SepticFlesh - The Great Mass

οχι, καλα τα λες.

ενα [I]τετοιο[/I] ασπουμε. κανε με και ριπορτ, θα βαλω τη ψιψινα μου να κλαιει.
ναι υπαρχουν τετοια παραδειγματα, αλλα οχι σιριαλ κιλλερς.
επισης οταν “μαλωναμε” δεν ειδα ποτε να μου τεκμηριωσεις πουθενα γιατι ειναι η ποιοτικοτερη μπαντα. και σου ξαναλεω δεν ειναι τεκμηριωση η λεξη “πορωση” με το τριγκερ.

Από πότε η καλή παραγωγή που ξεχωρίζεις τα όργανα και δεν είναι και καλά true σαπίλα είναι και πλαστικούρα?
Προφανώς και έχουν πέσει λεφτά στην παραγωγή και το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό. Επίσης προφανώς όπως και στους περισσότερους δίσκους extreme metal, τουλαχιστον το bass drum είναι τριγγαρισμένο, αλλιώς με τέτοιες ταχύτητες δεν ξεχωρίζεις τα χτυπήματα.
Να μου πεις για το Communion ότι έχει σχετικά πιο πλαστική παραγωγή ναι, αλλά τούτο δώ έχει βελτιωμένη παραγωγή με περισσότερο breating space για κάθε όργανο και νομίζω αναδεικνύει άψογα την μουσική.

[B]α εσυ εισαι εχεις προβλημα. τι κουμασι ειμαι δηλαδη απο αυτο που ποσταρες? θελω να μου το κανεις νια-νια. [/B]

αυτη ειναι η τεκμηριωση μου για τους σεπτικ που μαλιστα την ειπα σε εσενα. αν διαφωνεις τεκμηριωσε μου σε παρακαλω ποιοι ειναι οι καλυτεροι με αντιστοιχα επιχειρηματα και μην πεις απλως οτι ΟΛΟΙ ΑΚΟΥΜΕ ΣΚΑΤΑ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΟΝΟ ΓΑΜΑΣ οπως ειχες κανει την προηγουμενη φορα…

α) εχουν σχεδον σε καθε αλμπουμ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΗΧΟ. ποσες μπαντες το κανουν αυτο?
β) εχουν εμπνευση (για τους πιο πολλους, εχουν)
γ) κατ εμε, εχουν πιο πολλα “ολοκληρωμενα αριστουργηματα” απο τις αλλες ελληνικες μπαντες.

τι αλλο θες να σ πω? οτι μπλεκουν 123 ειδη με αρμονια και φτιαχνουν τρελο αποτελεσμα?
οτι αντι να παιζει μια κιθαρα lead, στο καινουριο αλμπουμ, λινταρουν τα οργανα της ορχηστρας και σε μερικα σημεια σου σηκωνεται η τριχα καγκελο???

επισης για το τριγκαρισμα δεν τεκμηριωσα, εδωσα μια απλη μικρη απαντηση. αν θες σεντονι μπορω να γραψω… :lol:

υπαρχουν καθαρες παραγωγες που ειναι πραγματικα ποιοτικες και δεν εχουν τοση τριγκα.
οταν λεω πλαστικουρα, λεω για το γενικο κλιμα που επικρατει απο τοτε που οι μεσουγκαχ εγιναν μεηνστριμ. και ολοι τεινουν να εχουν παρομοιο ηχο και το μιουτινγκ οποιο κι αν ειναι αυτο να καθεται πανω στην οποιαδηποτε μποτα. και παει λεγοντας. ειπαμε να ξεχωριζεις τα οργανα αλλα οχι οτι ακους να εχει φαει τοση πολυ επεξεργασια ωστε να αλλοιωνεται η αρχη του μορφη.

Deadmeat μονο οτι μπαινεις σε θρεντ αλλης ομαδας για να βγαλεις τη χολη σου, μου αρκει.

α)πλεον δεν εχουν δικο τους ηχο.
β)πλεον δεν εχουν, επιτιδευση να αρεσω λεγεται, συχνο φαινομενο.
γ)σ’ αυτο τι να πω; ανακυκλωση σε οτι ελεγες τις προηγουμενες μερες.

Οκ i get your point. Γενικότερα ισχύει αυτό που λές περί παρόμοιου ήχου, αλλά αυστηρά στα πλαίσια αυτού του δίσκου προσωπικά είμαι ευχαριστημένος με την παραγωγή, δεν ξέρω αν θα μπορούσε να είναι και πιο φυσικός και μη επεξεργασμένος από τη στιγμή που υπάρχουν τόσα όργανα και τόσες λεπτομέρειες που πρέπει να ακουστούν.

Παλι τα ιδια. Γαμησε το ρε Νομιστερη, μπλεκεις και συ με τα φανμπογια εδω μεσα και δεν βγαζεις ακρη.

για να δεις ποσο κομπλεξικος και αστοχος εισαι σε θρεντ αλλης ομαδας εχω μπει μονο ΔΥΟ φορες. 1.μετα τα σκηνικα στο οσφπ-παο με διαιτησια κλπ γεγονος που απασχολει ολο το ελληνικο ποδοσφαιρο. 2.μετα την εξαρα. επιπλεον εχω μπει και σε θρεντ γαυροβαζελων για να δωσω συγχαρητηρια πραγμα που ελαχιστοι το κανουν εδω μεσα.

οσο για τα α-β-γ εχει πλακα που σου ειπα να τεκμηριωσεις για την πιο ποιοτικη μπαντα που θεωρεις και οχι απλως να αναιρεσεις αυτα που ειπα (ειναι πολυ πιο ευκολο να πεις οτι κατι δεν ισχυει).

α) για μενα εχουν δικο τους ηχο, πες μου μπαντες που ο ηχος τους μοιαζει με σεπτικ.
β) εδω δεν σ αλαζω γνωμη, εσυ τα ελεγες αυτα πριν καν ακουσεις το αλμπουμ…
γ) τις προηγουμενες μερες το ειπα και αυτο τι να σου κανω.

το θεμα φιλαρακο ειναι οτι οπως βλεπεις καθομαι και τεκμηριωνω. αν εσυ διαφωνεις τι να σου κανω? αν εγω ειμαι ο μαλακας που σε κανει να μην θες να μπαινεις στο φορουμ τοτε εσυ εισαι ο αντιστοιχος για μενα οταν μου λες οτι εχω ακουσει ΑΡΚΕΤΑ ΜΟΥΣΙΚΑ ΣΚΑΤΑ αλλα δεν καθομαι να στο κανω θεμα μιας και οι ανθρωποι δεν αλλαζουν. σορρυ…

@xenmas: “οσοι γουσταρουν πολυ ενα αλμπουμ η μια μπαντα ειναι φανμπογια και ακαταλληλοι προς συζητηση”. να και κατι που μαθαμε σημερα…

αντιστοιχο με τα “παπαγαλακια”. ε, νομιστερακι?

πρεπει να κοιμηθω γιατι ειμαι εργαζομενος μαλακας και κομπλεξικος, οποτε θα σου απαντησω αυριο, παρε εναν μιξαρισμενο τριγκαριμενο 2pac για το καληνυχτα.

βασικα καλυτερα να το ληξουμε εδω δεν οδηγει καπου ολο αυτο… προσπαθησε να σεβεσαι τους αλλους. εισαι αυτος που παντα πρωτος προσβαλει (στην προκειμενη τουλαχιστον). εγω δεν μπαινω εδω με διαθεση να μαλωσω με κανεναν ουτε να το παιξω εξυπνος οποτε ξεκολλα. συζητηση κανουμε. καλη δουλεια…

οχι το λιμιτεντ έχει 2 σι ντι… και το ντι βι ντι… στο 2ο δισκο, υπαρχουν τα κομματια μόνο απο ορχίστρα νομίζω.

Οταν η Φωτεινη Πιπιλη, η Ολγα Τρεμη.

μπερδευτηκα τωρα… :-k

εγω πηρα με 16.5 ευρα 1σιντι και ενα ντιβιντι στο οποιο λενε (το λενε παει στο οτι εχω λιωσει τοσο το σιντι που δεν εχω δει καν το ντιβιντι χαχαχα) οτι ειναι το αλμπουμ σε 5.1 και κατι αλλα ψιλα. τεσπα, ας ξαναμπουμε ολοι ον τοπικ μιας και το αλμπουμ ειναι φοβερο!

Για αυτή την έκδοση σου λέει :

To δεύτερο cd έχει ορχηστρικές εκδόσεις κάποιων τραδουδιών…

βασικα και εγω εχω μπλεχτει με τις εκδοσεις
δες και αυτο εδω Scaphism http://www.play.com/Music/CD/4-/19054847/The-Great-Mass/Product.html?searchtype=allproducts&searchsource=0&searchstring=septic+flesh&urlrefer=search
που προφανως λογω της τιμης του δεν ειναι το artbook

ενα που εχει μεγάλη τιμή νομιζω οτι έχει και το lp μαζί…

εδιτ αυτο
http://www.play.com/Music/CD/4-/19054810/The-Great-Mass/Product.html

Σύμφωνα με το e-shop της Season of Mist (δισκογραφικής των Septicflesh), η οποία φαντάζομαι ότι τα ξέρει καλύτερα από το play.com, οι εκδόσεις για το The Great Mass είναι οι εξής:

  1. Απλό CD (http://e-shop.season-of-mist.com/en/items/septicflesh/the-great-mass/cd/25664)

  2. CD + DVD σε digipack, limited edition (http://e-shop.season-of-mist.com/en/items/septicflesh/the-great-mass-ltd-edition/cd-dvd-digipack/25665)

  3. LP + digital download (http://e-shop.season-of-mist.com/en/items/septicflesh/the-great-mass/lp-digital-download-card/25666)

  4. 2CD + DVD + Artbook (http://e-shop.season-of-mist.com/en/items/septicflesh/the-great-mass/art-book-dcd-dvd/25667)

Πέρα από αυτά τα 4, υπάρχουν κάποια bundles με t-shirt, αλλά 2CD + DVD στην τιμή του play.com δεν υπάρχει…

Ναι αλλα στο Play λεει οτι Θα εχει και αυτο…

The Great Mass (Collector’s Edition 2CD, DVD, LP & Book Box Set)

http://www.play.com/Music/CD/4-/19054810/The-Great-Mass/Product.html

ωραίο είναιι αυτό το topic, γιατί δεν το χα ανακαλύψει νωρίτερα ? :smiley:

πλάκα είχε ο δίσκος … απλα καμια δεκαριά σελίδες που διάβασα περι καινοτομίας και πρωτοτυπίας και εξελισσόμενου ήχου είχαν πιο πολύ πλάκα. Όχι γιατί έχω κάτι με τους Septic Flesh (αντιθέτως), απλά επειδή σχεδόν σε κάθε νέο κομμάτι τους αναγνώριζα κάτι παλιό η κάτι δανεισμένο…

ρε deadmeat χωρίς να χουμε ξαναμιλήσει σε τόπικ και χωρίς να σε ξέρω δηλαδής… αλλά είσαι ο ορισμός του fanboy ρε φίλε … no offense ε

εγω παντως πηρα το “2”, αυτο με τα 17,5 γιουρια και ειναι απιστευτα καλο το αρτγουορκ… αντε πειτε για το αλμπουμ! ακομη αμφιταλαντευομαι αναμεσα σε τουτο και στο κομιουνιον. στο εξωτερικο λατρευεται ασχημα παντως το καινουριο…

ΒΒΒ: και εσυ ο ορισμος του ελληνα (νο οφενς). θα θελαν πολυ οι σεπτικ να ημουν φανμποι τους:lol::lol::lol::stuck_out_tongue:
αλλα δεν ειμαι απλως αγαπαω πολυ τα 3 τελευταια τους. τιποτις αλλο.