~ Rush ~

Χαχα, εγώ του έδινα γενικές πληροφορίες…άρα…την έβαψες…

Αντε αυριο σειρα μου

…άντε μια φορά να κάθομαι και να σας καμαρώνω από τη μάνα γη…

Το εισιτήριο του Ελσίνκι θα το βάλω στον…:(8O[-X:-k:?:!:

Ασε μας μωρε …δυο φορες του 'πεσε η μπακετα. [-X

Ω ρε γαμώ τα σύμπαντα, παίχτηκε μαλακία…
Μην ξαναπάς…

[SPOILER][SIZE=“4”]ΜΙΛΑ…[/SIZE][/SPOILER]

Nταξει, βασικα δεν υπαρχουν και πολλα να πουμε. Δηλαδη υπαρχουν. Ή τελοσπαντων, δεν ξερω. :smiley:

Nα τα παρουμε απο την αρχη τα πραγματα.

Ωραια πολη η Κολωνια, αλλα βασικα σταρχιδιαμας (:p). Να πω την αληθεια, μεχρι να ρθει το πρωτο δακρυ συνοδευομενο απο νευρικο γελιο υστερα απο τα [B]“Analog Kid”[/B] (αν σκεφτουμε απο ποτε εχει να παιχτει, η στιγμη γινεται ακομα μεγαλυτερη), [B]“The Pass”[/B] (κι ομως ηταν μια απο τρεις πιο δυνατες στιγμες του λαηβ), δεν ηξερα αν οντως τους εβλεπα ή αν ειχα βαλει καποιο απο τα πολλα λαηβ τους να παιζει. Δεν μπορουσα να πιστεψω οτι αυτες οι μακρινες μορφες που φαινονταν στις οθονες ειναι οι παιδικοι μου ηρωες.

Καπως ετσι, το πολυαγαπημενο μου [B]“Subdivisions”[/B] τελειωσε πριν καν το καταλαβω, στα εκπληκτικα “Big Money”, “Grand Designs” κοιτουσα αποσβωλομενος, ενω τα [B]“Force Ten”[/B], [B]“Middletown Dreams”[/B] (αν και δω μια μικρουλα απογοητευση που δεν ακουστηκε το “Limelight” υπηρξε να πω αληθεια), [B]“Territories” [/B] δεν εγιναν τοσο εντονα βιωματα οσο τους επρεπε, αν και τα διασκεδασα [U]ΔΕΟΝΤΩΣ[/U].

Σ’ αυτο τελευταιο, ισως φταινε κι αλλα πραγματα. Ο ηχος στην αρχη του πρωτου μερους δεν ηταν τοσο τελειος οσο στη συνεχεια, ενω οσο κι αν εχω λιωσει το “Power Windows” και το “Hold Your Fire” απο τη στιγμη ειδα οτι παιζονται κομματια τους στο λαηβ, δεν εγιναν ακομα το ιδιο με αυτα τα οποια λιωνω απο μικρος. Γενικοτερα, μεσω του λαηβ (πριν και μετα) εκτιμησα την τεραστια δισκαρα που λεγεται “Power Windows”, αλλα δεν το εφτασα σε σημειο του να γινουν απο τις σημαντικοτερες στιγμες μου, ενω θα μπορουσαν (πλην του κορυφαιου Grand Designs, βεβαια). Το μετανιωνω λιγακι, γιατι δε θα παιχτει τοσο ευκολα Power Windows ξανα, αλλα δε θα στεναχωρηθω και τοσο αν ειναι να τους ξαναδω. :stuck_out_tongue:

Μετα το [B]“Where’s My Thing?”[/B] ηρθε και το πρωτο σολο του θεου να μας αφησει καπως ετσι --> “8Ο” και μαζι με το [B]“Far Cry”[/B] για να κλεισει ενα εντυπωσιακο μερος, το οποιο, οσο κι αν το απολαυσα, καταναλωσα κυριως στο να πιστεψω οτι τους ειχα μπροστα μου. Αλλα, ο,τι και να λεμε, εβλεπα το θεο να παιζει σε κομματαρες που (για μενα) εχουν το πιο απολαυστικο drumming και ακομα κι αν σε θεμα ηχουν τα πραγματα βελτιωθηκαν κι αλλο στη συνεχεια, ηταν τελεια, ετσι κι αλλιως.

Στο δευτερο μερος, τα εγχορδα με κερδισαν με τη μια. Δυνατοτερα ολων τα [B]“The Wreckers”[/B] (αναμενομενο), “Carnies” (αυτο εσκασε μαλλον απροσδοκητα) και [B]“Halo Effect”[/B] (προσωπικο αγαπημενο). Παντως, γενικα, οσο και να μου αρεσε το περσινο (πχ το προτιμω απο το “S&A”), η …διαφορα δυναμικοτητας φανηκε. Οσο κι αν εβαλε την …καλη φορεσια του με τα εγχορδα και το εντυπωσιακο background, δεν ειναι τοσο δυνατο οσο το παρελθον τους, πραγμα που προφανως δε μειωνει ενα πολυ καλο δισκο.

E, και μετα το χαος …το “Dreamline” εκανε την αρχη, το “ηλεκτρονικο” σολο του Neil μαζι με το [B]“Red Sector A”[/B], που ηταν βγαλμενο απο την Grace Under Pressure tour παρα τη συνοδεια εγχορδων, ηταν [U]αδιαμφισβητητα η κορυφαια στιγμη του λαηβ[/U] λιγο πριν ολοκληρωθει η μαγεια του κανονικου σετ με [B]“ΥΥΖ”[/B] και [B]“Spirit Of The Radio”[/B] (οπου ξαναειχαμε κλαματα), που λαηβ με συμμετοχη κοινου ειναι 1000 φορες πιο τελειο και εκανε τη διαφορα.

Τωρα για το encore με [B]“Tom Sawyer”[/B] και [B]“2112”[/B] δεν υπαρχουν πολλα να πουμε …βασικα για τα τελευταια 7 κομματια δεν υπαρχουν πολλα να πουμε. Γενικα, το να βλεπω κλασικα κομματια τους να κλεινουν το λαηβ τους ηταν μαλλον ο,τι μαγικοτερο εχω ζησει.

Δε νομιζω οτι εχει κανα ιδιαιτερο νοημα να σχολιασω την αποδοση τους, κατα τα αλλα. Τα ξερετε οσοι εχετε παει, τα φανταζεστε οσοι δεν τα ‘χετε καταφερει. Σιγουρα, τα χρονια φαινονται, καπως και γι’ αυτο ισως και να αυξανονται τα εφε κτλ, αλλα και παλι εξακολουθουν να ειναι ανεξηγητα τελειοι.

Γενικα, το μονο που μετανιωνω ειναι που δεν ημουν front of stage για να τους κοιταζω απο κοντα (αν και το πηρα πρεφα εκεινη την ωρα οτι υπηρχαν fos ή για καποιο λογο ειχα την αισθηση οτι ειναι πολυ ακριβα) και …οτι δεν ημουν το 2011. Βεβαια, αν σκεφτω τα συναισθηματα μου στα τελευταια 7 κομματια, δεν ξερω αν θα την εβγαζα καθαρη αν το πρωτο μου λαηβ ηταν η Time Machine. :stuck_out_tongue:

Aπλα, γενικα σκεφτομαι οτι “αντικειμενικα” το χτεσινο ηταν ενα νορμαλ λαηβ RUSH. Σετ για περιοδεια δισκου (λιγοτερο απολαυστικο σε σχεση με το σετ του S&A), πολλα καινουρια, πολλα αντι-χιτς. Και ηταν, ομως ΑΣΥΛΛΗΠΤΟ. Ενα “μετριο” (οχι κυριολεκτικα, αλλα για τα δεδομενα τους) ή καλυτερα, για να μην παρεξηγηθω, ενα συνηθισμενο λαηβ τους ειναι κατι τοσο μοναδικο, κατι τοσο ανωτερο σε σχεση με οτιδηποτε αλλο μπορει να δεις. Κι αυτο μενει στο τελος της ημερας.

Η καλυτερη μπαντα του πλανητη. Ο καλυτερος ντραμερ του πλανητη. Ακομα και στα 60 τους. Και τους ειδα απο κοντα για 3 ωρες. Τελος.

Ασχετα που δεν μπορω, οντως, να διανοηθω μια bestof περιοδεια τους, με τη χτεσινη συναυλια απο κει που νομιζα οτι θα ειναι το grand finale μου να μοιαζει ηδη με ορεκτικο, παροτι ηταν η ομορφοτερη μερα της ζωης μου.

Δοξα σοι ο Θεος γυρισε σπιτι:papas:

Ωραιος ρε μικρε. Μην καλομαθεις τωρα και καθε τρεις και λιγο, Κολωνιες κτλ:!: Ελπιζω να ηταν ολα ευκολα οπως στα ειχα περιγραψει.

Tη βρηκες την μπλουζα που ηθελες?

Το ξαναγραφω και ας ακουγεται μαλακια. Νομιζω οτι το κανουν επιτηδες οτι στο δευτερο μερος ο ηχος ειναι πολυ καλυτερος. Εγινε και τις δυο φορες που τους ειδα εγινε και στου iron και ειμαι σχεδον σιγουρος οτι θα γινει και αυριο

Οχι καθε τρεις και λιγο. Οταν ξανακανουν ευρωπαϊκη οι RUSH. :smiley:

Ηταν ολα πολυ ευκολα, βασικα, και σ’ αυτο ημουν ψιλοτυχερος.

Αυτη που ηθελα δεν τη βρηκα, πηρα [B]αυτη[/B], αλλα τελικα το L μου ειναι λιγο μεγαλο (ενω ταυτοχρονα το Μ συνηθως ειναι μικρο), οποτε αν δεν τη χρησιμοποιησω, θα απευθυνθω εδω μην τη θελει κανεις στα 30 ή λιγο λιγοτερα ευρω που την πηρα.

Απλα, ετσι ακουσα ολοκληρο Subdivisions χωρις να ακουγονται τα ταμπουρα. :frowning:

Χαιρομαι που διαβαζω τον iron_aris να περιγραφει πραγματα (σε αλλα τραγουδια, αλλες εποχες, αλλες καταστασεις) που εζησα πριν καμποσα χρονια :slight_smile: Χαιρομαι που ζει κιολας :lol:

:-k Ενδιαφερουσα παρατηρηση. Αν διαβασεις το δικο μου ποστ, καπως ετσι ηταν τα πραγματα και στο Λονδινο. Δεν θυμαμαι λεπτομερειες τωρα, αλλα νομιζω οτι τα προβληματα στον ηχο ηταν αισθητα στο πρωτο μισο κι οχι στο δευτερο. Δε θυμαμαι (οχι σιγουρα τελος παντων) μπουκωματα και μπασαδουρα στο δευτερο μισο, ενω μπορω και να απαριθμησω τωρα χωρις πολλη σκεψη προβληματα σε συγκεκριμενα τραγουδια του πρωτου μισου.

Ισως ομως να φταιει και η συμμετοχη των εγχορδων, που θελουν πιο “γλυκο” ηχο και μπορει να ειχε φαει κανενα “χαμηλωμα” ή anyway κατι σχετικο. Δεν ειμαι δα και ηχοληπτης :slight_smile:

Εγω παλι νομιζω οτι στο πρωτο μερος (σε μενα τουλαχιστον) ο Geddy ηταν αρκετα χαμηλα, οποτε οχι τοσο μπασαδουρα και γενικα δεν ηταν τοσο καθαρος στο πρωτο μερος …αυτο ηταν το “προβλημα”.

Στο μεταξυ, [B]crabsody[/B], κριμα που δε θα ακουσεις το Middletown Dreams που τοσο ηθελε, ενω τελικα το ακουσα εγω και ισως δεν το εκτιμησα τοσο, αφου θα προτιμουσα το Limelight που παιχτηκε δυο φορες σερι πριν απο μενα.

Βεβαια, να πω αληθεια, το Middletown Dreams σημερα το 'χω ακουσει γυρω στις 10 φορες.

Αντε να βγει το dvd να γουσταρουμε. :!:

Και Βερολινο τα ιδια με τη διαφορα στο πρωτο με το δευτερο μερος. Ε νομιζω δεν χωρα αμφιβολια οτι κατι παιζει. Και ναι δεν ακουσα Μiddletown Dreams… Το σετλιστ ηταν ακριβως το ιδιο με Λονδινο. Παρ ολα αυτα οι ανθρωποι ειναι αλλου. Υπαρχουν τα live , το χαος και αυτα των Rush. Τι να λεμε τωρα. Χαλαλι το μοναχικο ταξιδι και τα εξοδα.

Δεν μπορω να το πιστεψω οτι δεν ημουν front of stage για 12 ευρω. #-o

Τι μαλακας ειμαι. :frowning:

ΥΓ.: Για να δουμε τι θα γινει στο Sweden Rock. :-k

Για αρχη, “my two words” με πιο επισημο μανδυα

Την καλυτερη δουλεια εκανες, κι εγω εδω και 9 μηνες που περασα στο εξωτερικο αν περιμενα να βρω παρεα για να παω σε μια συναυλια δε θα ειχα δει σχεδον τπτ

Το site του Sweden Rock Festival τους εχει για 2:15. Περιπου 25-30 λεπτα λιγοτερο απο τον καθαρο συναυλιακο τους χρονο. Προσωπικα προβλεπω να μην κανουν το περιπου 20λεπτο διαλειμμα μετα το πρωτο set και να κοβουν 3-4 απο το σερι των καινουριων + κανα παλιο. Σαν “εκπληξουλα” στο set τους θα ελεγα το “Working Man”

Υ.Γ. Μακαρι να παιξει κανα web streaming, αν και δε θυμαμαι καθολου αν το Sweden Rock παρεχει κατι τετοιο

Δεν πρέπει να έχει, Γιάννη.

Γαμάνε τα μοναχικά ταξίδια, έχω κάνει ίσως και δεκάδες 8).

To πρωτο μου ηταν το πιο ομορφο της ζωης μου. :slight_smile:

Aμαν… “δεν μπορω, δεν μπορω να περιμενω”:!:

btw στο Sweden Rock αποψε επαιξαν αυτα:

Subdivisions
The Big Money
Grand Designs
Limelight
Analog Kid
Where’s My Thing
Far Cry
Caravan
Clockwork Angels
The Anarchist
Carnies
Headlong Flight
The Garden
Red Sector A
YYZ
The Spirit Οf Radio

Tom Sawyer
2112 Overture/Temples of Syrinx/Grand Finale

Εκτος δηλαδη εμειναν:

Force Ten
Territories
Bravado (ή The Pass)
The Wreckers
Halo Effect
Seven Cities Of Gold (η Wish Them Well)
Manhattan Project (ή Dreamline)

Και η περιοδεία τους στας Ευρώπας τελειώνει αύριο και βλέπω πολλούς ικανοποιημένους συνφορουμίτες. Όλους; Όχι. Γιατί σε ένα μικρό διαμέρισμα του Πειραιά, ένας συνφορουμίτης, κοιτάει με θλίψη το εισιτήριο της αυριανής συναυλίας της Αγίας Τριάδας και παραμιλάει σαστισμένος…

Τι να πω; Κακός υπολογισμός στην αρχή, χειρότερος στη μέση και λίγη αναποφασιστηκότητα και αναβλητικότητα στο τέλος και…δατς ολ φοκς…
Ας είναι. Τουλάχιστον με τους Threshold (καμία σύγκριση, οκ) τον Μάϊο, κάλυψα ένα πολύ μεγάλο απωθημένο…

Δεν σας ζηλεύω. Σας χαίρομαι…

Γενικα, με κριτηριο τα λαηβ βιντεο τους, μονο σε μενα φανηκε ο Geddy καπως λιγοτερο κοινωνικος/ομιλητικος αυτη τη φορα;;; Χωρις να το λεω ως παραπονο, μας μιλησε αρκετα, δε γκρινιαζω. :stuck_out_tongue:

Σε κατι σοβαρο τωρα.

Οι RUSH αυτη τη στιγμη κλεινουν 3 χρονια περιοδειων με ενα χρονο διαλειμμα αναμεσα στην Time Machine και την Clockwork Angels.

Tι βλεπετε για τη συνεχεια;;; Του χρονου εχουμε το κλεισιμο 40 χρονων, αλλα δε βλεπω πως ειναι δυνατον να γιορταστουν on time, καθως αν ξεκινησουν του χρονου οταν τελειωσουν την επομενη περιοδεια (η οποια λογικα απο δω θα περναγε το 15), θα εχουν κλεισει 3 χρονια περιοδειων σε διαστημα 5 ετων.

Αν λοιπον δε γιορταστουν εγκαιρα τα 40 χρονια της μπαντας ποτε πιστευετε οτι θα τους ξαναδουμε;;;