~ Rush ~

Δεν τα έχω ακούσει όλα τους αλλά το Farewell To Kings είναι γενικά ένα από τα αγαπημένα μου άλμπουμ

2112, Permanent Waves, Moving Pictures, Fly By Night

oλα μεχρι το Moving PIctures

A Farewell to Kings

Το δίλημμά μου είναι ανάμεσα σε 2112 και Hemispheres, αλλά θα ψηφίσω το 2ο γιατί πιστεύω ότι είναι πιο ψαγμένο και οι στίχοι του Peart είναι για βραβείο…
Μιλάμε ο άνθρωπος έχει βαθιά γνώση της ελληνικής ιστορίας…
Πραγματική, όχι τις μαλακίες που μαθαίνουμε στο σχολείο και που οι νέοι πιστεύουν ότι οι αρχαίοι Έλληνες ήταν πούστηδες (α ρε αμερικανοί…).
Περιγράφει τι ακριβώς πρέσβευαν οι θεοί του Ολύμπου…
Μάγκες αν δεν έχετε αυτό το δίσκο αποκτήστε τον με κλειστά μάτια…
Δεν πρέπει να λείπει από καμμιά δισκοθήκη…
Εκτός από κομματάρες σε κάνει να θες να ψαχτείς με την αληθινή ελληνική ιστορία…
Ένα πραγματικό κόσμημα…

Βασικά είχα ψηφίσει 2112.

Αλλά τελικά δεν γίνεται διαχωρισμός στην τελειότητα των :

2112
A Farewell To Kings
Hemispheres

Rush=Μουσική τελειότητα.Όλοι οι δίσκοι τους είναι κομψοτεχνήματα,δίσκοι που στην ουσία είναι τροφή για σκέψη.Από τα artwork,τους στίχους,και φυσικά την υπέρτατη ,μαγική μουσική τους.Το πρώτο cd τους που αγόρασα ήταν το farewell to the kings το οποίο πιστεύω είναι και το καλύτερο τους και ένα αντιπροσωπευτικό δείγμα για το πόσο πρωτοποριακό ήταν αυτό το συγκρότημα για την εποχή του.(xanadu,closer to the heart,cygnus x-1 όλα ενα και ενα).Μετά θα έλεγα το counterparts επειδή ήταν μια δυναμική επάνοδος των Rush ύστερα απο μερικά μέτρια αlbums.Hταν ο δίσκος που έδειξε οτι οι Rush υπάρχουν ακόμα και βγάζουν δισκάρες. :twisted:

Μάλλον θα το ξέρετε οι περισσότεροι αλλά άκουσα ότι μέχρι τα μέσα του 2007 θα βγάλουν καινούριο. Άντε να συμπέσει με κανά νέο ΑC/DC και να πάμε να τους δούμε μαζί σε κανα festival έξω. Εντάξει πολλά ζητάω αν και παίξανε μαζί το 2003 στο Toronto Rocks

8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O

Με μικρή διαφορά το 2112

8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O[/quote]

Πραγαμτικά 8O 8O 8O 8O 8O

Ξεπερνωντας το σαρδαμ σου, δηλωνω επισημα οτι μισω τους Καναδους,

Μην είσαι υπερβολικός. Blasphemy rule!

Μην είσαι υπερβολικός. Blasphemy rule![/quote]

Τους μισω γιατι ειδαν AC/DC και Rush στο ιδιο φεστιβαλ. :stuck_out_tongue:

+Rolling Stones +Flaming Lips

Τωρα αυτο επιτηδες το ειπες?

Hemispheres…

Για να τους μισήσεις περισσότερο

Τα λόγια περιττεύουν βέβαια για ένα τόσο μεγάλο γκρουπ.
Απλά λόγω και της νέας καταπληκτικής δουλειάς τους, των τρομερών συναυλιών και την ύπαρξη ενός μαγικού τρίο, αποθεώστε.

Ενδεικτικά : 2112, A Frewell To Kings, Hemispheres, Permanent Waves, Moving Pictures, Counterparts, Vapor Trails.

Enter this world of imagination…

To καινούριο δεν το έχω ακούσει ακόμα , αν και είναι σίγουρα στα προσεχώς! Εντάξει, τι να λέμε για το κατπληκτικό αυτό τρίο!

Είδα χθες το βιντεοκλιπ από ενα κομμάτι από τον καινούριο δίσκο, και πραγματικά το χάρηκα πάρα πολύ!

Το αγαπήμένο μου ίσως να είναι το Vapor Trail, τι κομματάρα είναι αυτό το Nocturne!

Επίσης σε ένα dvd των rush από μία live εμφάνιση τους στο Rio, αν θυμάμαι καλά, όταν παίζουν το 2112, στο κοινό φαίνεται μία απίστευτα όμορφη λατίνα και δηλώνω ότι την έχω ερωτευθεί! Άσχετο!

Προσθετω και το Signals σαν δισκαρα. 8)