατι ένα κομματι σαν το Non Serviam θα πρεπει να ακούγεται στις συναυλιες και όχι να γινεται instrumental-τραγωδια όπως εγινε χθες. Γνωμη μου είναι ότι οι R.C. θα πρεπει να το κοψουν αυτό με τον κοσμο που ανεβαζουν κάθε φορα πανω.

Έχει και τους στίχους στο πρώτο comment!

1 Like

Προσωπικά δεν είναι του γούστου μου ούτε πρόκειται να πάω ποτέ σε live. Όμως γουστάρω κάργα που βλέπω ότι υπάρχει μία γενική σύμπνοια όσον αφορά μία μπάντα και δη Ελληνική. Αυτό σημαίνει ότι προφανώς κάτι κάνουν σωστά. Δισκογραφικά, live παρουσία, ίσως και το γενικό promotion.
Για μένα όπως το βλέπω είναι η καλύτερη ελληνική μπάντα άσχετα αν δεν είναι στα ακούσματα μου. Δεν βλέπω τέτοια μεγάλη παραδοχή σε άλλες μπάντες που προέρχονται από εδώ. Firewind-ουτε καν, Wardrum-ε…Μμμμ…ετσι κι έτσι, και πάει λέγοντας.

Τεράστιο respect λοιπόν! Μακάρι η συνέχεια να είναι ανάλογη.

Εκλαψα… ανασα λεει

Τουλάχιστον χθες το έπαιξαν ανθρώπινα χωρίς κόσμο. Κατά τα άλλα τι ωραία που θα ήταν αν δεν έπαιζαν παπαρίτσες από το τελευταίο κυρίως! Είχε παλμό η συναυλία και αρκετό κόσμο, μόνο κάτω βέβαια. Φουλ μπάφους αφού ο @drenie την άκουσε τόσο που φώναζε “γαμώ τους Metallica σας γλεντάει ο Mustaine και το Dystopia είναι καλύτερο από το Master Of Puppets” και κάτι άλλα τρελά :stuck_out_tongue:

3 Likes

Σιγά που πρέπει να την ακούσω από τους μπαφους για να τα παραδεχτώ όλα αυτά ! Χαχαχαχα .

Rotting Christ δεν ακούω , τους έχω τσεκάρει όμως κάμποσες φορές σε φεστιβάλ.
Χτες λίγο η παρέα του τρου shadowing, λίγο ότι από το να πιω 4 - 5 μπύρες μου φαίνεται πιο τίμιο να στηρίξω την ελληνική που λεει και ο Sakis , τίμησα .

Η μπάντα βγαίνει πάνω στην σκηνή με τον αέρα της μεγάλης μπάντας , δεν της λείπει τίποτα . Ο ήχος ήταν λίγο μπουκωμενος αλλά δεν υπήρχε ουσιαστικό θέμα .
Αυτό που παίζουν είναι κάπως Black metal for the masses αλλά είναι πολύ καλό .
Είχε κάμποσα προηχογραφημενα και με την μπάντα να αγγίζει τα όρια του poser σε στιγμές αλλά δεν ήταν ενοχλητικό . Τους καταχάρηκα , έδωσαν ότι είχαν και δεν είχαν για δεύτερη σερί βραδιά και πάρα το ότι δεν είμαι οπαδός της μουσικής τους , κέρδισαν ακόμα περισσότερο τον σεβασμό μου .

Το πουτανα όλα γαμει σαν ατάκα …
Πάντα τέτοια.

2 Likes

Και το “πούτσο και ξύλο” ! χεχε
Γενικά είναι exreme metal ας πούμε οι Rotting Christ, με την κανονική έννοια του όρου “ελληνικό μπλακ μεταλ” ή “ελλενικ γαμωσταυρικ μπλακ μεταλ” είναι τα 2 άντε βαριά 3 πρώτα. Αν και σχεδόν σε όλους τους μετά το Khronos δίσκους υπάρχουν black στοιχεία.
Παίξανε και το Societas Satanas από Thou Art Lord…μια χαρά ήτανε

1 Like

Τιμιοτατοι ! Μπράβο τους και μπράβο και στον κόσμο που στηρίζει .

Το πουτσo και ξύλο μου φαίνεται πιο αστείο. Ας το λέει Τσο και Λο βρε παλιογαυρε , έτσι για να μάθεις !

1 Like

Ενώ το “πουτάνα όλα” είναι statement ας πούμε ναι οκ έχεις ένα δίκιο…