Shoegaze thread

Ναι μαλακα, αν το κανα εγω ξερω γω δεν θα’χε τελειωμο…

Δεν ειναι εκει το θεμα, κι εγω το ειδα το λινκ. Αλλα οταν προτεινουμε καποιο δισκο (γενικα μιλαω) καλο ειναι να γραφουμε ποιος ειναι. Ειδικα αν δεν το γραφει καν στο εξωφυλλο.

Πωπω γκρινια ρε μαλακα αυτα τα 19χρονα.

Ιασονα για σενα λεει.

Ναι,σκαστε τωρα,θαβετε το γκεη ποστ μου,μαλακισμενα.

ακου και cocteau twins

Toύτο εδώ είναι πράγματι ένας πάρα πολύ όμορφος δίσκος. Πάρα πολύ.

Το επόμενο σαρώνει γενικά εδώ και μήνες σε κριτικούς και κοινό, δίσκος του χρόνου για πολλούς κτλ. Εντάξει υπερβολές από αυτές που συναντάμε σωρηδόν στο ίντερνετ όσον αφορά τα συγκεκριμένα αιθέρια/μελιστάλαχτα παρακλάδια, αλλά δεν παύει να είναι πάρα πολύ καλό. Ταιριάζει ίσως περισσότερο στο indie, αλλά λόγω της dream pop ατμόσφαιράς του το βάζω εδώ. Άκουσμα μόνο για πολύ φλώρικα αυτιά:

Beach House-Teen Dream

To Zebra εδώ και καιρό δε φεύγει από τις πλεηλιστς μου

μελιστάλαχτο δεν το λες το είδος, ε. αν είναι ο δίσκος έτσι, μάλλον ανήκει αλλού. υπάρχουν πολλοί που κρατάνε αυτά τα χαρακτηριστικά που λες και τα συνδυάζουν με άλλα πράγματα, όμως χάνεται η ταυτότητα συνήθως, άσχετα αν μας αρέσουν περισσότερο αυτά :smiley: πρέπει να 'χει και λίγο ως πολύ θόρυβο μέσα ωστόσο.

τέσπα, αρχίζω ξεπερνάω το ξενέρωμα με το κιθαριστικό feedback και το αναζητώ πλέον, ενώ οι στιγμές στις οποίες βαριέμαι πλέον είναι οι μελιστάλαχτες! άβυσσος η ψυχή. το nowhere παίζει αυτόν τον καιρό. decay <3

Κανονικά στο indie ταιριάζει το συγκεκριμένο όπως έγραψα, απλά μου φαινόταν παράξενο να μπαίνει δίπλα σε μπάντες τύπου Arctic Monkeys καθώς οι Beach Party είναι στα όρια του dream pop και γενικά όλος ο δίσκος κινείται σε πολύ χαλαρούς ρυθμούς και ατμοσφαιρικούς ήχους.

Στο μελιστάλαχτα παρακλάδια δεν αναφερόμουν στο showgaze φυσικά αλλά γενικά σε όλες τις αγαπουλίστικες εκφάνσεις του indie της ηλεκτρονικής μουσικής και της μεταξύ τους απόστασης που γουστάρουν τα κορτσόπουλα και τα indie παλικάρια και γενικά κάνουν θραύση στα ίντερνετς (πχ grizzly bear κτλ).

Εν πάση περιπτώσει, θα έλεγε να έκανα τον τίτλο shoegaze/dream pop?

Ίσως έτσι να μπορούμε να βάλουμε και γενικά καλούδια που αλτερνατιβίζουν περισσότερο έχοντας απλά την dream pop αισθητική από τα πλήκτρα, όπως η φοβερή δισκάρα των Mercury Rev, το “Deserter’s Songs” (1996)

http://www.youtube.com/watch?v=fusKcZjj7dg Φλώροι ατάκ. Κομματάρα.

Καντο να αρχισω να αραδιαζω ενα καρο dream pop δισκους :stuck_out_tongue:

οντοπικ:

Δεν ξερω αν εχει αναφερθει σε αυτο το thread το περσινο shoegaze hype των Big Pink το Α Brief History of Love.

The Big Pink - Velvet αγαπω

Κατα τ’αλλα ο τελευταιος δισκος των Raveonettes - In and Out of Control (περσινος και αυτος) “shoega-ιζουν για αλλη μια φορα” ειναι πολυ ομορφος, μπορει να σας φανει ολιγον γκει αλλα δεν πειραζει. :stuck_out_tongue:

The Raveonettes - D.R.U.G.S.

M83-Before The Dawn Heals Us

Είχα πετύχει πριν χρόνια το Teen Angst στην τιβί και σκάλωσα, γενικώς ο δίσκος μου αρέσει πολύ. Το shoegaze δεν το έχω καθόλου ξεκαθαρισμένο στο μυαλό μου παρεπιπτόντως, μπορεί να είναι και πίπα αυτό που έβαλα, αλλά κάπου τους είδα να τους λένε και έτσι.

Les Discrets - Septembre Et Ses Dernières Pensées

Καινουργια κυκλοφορια απο τους Γαλλους Les Discrets,με 10 πανεμορφα κομματια.Πραγματικα ειναι πολυ καλος δισκος,τον ακουω τις τελευταιες 2-3 μερες και με κερδισε απο την αρχη.Εχει ωραιες ατμοσφαιρες και μελωδιες,ομορφα ακουστικα περασματα και βεβαια καποιες στιγμες εχει και τα δυνατα του σημεια(οσο αυτο γινεται).Ταξιδιαρικος δισκος γενικοτερα που θυμιζει λιγακι Alcest,χωρις να εχει μπρουταλ φωνιτικα.Αγαπημενα κομματια L’échappée και Effet de nuit μεχρι στιγμης,χωρις τα υπολοιπα να υστερουν σε κατι.Εχει και ομορφο εξωφυλλακι.

Μιληστε και οι υπολοιποι που τον εχετε ακουσει και πειτε γνωμες γιατι δεν ειμαι και ο πιο μπασμενος στο Shoegaze.Ελπιζω μονο να ταιριαζει με το υφος του θρεντ και να μην ειναι ακυρο:)

το αποπάνω, με μία ακρόαση, ανθυπο-alcest μου φάνηκε

οι γάλλοι το κατέχουν το είδος.πολύ καλό δισκάκι.
το noizine είναι κορυφαίο blog στο είδος…:smiley:

έτσι είναι οι σωστοί φανς

Ναι οντως το Noizine κοορυφαιο μπλογκ στο ειδος και απο εκει οπου κατεβασα το αλμπουμ για να το ακουσω.Δεν νομιζω να το εκρυψα αυτο αλλωστε,ουτε την ειδα ψαγμενος.Τεσπα δεν εχουν σημασια αυτα,οποιος γουσταρει Alcest και γενικοτερα ομορφες μελωδιες και δεν το εχει ακουσει ακομα ας το κανει,δεν θα χασει.

:slight_smile:

δε σου είπα τίποτα κακό.ίσα-ίσα έχεις καλό γούστο.
και’γω από κει κατεβάζω πολλά albums.απλά κουβέντα να γίνεται και να το μάθει και κάποιος που μπορεί να μην το ξέρει.
πάντως για κάποιο λόγο μ’αρέσει περισσότερο από το alcest.

Οντως το noizine ειναι πολυ καλο μπλογκ και εχει και ωραιες κριτικες σε καποια αλμπουμ.Καλο θα ηταν να το επισκεφθουν οσοι δεν το γνωριζουν.Καλα εκανες και το ανεφερες και ηταν δικια μου μαλακια αυτη η μικρο-παρεξηγηση.No hard feelings:wink:

Τωρα για το αν μ’αρεσει περισσοτερο το Alcest ή αυτο δεν ξερω ακομα.Πρεπει να το ακουσω οσο εχω ακουσει το Ecailles De Lune για να εχω εμπεριστατωμενη αποψη.Σιγουρα ομως και τα 2 ειναι μεσα στις καλυτερες κυκλοφοριες για το 2010,για εμενα προσωπικα.

Πάντως Mitsarix στο ποστ σου δεν είδα πουθενά ν’αναφέρεις το blog, οπότε κρίνω ότι έκρυψες απ’ όλους εμάς εδώ πέρα την πηγή σου, και πιθανότατα αυτό έγινε σκοπίμως.

Μας έρχεσαι εδώ πέρα και μας το παίζεις ψαγμένος, την επόμενη φορά να αναφέρεις από που το κατέβασες για να μην δημιουργείς εντυπώσεις.