Sepultura vs Slayer

Κι ο φουκαράς ο Μποσταφ κλήθηκε και σε δεύτερη μπάντα να παίζει λαιβ κομμάτια του Λομπαρντο σαν το D.N.R.
Τίμιος εργάτης.

To μεγάλο κρίμα και γαμώτο για τον Bostaph είναι ότι ο πολύς ο κόσμος τον ξέρει από τους Slayer, δηλαδή από μέτριους δίσκους.

Ενώ έχει καταθέσει αποψάρα σε δύο αριστουργήματα.

:thumbup:

Αρκετά δύσκολο poll. Από τη μια έχουμε ένα από τα πρώτα συγκροτήματα που παίξανε τόσο σκοτεινό, βίαιο, αιματοβαμμένο Thrash που άφησε τη στάμπα του με το φοβερό τους συνδυασμό καθαρής καβλωτικής άρθρωσης, γαμηστερών riffs που πετσοκόβουν σβέρκους, προβοκατόρικων στίχων προς οτιδήποτε (θρησκεία, δολοφόνοι, πόλεμοι, διαφθορα, καφροσατανίλα και λοιπά ρομαντικά θέματα) και ασύλληπτων drums.

Από την άλλη έχουμε μια μπάντα που ήρθε από χώρα με μηδενική παράδοση στο metal (έπρεπε ο παραγωγός να ακούσει Venom στη περίοδο Morbid Visions για να καταλάβει τον ήχο που θελανε), που πήγε το βάρβαρο Thrash ένα βήμα παραπέρα με απίστευτες παραγωγές Scott Burns στα Morrisound με ήχο κιθάρας σήμα κατατεθέν, σόλο απίστευτα μελωδικά/εξωτικά, φωνητικά τσαμπουκαλεμένα, ένας drummer που βγάζει αφρούς και στιχοι αντίδραση στο κατεστημένο.

Αμφότεροι επηρέασαν το Death metal σε μεγάλο βαθμό απλώς οι Slayer διατηρούν τη συνέπεια τους μέχρι και σήμερα και είναι η μέγιστη μου αδυναμία :smiley: Αν ημασταν δεκαετια 80 - 90 θα μασταν στην ισοπαλία.

ευτυχώς που δεν σχολιασα περί καλύτερου ντράμμερ ([I]με πρόλαβε ο Private J.- ευχαριστώ μεγάλε, μ’ έσωσες…[/I]:p:D.) και ξανά ΕΥΤΥΧΩΣ που δεν αναφέρθηκα σε καλύτερο κιθαρίστα ([I][COLOR=“DimGray”]δεν σας λεω- δεν σας λέω- προτιμώ να μ’ αγαπάτε![/COLOR][/I] 8))…

ισχυει!.. ειδικα στο twisted εχει πολυ ευφανταστο drumming, γαματος…

δεν τιθεται θεμα μαγκες. μιλαμε για τους βασιλιαδες και τους ακολουθους. τωρα αν καποια στιγμη οι sepultura ανεβηκαν πολυ στα ματια των οπαδων ειναι για το arise , beneath the remains . αλλα τι τα θελεις ρε καπετανιο? εχω show no mercy,hell awaits , reign blood , seasons, divine ,god hate …, και για το τελος FUCKING SLAYERRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRR
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΣ!:lol::lol::lol::lol::lol:

1 Like

Sepultura ή Slayer ;
Σκατά με φράουλες ή με μαρμελάδα ;
Λοιπόν, η ψήφος πάει στους Sepultura λόγω μουσικής εξέλιξης, λόγω Max Cavalera και βασικά λόγω Soulfly.
Οι Slayer είναι η πιο εντυπωσιακή punk μπάντα που έχω δει ποτέ live, όμως στην προκειμένη περίπτωση μπορούν να πάρουν τ’αρχίδια μου.

Και τι θα κάνουν με δυο μπιζέλια, μου λες?

Ούτε πινγκ πονγκ δε θα μπορούν να παίξουν…

Sepultura για να ακούμε και κανα σοβαρό στίχο.

Διάβαζα το θρεντ προκειμένου να καταλάβω ποιο είναι το νόημα μίας τέτοιας επιλογής, και με ποια κριτήρια μπορεί να γίνει μία τέτοια σύγκριση, όταν έπεσα σε τούτη εδώ την απίστευτα εύστοχη επισήμανση.

Το Arise ήταν, είναι και θα είναι ο αγαπημένος μου thrash δίσκος όλων των εποχών, κατά πάσα πιθανότητα. Από τους πρώτους που άκουσα και ο πρώτος του οποίου απομνημόνευσα στίχους.
Από εκεί και πέρα οι Slayer ως μουσική πορεία, εξέλιξη και νοοτροπία στγμάτισαν ολόκληρες περιόδους της ζωής μου με τα εκάστοτε άλμπουμ.
Συναισθηματικά εντελώς, Slayer ως σύνολο, Sepultura ως Arise.

Αμα σας πεταχτει μπροστα ο αραγια ρε ζωντοβολα θα αρχισετε τις καμψεις προκαταβολικα

Kala ta lete, kapou edw nomizw oti mporw na xwsw ena palio mou post omws

agapes

:stuck_out_tongue:

Αν και πολυ υποτιμανε τα τελευταια Sepultura εγω τα βρισκω τρομερα…Βεβαια τοπ ειναι το Beneath απο τα παλια…

μελεκες μου, πιο ακυρο τοπικ δεν πρεπει να υπαρχει. ΤΙ κοινο εχουν δηλαδη οι μεν με τους δε για να συγκρινεις ? ιδιο ηχο ? ιδιες δομες ? ιδια σκηνη ? εξελιχθηκαν με τις ιδιες συνθηκες ?? … ωραια παιζουν θρας και οι δυο, κλαιν. να συγκρινουμε και τα σταφυλια με τα ροδακινα τοτε επειδη ειναι και τα δυο φρουτα…

Ελα, το ξέρεις ότι αγαπημένη ασχολία στα θρασοκαφενεία το 90-96 ήταν η μεταξύ τους “κόντρα”.

ναι το ξερω αλλα εξακολουθω να την θεωρω ανουσια γιατι εχουμε δυοχιλιαδεςγαμημεναδακατρια! να ξαναβριζομαστε και θρασαδες-επικαδες αμα ειναι να νιωσουμε τελειως 90ς…

EDIT : η δυναμη του αλκοολ… μερικες σελιδες πισω ειδα οτι οχι μονο ψηφισα, αλλα σχολιασα κιολας! χαχαχ τελειοτης! αλλα ισχυει, ακυρουτσικο τοπικ (πουρ μουα παντα ε…)

Μα [B]ΕΙΝΑ[/B]Ι όντως άκυρο.
Απλά και εγω σχολιασα.
Γιατί ναι: [B]μου θύμισαν κάτι κουβέντες παλιές, δεκαετίας '90[/B]…Τι θυμήθηκα… :slight_smile:

…σωστός σε όλα:):!:

Οταν μια μπαντα βγαζει το καλυτερο μεταλ ντεμπουτο, τοτε τα λογια και οι παπαριες μερικων εδω μεσα δεν εχουν καμια αξια… ουτε για πλακα λοιπον τετοια συγκριση, κλανιαρηδες με αποψη…