Sherlock, BBC

εκτελεστικα ειναι παντα καλο, συμφωνω, γιαυτο και με κρατησε και το ειδα ολο μεχρι τελους με αγωνια μπορω να πω… απλα με απογοητευει η πορεια της σειρας 4 επισοδεια τωρα, οσο παει

Μου άρεσε γενικά αλλά νομίζω πως τα 90 λεπτά ανα επεισόδιο δεν βοηθάνε. Εκεί που πάει να πάρει μια γαμάτη τροπή αρχίζει να το τραβάει λίγο παραπάνω και το ψιλοχαλάει. Γενικά έμεινα ευχαριστημένος πάντως και αν πάνε την διάρκεια στα 60-65 λεπτά μπορεί να δούμε καλύτερα πράγματα.

Τι λες ρε αποπάνε.

δε μ ενθουσιασε…
επειδη ειχα ξαναδει και το scandal in belgravia προσφατα, μιλαμε για αποσταση τσαμπιονς λιγκ με σουπερ λιγκ

Ε ναι μωρέ τώρα κάτι σκηνές όπως…

[SPOILER]Στο πρώτο ξύπνημα που πάει μέχρι το νεκροταφείο να ξεθάψει την άλλη μόνο και μόνο για να αποδειχθεί πως ακόμα είναι out από την πρέζα είναι too much και αχρείαστες. Το μονο καλό εδώ ότι ακολούθησε η καλύτερη σκηνή στον καταράκτη

Πάντως το πιο δυνατό σημείο της σειράς ήταν είναι και θα είναι η αλληλεπίδραση των χαρακτήρων, ο Holmes με τον αδελφό του και τον Γουατσον και φυσικά με Μοριαρτι… ωραίοι διάλογοι, ερμηνείες τα πάντα όλα. Όσο αυτό συνεχίζει να είναι τόσο δυνατό η σειρά δεν έχει κανένα πρόβλημα[/SPOILER]

ελα ρε Toby Jones!! :smiley:

2o teaser.

Αντε επιτελους! Πρωτοχρονια !

εγω παιδια χειροκροτησα στο τελος

To πρωτο δε μαρεσε καθολου, για το 2ο ακουγονται τα καλυτερα ομως, οψωμεθα

αγαπαμε Toby Jones!!!

κάπως υπερβολικό το τρίτο

τι τοσο εξυπνη που ειναι σαν να τους επαναπρογραμματιζει; ας την κανουν εξωγηινο να την βαλουν στο doctor who

μια καταταξη αν και σε καποια θα ηθελα μια επαναληψη

2x1
2x3
4x2
3x3
3x2
3x1
4x3
1x1
1x3
4x0
4x1
2x2
1x2

μετά το τέλος του τρίτου, μπορώ να πώ ότι η σειρά είναι επικώς ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΥΤΣΟ ΚΑΒΑΛΑ και ελπίζω να ήταν και το τελευταίο επεισόδιο γενικά αυτό…

από σειρά μυστηρίου με γαμάτους χαρακτήρες, έγινε σειρά με νίντζα, δολοφόνους deus ex machine καθε τρία λεπτά, χαμένες οικογένειες, γυναίκες μπατζανάκιδες και κουνιάδες, non stop ανεγκέφαλη εφετζίδικη και pointless δράση και καρικατούρες oι κεντρικοί ήρωες…και το χειρότερο απόλα, ΑΤΕΛΕΙΩΤΟ ΜΕΛΟΔΡΑΜΑ… νομίζω ότι βλέπω σαπουνόπερα πια, in a non-Twin Peaks awesome kind of way…

ο σέρλοκ ακολούθησε με μαθηματική ακρίβεια την πορεία του doctor who στην Moffat era (στο πάτο)

Γενικά από τις τελευταίες 2 σεζόν μου έμεινε μόνο το 4x2 που ήταν πολύ καλό. Επειδή πριν την 4η είχα δει και την 3η για επανάληψη μπορώ να πω ότι αν η 4η ήταν πάτος, η 3η ήταν απόπατος :stuck_out_tongue:

το 2ο ήταν όντως μαλλον το καλυτερο και των 2 σεζον -αν και προσωπικα το πρωτο της τριτης μου αρεσε αρκετα/με το πως χειριστηκαν κυριως το cliffhanger του φιναλε της 2ης + εκτιμω την κωμωδια του 2x3 (μονο αυτη ομως)- αλλα ακομα και αυτο δεν αγγιζε ουτε κατα διαννοια το ελαχιστο των 1x1, 1x3, 2x1, 2x3 που ειναι και arguably τα καλυτερα επεισοδια της σειρας ως τωρα…

γενικα οι 2 τελευταιες σεζον, ηταν απλα αλλη σειρα δυστυχως (με το κοινο της και αυτη δε λεω)

Τεράστια απογοήτευση η 4η σεζόν, διάβασα αποθεωτικά σχόλια για το 4χ2 και περίμενα να δω ΤΟ έπος, ε σιγά το αστείο πλοτ τουίστ και ακόμα πιο αστείο κλιφφχάνγκερ μωρέ =/

Thank god. Νόμιζα ότι ήμουν ο μονος που δεν ξετρελάθηκα.

Κάπου διάβασα ότι ο Moffat και ο Gatiss σχεδιάζουν να κάνουν και 5η σεζόν σε 2 χρόνια

Τι εννοείς με το Moffat Era πάτο στο Doctor Who;

Ο μοφφατ εχει βγαλει 5,10,15 επεισόδια που παιρνουν βαθμο 20/10. Στο σερλοκ κιολας, καθε επεισοδιο εχει διαρκεια ταινιας. Το παραλογο θα ηταν να μην υπηρχε πτωση οταν εχουν περασει τοσα χρονια και τοσες ιστοριες. Δεν γινεται παντα να κανει υπερβασεις. Και θα ανακυκλωθει και θα “αποτυχει” (τα χειροτερα επεισοδια του θα τα ονειρευοντουσαν πολλες καλες σειρες). Δεν ξερω ποσα περιμενετε καποιοι. Το 4x2 μια χαρα επος ηταν.

και ενα βιντεακι για τα σκηνοθετικα που δεν υπαρχουν διαφωνιες

Ε στο οτι, αφηνοντας απεξω τα επεισοδια που εγραψε για τεναντ και εκλεκστον που ηταν ενα προς ενα απιστευτα, ξεκινησε με δυο-για μενα- τρελες, καταπληκτικες σεζον με τον σμιθ και οταν εκανε το πηκ του, (“doctor…WHO!!!”) αρχισε το μελο, τα deus ex, τα αναμασηματα, την επαναφορα και νεκρανασταςη ηρωων/villains και καταστασεων που ειχαν κλεισει ιδανικα(ποσο κουρασε με το ζευγος ποντ μετα την 6η σεζον πχ δε λεγεται), το ψυχοδραμα, τα κλισε κτλ, καταληγοντας εδω που ειναι τωρα ο doctor who, μια σειρα 12 επεισοδιων η σεζον με 1 που θα μεινει κλασσικο, 1-2 υποφερτα καλα (που δεν αγγιζουν καν τα αντιστοιχα των σεζον 5-6), αδιαφορο κεντρικο story arc (σε συγκριση πχ με τη ρωγμη στο τοιχο απο 5χ1 κ το που κατεληξε ´η το πρωτο της 6ης με τον αςτροναυτη -best opening episode σε σειρα εβερ - το story με τον master πχ της προ-προηγουμενης ηταν για κλαμματα) και ολα τα υπολοιπα ψιλοβαρετα με μικροστιγμες που πνιγονται σε ολα τα παραπανω αρνητικα των τριων τελευταιων σεζον…

Ο μοφατ γενικα θεωρω οτι ειναι για πουλο, το μονο καλο ειναι οτι αυτηθαναι η τελευταια του σεζον με who, sherlock δε με νοιαζει γτ δεν εχω σκοπο να δω και 5η σεζον αν ακολουθησει…