Savatage

Το labyrinths μαζί με Follow me ειναι από τα καλύτερα πράγματα που έχουν συμβεί στον κόσμο

3 Likes

Kapote itan stis 3 agapimenes mou mpantes oi Savatage… terastio sygkrotima.

Σταθερά στο τοπ 5 αγαπημένων συγκροτημάτων μου. Είχαν τη σωστή δόση λυρισμού, μελωδίας, συναισθήματος μαζί με αυτό τον βρώμικο/αλήτικο ήχο του αμερικάνικου metal.

To πρώτο CD τους που αγόρασα ήταν το Ghost in the Ruins, το live δηλαδή και έπαθα πλάκα με τις ικανότητες του Criss. Τις εκεί εκτελέσεις των κομματιών, τις προτιμώ από τις studio.

Προτιμώ μακράν την φωνή του Jon. Μακράν όμως. Αλητεία και γρέζι. Ο Ζακ έχει ωραία φωνή αλλά μου την έσπαγε λίγο που για κάποιο καιρό δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στις studio ερμηνείες του όταν τραγουδούσε live.

Κορυφαίο live με Ζακ στα φωνητικά.

Κορυφαίο live (λίγο παλιότερο) με Jon στα φωνητικά.

@chinaski Με μοναστηριακές έγινες χθες το βράδυ;

1 Like

Βασικά άλλο στυλ ο Ζακ, άλλο ο Τζον. Άλλου είδους τραγούδια λέει ο ένας, άλλα ο άλλος. Αν και ο Ζακ το Gutter Ballet το λέει ομορφούλικα :blush:

Αυτό σκεφτόμουν και εγώ …στην πεντάδα των αγαπημένων μου συγκροτημάτων και εύκολα μάλιστα.

Χθες έγινα με μοναστηριακές fix :stuck_out_tongue: …πήγα για τροφή στο σουπερ μάρκετ γυρνώντας από τη δουλειά και εκεί που έλεγα δεν θα πιω τίποτα έπεσα πάνω σε υπερπροσφορά φιξ 12 τενεκεδάκια με 8€ και λύγισα. Ήπια μόνο τα 10 και πρέπει να άκουσα το if I go away πάνω από 20 φορές και γενικότερα μόνο πονεμένα Σαβατέιτζ έπαιξαν χθες βράδυ

5 Likes

Πεντάδα και για μένα… Δυάδα αν μιλήσουμε μόνο για τα αμιγώς metal συγκροτήματα.

Λέτε να τις έφαγε τσάμπα τις κατάρες τόσα χρόνια ο μακαρίτης και να ήταν απόφαση κυρίως του χοντρούλη; Διάβασα χτες εκείνη τη συνέντευξη του από το 2013 - πολύ ομιλητικός ο άτιμος, η χαρά του reporter - και έχει ένα δίκιο σχετικά με τους TSO. Αν μόνο στην Ελλάδα και σε καναδυό ακόμα χώρες είχαμε εκτιμήσει πόσο κορυφαίοι είναι οι Savatage, τι να κάνουν κι αυτοί όταν η άλλη κότα άρχισε να γεννάει τα χρυσά αυγά;

Αλλά ρε γαμώτο, τελείως αδιάφορη αμερικανιά αυτή η TSO. Κάποτε με έπεισε το Metal Hammer και αγόρασα εκείνο το διπλό CD με τα “τρίγωνα-κάλαντα” :smile:

1 Like

Καλα ναι είχαμε μιλήσει μια ώρα εκείνη τη μέρα. Έκανε συνέχεια αστεία, άλλαζε προφορές γελούσε συνεχώς (χμμμμ), λες και έδινε παράσταση ένα πράγμα. Είμαι σίγουρος πως μόνος του ο O’Neil χωρίς το οκ του Τζον δεν θα μπορούσε να σταματήσει τους Savatage. Εκτός κι αν του έκανε πλύση εγκεφάλου ξερωγω :stuck_out_tongue:

TSO ποτέ δεν μου είπαν κάτι…πολύ broadway μιούζικαλ φάση (δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω)

1 Like

Οι TSO είναι όμως ότι πιο κοντά σε Savatage (4/6) αυτή τη στιγμή. Λάιβ όσο μπορώ θα τους τιμάω. Και έχουν και μερικά ωραία τραγουδάκια.

Καλά ναι, αν ερχόντουσαν Ελλάδα (χαχα) δεν θα το σκεφτόμουν καν, θα πήγαινα σούμπιτος

Γιατί 4/6, ποιος λείπει (από τη σύνθεση Dead Winter Dead / Wake of Magellan);

Δεν είναι και οι 2 κιθαρίστες + Middleton/Plate + Jon;

ενώ έχω ακούσει κάποια κομμάτια μεμονωμένα και έχω δει 1-2 σοου στο youtube ( και πολύ λεω ) , μου φαίνονται αδιάφοροι οι TSO

Συμφωνώ με @chinaski ότι είναι τέτοια φάση που λογικά αρέσει πολύ στο αμερικάνικο κοινό

Αν ερχόντουσαν θα πήγαινα εννοείται γιατί φαντάζομαι ότι το σοου θα είναι εντυπωσιακό

Ποιοί παίζουν στην ορχήστρα - μπάντα ;;; “Πετρέλης”, “Καφ(ε)ρος” , Ζάχος…

Νομίζω ο Τζον μόνο συνθέτει δεν συμμετέχει στα τουρ

Νομίζω πως υπάρχουν δύο μπάντες που περιοδεύουν ταυτόχρονα στην Αμερική πάντως

1 Like

Οι Στάνταρντ είναι Κάφερι, Πιτρέλι, Πλέιτ και Μίντλετον. Φέτος μπήκε και ο Ζακ. Και νομίζω πρέπει να 'ναι και ο Kinkel στα πλήκτρα.

η σύνθεση απ το dead winter και μετά δηλαδης more or less

Ντάξει, εξαιρετικοί μουσικοί

RIP ρε Paul =’/

1 Like

Κι εγώ όσες προσπάθειες έκανα με TSO δεν τα κατάφερα, τα live τους όμως είναι εντυπωσιακά.

TSO, αδίαφοροι, διασκευές σε κλασσική, κανα διασκευασμένο σαβα, και τπτ καμπαρο-μπροντγουει. Ελλάδα με τπτ, ζητάνε πολλά. ΔΛΔ θεάτρο ΜΕΓΑΛΟ (τύπου 3-5.000 αν όχι μικρές αρένες) με 100ε - ΚΑΛΑ κρασά. Πολύ “αρπαχτο-χριστουγεννο-show” επειδή εκεί βγαίνει μαρούλι, για να το τρώνε μετα σε … τεσπα. Αν ο άλλος δεν ντρέπεται να κολλάει ένσημα απο “κάλαντα” οκ. Μακάρι να δούμε reunion.

Καλα για μενα φωνητικα Zack >>>>>>>>>>>>>> Jon

1 Like

Και για μένα το “Edge of Thorns” είναι μάλλον το αποκορύφωμα της αγίας τριάδας - Gutter Ballet, HOTMK - αλλά άκου το Hounds και τον άλλο να βγάζει τα σωθικά του και να ουρλιάζει “do you hear the hounds they call” την ώρα που ο καλύτερος metal κιθαρίστας παίζει τις κάλτσες του από πίσω. Αυτό δεν μπορεί να το κάνει ο Ζαχαρίας, είναι πιο ντελικάτος.

6 Likes

είναι ακριβώς όπως το λες, πιο ντελικάτος . Πεντακάθαρη φωνή, ιδανική επιλογή . Ειδικά σκεπτόμενος την εξέλιξη της μπάντας που έτσι κι αλλιώς το πήγαν σε “ντελικάτα” μονοπάτια .

Ο άλλος είναι αλητεία και πώρωση. Είναι το μεταλ το σωστό ( το πρόστυχο λολ ) . Με τσιρίδες ανατριχιαστικές

Και αυτή η “ποικιλία” για όλα τα γούστα είναι και το παράσημο τους. Μιλάμε έναν bigger than life κιθαρίστα-συνθετη και έναν αδιανόητο πιανίστα-συνθέτη-ερμηνευτή

5 Likes