Shoegaze thread

Μια κατηγορία που λαμβάνει μικρό χώρο στην μουσική βιομηχανία, λίγοι ακροατές παρόλα αυτά αφοσιωμένοι.
Ένα είδος που ξεπήδησε στα τέλη της δεκαετίας του ‘80 από την Βρετανία, οι μπάντες πρωτοποροι στο είδος, ονόματα ίσως γνωριμα σε κάποιους που έχουν ασχοληθεί με το θέμα: My Bloody Valentine, Ride, Slowdive, Lush, Pale Saints, κι άλλα πολλά πολλά ονόματα λιγότερο γνωστά συντέλεσαν στην δημιουργία μιας όμορφης φάσης. Η φάση όμως πέθανε λίγο πριν τα μέσα της δεκαετίας του 90’ και μπάντες διαλύθηκαν ή άλλαξαν ύφος.
Καλλιτέχνες ακολούθησαν διαφορετικά μονοπάτια και για περίπου 5-10 χρόνια η σκηνή είχε σωπάσει…
Μέχρι που σιγά σιγά αναθάρρεψαν κάποιοι τύποι, σωστοί και πιστοί στη μουσική τους, και βγάζουν υλικό, το οποίο λένε πολλοί πως δεν αγγίζει τις πρώιμες δουλειές στην αρχή της δεκαετίας του ‘90, αλλά εγώ θα διαφωνήσω και θα τους πω συντηρητικούς. Το κύμα θα ξανάρθει κι εμείς οι ονειροπόλοι, που αργήσαμε να μάθουμε και να καταλάβουμε απ’ αυτή την όμορφη μουσική, θα το περιμένουμε, να πέσει πάνω μας στου καλοκαιριού τον καύσωνα και να μας παρασύρει στην μαγεία που μπορεί να προσφέρει μόνο η μουσική.

Ωραία, lotr-related παρουσίαση έκανα, μπράβο μου!

Περιμένω κίνηση από τα παιδιά ε, θα υπάρξουν εκτενείς αναφορές σε δίσκους και μπάντες, νέα και παλιά πράγματα, γι’αυτό το νου σας εδώ.

Secret Shine - All Of The Stars [2008]

Ενας φιλος μου εκανε την προταση, χωρις να ξερω καλα-καλα τι ειναι το Shoegaze.
απο περιεργεια και μονο δηλαδη.
τελικα σχηματισα μια καλη εντυπωση στην αρχη, ομορφη μουσικη.

http://secretshine.co.uk/

Eleos re paidia. Balte ta sta post rock etsi ki allios to idio koino goustarei. Min dyskoleyete to forum. Shoegaze thread. San oros einai kai ilithios. Tespa eipa tin gnomi mou, oti goustarei o laos…

βσκ δεν εχει καμια σχεση με ποστ-ροκ.
δλδ απ’ τις λιγες Shoegaze μπαντες που εχω ακουσει, βγαζω αυτο το συμπερασμα.

Sto idio koino apeythynontai re arxige mou. Nomizeis oti tha postarei kaneis edo pou den exei postarei sto post rock thread? H mipos yparxei koino shoegaze pou akoune kyrios ayto to eidos? Se ola ta site tou kosmou mazi einai…Cool down, to tag mania exei xtypisei kokkino pia…

Ναι, ενώ οι όροι: μαύρο μέταλ, νεκρομέταλ, δυνατό μέταλ κλπ, γουστάρεις πιότερο ε;
Η διαφορά με του shoegaze από το ποστ ροκ είναι ότι έχει κρατήσει χαρακτήρα. Ποστ ροκ εχω βαρεθεί πλέον να ψάξω ν’ ακούσω καινούριες μπάντες γιατί απλά ο ένας επαναλαμβάνει τον άλλον. Ελάχιστες οι φορές που θα κάτσω ν’ ασχοληθώ με το είδος. Η ομοιότητα τώρα του post-rock με το shoegaze είναι τέτοια όσο του black με το death metal, μόνο κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί ν’ ακούσει θα του φανούν ίδια. Να, δες τι έκανα, ηλίθιους παραλληλισμούς κι όλα αυτά εξαιτίας σου, ενώ πολύ απλά μπορείς να μην ασχοληθείς με το θρεντ, ξέρεις, υπάρχουν άλλα 10000 τα οποία δεν σ’ ενοχλούν.
Στα δικά μας τώρα, το Secret Shine είναι μέσα στις καλύτερες κυκλοφορίες του 2008 και να τον ακούσετε όλοι σας, μετά τα 3 ακούσματα θα συμφωνήσετε μαζί μου.

Katarxin mila kalytera entaksei filaraki? Poly fouriozos mpikes. Ego eipa tin gnomi mou os pio palios sto forum.

Χαχαχ, οκ λοιπόν, σου μιλάω πολύ ευγενικά και σου λέω πως κάνω report post γιατί μας χαλάς το θρεντ ακόμα κι ως παλιότερος στο φόρουμ:!:

Have it your way…

ηρεμία. αν δούμε πως το θρεντ δεν τραβάει, θα το καταπιεί το alternative κυκλοφορίες…

Dazmaniak είσαι λάθος εδώ μαν. Σε καμμία περίπτωση δεν απευθύνονται στο ίδιο κοινό. Ναι υπάρχουν μπάντες που δανείζονται χαρακτηριστικά και από τα δύο genres, αλλά αν συγκρίνεις τους δίσκους ορόσημα π.χ Spiderland των Slint με το Loveless των My Bloody Valentine δεν έχουν σχεδόν καμμία ομοιότητα.

Ωραίο thread. θα επανέλθω με μερικές δουλειές που έχω σταμπάρει ανά διαστήματα.

Είχα προτείνει κάποια στιγμή το Souvlaki των Slowdive στις δισκάρες, και το νέο άλμπουμ των Tearwave στο goth - post punk thread. Δεν την έχω ψάξει πολύ αυτή την μουσική κ είναι ενδιαφέρουσα. Νομίζω ότι μπορεί να μοιάζει όντως με το ποστ ροκ, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι απευθύνονται απαραίτητα στο ίδιο κοινό.

Ποια είναι τα κύρια χαρακτηριστικά του shoegaze? (εκτός από το να κοιτάνε τα παπούτσια τους :p)

το wikipedia σε περιγραφές ιδιωμάτων τα λέει αρκετά καλά ομολογουμένως.

Είναι λίγο δύσκολο να κάνει περιγραφή ενός ήχου με λόγια, βγαίνει κάτι πολύ γενικευμένο που μπορεί να ορίσει και κάποια άλλη μουσική με σημαντικές ηχητικές διαφορές όμως, το shoegaze πάντως πατάει σε μπόλικα κιθαριστικά εφέ, μελωδικά είναι τα φωνητικά των τραγουδιάρηδων, αρκετές φορές γυναικεία. Άκου καλύτερα για να καταλάβεις μόνος σου κάτι που κανείς άλλος δεν μπορεί να σου εξηγήσει με λόγια.

To Souvlaki είναι ίσως ο καλύτερος δίσκος των Slowdive για τον περισσότερο κόσμο, για μένα σίγουρα.

και γιατί δεν ανήκει στο τόπικ με τις alternative κυκλοφορίες; (θα διαγράψω το διάλογο μας, για λόγους moderating ρωτάω, γιατί μου φαίνεται πως η ύλη του καλύπτεται από το τόπικ με τις alternative κυκλοφορίες)

Απο Lush μπορώ να προτείνω τον τρίτο και τελευταίο τους δίσκο, που είναι και ο μόνος που έχω ακούσει ως τώρα. Βέβαια, διαβάζοντας στο wikipedia, δε θεωρείται τόσο shoegaze όσο brit-pop το συγκεκριμένο δισκάκι, σε σχέση με τα πρώτα τους… Περιλαμβάνει πάντως κομματάκια-κόλλημα όπως το Ladykillers και το Ciao!, στο οποίο και συμμετέχει ο Jarvis Cocker των Pulp σε ένα ομολογουμένως πολύ καλό ντουέτο με την τραγουδίστρια του γκρουπ…

edit: έχουμε το τόπικ με τις alternative κυκλοφορίες, καθώς και το θρεντ για τα αγαπημένα alternative album στο groups & artists. Θα μπορούσε να συγχωνευτεί με το δεύτερο, αλλά ενδεχομένως να στέκει και μόνο του, όπως είναι… Ίσως αμα συνδυαζόταν σε κάποιο θρεντ ξεχωριστό με τη brit-pop για παράδειγμα. Είναι γεγονός πάντως πως το alternative έχει κι αυτό διάφορες κατηγορίες, όπως το metal για παράδειγμα.

Εσείς που ακούτε shoegaze, για κάντε μας ένα τοπ10 με τους αγαπημένους σας δίσκους να ψαχτούμε κι εμείς :slight_smile:

Γιατί είχα όρεξη να κάνω ένα ξεχωριστό θρεντ, να μιλήσω για τη ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ φάση με 5, 10, χ users αναλυτικά και σωστά, να προτείνουμε πράγματα ο ένας στον άλλον με τεκμηριωμένη άποψη και όχι απλά ένα όνομα, ένα εξώφυλλο δίσκου και να χαθούν τα πάντα μέσα σε offtopic χαζομάρες και άλλα άσχετα πράγματα.

εδιτ: να, users όπως οι αποπάνω είναι αυτό που έψαχνα, φύγαμε λοιπόν!

+1 Aυτο.

εδιτασιον: στον μανοζ πηγαινε