Site για αγορες μεσω ιντερνετ!

Διαπιστώνω ότι επανήλθατε στο θέμα και μάλιστα όχι για καλό…
Ας κάνω λοιπόν κι εγώ με τη σειρά μου μία ενημέρωση:
Αναφορικά με το digipack των KISS για το οποίο ταλαιπωρήθηκα-ούμαι, έχω να πω πως το κατάστημα έκανε αποδεκτό το αίτημα αντικατάστασης του (βλ. μερικά μηνύματα παραπάνω)
Αυτό δα έλειπε!
Το κόστος του συστημένου δέματος (?5,75) καταβλήθηκε μετά την επισύναψη της scanαρισμένης απόδειξης, απαιτούνται μερικές εργάσιμες μέρες μέχρι να πιστωθούν τα χρήματα.
[Για την ιστορία, η e-mail διεύθυνση είχε αλλάξει από την τελευταία φορά - Τώρα είναι [B]postagereceipts@play.com[/B]]
Και τι νομίζετε πως έκαναν στην συνέχεια;
Έστειλαν και ΠΑΛΙ [U]ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ[/U] τα ΜΟΥΝΟΠΑΝΑ :x

Με κίνδυνο να φάω ban (ζητώ προκαταβολικά την επιείκεια των mods -αν ασχολούνται με τέτοια- διότι τελώ εν βρασμώ ψυχής) θα πω:
Τον Χριστό τους, την Παναγία τους και -πάνω απ’ όλα- ΤΟ ΜΟΥΝΙ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΠΕΤΑΓΕ :x
Είναι ΤΟΣΟ δύσκολο να ξεχωρίσουν μια καινούργια κόπια, από μία μεταχειρισμένη;
(Ρητορικό το ερώτημα) Σαφώς και ΟΧΙ!
Βάσει τον εμπειριών που έχω αποκομίσει από το εν λόγω κατάστημα, είμαι πεπεισμένος ότι ακολουθούν ένα συγκεκριμένο pattern το οποίο και θα αναλύσω.

Η κατάσταση έχει ως εξής:
Πελάτες που αγοράζουν ΝΕΕΣ κυκλοφορίες (επιλέγουν δηλ. τίτλους που έχουν λιγότερο από 6 μήνες στην αγορά - ο αριθμός είναι αυθαίρετος), δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα.
Στην περίπτωση αυτή υπάρχει όντως stock από brand new/factory sealed/shrink-wrapped αντιτύπων στις αποθήκες.
Αν όμως ο δίσκος έχει ?σιτέψει? (έχει κάνει τον κύκλο του) κι υπάρχουν διανομείς με τους οποίους συνεργάζονται οι οποίοι για τον α ή β λόγο επιστρέφουν υλικό, τότε τα πράγματα ΑΛΛΑΖΟΥΝ.
Θα μπορούσα να το παραλληλίσω με τα λεγόμενα εκθεσιακά κομμάτια, δεν αποκλείω όμως να προέρχονται από επιστροφές πελατών λιανικής.
Ε, τότε ΤΗΝ ΓΑΜΗΣΑΤΕ - αν φυσικά σας απασχολεί το ζήτημα της κατάστασης του δίσκου στον οποίο επενδύσατε και ΔΕΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΣΑΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΣΑΝ ΜΑΛΑΚΕΣ.
Όταν λέμε καινούργιο, εννοούμε ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ.
Πιστέψτε με, λαμβάνω υπόψη όλους τους παράγοντες έως την παραλαβή.
Ένα σπασμένο jewel case μπορεί να σημαίνει απλώς ότι ταλαιπωρήθηκε κατά την μεταφορά/βρέθηκε στον πάτο μιας τεράστιας στοίβας κλπ και κρίνεται αναλόγως.
Τα σπασμένα δοντάκια (hub) επίσης, πολύ συχνά οφείλονται στο γραμμή παραγωγής.
Κάποιες δισκογραφικές εταιρείες δεν χρησιμοποιούν καν cellophane και τα στέλνουν σκέτα - αυτό αφορά ΜΟΝΟ όσα κυκλοφορούν σε jewel case, ΟΧΙ digipacks/digibooks κλπ
Έχει τύχει σε φίλο μου, να αγοράσει CD της Castle Communications (μιλάμε για το δεύτερο μισό της δεκαετίας του '90 τώρα) των Nazareth, και το δισκάκι να είναι άλλου καλλιτέχνη #-o
Αυτά υπάγονται στα honest mistakes.
Το να παρουσιάζεις ένα προϊόν σε άριστη κατάσταση, και να προσφέρεις ΕΝ ΓΝΩΣΗ ΣΟΥ κάτι που ΔΕΝ ανταποκρίνεται στην περιγραφή αυτή, συνιστά ΕΞΑΠΑΤΗΣΗ.
ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ.

Ο μόνος λόγος που δεν δηλώνω ότι απωλέσθηκε είναι ότι εν τω μεταξύ ΟΝΤΩΣ έχασαν τον προορισμό τους 2 άλλα CDs από μεταγενέστερη αφορά.
Δεν είμαι ακόμη 100% σίγουρος βέβαια, αλλά το γεγονός ότι η παραγγελία έγινε στις 8 Ιουλίου και δεν έχουν ακόμα φανεί (ενώ κάποια άλλα που παρήγγειλα στις 14 ήρθαν κανονικά) με οδηγεί σ’ αυτό το συμπέρασμα.

Εντός της εβδομάδας και αναλόγως των εξελίξεων, θα ακολουθήσει ΞΕΧΕΣΜΑ και για τους άλλους ΓΥΦΤΟΥΣ της CDWow - αυτοί τουλάχιστον έχουν παραπεμφθεί και ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΙ, κάτι είναι κι αυτό.

Περαστικά σου…

Και ξαφνικά χθες φτάνει ένα χαρτάκι - ειδοποιητήριο και πάω και παίρνω τα cd…
Βοήθησε μάλλον ότι πήγα την Δευτέρα εγώ ο ίδιος στο ταχυδρομείο να ρωτήσω αν έχουν κάτι για μένα.

Προσοχή στις τιμές στο play.com. Μερικές φορές δεν προσέχουμε το [U]From[/U] 5,99 Ε που γράφει μπροστά και σημαίνει ότι είναι μεταχειρισμένο. Έχω πάντως παραγγείλει αρκετές φορές και δεν είχα πρόβλημα.

Νομίζω θα ενδιαφέρει κόσμο:

http://www.cdwow.com/CD/Metal-Mania/list/8261

Το play νομίζω συνουσιάζεται ασυστόλως, κανονικά και με το νόμο. Η τελευταία παραγγελία μου έγινε τέλη Μαϊου και τελικά παρέλαβα τέλη Ιουλίου. Δύο μήνες καθυστέρηση?..
Αν κάποιος ξέρει κάποιο άλλο πιο συνεπές site, με εξακριβωμένη αμεσότητα στις παραδόσεις, ας προτείνει κάτι.

amazon.co.uk?

έχει και δωρεάν παράδοση και αυτό στην Ελλάδα.

για οτι ειναι προιον του amazon ή και απο 3ους?
και πρεπει να ξεπερασεις καποιο οριο στην παραγγελια?γιατι καπου ειδα που ελεγε super save delivery με αγορες πανω των 25 λιρων!
και πως σκατα ενεργοποιεις το currency converter για να σου δειχνει τις τιμες σε ευρω???

Υπάρχει κανένα καλό και αξιόπιστο site για αγορά βινυλίων;;; Λέω να μπω επιτέλους και σ’αυτά τα χωράφια. Κάτι σαν το play.com ξέρω γω

[B]High Roller Records[/B] γερμανικό mailorder , πολύ γνωστό για τις επανεκδόσεις του
[B]Eat Metal Records[/B] ο γρηγόρης :wink:
[B]No Remorse[/B] (αν κ οι τιμές είναι λίγο τζιζ)

[B]Screaming Victims Distrο[/B]
έχει κ φβ και κάνει update όταν φέρνει καινούργιους δίσκους
http://www.facebook.com/groups/154659871255755/
φέρνει μόνο καινούργιους (mint) δίσκους κ έχει κ γαμώ τις τιμές

[B]Hell Bent For Record[/B]s γερμανικό mailorder

Ok that would do it!!!

Πάμε για ψάξιμο :slight_smile: :slight_smile:

εχω κανει αγορa απο : play.com.

δεν εχουν ερθει τα 2 τελευταια cd που παρήγγειλα ( συνολικα καμια 10)
εχουν καθυστερηση εναμιση εναμιση μηνα.
θα μπορεσω να τα παρω?
ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ?
τι να κανω?

2 επιλογές εφόσον πέρασαν οι 16 μέρες που δίνουν αυτοί περιθώριο.

Ή ζητάς τα χρήματά σου πίσω ή ζητάς να στο ξαναστείλουν (δωρεάν φυσικά)

Το θέμα είναι ότι σίγουρα κάπου καθυστέρησε το δέμα σου - αρκετά συνηθισμένο από play - και ότι κάποια στιγμή θα το παραλάβεις.

Έχει τύχει 2 φορές σε μένα να ζητήσω να το ξαναστείλουν γτ δεν παρέλαβα και στο τέλος κατέληξα με 2 αντίτυπα :slight_smile:

Γι αρχή πήγαινε στο ταχυδρομικό σου κατάστημα και πρήξτους.
Ζήτα να δεις βιβλία, βάλτους να ψάξουν για πακέτο στο όνομά σου, για να μη σου πω να απαιτήσεις να πας στο τοπικό κέντρο διανομής.

9/10 περιπτώσεις, φταίνε τα ΕΛΤΑ.

Αν τελικά δεν βρεθεί άκρη, στείλε mail στο play.com

όπως τα λεει ο πάνω…είχα ένα πακέτο που εξαιτίας της αξίας του μπορούσες να δεις που είναι ανά πάσα στιγμή…δεν μπορεί να φανταστεί κανείς πόσο έμεινε στον χώρο του αεροδρομίου…άλλαξε 7-8 προορισμούς/χέρια και παντού έφευγε σε μισή μέρα…εκεί έμεινε αιώνες

Να σε ρωτησω και γω με την σειρα μου.Τα cds που αναφερεις τα εχουν ηδη στειλει(Posted) ή ακομα περιμενουν αποθεμα(Awaiting Stock)?Αν ισχυει το δευτερο,μπορει να κανουν και 3μηνο

οκ , θέλω να παραγγείλω από τομαν . με χρεωστική γίνεται η δουλειά έτσι ?

επίσης όταν έρθει με το καλό η παραγγελία , θα μ έρθει ειδοποίηση από ελτα για να την παραλαβω , έτσι ?

Speedex στην πορτα σου θα ερθει.
Καμια επαφη με τα ΕΛΤΑ.

αυτοί παίρνουν τηλ πιο πριν ή θα μ τα αφήσουν στην πόρτα μ κ θα φύγουν ? :stuck_out_tongue:

Αν δεν υπογραψεις δεν δινουν τιποτα.
Μια φορα παρηγγειλα και ηταν κιθαρα αλλα
δεν νομιζω οτι θα αλλαζουν τακτικη αναλογα το κοστος.
Γερμανοι ειναι αυτοι.

οχι δεν περιμενουν αποθεμα (awaiting stock). τα εχουν ηδη στειλει(Posted)
οποτε θα δουμε.