Sepultura vs Slayer

:smiley: :smiley: :smiley: :slight_smile:

πως και γυρισες?

είδε φως και μπήκε

αν και οι δυο ειναι γκρουπαρες.

1)υποκειμενικα - slayer

2)αντικειμενικα - slayer .το thrash γεννηθηκε στην αμερικη,το καλυτερο αλμπουμ ειναι το reign in blood των slayer,το οποιο κυκλοφορησε την χρονια που δημιουργηθηκανε οι sepultura.γενικα το μουσικο επιπεδο ειναι ανωτερο των sepultura.επιπλεον εχουν επηρεασει\καθορισει ολο τον ακραιο ηχο.death metal,black metal,hardcore-metalcore!μεχρι και οι candlemass τους δανειστικανε !!!

Αρκετά δύσκολο… και οι 2 ΦΟΒΕΡΟΙ… Ακούω πιο πολύ slayer όμως. Οπότε… :stuck_out_tongue:

Α ρε χρόνια…http://www.youtube.com/watch?v=2oRsw1wuhaA

Συμφωνώ και διαφωνώ. Το υποκειμενικό το αφήνω απ’ έξω γιατί είναι… υποκειμενικό!

-Πες μου μια black metal μπάντα που επηρέασαν\καθόρισαν οι Slayer γιατί εγώ δεν ξέρω καμία.
-Το μουσικό επίπεδο των Seps είναι μακράν υψηλότερο απ’ τα κουλά, επαναλαμβανόμενα σολάκια των Slayer και το ανύπαρκτο μπάσο τους. Να ναι καλά ο Lombardo που τους ανεβάζει.
-Υπάρχουν και καλύτερα albums από το Reign In Blood, στη δισκογραφία του συγκροτήματος και στο thrash γενικότερα. Το πιο χαρακτηριστικό για το είδος ίσως, το καλύτερο σίγουρα όχι.

Στα υπόλοιπα συμφωνώ. :slight_smile:

To Reign δεν ειναι το καλυτερο Σλαυερ. Ειναι αναμφισβητητα ομως για μενα το πιο γαματο. :wink:

λοιπον μια μερα εφερε ενας φιλος μου μια black metal μπαντα που παντα μπερδευω το ονομα της.
Gehenahh καπως ετσι.νορβηγοι ειναι απο τι θυμαμαι.και βαλαμε το cd τους να το ακουσουμε.ουτε αυτο θυμαμαι :stuck_out_tongue: αλλα θυμαμαι οτι ειχανε πληκτρα.και καθως ακουγαμε λοιπον το cd θυμαμαι συνεχεια ανακαλυπταμε σημεια slayer.αλλα εκτος απο αυτο τσεκαρε τα διαφορα tributes στους slayer.

cradle of filth - hell awaits
dark funeral - dead skin mask
enslaved - jesus saves
dissection - the antichrist

επισης τσεκαρε τι δηλωνανε σαν επιρροη μπαντες σαν τους emperor και mayhem.και οχι μονο αυτες.

επαναλαμβανομενα σολακια??οκ!μηπως βρισκεις και κουλα τα ριφ τους?τουλαχιστον εχουν ολες τις χορδες στις κιθαρες τους!

οσο για το reign in blood,ας αφησουμε την ιστορια να μιλησει καλυτερα.
ετσι και αλλιως εδω απλως παραθετουμε τα γουστα μας!αλλα,για πες μου, πιστευεις οτι οι sepultura ητανε πιο σημαντικοι απο τους slayer?

H μπάντα που λες λέγεται Gehenna και είναι απ την Νορβηγία.
Αν εσύ βρίσκεις επιρροές Slayer στην μουσική των Emperor, ή των Mayhem τι να πω… έχεις μεγάλη φαντασία. Τα tributes δεν λένε απολύτως τίποτα, η κάθε μπάντα μπορεί να χει ακούσματα οποιουδήποτε είδους.
Δηλαδή αν βγάλουν tribute στους Pink Floyd θα έρθεις να μου πεις ότι βρήκες επιρροές Pink Floyd στους Gorgoroth και τους καθόρισαν σαν μπάντα?
Μην μπερδεύεις τα συστατικά της μουσικής ενός γκρουπ με τα ακούσματα και τις επιρροές των μελών του.
Στο κάτω κάτω ποιος δεν έχει ακούσει Slayer?

Όσο για το δεύτερο σκέλος. Ναι τα σόλα των Σφαγέων είναι επαναλαμβανόμενα, κουραστικά και κουλά. Και στο μουσικό επίπεδο που ανέφερες είναι κατώτεροι των Seps.
Εμένα μ’ αρέσουν και οι δύο μπάντες, τις θεωρώ εξίσου σημαντικές. Απλά για μένα οι Seps ήταν ένα κλικ παραπάνω από τους Slayer μέχρι και το Arise. Τώρα τις θεωρώ και τις δύο εξίσου νεκρές.

εχμ. βασικα ειναι επιτιδευμενα ετσι σαν στυλ. νομιζω το καταλαβαινεις. κουλοι οι slayer με τιποτα δεν ειναι. βασικα απ οτι καταλαβα αναφερεις τα αρνητικα για σενα. οι slayer επιτηδες κανουν οτι κανουν, και το χουν αποδειξει θα ελεγα. απο θεμα τυμπανων και η εποχη του lombardo, αλλα και του bostaph μιλανε απο μονες τους. το οτι δεν εχουν τεχνικο μπασο ή σολος, αυτο δε λεει κατι. και το 90% των γκρουπ που ακους δε μπορουν να παιξουν ενα σολο της προκοπης (δηλαδη τα περισσοτερα Black συγκροτηματα), αλλα δεν ειναι αρνητικο για τη μουσικη τους. οι slayer θελουν ενα χαοτικο feeling και το πετυχαινουν.

γενικα δεν εισαι τοσο του αμερικανικου thrash και το καταλαβαινω οτι γουσταρεις περισσοτερο seps. παντως δε συμφωνω τοσο με τα επιχειρηματα. καταλαβαινω ομως οτι το στυλ σε χαλαει καπως.

εντιτ: με την ιδια λογικη δεν θα πρεπε κανεις να χει αγορασει ποτε δισκο venom :lol:

ακου blood fire death απο Bathory. Μετα το Hell Awaits απο Slayer. Οχι τα τραγουδια, τα αλμπουμ εννοω. Θα καταλάβεις πολλα.
Ειχανε μπάσο οι Sepultura στα αλμπουμ τους που λατρεύεις? Το thrash ειναι ριφφ, δεν ειναι σολο. Και στα ριφφ οι Slayer ειναι οι κορυφαίοι. Στο thrash.

Τώρα για το Reign In Blood, οι απόψεις ειναι απόψεις. Αντικειμενικά ειναι το κορυφαίο thrash άλμπουμ. Ειναι στο λεξικό δίπλα στο λήμμα “thrash metal”. Και το "αντικειμενικά¨ στην τεχνή, ενώ είναι γενικά αδόκιμος όρος, πάραυτα, σε κάθε μορφή τέχνης, διαμορφώνεται απο την γνώμη της πλειοψηφίας, πως δηλαδή κρίνει η πλειοψηφία όσων ασχολούνται με έναν συγκεκριμένο χώρο τα δημιουργήματα αυτού του χώρου. Και ιστορικά το Reign In Blood έχει κριθεί ως το κορυφαίο thrash metal album. Για πάρα πολλούς λόγους. Φυσικά, οι απόψεις ειναι απόψεις…

Α, επισης η λογική των tribute album ειναι, στο 90% των περιπτώσεων, να συμμετέχουν γκρουπ, επηρεασμένα απο το συγκρότημα για το οποίο γίνεται το tribute, έτσι ώστε να αποτεθεί φόρος τιμής στο συγκρότημα απο τα πνευματικά, ας το πούμε, παιδιά του. Οπότε το να λες, ότι δεν σου λέει τπτ, ειναι λάθος. Και προφανώς ένα γκρουπ δεν θα διάλεγε να κάνει διασκευή σε ένα συγκρότημα από το οποίο δεν έχει επηρεαστεί. Ίσως συνέβαινει αυτό όταν μιλάμε για πολλά ντόλλαρς, αλλά τώρα για γκρουπ εμπορικού βεληνεκούς dark funeral, dissectioν…

Να ξεκαθαρίσουμε κάτι.
Οι Slayer είναι από τα γκρουπ που γουστάρω και μ αρέσει ν ακούω, αν και όπως είπε ο Γιάννης δεν είμαι και πολύ του Αμερικάνικου.
Επίσης δεν είμαι ο άνθρωπος που θα κολλήσει στην τεχνική και να κάτσει να ακούσει βιρτουόζους. Πολλά από τα γκρουπ που λατρεύω είναι κουλά.
Όταν μίλησα για τα σόλος και το μπάσο των Slayer το έκανα σαν διαπίστωση, όχι για να τους μειώσω. Και αυτό γιατί ο signal-05 σύγκρινε μουσικό επίπεδο με τους Seps. Για μένα οι Seps είναι καλύτεροι μουσικοί και ναι, είχαν καλύτερο μπάσο.
Όσο για τα riff που λες Ulver, δεν είπα τίποτα γιατί πολύ απλά θεωρώ τους Σφαγείς κορυφαίους σ΄αυτό τον τομέα.
Και επειδή ήξερα ότι κάποιος θα πει για τους Bathory και το συγκεκριμένο παράδειγμα το είχα στο μυαλό μου, ξεκαθαρίζω ότι αναφερόμουν σε γκρουπ δεύτερης γενιάς. Οι Bathory το κάναν σαφές και απ’ τη μετέπειτα πορεία τους ότι προσέγγιζαν τον thrash ήχο (βλέπε Requiem) και δεν νομίζω ότι τα αμιγώς black album (μιλάω για τα πρώτα τρία) τους έχουν κάποια επιρροή από Slayer.
Και θα επαναλάβω τον εαυτό μου λέγοντας ότι για να βρεις σαφείς επιρροές από Slayer σε γκρουπ όπως οι Emperor, οι Mayhem και Darkthrone πρέπει να έχεις μεγάλη φαντασία.
Τέλος για τα tribute η περίπτωση είναι όντως έτσι όπως την αναφέρει ο Ulver (συνήθως) αλλά όπως είπα και πριν:

Μην μπερδεύεις τα συστατικά της μουσικής ενός γκρουπ με τα ακούσματα και τις επιρροές των μελών του. Στο κάτω κάτω ποιος δεν έχει ακούσει Slayer?

Για το θέμα του Reign In Blood δεν επεκτείνομαι γιατί όπως σωστά αναφέρθηκε οι απόψεις είναι απόψεις και αντικειμενικότητα στην τέχνη δεν υπάρχει.

ξέρεις, τις πιο πολλές φορές είναι τα ίδια, είναι άτοπο αυτό που λες.

Και υπάρχει άμεση και έμμεση (φιλτραρισμένη) επιρροή των Slayer και στους Bathory και σε μετέπειτα γκρουπ. Στους Dissectiοn κάνει μπαμ πχ. Επειδή ακόμα ξέρω προσωπικά τον Nemtheanga μου έχει πει ότι οι Slayer είναι μέσα στις 2-3 ήρωες τους και τους έχουν επηρεάσει πολύ απο παλιά. Ηδη εξάλλου η επιρροή τους Bathory, αρκεί. Δεδομένου ότι ο Quorthon ύστερα επηρέασε όλους σχεδόν τους υπόλοιπους.

Ξαναλέω οτι σε ένα μουσικό χώρο όπως το thrash τα τεχνικά σολο δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο. Οπότε, ακόμα και εαν δεχτούμε ότι οι Σεπς ήταν καλύτεροι μουσικοί, δεν αλλάζει κάτι ως προς το ότι οι Slayer είναι ανώτεροι. Ριφφ. Ριφφ. Ριφφ.

Αντικειμένικοτητα στην τέχνη δεν υπάρχει, αλλά επίσης όπως το προχώρησα, υπάρχουν κάποιες γενικές αρχές/ αξιώματα που διαμορφώνονται με την πάροδο του χρόνου, όπως αναπτύσσεται η τέχνη και υπάρχει και εν τελει, η ιστορική αποτίμηση κάθε έργου τέχνης από τον κόσμο (= αντικειμενική γνώμη =γνώμη της πλειοψηφίας). Και επαναλαμβάνω ότι στην περίπτωση του Reign In Blood, έχει πια κριθεί/ αποτιμηθεί ως το καλύτερο thrash αλμπουμ. Και συμφωνώ. Αν και η αδυναμία μου απο Slayer είναι άλλο.

το κακο ειναι,απο αυτα που χω παρατηρησει στην ελλαδα,οτι βαζουμε τα γουστα πανω απο την αντικειμενικοτητα!δεν θελουμε να παραδεχτουμε οτι αυτο που ναι αναγνωρισμενο παγκοσμιως,απο κριτικους και μη,σε καλλιτεχνικο και εμπορικο επιπεδο,ειναι το καλυτερο.οτι δηλαδη συμβαινει με slayer-sepultura,metallica-megadeth κλπ. οι slayer και το reign in blood ειναι το συνωνυμο του thrash metal!τα ριφ τους και το στυλ των σολο που παιξανε ακουγονται σε χιλιαδες κυκλοφοριες σημερα!χιλιαδες ειναι οι μουσικοι που εκθετουν τους slayer σαν κυρια επιρροη τους.και οκ ασε το black.κοιτα το death metal! προσκυνανε ολοι το μεγαλειο των slayer.τι να κανουμε?το κανανε πρωτοι και καλυτερα.αυτο δεν υποβαθμιζει καθολου τους sepultura!αυτη ειναι η ουσια!

και οπως προανεφερε και ο ulver,το παν ειναι τα ριφ!αν ειναι να ακουσω τεχνικα σολο,θα ακουσω satriani ή uli jon roth!!!

Γενικα, δεν βλεπω τον λογο γιατι στη συγκριση Slayer - Sepultura να ψαχνουμε να βρουμε το αν οι πρωτοι επηρεασαν το black metal. Παραταυτα, εγω βλεπω πχ. Slayer επιρροες στους Hellhammer και ολοι ξερουμε οτι οι Hellhammer ηταν ηρωες των Mayhem. Αυτο δεν σημαινει βεβαια, οτι βρισκεις slayer-ικο riffing στους Mayhem, αλλα πιστευω οτι εστβ και λιγο απο το αρρωστημενο πνευμα των σφαγεων (των πρωτων δυο αλμπουμς κυριως) περασε και σ’ αυτους…

Και οι δυο μπαντες ειναι τεραστιες. Οι Slayer εχουν επηγρρεασει μεγαλο κομματι της thrash σκηνης και ειναι πατερες του αμερικανικου death metal. Οι Sepultura απο την αλλη ειδικα με τα Chaos AD, Roots, εχουν επηρεασει ολοκληρωτικα το hardcore, deathcore, metalcore, nu-metal οπως θελετε πειτε τα…

Σε τετοιες φασεις μπαινει θεμα γουστου. Αν και πιστευω οτι ειναι δυσκολο οποιος γουσταρει τους μεν να μην γουσταρει του δε…

εδώ θα συμφωνήσω, με την δέσμευση ότι αυτό ισχύει για το ευρύτερο κοινό. Αυτό που θέλω να πώ είναι ότι για τον μέσο μεταλλά ναι οκ , έχει συνδέσει το reign in blood με το thrash.

Εγώ νομίζω ότι η τριάδα:

Dark Angel - Darkness Descends
Kreator - Pleasure To Kill
Slayer - Reign In Blood

είναι τα συνώνυμα του raw thrash. Μεταξύ αυτών των άλμπουμ η σύγκριση γίνεται στα ίσα. Ίδια εποχή. Ίδια νοοτροπία στο παίξιμο του thrash.

Δεν έχει νόημα να συγκρίνει κάποιος αυτές τις κυκλοφορίες με τις μεταγενέστερες γιατί πολύ απλά ανήκουν σε άλλη εποχή. Από το 88 και μετά, το thrash δεν παιζόταν όπως παιζόταν το 86 ( από τους pioneers τους είδους τουλάχιστον, αλλά και όχι μόνο ). Συνεπώς το Arise μπορεί να συγκριθεί πχ με το Extreme Aggression ή με το Seasons In The Abyss, όχι με το Reign In Blood. Όχι ότι του υπολείπεται, απλά διότι είναι άκυρη η σύγκριση.

Σε αυτή την βάση λοιπόν αν είχαμε ένα πολλ που να λέει Αrise ή Seasons In The Abyss και ένα άλλο που να λέει Reign In Blood ή Schizophrenia τότε θα είχαμε τελείως ξεκάθαρα αποτελέσματα νομίζω. Ακόμα και τότε βέβαια, τελική απάντηση δεν θα παίρναμε, εκτός αν βάζαμε και ένα ακόμα που να λέει, raw thrash ή “ωριμασμένο” thrash.:stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

συμφωνω για αυτα τα 3 αλμπουμ!οι kreator ειναι οι αγαπημενοι απο το γερμανικο thrash!
τεσπα το θεμα ειναι ομως οτι κοιταμε και την επιδραση του καθε γκρουπ!μπορει να ισχυει για το μεσο μεταλα,ομως ισχυε και για ολους του πιτσιρικαδες που αργοτερα πηρανε τα οργανα τους και δημιουργησανε ολες αυτες τις μπαντες του ακραιου μεταλ.και τοτε ητανε μια εποχη που δεν υπηρχαν και πολλα πραγματα να ψαξουν στον ακραιο χωρο.οπωτε σιγουρα ειχαν ξεχωρισει οι slayer απο τους υπολοιπους.αυτο φυσικα δεν μειωνει τις αλλες γκρουπαρες,την αξια τους και την προσφορα τους.

Sepultura!!

Slayer.

Reign In Blood και τα μυαλα στα μπλεντερ.