Site για αγορες μεσω ιντερνετ!

Γνωριζει κανεις site για αγορες cd μεσω ιντερνετ?:smiley:

www.play.com


www.ebay.com (για μεταχειρισμένα κυρίως)
www.eil.com (για συλλεκτικά)

Όσον αφορά το e-bay έχω μια απορία:
Τα προιόντα που τα έχει στην κατηγορία Ε-ΒΑΥ STORES είναι και αυτά μεταχειρισμένα ?

πάντως το www.play.com που ανέφερε ο Cozy είναι όντως πολύ γρήγορο (μαξ 4 μέρες) και φτηνό ακόμα και από το Μετρόπολις μερικές φορές!

Εξαρταται, το καθε αντικειμενο εχει την δικια του κατασταση. Απλα τα e-bay stores ειναι καταχωρημενα σαν ηλεκτρονικα καταστηματα που συνεργαζονται με το e-bay. Στην περιγραφη των περισσοτερων αντικειμενων αναφερεται η κατασταση του και αν οχι καλα θα εκανες να ρωτησεις τον ιδιο τον seller, υπαρχει τετοια επιλογη πανω δεξια αν κοιταξεις.:wink:

thanx a lot :slight_smile: :slight_smile: :wink:

Εγω απο το ebay εχω αγορασει μονο.Πηρα και ενα καλο ντισκμαν και κατι ακουστικα και λιωνω ολα τα cd μου.Παντως και μεταχειρισμενα σιντι μη διστασετε να αγορασετε.Εγω εχω παρει καμμια δεκαρια και ηταν ολα ολοκαινουρια ουτε γρατζουνια ουτε τπτ,αλλα και καινουρια συμφερει να αγορασεις σε τιμη κατα μεσο ορο 5 ευρω φθηνοτερα και παραπανω αποτι πουλανε στα μαγαζια.Προτεινετα ανεπιφυλακτα τσαμπα μας κλεβουν τα λεφτα εδω περα.:lol:

ωπ!Υπηρχε thread ? Αυτα ειναι !
Λοιπον μιας και εβγαλα χρεωστικη και μπηκα και εγω στο καψιμο και ειδα οτι ασχολουνται και
αλλοι,προτεινω να πουμε και κανα web-store εδω για να μαθουμε και οι υπολοιποι.
Ξεκιναω απο web-stores που πηρα πραγματα.

  1. http://www.nykta.gr/nykta.htm με το webstore να ειναι το http://www.blackmetal.gr/
    Εξυπηρετικοτατος τυπος,ολα τα cd 8.90.Στελνει και με αντικαταβολη.Tα cd ηρθαν χωρις
    ζελατινα αλλα ηταν απειραχτα.

  2. http://www.nuclearwinter.cjb.net/ Η εταιρεια του τραγουδιστη των Dead Congregation.
    Μπολικο πραμα και εδω.Τιμες λιγο τσιμπημενες αλλα και εδω εξυπηρετηση τελεια.Αντικαταβολη
    παιζει και εδω.

  3. http://www.sleaszyrider.com/html/store.htm#top η γνωστη ελληνικη εταιρεια με απιστευτες τιμες
    στο shop.Πηρα μπολικα και απο εδω.Ευχαριστημενος στο full.

  4. http://www.auramystique.com/main.html Γαλλικο label-distro.Κανει εκκαθαριση στο web-store και
    τα cd ειναι στα 5 ευρω,τα βινυλια 6 και τα 7ιντσα 3 ευρω.Στελνει με registered airmail το οποιο κανει
    15 ευρω.Οποτε παρτε πολλα για να σας βγει πιο φτηνα.

Αυτα προς το παρον.
Το amazon στελνει και ελλαδα ετσι ?

Edit : Προς death-αδες του φορουμ.Η εταιρεια των Dying Fetus, Unique Leader
http://www.uniqueleader.com/ul.htm εχει προσφορα!Παραγγελνεις 3 cd και σου
στελνουν και αλλο ενα δωρο.36 δολλαρια για τα 3 cd λεφτα στα οποια περιεχονται και τα εξοδα
αποστολης!Αυτα ειναι!

ρε παιδιά, μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει (είτε εδώ είτε μέσω πμ) πώς λειτουργεί το amzon.com; δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και μου φαίνεται ιδιαίτερα δύσχρηστο. μπορείς να παραγγείλεις τα πάντα απ’ όσα βλέπεις, λειτουργεί κι αυτό με χρήστες και μαγαζιά που πουλάν την πραγμάτια τους όπως το ebay ή είναι το ίδιο ένα μεγάλο μαγαζί; ή και τα δύο; έχει feedback system; με τα έξοδα αποστολής τι παίζει; βλέπ π.χ. ένα μποξ σετ που θέλω να αγοράσω και γράφει ξέρω 'γω 3 δολάρια έξοδα αποστολής (προφανώς για αμερική), πάω στο shipping chart - έχει κάποια πράγματα, αλλά όχι ακριβή τιμή. πώς τη μαθαίνω αυτήν; επίσης, μπορώ να πληρώνω μέσω paypal ή πρέπει να δίνω τον λογαριασμό της χρεωστικής; πρέπει να δημιουργήσω κάποιο προφίλ; θα είναι αυτό συμβατό και με τα υπόλοιπα ανά τον κόσμο άμαζον ώστε να μπορώ να αγοράζω κι από εκεί; χρόνοι παράδοσης, τελωνεία και ασφάλεια;

σόρρυ που σας πρήζω τ’ αρχίδια ενώ θα μπορούσα να διαβάσω τους κανόνες λειτουργίας τους, αλλά αφενός το είχα κάνει κάποια στιγμή και είχα μείνει με απορίες, αφετέρου προτιμώ να ακούσω τι έχει να μου πει κάποιος που το χρησιμοποιεί κι όχι αυτά που γράφουν αυτοί. ένιγουει, οποιαδήποτε απάντηση σε όποιο από τα παραπάνω ερωτήματα είναι ευπρόσδεκτη.

Δεν ξέρω για το amazon.com αλλά από το Γερμανικό έχω ξεσκιστεί να παίρνω σπάνια cd σε ξεφτιλέ τιμές αλλά έξω από το amazon :stuck_out_tongue: (διότι οι sellers γλιτώνουν τα fees του amazon). Γενικά πρέπει να είναι ασφαλές για να βάλεις την κάρτα σου (πχ εγώ χρησιμοποιώ προπληρωμένη και δεν θα είχα πρόβλημα να το “διακινδυνέψω”) αλλά επειδή με τα Γερμανικά τα βρίσκω σκούρα :lol: έρχομαι σε επαφή με τους sellers. Το ίδιο σου συνιστώ να κάνεις γιατί ο κάθε seller χρεώνει διαφορετικά πράγματα για shipping & handling. Το ίδιο δεν κάνεις και στο ebay αν ο seller δεν αναγράφει τα “international s&h costs”? :wink:

Τελικά δεν βοήθησα, ε? :frowning:

Όσοι ενδιαφέρονται για Thrash κυκλοφορίες (και όχι μόνο!) καλό θα είναι να τσεκάρουν ένα από τους καλύτερους που κυκλοφορούν στην αγορά :

http://www.marquee.com.br/english/principal.asp

Respect!

Α ξέχασα… Το προφίλ είναι συμβατό αλλά οι τιμές όχι! $70 στο Αμερικάνικο, 5Ε στο Γερμανικό για το ίδιο cd… :wink: 8)

παιδια …

τσεκαρα και εγω το γερμανικο site και εχει τρομερα πραγματα…

μπορει καποιος να μου εξηγησει ακριβως τον τροπο που ερχεται στα χερια μου το αντικειμενο που εχω επιλεξει???

(δεν εννοω το τροπο παραγγελιας αλλα τον τροπο παραλαβης)

αν υπαχει καποιος…:roll:

Οχι ακριβως ον-τοπικ αλλα πολυ σχετικο.
Τι ειναι αυτο το 1.5 ευρω στο Paypal Balance ?
Θυμαμαι οτι μου τα ειχε αφαιρεσει οταν εκανα εγγραφη αλλα τωρα τι παιζει ?

απ’ όσο θυμάμαι, στο τραβάνε στην αρχή για να υπάρξει κίνηση στον λογαριασμό και όταν έρθει το χαρτί με τις κινήσεις από την τράπεζα να δεις τον τετραψήφιο αριθμό που πρέπει να βάλεις αν θέλεις να άρεις τον περιορισμό τον χιλίων κάτι δολαρίων στις μηνιαίες αγορές σου. αν δεν θέλεις να αρθεί το αφήνεις όπως είναι. το 1.5 ευρώ νομίζω επιστρέφετε τότε (όταν βάλεις τον τετραψήφιο δηλαδή) ή όταν κάνεις κάποια άλλη αγορά.

εχει αγορασει κανεις απο αμερικανικες εταιρειες? (relapse πχ)

κανα καλο αμερικανικο mailorder

στο paypal βαζεις ευρω
οταν ενα site σου ζηταει να πληρωθει μεσω us dollars
υπαρχει προβλημα?

Έχω την εντύπωση ότι η μετατροπή γίνεται αυτόματα σε γιούρα από το Paypal(τουλάχιστον όταν είχα κάνει την εγγραφή μου στο Rapidshare έτσι πήγαινε). Δεν είμαι και 100% σίγουρος αλλά ρίξε και μια ματιά στη σελίδα του Paypal, μπορεί να έχει εκεί τις πληροφορίες που ζητάς.

εγώ από αμερικές ψωνίζω από omega order. τι εννοείς "στο paypal βάζεις ευρώ’’; αν αγοράσεις από εβαυ π.χ. κι έχεις συνδέσει ebay-paypal, όταν κάνεις τσεκ άουτ και σε μεταφέρει στο paypal για να τελειώσεις τη διαδικασία πληρωμής, αυτομάτως σου εμφανίζει δολλάρια (ή ευρώ, αναλόγως σε τι νόμισμα ήταν η δημοπρασία). αν απλώς έχεις μια paypal διεύθυνση και θέλεις να στείλεις χρήματα εκεί, υπάρχει επιλογή για να διαλέξεις σε τι νόμισμα θα στείλεις το ποσό. σόρρυ αν ρώτησες κάτι άλλο και δεν κατάλαβα :-k

Nαι, ναι, κανει μονο του τις μετατροπες ανεξαρτητου του νομισματος που εχεις εσυ σε καταθεση και με αυτου που αγοραζεις. Ισχυει και με αγγλικες λιρες και αυστραλεζικα δολαρια κτλ. :slight_smile:

ωραια θα ξετιναξουμε την μπανγκα!!!

ΜΕΓΑ ΜΠΑΝΓΚΑ!!!

:lol::lol::lol:

@somnabulist

το omega order ειναι αυτο της the end,ε??

συγκρινα τιμες με cduniverse και το omega order ειναι πιο ακριβο :-k

με τα εξοδα αποστολης τι γινεται?

υπαρχει καποιο site που να σου δινει τσαμπα τη μεταφορα αν κανεις μεγαλη παραγγελια???

παντως απο τι ειδα
τουλαχιστον τις αμερικανικες κυκλοφοριες
λεει τρελα να τις παρεις απο τα site των εταιριων τους

πχ το νεο burst το χει 12 δολλαρια = 8,16 ευρω
και με μπλουζακι δωρο παει στα 22 δολαρια = 14,9 ευρω!!!

τρελα!!!