Πρόταση για το site! (οχι φόρουμ)

Πολύ ενδιαφέρουσα κουβέντα. Να πω κατ’ αρχήν ότι αυτός ο δίσκος που πόσταρε ο Bleedin, αν ποτέ βγει, θα είναι σίγουρα ο μεγαλύτερος δίσκος όλων των εποχών σε όλα τα είδη μουσικής… αλλά παρ’ όλα αυτά, θα συμφωνήσω με Outshined/ChrisP/Dead.

Ντάξει, βέβαια κατανοώ απόλυτα την οπτική γωνία του Bleedin. Και μάλιστα μπορώ να πω κι εγώ ότι πολλές φορές βαριέμαι θανάσιμα να διαβάσω μια δισκοκριτική. Στις περιπτώσεις αυτές ψάχνω να βρω, στην αρχή, στη μέση ή στο τέλος της δισκοκριτικής, σε ποιό ιδίωμα ανήκει ο δίσκος, ή έστω ποιά είναι η βασική του κατεύθυνση, και μετά ψάχνω κάνα δείγμα του δίσκου. Μα τότε ρε μαλάκα, θα μου πείτε, τί διαφωνείς με τον Bleedin;

Διαφωνώ για δύο λόγους.

Ο πρώτος είναι ότι για μένα αυτό το πράγμα δε συνιστά φυσιολογική εξέλιξη, αλλά φανερώνει αδυναμίες. Έχω όλο και λιγότερη όρεξη να διαβάζω για καινούριους δίσκους όχι επειδή τώρα έχουμε το ίντερνετ, όλα είναι εύκολα μπλαμπλαμπλα, αλλά επειδή σπάνια διαβάζω κάτι συναρπαστικό. Κάτι που φεύγει απ’ τη λογική “κάτσε να γράψω ποιά μουσικά είδη ανακατεύει και ποιά συγκρότημα θυμίζει ο καινούριος δίσκος των τάδε, ποιά τραγούδια ξεχωρίζουν και ποιά μνιέχ” και υιοθετεί περισσότερο μια λογική αφιερώματος, μια λογική, πώς να το πω, πιο “συνεκτική” και “συνολική”, που προσπαθεί να συνδέσει το οτιδήποτε καινούριο με το τί συμβαίνει γενικά. Ναι, το ξέρω το επιχείρημα ότι κάτι τέτοιο πολύ συχνά δεν είναι εφικτό όταν μιλάμε για καινούριους δίσκους, που δε σου έχουν γίνει βίωμα, που δεν έχεις προλάβει να τοποθετήσεις σ’ ένα ευρύτερο πλαίσιο κτλ. κτλ., αλλά γαμώτο, είμαι βέβαιος ότι η κατάσταση μπορεί να βελτιωθεί, θέλει βέβαια οπωσδήποτε μεγαλύτερη προσπάθεια και ακόμα πιο γερές πένες - ή… πληκτρολόγια.

Ο δεύτερος και φυσικά σημαντικότερος λόγος, είναι ότι απλά δε μ’ αρέσει αυτό το πράγμα, δηλαδή αυτό το “εντοπίζω δίσκο - τσεκάρω δίσκο - ακούω δίσκο” και ποιός ασχολείται με κείμενα. Καθόλου όμως. Για μένα δημιουργεί, σιγά-σιγά, μια λογική που χωρίζει τη μουσική σε “τραγούδια/δίσκους/μπάντες που γαμάνε” και σε “τραγούδια/δίσκους/μπάντες που είναι για τον πούτσο”. Αυτό. Τέλος. Η διαδικασία του να αναλύεις τραγούδια, δίσκους και μπάντες, χρησιμοποιώντας το λόγο, το μυαλό, έχει χτυπηθεί όσο λίγα πράγματα στη μουσική τα τελευταία χρόνια κι αυτό είναι πολύ δυσάρεστο. Φυσικά θα είναι πάντα δευτερεύουσας σημασίας σε σχέση με την καθαυτό εμπειρία του ν’ ακούς μουσική, αλλά αν εκλείψει η νοητική αυτή επεξεργασία, η ίδια η εμπειρία θα γίνει πολύ φτωχότερη. Και με κίνδυνο να χαρακτηριστώ υπερβολικός, θα προσθέσω ότι το να διατηρηθεί έχει σημασία όχι μόνο σε επίπεδο μουσικής, αλλά σε επίπεδο συνολικής πνευματικής συγκρότησης. Ένα πράγμα έχει μείνει πια στα νέα παιδιά να διαβάζουν και να βάζει το μυαλό τους να δουλεύει, η ανάλυση της μουσικής. Αν φύγει κι αυτό, τα λυπάμαι. Μου θυμίζει το “αίτημα” να απλουστευτεί η γραφή επειδή, λέει, δε συμβαδίζει πλέον με τη σύγχρονη γλώσσα. Μαλακίες!

Δεν ξέρω αν είμαι μόνο εγώ, επειδή έχω λόξα να φλυαρώ για μουσικές που αγαπάω, αλλά θαρρώ πως η μουσικοκριτική μπορεί και πρέπει να αναχθεί στο επίπεδο του λογοτεχνικού είδους.
Σοβαρολογώ.

στηρίζω με τα μπούνια bleeding σε κάθε τι, εχω καθίσει δεκάδες φορές να διαβάσω κριτική στο rocking, κι από άτομα τα γουστάρω μουσικά, και δεν έχω ολοκήρώσει ποτέ καμία. Και ντάξει πολλούς μπορεί να τους απασχολουν οι σκέψεις και τα συναισθήματα του εκάστοτε κριτικου αλλα εμενα μου είναι παντελως αδιαφορα. 4-5 απλα πραγματακια και ακουω τον δισκο μονος μου.

Σε περίπτωση που δεν έγινα κατανοητός, δεν είμαι κατά των ριβιού, το να μιλάμε για την αγαπημένη μας μουσική είναι κάτι πολύ όμορφο, αλήθεια.

Όμως! Το κέιμενο δισκοκριτικής είναι πρακτική του έντυπου μουσικού τύπου. Σκεφτείτε: Το μουσικό έντυπο είναι ένα μέσο το οποίο πραγματεύεται τη μουσική χωρίς να έχει τη δυνατότητα να την αναπαράγει. Οπότε είναι αναγκαίο ένα περιεκτικό και εκτενές κείμενο περιγραφής. Αυτό ισχύει όμως μόνο στο συγκεκριμένο μέσο. Μπορείτε να φανταστείτε μια μουσική ραδιοφωνική εκπομπή χωρίς τραγούδια; Μια μουσική τηλεοπτική εκπομπή χωρίς βιντεοκλίπ; Το ίδιο ισχύει και στο μουσικό ίντερνετ.
Το ίντερνετ πλέον έχει αναπτυχθεί. Δεν είμαστε πια στο 2001 και στις παλαιολιθικές εποχές του html. Για μένα -πλέον- μουσικό σάιτ χωρίς μουσικά streams είναι μια έννοια παρωχημένη. Και αυτό δεν αντισταθμίζεται ούτε με μεγαλύτερα κείμενα, ούτε με περισσότερα κείμενα.

Εν κατακλείδι, η άποψή μου είναι: Λιγότερα λόγια, περισσότερη μουσική (σα διαφημιστικό του Γκάλαξι ένα πράμα). Το μέσον δίνει απεριόριστες δυνατότητες οι οποίες μένουν ανεκμετάλλευτες.

Έτσι όπως το θέτεις δε διαφωνώ στο να υπάρχει σε κάθε δισκοκριτική κι από ένα λινκ που να δίνει ένα δείγμα του δίσκου, αλλά αυτό να μη γίνει σε βάρος του κειμένου, αυτό λέω εγώ. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μικρύνουν τα κείμενα. Όπως είπα, το θέμα είναι να γίνουν καλύτερα κι όχι μικρότερα.

μία παρατήρηση μόνο: Δεν είναι πάντα δυνατόν να δίνεις νόμιμο λινκ. Δε δίνουν όλες οι μπάντες δείγματα της δουλειάς τους και ούτε πάντα τα κομμάτια που δίνουν είναι χαρακτηριστικά της δουλειάς τους. Μπορώ να σκεφτώ πάρα πολλούς δίσκους που έχω με 1-2 singles που έσπερναν και το υπόλοιπο υλικό να είναι για τα μπάζα. Τέτοια συμπεράσματα μόνο το κείμενο μπορεί να σου τα μεταφέρει γρήγορα.

Sorry για την καθυστερημένη απάντηση αλλά άργησα να πάρω πρέφα τι συζητάτε. Απλά επειδή αναφέρθηκαν δύο κέιμενα που υπογράφω (ή συνυπογράφω) θα πρέπει να διευκρινήσω:

Αυτά που γράφεις δεν είναι λάθος, και πιθανότατα προς αυτή την κατεύθυνση να κινηθεί το ίντερνετ μελλοντικά. Αλλά πέρα από αυτό που σου απαντήσανε και οι άλλοι, ότι δηλαδή ένα κείμενο το διαβάζεις και για τη χαρά του διαβάσματος (χωρις αυτό να σημαίνει ότι όλα μας τα κείμενα είναι άξια τέτοιας τιμής) υπάρχουν και άλλα θέματα.

Καταρχήν, και σημαντικότερο για εμένα, για να γράψει ένας συντάκτης ένα κείμενο έχει ακούσει όλο το δίσκο πολλές φορές σε, κατά το δυνατό, ιδανικές συνθήκες ακρόασης ώστε να διαμορφώσει άποψη. Έχει αφιερώσει ένα χρόνο που δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να εξισωθεί με το απλό ξεπέταγμα ενός τραγουδιού στο myspace ούτε να αντισταθμιστεί από τα δύο κλικ μακριά που είναι ο αναγνώστης από την ακρόαση του τραγουδιού στο youtube . Κατά συνέπεια η άποψη που δημοσιεύει βασίζεται στο συνολικό συναίσθημα που του έχει δημιουργηθεί από όλο το δίσκο και σε βάθος χρόνου. Αν σε αυτό προσθέσεις μία αναφορά σε βασικές πληροφορίες αλλά και όμορφα trivia (ποιος συμμετέχει, πώς προέκυψε το άλμπουμ, τι αναφορές μπορεί να έχει, ίσως πώς είναι το artwork) αμέσως αμέσως προκύπτει ένα κείμενο τουλάχιστον τριών παραγράφων. Βάσει αυτών των στοιχείων εξάλλου δεν σου τραβηξε και το ενδιαφέρον σου ο δίσκος που ανέφερες; Αν απλά έλεγε “καλό prog rock σε 70ς φόρμες” θα ασχολούσουν περισσότερο; (για να μην πω “γάμαέι ότι ξέρετε, ακούστε το οπωσδήποτε, ουγκ”)

Από εκεί και πέρα ανάλογα με την όρεξη αλλά και τη συγκυρία μπορεί γύρω από το άλμπουμ να αναπτύξει ο συντάκτης και μία φιλολογία που αφορά τη σύγχρονη μουσική σκηνή, την προσέγγιση του καλλιτέχνη ή οτιδήποτε άλλο. Η τελική κρίση αφορά στο αν το κείμενο είναι καλό ή όχι, και εδώ συμφωνώ με τον Γράκχο.

Κατά δεύτερον θα έλεγα ότι δεν πορεύονται και οι μπάντες σε ένα μοτίβο όπως αυτό που επιθυμείς, διευκολύνοντας τα sites. Ούτε επίσημα λινκ υπάρχουν συνήθως, ούτε δημοσιεύουν τραγούδια πριν την κυκλοφορία ενός δίσκου, ούτε φυσικά σε ρωτάνε ποιο τραγούδι θα ήθελες εσύ να βάλεις ως πιο αντιπροσωπευτικό. Υπενθυμίζω ότι η παρανομία δεν υπάρχει ως επιλογή για πολλούς λόγους.

Οι συντάκτες ήμασταν δύο και μια χαρά μας άρεσε ο δίσκος (ήταν και πρόταση μήνα). Απλά από το να κάνουμε ένα κείμενο που να εξηγεί τι μουσική παίζουν οι AC/DC (:?) επιλέξαμε να γράψουμε λίγο πιο γλαφυρά τη μαγκιά αλλά και τις όποιες αδυναμίες του δίσκου. Φυσικά μπορεί και να αποτύχαμε, αλλά θέλω να πιστεύω ότι σαν ανάγνωσμα ήταν τουλάχιστον ευχάριστο.

Συμφωνώ με τον Μάνδρακα και νομίζω πως καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που γράφει (όχι τυχαία, αφού τα περισσότερα χρόνια που ακούω μουσική δεν υπήρχαν “ευκολίες” τύπου myspace, youtube).
Ένα καλογραμμένο κείμενο πρέπει να σε κάνει να θέλεις να ακούσεις τον δίσκο. Κανονικά, στο στερεοφωνικό σου, χωρίς συμπιεσμένο ήχο από mp3, earbuds, ηχειάκια laptop, smartphone και δεν ξέρω τι άλλο…
Και να χαζέψεις το artwork, τους στίχους και τις σημειώσεις κλπ.
Είναι μία ιεροτελεστία που δεν αξίζει να θυσιάζεται για την “στιγμιαία ικανοποίηση” που δίνει ένα λινκ.
Ευτυχώς το internet κατέβασε τους ειδήμονες από το βάθρο και μας δίνει την δυνατότητα να διαβάζουμε/ακούμε περισσότερες απόψεις για κάθε κυκλοφορία από όσες έχουμε χρόνο να επεξεργαστούμε. Αλλά ας μην πέσουμε στην παγίδα του να φερόμαστε ως ακροατές σαν παιδιά με σύνδρομο έλλειψης προσοχής.

Βασικά όλοι ή σχεδόν όλοι αναφέρεστε για την κριτική ενός δίσκου πριν ακούσετε εσείς αυτόν τον δίσκο. Λες και ένα κείμενο χάνει την αξία του αν το διαβάσεις αφού έχεις ακούσει το άλμπουμ που “παρουσιάζεται”. Κακώς για μένα αφού ένα καλό κείμενο μπορεί να προσφέρει πολλά περισσότερα αφού αποκτήσεις και εσύ γνώμη για αυτό που διαβάζεις. Ο Bleeding αυτό που λέει είναι πως μια κριτική από μόνη της σήμερα δύσκολα βάζει κάποιον στο τριπάκι να ακούσει το άλμπουμ και αυτό επειδή στα αγαπημένα του firefox έχει καμιά 20 site που μπορεί να βρει το άλμπουμ είτε σε streaming είτε για να το κατεβάσει. Αυτός που θέλει να ακούσει το καινούργιο των Mastodon πρώτα θα ψάξει αν έχει διαρρεύσει τίποτα στο internet και μετά αν υπάρχει κριτική του άλμπουμ πουθενά, αν ψάξει. Αυτό δεν είναι ανάγκη ωστόσο να ακυρώσει μια κριτική (δεν λέω πως κάποιος υποστήριξε αυτό απλά κουβέντα κάνω)

Είμαι σίγουρος πως ο Plunderer π.χ. και αναφέρω αυτόν μιας και στο blog του αλλά και εδώ δείχνει να παίρνει την παρουσίαση-κριτική ενός δίσκου αρκετά σοβαρά (επίτηδες δεν κάνω αναφορά σε αρθρογράφους του rocking αλλά κάποιον που γράφει από χόμπι κυρίως) έχει λιώσει διαβάζοντας δισκοκριτικές [B]αφού[/B] πρώτα έχει ακούσει το δίσκο (καλό θα είναι να συμμετέχει και ο ίδιος εδώ). Φαντάσου λοιπόν έναν Plunderer του… μέλλοντος (:p) να αγνοεί τα κείμενα και απλά να προσπαθεί να βγάλει άκρη με αυτά που ακούσει στο youtube.

Mandrake μου είχε αρέσει παρα πολυ το κείμενο. Ήταν διαφορετικό και είχε πλάκα. Απλά δεν ήταν κριτικο κατα τη γνώμη μου. Αυτο ήθελα να πω για να στηρίξω και την αποψη μου υπέρ βαθμολογιών.

Μια πρόταση μου ίσως θα ήταν αν γινόταν ΌΛΟΙ οι rocking editors να γραφαν 2 προτάσεις έστω για τις σημαντικές κυκλοφορίες. Δεν ξέρω αν είναι τεχνικά εφικτό. Πάντως εμένα περισσότερο με επηρεάζει μια συζήτηση στο φόρουμ για ένα άλμπουμ. Μια γνώμη δε μου λέει κάτι ακόμα και απο παιδια που συμφωνούμε στα γούστα ( θα μου πεις δεν έχω γούστα, ακούω τα πάντα)

Κάτι ακόμα άσχετο. Πιο σημαντικές θεωρώ πλέον τις κριτικές σε γκρουπ υποσχόμενων ψιλοαγνωστων γκρουπ-καλλιτεχνών. Πιο σημαντιη βοήθεια απο το rocking θα ήταν να ανακαλύψουμε κάτι νέο. Έτσι κι αλλιώς μια αυτιά στο νέο dream theater θα τη ρίξουμε. :slight_smile:

Sent from my iPad using Tapatalk

Δεν είπα πουθενά ότι διαμορφώνει κάποιος άποψη με μισή ακρόαση ενός κομματιού. Και κακίζω όσους στα φόρα ακούνε μια φορά ένα γιουτιούμπ λίνκ και μετά εκφέρουν άποψη. Επίσης έχω πιάσει και τον εαυτό μου να γράφει διθυράμβους για πράματα που άκουσα μια φορά και ένα μήνα μετά ξανάκουσα και μου φάνηκαν για τα μπάζα, προσπαθώ όσο γίνεται να το αποφεύγω πια.
Η άποψή μου έχει ως εξής:
Κατ’αρχήν αυτό περί ξεπέτας με το ένα λινκ δεν ισχύει, και στο ράδιο ένα-δυο κομμάτια παίζονται για να παρουσιαστεί ένας δίσκος, δεν διαμαρτύρεται κανείς ότι ο παραγωγός δεν ακουσε το δίσκο. Αν λοιπόν βρεθείς καλεσμένος σε μια ραδιοφωνική εκπομπή να παρουσιάσεις το δίσκο που άκουσες και εμπέδωσες, ε δε θα κάτσεις να μιλάς ένα τέταρτο, θα πεις τρεις κουβέντες και μετά θα πέσει άσμα. Είναι η φύση του μέσου τέτοια που απαιτεί κάτι τέτοιο.
Έτσι λοιπόν εγώ στο ίντερνετ βρίσκω ένα εξελιγμένο πολυμέσο με διαδραστικές δυνατότητες κάτι σαν έντυπο-ράδιο-τιβί μαζί, άλλος μπορεί βρίσκει την απελευθερωμένη μετεξέλιξη του περιοδικού χωρίς του περιορισμούς που έχει το χαρτί (εκτύπωση, κόστος, χωρητικότητα σελίδων κλπ). Μπορεί να είμαι εγώ ο λάθος, δεν ξέρω.

Σύμφωνοι εδώ. Οι περιγραφές της μιας γραμμής είναι η κατάρα του μουσικού ίντερνετ. Αλλά μετά τις τρεις παραγράφους που λες, εγώ πιάνω τον εαυτό μου να βαριέται. Το ιδανικό ριβιού για μένα ξεκινάει στις 100 λέξεις και φτάνει σε αυτές τις τρεις παραγράφους που λες κι εσύ. Μετά ο ιντερνετικός μπαμπούλας του tl;dr βγαίνει από τη ντουλάπα.

Δύο πραματάκια εδώ.
Δεν ξέρω ποιό είναι το νομικό πλαίσιο σε αυτές τις περιπτώσεις, αυτό εδώ θεωρείται παράνομο; http://www.youtube.com/watch?v=QgVBBu_keuA
Αν ναι, να ξέρετε ότι το φόρουμ (και όλα τα φόρα του πλανήτη) είναι τίγκα σε τέτοια.
Καταλαβαίνω ότι θα ήταν ζόρι (είτε νομικό είτε από άποψη πόρων) για το σάιτ να φορτώνει streams στο δικό του server (ώστε να εξασφαλίσει ότι τα streams θα είναι ενεργά ακόμα και μετά από πέντε χρόνια), δεν έχω την τεχνογνωσία για να κάνω μια ολοκληρωμένη πρόταση, επίσης δεν γνωρίζω όλες τις μπάντες που δισκογραφούν για να ξέρω κάθε περίπτωση, αλλά τουλάχιστον ένα λινκ για μια επίσημη ιστοσελίδα του συγκροτήματος με streaming μουσική (c’mon, όλοι έχουν πλέον. Μπορεί το myspace να ψόφησε αλλά άφησε γερούς αντικαταστάτες) είναι το minimum που μπορεί να γίνει προς αυτή την κατεύθυνση.

Τα σχόλια κάτω από τα κείμενα του site πολλές φορές είναι τραγικά. Παίρνω αφορμή από αυτό που εμφανίζεται κάτω από τη συνέντευξη των cathedral

[SPOILER][/SPOILER]

Επίσης, άπειρα κακά σχόλια κάτω από το άρθρο για την [U]Tori Amos[/U]

Νομίζω ότι είχε αναφερθεί και παλαιότερα ότι θα ήταν καλύτερο να μην εμφανίζονται τα σχόλια. Αφού είναι σίγουρο ότι δεν μπορεί να γίνεται έλεγχος, καλύτερα θα ήταν να μην υπάρχουν.

Μην τολμησετε να αφαιρεσετε τα σχολια μεσω facebook. Μας φτιαχνουν την μερα.

Πεθαίνω με σπόηλερ! :lol2:

το ειχα ποσταρει στο θέμα της συναυλίας…ΜΗΝ ΤΟΛΜΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΑ ΣΧΟΛΙΑ ΑΠΟ ΤΟ FACEBOOK.!!

Θα ήταν καλό το ανέβασμα των reviews για καινούργια άλμπουμ να είναι κοντά με την ημερομηνία κυκλοφορίας και όχι ένα μήνα και είκοσι μέρες πριν ώστε όταν διαβάζουμε το review να ξέρουμε πάνω κάτω τι παίζει ή τουλάχιστον να μπορούμε να ακούσουμε το δίσκο σε μερικές μέρες…

+1000 ήθελα να το παρατηρήσω κι εγώ αυτό αν και δεν είμαι ο τύπος που διαβαζει τις κριτικες του rocking (εκτος απ αυτες ενος συντακτη). ΠΑρ’ ολ’ αυτα ομως, για μενα και φανταζομαι και για αλλους οι κριτικες εχουν απλα ενημερωτικο χαρακτηρα, οποτε μια κριτικη μετα απο 7 μηνες (βλ. τερα τενεμπροζα) απλα για ατομα σαν και του λογου μου δεν εχει νοημα. Και νταξει γαμηστε εμενα, αλλα πιστευω οτι υπαρχουν κι αλλα ατομα με την ιδια γνωμη

Και εγώ συμφωνώ και μου φάνηκε εντελώς περίεργο που βγήκαν οι κριτικές τώρα, ενώ όταν πρωτοβγήκαν οι δίσκοι δεν είχε ασχοληθεί κανείς με το να βγάλει μια κριτική

στην πραγματικότητα αυτό προσπαθούμε να κάνουμε. να κρίνουμε τις κυκλοφορίες όσο νωρίτερα γίνεται. όταν έχουμε προμο υλικό, δημοσιεύουμε τις κριτικές ανάλογα πότε αυτό έφτασε στα χέρια μας, κ όταν δεν έχουμε, τις δημοσιεύουμε ταυτόχρονα ή κοντά μετά την επίσημη κυκλοφορία τους. από την άλλη δεν γίνεται πάντα αυτό, γιατί για κάθε κυκλοφορία που γίνεται στην ώρα της, κάποιες θα καθυστερήσουν, ενδεχομένως κ πολύ. η δημοσίευση αυτών των κριτικών έχει νόημα για όσα παιδιά δεν είχαν την ευκαιρία να ακούσουν ένα δίσκο κ θέλουν να ενημερωθούν, αλλά κ γιατί το rocking δεν λειτουργεί μόνο με την επικαιρότητα, λειτουργεί κ σαν μια βάση δεδομένων. έτσι κάθε κείμενο έχει νόημα γιατί τα νούμερα μας λένε πως όλα τα κείμενα τραβάνε κόσμο, ακόμα κ πολύ καιρό μετά την χ,ψ κυκλοφορία.

πχ είδατε ότι δημοσιεύσαμε φρεσκότατους metallica και coldplay και iced earth. κατά καιρούς έχουμε πολλές πρωτιές σε μεγάλα album. το προσπαθούμε όσο μπορούμε. :slight_smile:

Τα σχόλια κάτω από τα κείμενα του rocking είναι:

Απολαυστικά προφανώς.

http://www.rocking.gr/news/O_kitharistas_twn_Mission_sxoliazei_tin_elliniki_pragmatikotita_oxi_kai_me_ta_kalutera_logia/11255/

“ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΤΗΣΕΙΣ ΤΑ ΒΡΩΜΟΠΟΔΑΡΑ ΣΟΥ ΣΤΑ ΙΕΡΑ ΧΩΜΑΤΑ ΜΑΣ”

“'Αμα δεν ήταν αυτή η " αρχαία ελληνική χαζομάρα”, θα ήσουν ακόμη πίθηκος, άχρηστε… Μπορεί να τα 'καναν μαντάρα σήμερα οι πολιτικοί αλλά την ιστορία μας & τον πολιτισμό μας δε τον φτάνετε ούτε στο παραμικρό! άντε πήγαινε πάλι στην Αγγλία να οδηγάς από δεξιά και να βλέπεις το παλάτι του Μπάκινχαμ και να χαζοχαίρεσαι για την κουλτούρα σου"

:smiley: :smiley: :smiley:

Απολαυστικός.