SepticFlesh - The Great Mass

Αφήνοντας στην άκρη, προσωπικές διαμάχες, χαρακτηρισμούς, τρόλλινγκ και φλέημινγκ, συγκέντρωσα κάποιες γνώμες (αρνητικές) για SF και δίσκο:

[SPOILER]

[/SPOILER]

Φαντάζομαι ότι είναι προφανές στον οποιονδήποτε ότι είναι προσωπικές γνώμες, διατυπωμένες σε ένα φόρουμ και ακόμα πιο προφανές ότι δεν επιβάλλεται να τις ενστερνιστεί κάποιος.

Επίσης πρόκειται για γνώμες που είναι λογικό να τσιτώνουν τους φανς της μπάντας και του δίσκου. Το ερώτημα είναι γιατί, όσοι γουστάρετε, αντί να αντιπαραθέσετε τα κατά τη γνώμη σας θετικά/άψογα/γαμάτα σημεία του δίσκου, παραπονιέστε για “το πού πάει το θρεντ κι ο κόσμος μας Νίκο Τσιαμτσίκα” και “η υπερεθνική ελιτ των μέταλ τρολς αποφάσισε ότι ο δίσκος είναι για τα σκουπίδια” και λοιπά κλαψομουνιάσματα?

Γενική ερώτηση δηλαδή, δε θέλετε στα φόρουμ να διατυπώνονται αρνητικές γνώμες για οτιδήποτε?

βασικα-και δεν εχω καμια ορεξη να αρχισουμε να μαλωνουμε-το λαθος ξεκιναει απο εσενα (στην προκειμενη) και τον νομιστερακι τοτε που σε ενα θρεντ για το αλμπουμ ξεκινατε να μιλατε για αλλα. προφανως και ισχυουν οσα λες αλλα με τον τροπο που το κανεις ξανααναβεις τη φωτια…

ασχοληθειτε με το αλμπουμ. ακουστε το και θαψτε το. αυτο δεν θα ενοχλησει. αλλα ΑΚΟΥΣΤΕ ΤΟ. εκει κολλαμε ολοι οι αλλοι.

Εμένα? Δεν έχω πει τίποτα για SF εγώ όμως. Άρα κάτι λάθος διάβασες.

Ό,τι υπάρχει μέσα στο spoiler είναι αρνητικές γνώμες είτε για τους σύγχρονους SF γενικά, είτε για τον δίσκο, είτε για κομμάτια του δίσκου.

μα ακριβως αυτο λεω οτι εσυ δεν λες τιποτα γι αυτους οπως και ο νομιστερ. ερχεστε, στο θρεντ για το καινουριο αλμπουμ, και τη λετε χωρις να το εχετε καν ακουσει στους αλλους. δεν εχει νοημα. αυτη η συζητηση ας γινει αλλου η πουθενα απο την αποψη οτι γινεται μπουρδελο καπου που δεν πρεπει να γινεται. αν με πιανεις…

αυτο ειναι το τελευταιο ποστ που κανω εδω. θα τα παρουμε λιγο τα πραγματα εξαρχης.
ο τιτλος γραφει SepticFlesh, οποτε και να μην εχει ακουσει καποιος το αλμπουμ εχει το δικαιωμα να γραψει την αποψη του για τη μπαντα και το πως βλεπει εκεινος τη πορεια του μεχρι αυτο το αλμπουμ. πως γινεται σε αλλα θρεντς να λεμε “θα γαμαει οπως και τα προηγουμενα;”. το οτι τρολλαρα Deadmeat ηταν βεβαιο απ’ τη στιγμη που μεχρι και στο τελευταιο του ποστ παραδεχεται οτι ακουει το λιωνει και δε πολυψαχνεται, οποτε λεει ακριβως πιο κομψα την ουσια απ’ οτι εγραψα στα αρχικα ποστ. το ζητουμενο ειναι οτι διαφωνησα στο οτι ειναι η ποιοτικοτερη ελληνικη μπαντα. καθως μπαντα ηταν και οι στερεο νοβα και η μπαντα που παιζεις με τα φιλαρακια σου διασκευες αηρον μεηντεν. πουθενα δεν ειπα την αγαπημενη μου ελληνικη μπαντα, γιατι υπαρχουν εκατονταδες ειναι δυσκολο μεσα σε τοσα ειδη. μπορεις να ξεχωρισεις, οχι ομως να διαλεξεις.

η συνεχεια ειχε να κανει με οι 2 συνηγορους. ο ενας ειναι elmarad ο οποιος και μπλεχτηκε στη κουβεντα και προσπαθησε να επιχειρηματολογησει αλλα το μονο που εκανε ειναι να μιλησει μεχρι τις φτερνες υποκειμενικα και να σκεπαζει συνεχως με τα ιδια πραματα τα ποστ ανθρωπων που ηθελαν να πουν οτι συμφωνουν μαζι μου, ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΟΥΣΙΑ και οχι στο τρολλιν,τους εβαλε στο ιδιο τσουβαλι, το δηθεν στο βαζω στο κωλο φιλε μου(ριπορτ νο1). και ο δευτερος συνηγορος ηταν ο morgoth, ο οποιος ποτε και πουθενα δεν ειπε τιποτα, ουτε για τη μπαντα, ουτε τεκμηριωσε τις μαλακιες που ελεγε(ριπορτ νο2)και γενικα την ειδε εριστικος μονο με μενα, επειδη εκανα την αρχη. απ’ τη στιγμη λοιπον που πριζετε το πουλι ανθρωπων οτι ολα ειναι θεμα γουστου και οτι μιλαμε υποκειμενικα, θα δεχεστε την αποψη και των εξω. αν θελετε απλα να κανετε κλικα και να γραφετε μονοι σας θα
το δεκτω, αρκει να βαλετε μια ταμπελα απεξω.

επικρωτω λοιπον το χωσιμο του νταρθ γιατι εμιλησε σωστα. κατι που δεν εκαναν οι επομενοι.

ντετμιτ προφανως και δεν εχεις μεγαλη μουσικη εμπειρια, δεν στην ειπε κανεις γι’ αυτο, τα ισοπεδωτικα σχολια ομως οταν δεν εχεις μεγαλη μουσικη εμπειρια ειναι που πειραζουν. επισης εχουμε κοινο αγαπημενο πατατονια αλμπουμ ^^

Σε ποιον την είπα για σέπτικ φλες? Μπορείς να μου υποδείξεις? Ευχαριστώ.

Ούτε με ενδιαφέρει προσωπικά αν η κουβέντα γίνεται εδώ, στο τόπικ του Groups & Artists ή στο “Βαριέμαι, πείτε ότι σας κατέβει”. Έτσι είναι οι συζητήσεις, ξεκινάνε από κάπου και καταλήγουν κάπου αλλού πολλές φορές.

Παρολαυτά στο γαμημένο το σπόηλερ υπάρχουν ον τόπικ αρνητικές απόψεις για τον δίσκο (πχ Isis, Xemnas) ή κομμάτια του (πχ Red Rum, Nomisteraki, Γράκχος).

Το ερώτημά μου παραμένει λοιπόν, θα θέλατε εδώ πέρα να λέγονται μόνο θετικές απόψεις, γιατί θίγεστε με τις αρνητικές?

Γιατί όταν πχ ο Χ χρήστης πει “ήμαρτον με τα τριγκαρισμένα πλαστικά τύμπανα και τα πιο-τυποποιημένα-δε-γίνεται δήθεν ντεθ μεταλ ριφφς” και η απάντηση του Υ από κάτω είναι κλαψομούνιασμα του στυλ “μάλιστα, ο αποπάνω τρολ αποφάσισε ότι ο δίσκος είναι κακός, τι να πούμε τώρα εμείς οι αδαείς” εγώ αυτό καταλαβαίνω.

Μη με βάζεις στο στόμα σου γελοίε, το δικό μου ποστ δεν το κανες κουότ!

Το αλμπουμ ειναι ωραιο και ατμοσφαιρικο…συνεχεια του κομιουνιον. Ακουγεται ευχαριστα.

Kριςπ, το στράβωμα δεν έχει να κάνει με το θάψιμο ή μη του δίσκου, έχει να κάνει είτε με το θάψιμο αυτών που γουστάρουν το δίσκο, είτε με το να εκφράζει κανείς την υποκειμενική πάντα γνώμη του ως την αδιαμφισβίτητη αλήθεια…Προφανώς μπερδεύτηκε btw ο Deadmeat και τη “λέει” σε σένα…

εντιτ: Νομιστερακι, θάψε όσο θες το αλμπουμ, εξ’αρχής αν κάτσεις να διαβάσεις τα σχολιά μου δεν ήταν για το θάψιμο, ήταν για το αχρείαστο φλειμ σου. Και για το αχρείαστο φλειμ ακολούθησαν δέκα σελίδες. Και το να αποφεύγεις να το παραδεχτείς αυτό και μετά να το παίζεις ριγμένος με ατάκες του στυλ “εγώ είμαι ο κομπλεξικός” είναι δηθενιά. Γιαυτό τα πήραν μαζί σου και οι άλλοι…Ακόμα και τα “ριπορτ” που γράφεις δηθενιά είναι, εκτός και αν σε έκανε κανένας ριπορτ και δεν το ξέρω…
Και τη γνώμη μου για το αλμπουμ θα τη γράψω όποτε θέλω εγώ, αφού το ακούσω αρκετά για να βγάλω συμπεράσματα και όχι κάτω από δεκάδες άκυρα ποστ…

Ρε συ elmarad, λες και ξαναλές να μην παρουσιάζουμε την άποψή μας ως την αδιαμφισβήτητη αλήθεια. Δηλαδή σε κάθε ποστ πρέπει να κοτσάρουμε κι από ένα “για μένα” ή “άποψή μου” ή κάτι τέτοιο για να μην ενοχλείστε; Δεν καταλαβαίνεις πόσο ανούσιο αλλά και εκνευριστικό για τους “αντιφρονούντες” είναι αυτό το πράγμα; Όλοι την άποψή μας εκφράζουμε γαμώ το κέρατό μου, δεν υπάρχει κανένας Πάπας εδώ μέσα. Το επόμενο βήμα είναι όσοι γουστάρουν το δίσκο να αντέξουν το γεγονός ότι κάποιοι δεν τον γουστάρουν και να μπουν σε μια διαδικασία γαμημένης κουβεντούλας. Το χω ξαναγράψει, με αφορμή αυτό το δίσκο θα μπορούσαν να έχουν γίνει πολύ ωραίες συζητήσεις περί Septic Flesh, ελληνικής σκηνής, σύγχρονου “ακραίου-ατμοσφαιρικού-συμφωνικού-metal” κτλ., αν δεν τις σκότωνε όλες το αναθεματισμένο “μμμμ γούστα είναι αυτά” και “μη μας τα πρήζεις, εμάς μας αρέσει ο δίσκος και άει γαμήσου”.

Κανείς δεν εκφράζει την υποκειμενική γνώμη του ως αδιαμφισβήτη αλήθεια. Αλλά ακόμα κι αν το κάνει, υποκειμενική γνώμη θα παραμείνει.

Παραλαυτά, ανάμεσα στο:

“Οι SEPTIC FLESH έβγαλαν το δίσκο της χρονιάς, με τρομερά ριφφς και πειραματικό ήχο”

και το:

“Οι SEPTIC FLESH έβγαλαν ένα ανέμπνευστο πράμα με πλαστική παραγωγή που κοπιάρει BORGIR”

δε βλέπω κάποια διαφορά.

Και τα δύο μπορεί να είναι υποκειμενικές γνώμες που εκφράζονται ως αντικειμενικές αλήθειες.

Η μαλακία ξεκινάει βασικά όταν επικρίνεις την θετική γνώμη των άλλων και προσθέτεις στο τέλος χαρακτηρισμούς όπως “έχεις ακούσει πολύ μουσικό σκατό” “…και αυτή είναι η αλήθεια” “αν είσαι 17-18 μην απαντήσεις” και κάτι τέτοια χαριτωμένα. Εγώ τουλάχιστον σε αυτά αντιδρώ που με εκνευρίζουν αφάνταστα.

Επίσης ChrisP διόρθωσε με αν κάνω λάθος αλλά οι περισσότεροι πλάκωσαν να χώσουν αρνητική κριτική όταν ξεκίνησε η κόντρα Nomister-deadmeat και όταν το θέμα είχε ήδη ξέρω γω 20 σελίδες. Και μην μου πεις δεν έχει σημασία αυτό γιατί έχει και παραέχει και το ξέρεις. Ο red rum π.χ. ήρθε να χώσει αρνητική κριτική όταν είδε τον τζέρτζελο και του την είπε ο deadmeat (το γράφει και ο ίδιος άλλωστε).

Προσωπικά πιστεύω κανέναν εδώ μέσα δεν ενόχλησε η αρνητική κριτική. Ο μοναδικός που ίσως αντέδρασε σε αυτή είναι ο deadmeat και αυτό επειδή πραγματικά του την πέσαν όλοι κάποια στιγμή εκνευρίστηκε άρχισε να απαντά στο κάθε ποστ ε και χαίρω πολύ τα μισά ήταν απλά προσπάθεια να την πει ευγενικά σε όσους του την πεσαν.

Εδώ μέσα υπάρχει thread και μπορεί να ανοίξει thread ακόμα και για την πιο underground μπάντα που φτύνει το mainstream ή βγάζει ξέρω γω τα άλμπουμ χωρις εταιρία (btw δεν ήξερα πως η season of mist είναι τοσο μεγάλη, φαντάζομαι πλεον στις ταινίες καταστροφής θα βλέπουμε τον κτίριο της season αντι της capitol να γρεμιζεται). Το να κάθεσαι και να την λες σε όποιον έχει αγαπημένη μπάντα mainsteam και δεν θέλει να ψαχτεί δεν βλέπω τι νόημα έχει. Αν θέλει να το ψάξει κάποιος εδώ μέσα ειδικά μπορεί να ακούσει πολλές μουσικές με 2-3 κλικ να πούμε.

Και βαρέθηκα να βάλω τα ποστ του BBB περί ηλικίας και λοιπά…γιατί εμφανέσταστα τρόλαρε…

Γράκχε, αν το πιάσεις από την αρχή, ορίστε τι σκότωσε το θρεντ όπως λες…και εγώ και ο morgoth έχουμε γράψει ήδη πιο πολλά και ουσιαστικά για την μουσική των septic από ότι οι υπόλοιποι, που κυρίως μιλάνε αόριστα για ανεμπνευσία και εμπορικότητα (με αποκορύφωμα το τελείως αόριστο ποστ του Red Rum)…τσέκαρε τα ποστ μαν.

εντιτ: ο Dead τα είπε καλύτερα από εμένα…

Δεν θέλω να μπλεχτώ στα προσωπικά σας τώρα αλλά έχει σημασία και πως εκφράζει την γνώμη του ο καθένας.Αν οι γνώμες εκφράζονταν με τον τρόπο που τις έγραψες δεν θα υπήρχε πρόβλημα, αλλά όταν ο ένας λέει τη άποψή του, όποια και να ναι αυτή, και ο άλλος του απαντά <ανοιξε τη μπαλκονοπορτα και ριξε μια βουτια στο τσιμεντο, φωναξε με για το σοσιβιο> ε κάπου είναι λογικό να τσιτώσεις…

Eπειδή είναι η δεύτερη φορά που τσαμπουνάς τις ίδιες κουταμάρες για αοριστίες, εδώ είμαστε για εντιτ.

Happy now, mr. counsel?

Δεν έχω να σου πω κάτι άλλο. Αν δεν καταλαβαίνεις ότι το παραπάνω ποστ σου είναι αόριστο, πάω πάσο…:roll:

Μαζευτείτε οι μεν κ οι δε και παίξτε αγώνα καράτε

Ε thread of the year εως τώρα μάλλον,ε :stuck_out_tongue:

δηλαδη πεσμου, εγω φταιω που εισαι ηλιθιος;

Το μόνο που έχω να προσθέσω είναι ότι αν κάποιοι θίγεστε τόσο πολύ όταν σας κριτικάρουν (με τον όποιον τρόπο) τα μουσικά σας γούστα, τότε πάρτε μια γυάλα και κλειστείτε μέσα γιατί ποιος ξέρει τι σοκ θα πάθετε όταν σας πει κανείς κάποιο αρνητικό σχόλιο για τη δουλειά σας ας πούμε.

Μια γαμημένη κουβέντα είναι, ας ανάψουν λίγο τα αίματα ας πούμε και δυο κουβέντες παραπάνω σε λογικά πλαίσια. Αν έχετε πρόβλημα με την κριτική στο γούστο σας, απλά μην το δημοσιεύετε.