~ Rush ~

Αχορταγος! :smiley:

Δεν εχω ιδεα,η λογικη λεει διακοπη 1-2 χρονια(ελπιζω 1) και μετα tour ισως r40 ή με καποια θεματικη περιοδεια παλι,οπως time machine.
Επιβαλεται ξανα ταξιδι για μενα μιας και φετος δε μπορεσα…

Πιστευω μια δυο περιοδειες τις εχουν ασχετα αν προλαβουν για τα 40 η οχι. Πιστευω παντως οτι θα προλαβουν. Σε ενα χρονο ξεκιναει. Τον Οκτωμβριο του 14 θα ειναι Ευρωπη :slight_smile:

Aν εξαιρεσουμε το 2009, περιοδευουν σερι απο το 2007 παντως. Κι εγω για 2 περιοδειες τους εχω ακομη, μια για ενα τελευταιο αλμπουμ και μια επετειακη. Επετειακη 2014/15, αλμπουμ 2016 η 2017 και μια τελευταια περιοδεια 2017/18, για το εφαπαξ:p

Ε μετα μαλλον παει για κλεισιμο το μαγαζι, 65 χρονων θα ειναι. Ειναι και οι δηλωσεις του Lifeson οτι γερνανε, ειναι και οτι τα live τους δεν ειναι παρε μια Telecaster και κοπανα ακκορντα πανω κατω (ατελειωτο respect βεβαιως στον Springsteen για αυτο που το κανει με μεγαλυτερη ορεξη και χαρα απο οποιονδηποτε που εχω δει live:respect:)

Παντως Ευρωπη, ειμαι περιεργος πως πηγε η φετινη εισπρακτικα γιατι πχ στο Λονδινο δεν ειναι το θεμα οτι ηταν δεν sold-out, αλλα το οτι ηταν και μισοαδεια η O2 σε καποια σημεια (πανω κερκιδες)

Πολυ δυσκολα.

Με αυτη την περιοδεια τελειωνουν Αυγουστο (ξαναπανε Νορθ Αμερικα).

Με ενα χρονο οφφ και ξεκινημα απο Αμερικη, θα ειναι τουλαχιστον 2015 οταν κανουν ξανα ευρωπαϊκη.

@giannis Βερολινο ηταν αρκετα χειροτερα. Μεγαλο κενο στις θεσεις των ορθιων μπροστα και φυσικα στις κερκιδες πισω

Αυτο δεν το λες καλο για τυχον επερχομενες περιοδειες τους. Δε θα ειναι δηλαδη περιεργο να μην ερθουν ξανα Ευρωπη, οταν αδυνατουν για χ,ψ λογους να γεμισουν ενα κλειστο γηπεδο στο Λονδινο των 8-10 εκατομμυριων κι ενα αντιστοιχο στο Βερολινο σε μια χωρα που εχουν fanbase δυνατο.

“Οποιος προλαβε, τον Κυριον ειδε”

Στο Βερολίνο ο χώρος μπροστά στη σκηνή μπορεί να ήταν μισοάδειος, αλλά ήταν sold out εδώ και μήνες. Οκ, είπαμε ότι τα sold out στη Γερμανία τηρούνται κάπως πιο αυστηρά και παρέχουν ανθρώπινες συνθήκες στους θεατές, αλλά αυτό ήταν υπερβολικό. Ο καθένας είχε χώρο για πικνικ εκεί μέσα και έβλεπες πιο πίσω να στοιβάζονται πίσω από τα ενδιάμεσα κάγκελα όσοι δεν είχαν 10 ευρώ παραπάνω να δώσουν ή δεν πρόλαβαν να αγοράσουν τα ακριβά.
Και στις κερκίδες υπήρχαν αρκετά άδεια καθίσματα, ενώ έξω υπήρχαν αρκετοί που πουλούσαν εισιτήρια σε χαμηλές τιμές, οπότε συνολικό sold out δεν έπαιζε με τίποτα. Γενικά το Ο2 είναι μια υπερβολικά κυριλέ αρένα, παίζανε Rush και νόμιζα ότι πήγα επίσκεψη στον οδοντίατρο, τόσο αποστειρωμένα ήταν τα πράγματα. Σε αυτό βοήθησε και το κλασικό βερολινέζικο που-ροκ κοινό που δεν κουνιέται με τίποτα.

Αλλά βέβαια όταν ακούς “the meek shall inherit the Earth” μόνο αυτά δεν σκέφτεσαι…

Τα καλά εισιτήρια της αρένας είναι από την πρώτη στιγμή πουλημένα. Απλά προορίζονται για secondary market και δεν ενδιαφέρει το κάθε γκρουπ πλέον και πολύ…

Αν δεν έχει ζήτηση η συναυλια, μπορεί να βρει κάποιος έξω απο το venue και με 30 γιούρα, ξέρω γω, εισιτήρια μπροστινών σειρών.

Παντως, σε σχεση με προπερσι θα πω οτι το Ο2 ηταν πιο γεματο :roll: Στα “ορεινα” πρεπει να ηταν τα ιδια, αλλα στην αρενα (ο Θεος να την κανει) και στις κατω κερκιδες σιγουρα ηταν καλυτερη η κατασταση.

/γκρινια mode on για να γελασει λιγο ο toxikos/

Ας ειναι καλα ο γελοιος ο Ντανιελς, ειμαι σιγουρος οτι θα μπορουσε να πουλησει ολα τα εισιτηρια για συναυλια στο Γουεμπλεϊ σε μαυραγοριτες κι αν επαιζαν οι Rush μονο για τους stweards και τα καθισματα, παλι χαρουμενος θα ηταν. Ας τα βαλει τα εισιτηρια στον…

…γραφειο του.

/γκρινια mode off/

Για κατι τετοια δε φταιει μονο “ο γελοιος ο Ντανιελς”, μεριδιο ευθυνης εχει κι η μπαντα.

Αν θεωρείτε πάντως φραγκοκίλλερ τον Daniels πρέπει να διαβάσετε καμιά συνέντευξη του μανατζαραίου του Bonammassa. Είχα τρομάξει.

Συμφωνω απολυτα iron_aris, τα εχω γραψει αυτα απο το 2007 και τις τοτε τιμες που επαιζαν για την περιοδεια. Φυσικα και εχουν μεριδιο ευθυνης. Αλλα να ξερεις οτι 100% ειναι ελαχιστο, η (καθε) μπαντα ειναι σαν τους ποδοσφαιριστες: δουλεια τους ειναι να βαζουν γκολ/παιζουν μουσικη, οι μανατζερ εχουν ως ευθυνη τους να φερνουν λεφτα στους πελατες τους (και στην τσεπη τους φυσικα).

Αμφιβαλλω αν οι (καθε) Rush εχουν ιδεα για το ποσο κοστιζει π.χ. μια μπλουζα περιοδειας (35 ευρω για ενα κομματι πανι; Κλοπη). Επισης, οταν εχεις μανατζερ κανεις συμβολαιο μαζι του, με ρητρες που σε αυτα τα μεγεθη ισως ειναι ασυλληπτες. Δεν ειναι μπουφαν να το αλλαζεις καθε χρονο.

Καλημερααααααααααααααααα.

…πω πω γκρίνια πρωινιάτικα…

Nα πω και γω 2 πραγματάκια για την εμφάνιση στο Ελσίνκι.
1.Σετλιστ ίδιο περίπου με τα υπόλοιπα της περιοδείας, νομίζω τα ίδια παίξανε και στη Σκωτία 30/5:

[SPOILER]
Set 1:
Video Intro (Gearing Up)
Subdivisions
The Big Money
Force 10
Grand Designs
Limelight
Territories
Analog Kid
The Pass
Where’s My Thing (with drum solo)
Far Cry
Intermission (Clockwork Angels String Ensemble enters)

Set 2:
Video Intro (The Appointment)
Caravan
Clockwork Angels
The Anarchist
Carnies
The Wreckers
Headlong Flight (with drum solo)
Halo Effect (with guitar solo intro)
Wish Them Well
The Garden
Dreamline
The Percussor (drum solo)
Red Sector A
YYZ
(Clockwork Angels String Ensemble exits)
The Spirit of Radio

encore:
Tom Sawyer
2112 Overture/Temples of Syrinx/Grand Finale
Video Outro (Office Of The Watchmaker)[/SPOILER]

2.άψογος ήχος χωρίς διαφοροποιήσεις μεταξύ πρώτου και δεύτερου μέρους
3.οι φιλανδοί είναι ήρεμοι και ντροπαλοί, αυτό δεν αλλάζει ούτε σε ένα live, στη Σίφνο την Μεγάλη Παρασκευή είχε περισσότερο moshing την ώρα της περιφοράς του Επιταφίου (είχε πατήσει γκάζι και ο παπάς βέβαια), ήσυχα και σε σειρά ακόμα και στο merchandise όπου και αγοράζανε τα πάντα αφού το χρήμα τρέχει από τα μπατζάκια
4.γούσταρα το όλο show και τα κομμάτια του clockwork angels απογειώθηκαν με την προσθήκη εγχόρδων
5.η Hartwall Areena ήταν sold out, με τον κόσμο της αρένας να μαζεύεται στο μπροστινό μέρος, δεν υπήρχε διαφοροποίηση, δίπλα μας στην κερκίδα ένας πενηντάρης που τους έχει δει 9 φορές! :frowning:
6.σούπερ οργάνωση, με τραίνα να περιμένουν για να γυρίσουν τον κόσμο στο κέντρο
7.ο Neil Peart έχασε μπακέτα, ένα μικρό αναιπαίσθητο κρακ μέσα μας?

Βίντεο (όχι δικό μου):
[B][U]http://www.youtube.com/watch?v=c4ozOOhQeZY&feature=player_embedded#![/U][/B]

Αμερικανος οικογενειακος φιλος που τους ειδε χθες Νεα Υορκη για 40+ φορα (1η του φορα το 1981 και δεν εχει χασει περιοδεια απο τοτε με εξαιρεση την Power Windows το 85) μου απαντησε στο FB σε ερωτηση μου που κατατασσει την Clockwork Angels περιοδεια σε σχεση με τις παλιες

“I put it as basically their best. They’re playing as well as ever and I really do LOVE the new music from clockwork Angels.”

ΟΚ, πιθανοτατα μιλαει ο χθεσινος ενθουσιασμος ακομα αλλα οσο να ναι το να ακους μια τετοια γνωμη απο ανθρωπο που σε 30 χρονια τους εχει δει 40+ φορες, εχει καποια αξια:!:

Εγω παντως το συζηταγα με ενα φιλο και προσευχομαι για μια ευρωπαϊκη περιοδεια για τα 40 χρονια να τους δω και εγω επιτελους για πρωτη φορα, γιατι καθε φορα που βλεπω ποστ για το πως ηταν ενα live τους ή για τον τυπο που τους εχει δει 40 φορες:!::evil: το κενο μεσα μου μεγαλωνει ολο και περισσοτερο.

Η μαγική μου μπάλα λέει ότι είναι μάλλον δύσκολο να είναι σε ένα χρόνο πάλι Ευρώπη. 2007, 2011, 2013, ε, το 14 μάλλον δεν μου κάθεται. Αλλά ότι και αν γίνει -καλά να είμαστε, δουλειά να έχουμε, λεφτά να υπάρχουν- πλιιιιζ, μην είναι Μάϊος-Ιούνιος. Πλιιιζ…:(:frowning:

Η απαγωγή του Alex Lifeson

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=gtxyjf9eerI#at=75

Πόσο θεούλης…