Site για αγορες μεσω ιντερνετ!

thanks!

έχει φάση το “Many dealers won’t give a grade higher than this implying (perhaps correctly) that no record is ever truly perfect.” :slight_smile:

double post αλλά…

22euro shiping cost για βάρος 5-10kg είναι νορμάλ από Γερμανία?

ναι, τσέκαρε τιμές:

http://www.dhl.de/en/paket/privatkunden/international/paket.html

Weight Zone 1
(in kg)

Up to 5 15.00/17.00

Up to 10 20.00/22.00

τους έχει φάει η ατέρμονη μαλακία στο play.com μου φαίνεται.

έκανα 4 αγορές παραμονές πρωτοχρονιάς, όλα οκ. μετά από 3-4 μέρες παραγγέλνω ένα t-shirt (λεφτά υπήρχαν στην κάρτα) και μου ρθε μια ειδοποίηση ότι μάλλον τα στοιχεία μου δεν είναι σωστά (ενώ πριν 3-4 μέρες ήταν ξέρω γω). μπαίνω στο play να δω, το account μου είναι declined, lol. τέσπα, τους γράφω στα αρχίδια μου.

πέρασαν 21 μέρες από την παραγγελία των 4 σιντιών, το ένα δεν είχε έρθει και κάνω αίτηση αντικατάστασης. μου ρχεται ετούτο:

[μπλα μπλα]

To process your request we need your signature on the declaration below. Please sign, print your name and enter the date in the boxes marked below, and return the complete form to us at the following address:

Play.com Claims Dept.
PO Box 167
St Ives
Freepost RSSE-HHRH-SKBH
PE27 9BY

ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΟΥΝΕ? πρέπει να τους στείλω ένα ΚΩΛΟΧΑΡΤΟ με το ταχυδρομείο? σκάνερζ και ιντερνετς τι σκατά τα έχουμε?

έχουν πάρει την κάτω βόλτα παντελώς μου φαίνεται. θα πάω εγώ στα ελτα να δώσω 3 ευρώ για να ταχυδρομήσω ένα ΧΑΡΤΙ ώστε να μου αντικαταστήσουνε ένα cd των 5 ευρώ. φοβερή εξυπηρέτηση.

εννοείται πως θα τους το στείλω (και ουσιαστικά θα πληρώσω 8+ ευρώ για το σιντί, γιατί όπως ξέρουμε πολύ καλά δεν πρόκειται να μου καλύψουν τα έξοδα αποστολής (σίγουρα όχι πλήρως), όπως γίνεται άλλωστε και όταν επιστρέφεις κάτι που έχουν στείλει λανθασμένα) και θα τους στείλω μαζί και τις ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ μου. ή έναν συλλέκτη κοπράνων με δείγμα δωρεάν μέσα για να με θυμούνται.

το τραγικό με το play γενικά είναι ότι έχει επιλέξει συνειδητά να μην παρέχει υποστήριξη μέσω mail για κανέναν απολύτως λόγο. για να λυθεί το πρόβλημα με την κάρτα και το declined account έπρεπε ΕΓΩ να πάρω τηλέφωνο στο εξωτερικό για να συνεννοηθώ. ΤΡΙΤΟΚΟΣΜΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ. ρε ΟΥΣΤ.

Ρε συ εκτος απο το μαιλ με την αιτηση να συμπληρωσεις,πρεπει να εχει ερθει ακομα ενα (τουλαχιστον ετσι εγινε σε μενα) το οποιο αναφερει καπου :
"We have sent you a missing claim form for you to print and sign in order for us to process a refund or replacement. The form can be sent to us via free post or you can send us a scanned copy via cnrf@play.com"
Eγω παντως σκαναρισμενο το εστειλα.

Ναι, το ίδιο κι εγώ.

Τι διάολο έπαθαν αυτοί ρε γμτ, ήταν φοβερό μαγαζάκι κάποτε…

Νομίζω πως το συμπληρωμένο έγγραφο γίνεται αποδεκτό ΚΑΙ scanαρισμένο.
Τουλάχιστον έτσι θυμάμαι όταν έκανε την εμφάνιση του για 1η φορά το μέτρο αυτό…
Θυμάμαι πως ενώ ήμουν έτοιμος να το συμπληρώσω, έφτασε τελικά η παραγγελία μου την μέρα ακριβώς που συμπληρώνονταν οι 3 βδομάδες από το dispatch.

Συμφωνώ απολύτως στα υπόλοιπα που αναφέρεις, η πορεία του Play.com βαίνει ΠΤΩΤΙΚΑ.
Εδώ και 4-5 μήνες που πήρα το ?κολάι? με το Βρετανικό Amazon, το προτιμώ - όταν φυσικά οι τιμές είναι παραπλήσιες.
Σου συνιστώ να κάνεις το ίδιο.
Μην ξεχάσεις να στείλεις ένα ενημερωτικό mail στους υπευθύνους του Play εξηγώντας τους λόγους για τους οποίους προτιμάς ανταγωνιστικό κατάστημα.
Καλό θα ήταν δε, να το κάνεις κάθε φορά που παραγγέλνεις κάτι.
π.χ. “Γεια σας, είχα σκοπό να αγοράσω τα α,β,γ CD. Τα βρήκα όμως στις ίδιες τιμές στο Amazon και επειδή γνωρίζω ότι σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΜΟΥ ΖΑΛΙΣΕΤΕ ΤΟΝ (Μ)ΠΟΥΤΣΟ ενώ οι άλλοι θα με ΣΕΒΑΣΤΟΥΝ σαν πελάτη, ΣΑΣ ΓΡΑΦΩ ΣΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ ΜΟΥ και παραγγέλνω απ’ το Amazon” (ή οπουδήποτε αλλού το 'χετε βρει)
Ίσως έτσι να το εμπεδώσουν καλύτερα και, που ξέρεις, να βελτιώσουν τις υπηρεσίες τους.

Πλεον δεν υπάρχει σύγκριση…το αγγλικο amazon είναι πολύ πιο μπροστά.

Θα το πιστέψω αν έρθει το βιβλίο που έχω παραγγείλει :stuck_out_tongue:

πριν πόσο καιρό έγινε αυτό? θα ψάξω στα σπαμ μήπως έχει έρθει και τπτ άλλο, αλλά δεν πολυελπίζω.

σε ποιο mail?

τώρα που τα χω πάρει στο κρανίο θυμήθηκα που μου στείλανε το WIRE μέσα σε μια πλαστική σακούλα… προφανώς ήταν καταχτυπημένο το κουτί του…

Eγω παντως δεν εχω ειχα κανενα θεμα με το play μεχρι στιγμης. Aν και τον τελευταιο καιρο το χω κοψει λογω αγορας βινυλιων + οτι καποια πραγματα που θελω δεν τα χει, τα χριστουγεννα που εκανα μια παραγγελια αργησαν λιγακι αλλα οκ ηρθαν κομπλε!

dude εμενα αυτο εγινε πριν κανα διμηνο
στην τελικη στειλτους ενα μαιλ και ρωτα αν μπορεις να το στειλεις σκαναρισμενο, το θεωρω απιθανο να μην το δεχτουν

σε ποιό μέηλ όμως. βοηθήστε με :stuck_out_tongue:

κανε sign in στο λογαριασμο σου,πατα δεξια στο “Play.com Help (Αny Questions)” και πηγαινε κατω στο “Order Ιssues”, εγω μεσω αυτου επικοινωνω

Kαι φτηνότερο από το play σχεδόν στα πάντα! Απλά έχει την ελάχιστη παραγγελία 25 λίρες για να δικαιούσαι δωρεάν αποστολή και πρέπει να γκρουπάρεις αυτά που θέλεις να πάρεις, ενώ με το play παραγγέλνεις και ένα-ένα CD των 5 ?.

^^
ναι είναι πιο φθηνό.
οσο για το 25 λιρες, εκει που ειναι να πάρεις, 2-3 cd/αντικείμενα, αντι να πληρώσεις αποστολή βάζεις ενα cd ακομη και καθαρίζεις απο την αποστολή.υπάρχουν cd με 3-4-5 ευρο. και δεν εχει αποστολή και παίρνεις ενα αντικείμενο περισσότερο.αντι να σου παει η παραγγελία λόγο αποστολής στα 25, το βάζεις εσυ με μια μικρή επιλογή.κλαιν

επισης το Play απο οτι εχω καταλαβει συνεργάζεται με πολλές αποθήκες και πολλούς ξεχωριστούς συνεργάτες…για αυτό οι καθυστερήσεις.
παλιότερα στη λαρισα τα πράγματα ερχόταν σε 5 μέρες(εργάσιμες).!

Εγώ είχα παραγγείλει κάτι από το play αρχές Δεκέμβρη. Δεν ήρθε ποτε και ταχυδρομησα το letter claim που αναφέρει ο dude, αρχές Γενάρη. Μου ηρθε mail πριν μια εβδομάδα οτι έλαβαν υπόψιν το request μου και θα μου στείλουν την παραγγελία μου χωρίς καμία χρέωση επιπλέον. Προς το παρόν στο play profile μου η παραγγελία φαίνεται ως order placed με χρέωση 0 ευρώ αλλά ακόμα να ταχυδρομηθει

Και το Amazon πολλά τα διεκπεραιώνει μέσω sellers, που σε αρκετές περιπτώσεις είναι οι ίδιοι με του Play! Και εκεί συμβαίνει το εξής εκνευριστικό: O ίδιος seller που δεν σου χρεώνει μεταφορικά μέσω play να σου τα χρεώνει μέσω amazon γιατί οι sellers δεν παίζουν στο super saver delivery! Σε αυτή την περίπτωση το play συμφέρει καλύτερα!
Και όντως το play παραδίδει πιό γρήγορα γενικά!

ναι ε? τουλάχιστον εγώ σε αυτα που εχω πάρει δεν έτυχε.
παντα τα πουλάει το ιδιο το amazon…και με καλύτερες τιμές…
το Play ειχε πολύ καλούς χρόνους παράδοσης…αλλά πλέον ακούς απο πολλούς παράπονα.
εγω εχω σταματήσει…μόνο αγγλικο amazon πλεον

thx, το κανα και αναμμένο :stuck_out_tongue:

θα τσεκάρω και το θέμα της βρετανικής αμαζόνας, αν και θυμάμαι ότι δεν έχω καταφέρει να αγοράσω ποτέ γιατί όταν φτάνω στο τέλος μου λέει ότι δε στέλνουν στην ελλάδα. μάλλον κάποια μαλακία έχω κάνει… :-s