Site για αγορες μεσω ιντερνετ!

Βασικά απότι έχω προσέξει σε οποιοδήποτε Site πουλιούνται Cd σε τιμές λιανικής(όχι δηλαδή τα 1-2 ευρώ του Ebay) όπως το Amazon, οι τιμές είναι ίδιες με τα εδώ δισκάδικα πάνω κάτω με μόνη διαφορά τα νόμισμα, οπότε οι δικοί μας είναι μεγάλοι τυρέμπορες.

Γενικά στο αμερικάνικο amazon παίζουν πιο φτηνές τιμές λόγω δολαρίου,σε σχέση πχ με αγγλικό amazon.Μια επί τόπου σύγκρισή,για το In Requiem των Paradise Lost:

Από amazon.com:10.88 ευρώ
Από amazon.co.uk: 11.38 ευρώ
Από play.com: 12.49 ευρώ

Αυτή ήταν μια μόνο περίπτωση,οπότε παίζει σε άλλα cds να υπάρχουν καλύτερες τιμές ειδικά σε περίπτωση προσφοράς.Επειδή έκανα πρόσφατα μια αγορά από το αμερικάνικο amazon(όχι cds βέβαια) πιστεύω ότι συμφέρει πιο πολύ για μεγάλες αγορές,όχι 1 cd πχ. Ειδικά αν βάλετε μέσα και τα έξοδα αποστολής που ίσως είναι πολλά και εν τέλει σας συμφέρει να το αγοράσετε απ’ το αγγλικό ή κάποιο άλλο κατάστημα.

Το play.com το έχω δει και έχει αρκετά καλές τιμές σε cds dvds(ειδικά στα dvds,βρίσκεις σε τιμή ξεφτίλα).Αν κάποιος θέλει να αρχίσει ή να εμπλουτίσει την ήδη υπάρχουσα συλλογή του εκεί να κοιτάει.

Επισης το Play στα στελνει τζαμπα.

Πολλες μπλουζες εχω παρει απο κει.

Αν θυμάμαι καλά,στέλνει δωρεάν μέχρι ένα συγκεκριμένο ποσό και όχι όλα τα προϊόντα.πχ gadgets δε στέλνει ελλάδα,μόνο εντός uk.

δεν νομιζω πως το ποσό έχει σχέση, αλλα ναι , ηλεκτρονικα δεν στελνει.

Το λέω γιατί στο site λέει αυτό

*Unfortunately, we are unable to deliver items over £30 to Greece.

εγω θελω πχ το νεο in flames
που το χει με το dvd δωρο 9.99 λιρες
και λεει free shipping

σημαινει οτι θα δωσω 9.99 λιρες (12,65 ευρω) και θα το παρω???

Αμερικη λεμε!Και καναδας και αυστραλια και οπουδηποτε υπαρχει δολλαριο!
Οσον αφορα την ερωτηση του signal-(06-01) http://www.xe.com/ucc/
απλα να ξερεις οτι στο paypal ειναι λιγο πιο χαμηλη.Δηλαδη αν το σαιτ σου λεει 1ευρω=1.45$ το
paypal μεσω του οποιου θα το στειλεις θα το εχει 1.40 ξερω γω.
http://www.bluecollardistro.com/bcd/categories.php?cPath=1 κοιτα και αυτο.Ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις
αρκετα που σ’αρεσουν εδω μεσα.

Αν λες για το play.com,πάτα να στα δείχνει σε ευρώ(πάνω πάνω δεξιά).

@ deathster

το χω σταμπαρει το site

ειναι με κυκλοφοριες τις hydrahead

αυτες ειναι τιμες (τα isis 6,8 ευρω!!!)

οχι τα 18αρια εδω περα!!!ημαρτον

α και αλλη απορια

συνηθως απο οτι ειδα
εχουν 3 τροπους shipping

τον φθηνο (χωρις tracking)

και αλλους δυο πιο ακριβους που προσφερουν και tracking

τι ειναι καλυτερο?

Με το tracking υπαρχει η δυνατοτητα να “παρακολουθεις” που βρισκεται το πακετο ανα πασα στιγμη με ενα tracking number που σου δινεται.Ειναι ιδιαιτερα χρησιμο οταν το δεμα αργει η εχει παιχτει στραβη γενικα…

Δεν εχει μονο της Hydrahead ομως.Εχει και αλλα.
Το τρακινγκ ειπε ο αποπανω τι ειναι.
Εμενα οτι εχω παραγγειλει εχει φτασει αλλα επειδη ηταν
2-3 cd τα ζητησα με σκετη αποστολη.Απο το σαιτ που σου
προτεινα δεν εχω παραγγειλει ακομα αλλα επειδη θα παρουμε
πολλα πραγματα εννοειται οτι θα διαλεξουμε την πιο ακριβη μεθοδο.

I seek answers :-k

  1. Στο λαπτοπ μου δεν έχω εγκατεστειμένο ούτε κανένα αντιβάιρους ούτε κανένα φάιργουολ, ούτε τίποτα. Είναι ασφαλής η συναλλαγή ή καλύτερα να την κάνω από ένα pc που να τα έχει όλα αυτά?

2)Ωραία λοιπόν, έχω την προπληρωμένη μου την κάρτα, έκανα το λογαριασμό μου στο paypal και μπαινω πχ στο αμαζον να παρω ένα dvd. ΝΑ ΤΟ ΛΙΝΚ

Αν πατήσω πάνω εκεί που λέει used & new θα βρω αρκετά καινούρια που κάνουν 19 δολλάρια, σε αντίθεση με τα 26 που κάνει κανονικά. Τι παιζει με αυτά? Είναι όντως καινούρια ή είναι μεταχειρισμένα? Γιατί είναι φθηνότερα?

Επίσης, θα άξιζε να το πάρω μεταχειρισμένο ή θα κλαιω τα λεφτά μου? Όχι το συγκεκριμένο, ένα παράδειγμα ειναι μόνο

Εξηγείστε κι όλας τι είναι το paypal και που χρειάζεται. Και τι ειναι το shipping.

To Amazon.co.uk πόσο έχει στα έξοδα αποστολής για Ελλάδα?

Θενκνς:)

Η paypal ειναι μια online υπηρεσια μεσω της οποιας μπορεις ευκολα και με ασφαλη τροπο να μεταβιβασεις χρηματα απο τη prepaid σου στον πωλητη(η να στειλεις και να εισπραξεις χρηματα γενικοτερα).Δεν ειναι τιποτα,κανεις μια εγγραφη στο site της (paypal.com) βαζοντας email,κωδικο της καρτας και καποια αλλα στοιχεια.

Εκτος του οτι ειναι πολυ ευχρηστος ο συγκεκριμενος τροπος πληρωμης,ειναι και ο πλεον διαδεδομενος για online αγορες,για παραδειγμα σπανια θα βρεις στο ebay πωλητη που να μην δεχεται αγορες μεσω paypal…

Το shipping ειναι η μεταφορα του προιντος,shipping costs προφανως αυτα που πληρωνεις για τη μεταφορα του.Το shipping cost εξαρταται κυριως απο την αποσταση της χωρας του πολιτη και της χωρας του αγοραστη και απο το βαρος του αντικειμενου.

@Μανος.ΜΗ κανεις τις συναλλαγες απο net cafes και γενικα ξενους υπολογιστες και θα σαι μια χαρα.Το πολυ πολυ αλλαζε και προαιρετικα το κωδικο της καρτας καθε μηνα.Τωρα για amazon μερια δε γνωριζω τι παιζει,πιο πολυ το ebay εχω αρχισει να μαθαινω…(Και γενικα το δολαριο μπορει τωρα να ανεβαινει,αλλα ειναι ακομα στο 0,7 του γιουρο,οποτε εξακολουθουμε να αγαπαμε αγορες απο Αμερικη:D)

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΛΙΣΤΑ :!:

Τα επιπλεον που εχει σαν used & new ειναι απο αλλους πωλητες οι οποιοι απλα συνεργαζονται με το amazon. Aυτα που εχει σαν καινουργια ειναι πραγματι καινουργια. Να κοιτας αμα εχουν καλο feedback(ανω του 80-85%) αυτοι οι σελλερς. Αν εχουν τοτε don’t worry. Το θεμα ειναι πολλοι πωλητες απο αυτους δεν στελνουν εξω απο την χωρα της οποιας το αμαζον εχεις μπει (αγγλικο, αμερικανικο κτλ.).

Αξιζει να παρεις κατι μεταχειρισμενο εφοσον αναφερεται οτι ειναι σε αρκετα/πολυ καλη κατασταση, εφοσον ειναι αρκετα φθηνοτερο απ’οτι καινουργιο ή αν ειναι δυσευρετο.

Τα υπολοιπα στα απαντησε πολυ ευστοχα ο συντροφος pumpkin. :slight_smile:

Θενξ.

Απλά αναρωτιόμουν τι νόημα έχει να υπάρχει στο ίδιο σάιτ το ίδιο ακριβώς προϊόν με 25 ευρώ και με 19 ευρώ. Δηλαδή, ποιος θα έπαιρνε το ακριβό?

Στο ebay δεν είναι σαν δημοπρασία? Δλδ όποιος δώσει τα πιο πολλά?

Ναι και το καλύτερο που μπορείς να κάνεις(απόσο ξέρω μιας και δεν έχω ψωνίσει από εκεί) είναι να βάλεις την τελική προσφορά σου λίγα λεπτά πριν τελειώσει η δημοπρασία , ώστε να μην προλάβει κάποιος να δώσει παραπάνω.

Περιπτωσεις που μπορεις να συναντησεις στο ebay:
1)μονο bid.Ο πωλητης αφηνει το item για ενα διαστημα και με το περας της δημοπρασιας οποιος εχει bidαρει το μεγαλυτερο ποσο το κερδιζει.

2)buyout.Ξεκαθαρα πραγματα,δινεις ενα ποσο που εχει βαλει ο πωηλτης και το παιρνεις κατευθειαν.(Αυτο το κανουν συνηθως οι εταιρειες που επεκτεινονται και στο ebay και τις οποιες νοιαζει να πουλιουνται σε στανταρ τιμες τα προιοντα και γρηγορα)

3)και τα 2.Παλι ισχυει το bidαρισμα αλλα υπαρχει ταυτοχρονα και ενα αλλο ποσο(συνηθως αρκετα μεγαλυτερο,το buyout)που αν το δωσεις το παιρνεις κατευθειαν.

@Vader:Επειδη οι περισσοτεροι πλεον εχουν εγκατηστεμενα add-ons τα οποια βοηθουν στο snip-bidding(ειναι μια μεθοδος που αυξανει πολυ τις πιθανοτητες να παρεις το αντικειμενο.Το τι ακριβως ειναι δεν ξερω αλλα το ανακαλυψα χθες,καταλαβα ομως οτι εχει να κανει με τα bids της τελευταιας στιγμης και οτι μπορεις με αυτο το add-on να τα προγραμματισεις)ισως να μην ειναι παντα αρκετο να κανεις bid τελευταια στιγμη.Ειχα σταμπαρει ενα cd και πηγα 2λεπτα πριν να ληξει κι εκανα bid.Κανω refresh κι ειχα γινει ηδη outbid.Ξανακανα 3 φορες κι εγινε το ιδιο.Εψαξα στο net γιατι μου φανηκε υποπτο και βρηκα αυτη τη μεθοδο-addon)

Απορία άσχετου Νο2: Στο amazon.com αναφέρει οτι τα έξοδα αποστολής ενος cd είναι 3$. Aυτό ισχύει για όποιαδήποτε χώρα ή μόνο Αμερική?

Εδιτ: Βρήκα οτι είναι μόνο για αμερικη. Για international ανεβαίνει…