Scorpions

οι μπανανες καλες ηταν.
τωρα για τα λαιβ ε δες λαιβ σκορπιονς και δες ζεπελιν (επειδη αυτοι αναφερθηκαν) η ακου καλυτερα

Για τις μπανάνες το έπιασα (αν και δεν μου αρεσει σαν δίσκος!). Για τα υπόλοιπα δεν πολυκατάλαβα τι ενοείς. Sorry!

Παντως αν και συμφωνω σε καποια απ’αυτα που λες (τωρα), στο παραδειγμα με τους Purple κανεις ενα λαθος. Οι Purple συνεχιζουν να βγαζουν αξιοπρεπεστατους δισκους, αλλα εκεινοι απλως χανουν σε συγκριση με τα παλια. Δηλαδη οκ, δεν μπορεις να περιμενεις να βγαλουν ενα δευτερο On Rock, επομενως το Rapture of the deep ας πουμε φανταζει “λιγο”. Το ιδιο και με τους Maiden, το 7th son of a 7h son ειναι μεσα στα 4-5 καλυτερα μεταλ αλμπουμς, δεν ειναι δυνατον να το πλησιασει ενα Dance of death. Αντιθετως οι Σκορπιονς δεν ειχαν καποιο αλμπουμ τοσο τεραστιο, επομενως αν ο τωρινος δισκος ειναι για 6/10, ανετα στεκεται διπλα στον παλιο που ειναι 8/10. Οταν ομως τα παλια των Περπλ ειναι για 10/10, δεν ειναι ευκολο να καθισεις και να συγκρινεις με τα καινουρια τους.

8/10 τα

Lonesome crow
Fly to the rainbow
In trance
Virgin Killer
Taken by force
Lovedrive
Animal magnetism
blackout
love at first sting
savage amusement

:-k

Για σενα οχι. Για μενα και για τους περισσοτερους ναι. Αν βαλω παραπανω σ’αυτους τους δισκους τι πρεπει να βαλω στο A night in the Opera ας πουμε? Πως να στο πω, κι εγω θεωρω το Edges of twilight δισκαρα, ενα απο τα 10 καλυτερα αλμπουμς που εχω ακουσει αλλα πως θα του βαλω 10/10? Δεν αρκει ενας δισκος να μας αρεσει πολυ για να λεμε οτι ειναι τελειος, πρεπει να ειναι επιδραστικος, διαχρονικοτατος, κοινης αποδοχης, μοναδικος οσο αφορα τον ηχο, με ποικιλια στις συνθεσεις και χιλια-δυο ακομα.

καλά,για σένα,ναι,ok.
αυτοί οι δίσκοι έχουν γράψει ιστορία,οι περισσότεροι έχουν κάνει τρελές πωλήσεις,έχουν επηρεάσει κόσμο και κοσμάκη,μεγάλους μουσικούς και είναι διαχρονικότατοι όταν αποτελούν το set list συναυλιών και ραδιοφώνων μετά από τόσα χρόνια.
μοναδικός όσο αφορά τον ήχο,δύσκολο.και οι queen έχουν στα 70’s 3-4 που έχουν ίδιο ήχο και ίδιο φάσμα ποικιλίας στις συνθέσεις…
καθόλου φιλικά,με μίσος

Ναι ρε Led!
Και εγώ στο “περισσότερους” κόλλησα! :-k
Ποιοί είναι αυτοί οι περισσότεροι;

Γιατί εγώ το αντίθετο είχα υπόψιν μου…

Όλα αυτά που λες θα μπορούσε να τα πει κάποιος άλλος για οποιαδήποτε άλλο μεγάλο συγκρότημα των '70s, που το σέβεται μεν αλλά δεν το θεωρεί και τόσο μεγάλο! :roll:

Και ναι, οι Scorpions σε πολλά albums έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά “επιδραστικος, διαχρονικοτατος, κοινης αποδοχης, μοναδικος οσο αφορα τον ηχο, με ποικιλια στις συνθεσεις”…8)

Ρε οταν αναφερομαι στους περισσοτερους εννοω το εξης. Για την πλειοψηφεια (τουλαχιστον κρινω απ’οσους ξερω εγω, ειναι αρκετα μεγαλο δειγμα) οι δισκοι που ανεφερε ο Γιαννης δεν ειναι για 10/10. Για μενα ισως το Fly to the rainbow ή το taken by force να ειναι για 9, και παλι ισως. Και δεν τους μειωνει αυτο, σκεφτειτε αν υπαρχουν πολλα γκρουπς που εβγαλαν 4-5 σερι δισκους τοσο καλους. Ή για να στο δωσω να καταλαβεις καλυτερα, παρομοια περιπτωση συγκροτηματος ειναι οι AC/DC, που με εξαιρεση 2 δισκους τους που αγγιζουν το τελειο, βγαζουν συνεχεια δισκους του 8. Αλλα αυτοι συνεχεια ομως ε. :Ρ

Νταξ,εκεί με τη βαθμολογία χάθηκε λίγο η μπάλα.Αρχικά,εννοείς ότι οι παλιοί δίσκοι τους δεν είναι δίσκοι επιπέδου μεγάλων groups βλέπε Queen,Zeppelin,Purple,έτσι δεν είναι?Ε,αυτό είναι υποκειμενικό καθαρά.
Ρε καραγκιώζη μαθηματικέ,σοβαρό δείγμα,ξερς και στατιστική τρομάρα σου!
Charts,ραδιόφωνα,συναυλίες,διάρκεια!Κείθε φαίνονται οι “περισσότεροι”
έλα,τα’καμες θάλασσα τώρα,δε μαζεύεται.don’t worry,σ’αγαπάμε.

Τι σχεση εχουν τα τσαρτς και τα λαηβς με τις βαθμολογιες που εβαλα ρε παπαρι?! Σε κανενα λαηβ δεν παιζουν ολοκληρο δισκο ωστε η μαζικη παρουσια να τον καθιστα τελειο.
Αστο, το χανεις, οι Σκορπιονς ειναι μικρη μπαντα, πανε για διαλυση, στον Meine ξαναφυτρωσαν μαλλια, ο Αρμαγεδδωνας πλησιαζει:!:

Αυτο και μονο καταδεικνυει οτι εισαι πσεφτης(#-o ) και οτι ολα τα αλλα δεν ισχυουν! Αντε τωρα εισαι και 1-1 στα παραληρηματα!:stuck_out_tongue:

o Νίκος είναι γαμώ τα παιδία - το γεγονός ότι όλοι θέλετε να του μοιάσετε το αποδεικνύει.

η μανία του να μην του την λένε ποτέ όμως τον κάνει να το παρατραβάει. κ να εκτίθεται.

δεν είμαι φαν των σκορπιών - το ξέρετε. απλά απότι βλέπω αυτό που γίνεται και ξαναγίνεται με το σχήμα είναι από άδικο ως προβοκατόρικο κ προσωπικά πλέον θεωρώ πως το κάνετε για να ζορίσετε τον ρουδόλφο.

blackout, love at first sting, lovedrive 3 δίσκοι που είναι σε ότι καλύτερο έχει βγει σε αυτή τη μουσική - έτσι απλά - δεν γίνεται διαφορετικά - κρίμα για όλους μας (?).

ειπώθηκαν δύο ονόματα : acdc και deep. για μένα κ οι δύο είναι πολύ πιο ασταθείς από τους σκορπιούς. οι deep ειδικά μπορεί να έβγαλαν δισκάρες, αλλά έβγαλαν κ πράγματα που τα ακούει μόνο ο κόζυς. οι σκορπς όχι : πάντα ήταν αξιοπρεπείς. μόνο το άη 2 άη δεν ακούγεται.

έχει καταντήσει το βίτσιο του φόρουμ : βρίσε κ εσύ τους σκόρπιονς, μπορείς.

θεωρώ τον ρούδολφ από τους μεγαλύτερους συνθέτες αυτής της μουσικής. μόνο κ μόνο ότι για να συγκρίνει κάποιος τους σκορπιούς με κάποιον πρέπει να αναφερθεί σε μεγαθήρια (ντιπ, ακαντακα) κτλ, ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΜΠΑΝΤΑ.

α κ δεν μαρέσουν πολύ, ε.

παρακαλώ μην αναμασάτε τα ίδια με τα ίδια άκυρα επιχειρήματα μόνο κ μόνο για να κάνετε πλάκα στα παιδιά. έχει καταντήσει κουραστικό. οι σκόρπς είναι μεγάλοι. αν δεν ήταν δεν θα ασχολόμασταν τόσο.

μαμά,όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω σαν τον κύριο Κοροβέση:-s

πες μου εαν μεσα στο 90 εχουν βγαλει οι scorpions ενα δισκο οπως αυτον?

η ενα Live οπως αυτο?

επισης πες μου ενα κοματι απο 90σ κ μετα των scorpions που το κοινο ζητα να ακουσει στο Live οπως το some times i feel like screaming Των Purple?
για να συγκεντρωθουμε λιγο!

περα απο το in trance που θα του εβαζα εντελως αντικειμενικα 8(γιατι ειναι απο τους αγαπημενους δισκους γενικα) ολα τα αλλα 7 ιδικα για το Lonesome ουτε 4! ενταξει οι περισσοτερει δεν εχετε ακουσει τοσο prog h k kkraut κ ετσι σας φενετε το Lonesome κατι απιστευτο αλλα αμα δεν ηταν scorpions στανταρ θα το θαβατε…
το fly to the rainbow ενα 7 θα επαιρνε! εχει πολυ ωραιες ιδεες αλλα δεν ειναι σωστα δουλεμενες… fly people fly k far away ριχνουν πολυ αυτων τον δισκο!
για το virgin killer ενας μετριος σαν συνολο δισκος αλλα με μερικες κοματαρες. δεν μπορει επισης να θεωρηθει. απλα δεν μπορει ενας δισκος να παρει 10 οταν εχει κοματια οπως backstage quenn hell cat k in your park…
οσο για το taken by force ειναι σαν να υπαρχουν δυο group! οι scorpions k o roth… αυτο ριχνει πολυ τον δισκο σαν συνολο…

ρε φιλε ομως κ εγω για το αγαπημενο μου group δεν καθομαι να λεω οτι επηρεασε ολο τον πλανητη οτι ειναι τεραστιο οταν στα 70,ς ουτε τους ηξερε η μανας τους…

επισης πες μου ενα κοματι απο 90σ κ μετα των scorpions που το κοινο ζητα να ακουσει στο Live οπως το some times i feel like screaming Των Purple?

το “you and I” από το animal instict

αν o gillan δεν τραγουδούσε τόσο εκνευριστικά χαλώντας το κομμάτι, το “sometimes…” θα ήταν κομματάρα.

πες μου Σάκη ότι οι Purple γεμίζουν (?) τώρα τα ελληνικά στάδια για το “sometimes…” (που οι περισσότεροι αγνοούν - ειδικά σε σύγκριση με το you and I) κ κλειδώνουμε το τόπικ κ ηρεμούμε κ όλοι

αλήθεια δεν έχετε βαρεθεί τα ίδια κ τα ίδια?

o vliman ειναι παντα εκνευριστικος! :stuck_out_tongue:
κ ενοιτε πως οι Purple δεν γεμιζουν σταδια για αυτο το κοματι (αλλα κ γενικα δεν γεμιζουν) οπως κ ουτε οι scorpions για του You And I!(κ τα σταδια τα γεμιζουν στην ελλαδα…)
φαντασου ομως τι εχω ακουσει εδω μεσα για να φτασω σε σημείο για να υποστιριξω τους Purple αυτης της περιοδου!

το τονίζω για να υπάρχει ως ντοκουμέντο … :slight_smile: :slight_smile:

όχι μόνο στην Ελλάδα…ανακρίβεια που αναπαράγεται συνεχώς…το λόγο ψάχνω

επισης να πω οτι σιγουρα εχουμε βαρεθει να λεμε τα ιδια κ τα ιδια αλλα παντα εμφανιζεται καποιος που θα μας καραφλιασει! ασε που οσο περναει ο καιρος ολο κ πιο οτινανε ακουμε!

ρε συ bluezlick με κανεις γραφικο για ακομη μια φορα

απο το site της μπαντας:

In Trance was the best-selling RCA album in Japan, where a regular SCORPION mania broke out.

In Japan, Virgin Killer gained them their first Gold Disc. Their follow-up album Taken by Force (1977) was also awarded a Japanese Gold Disc

Van Halen launched their musical career in the mid-1970s with cover versions of SCORPIONS songs: Speedy?s Coming (from Fly to the Rainbow) and Catch Your Train (from Virgin Killer)

Since 1974, the SCORPIONS had In 1979, now professionally managed and boosted by the success of Lovedrive, the SCORPIONS with their definitive line-up ? Klaus Meine, Rudolf Schenker and Matthias Jabs ? embarked on their first major tour of USA rock arenas as opening act with Aerosmith, Ted Nugent and AC/DC. In Chicago, the SCORPIONS swapped the headliner billing with Ted Nugent, since the SCORPIONS had more fans in the city.

Their seventh album Lovedrive was released in the USA in 1979, and was the first SCORPIONS production to receive a Gold Disc there

βρε κανεις δεν τους ηξερε.
καναν χρυσα αλμπουμς και μοσχοπουλουσαν μοναχα σε τριτοκοσμικες χωρες…