Site για αγορες μεσω ιντερνετ!

Ειχα παρει μια μπλουζα πριν 2 χρονια αν θυμαμαι καλα απο εκει.
Δεν ειχα κανενα προβλημα, νομιζω 2 βδομαδες και κατι εκανε να ερθει, αλλα και παλι στις 9-10 εργασιμες εισαι δεν ειναι και τοσο ανησυχητικο. Τωρα αυτο με τα μαιλ οντως ειναι λιγο περιεργο, αλλα δε νομιζω να γινει μαλακια, δεν ειναι κανα καταστημα της πλακας.

Πρώτη φορά έκανα παραγγελία μέσω amazon. Ήθελα να ρωτήσω λοιπόν, το πακέτο θα είναι στο ταχυδρομείο και εγώ απλά θα πάω με την ειδοποίηση να το πάρω όπως έκανα σε παραγγελίες απο άλλα site που έχω ή στα φέρνουν απευθείας στο σπίτι με κάποια ιδιωτική μεταφορική;

Αμα δεν εβαλες τιποτα ακριβα μεταφορικα που μπορει να ειναι κουριερ, οπως με τις αλλες παραγγελειες γινεται και απο το αμαζον.
Ετσι ειναι σε μενα τουλαχιστον.

Αν έχεις πληρώσει τα στάνταρ μεταφορικά θα σου έρθει ειδοποίηση να παραλάβεις το δεματάκι από το ταχυδρομείο (τα ογκώδη δέματα δεν τα μοιράζουν οι διανομείς). Αν το πακέτο όμως είναι μικρό (πχ 1 σιντί), το πιθανότερο είναι να κάνει τον κόπο ο διανομέας και να σου το αφήσει στο γραμματοκιβώτιο του σπιτιού σου (ή απέξω, αν δε χωράει, έχε το νου σου!). Εμένα μου φέρνουν μέχρι πακέτα με 4 σιντί, αλλά αυτό εξαρτάται από την πολιτική του κάθε ταχυδρομικού γραφείου (δηλ από τα κέφια τους).

δεν είναι θέμα κεφιού, από τη στιγμή που είναι απλό δεν είναι υποχρεωμένοι να το κρατήσουν, οπότε ευτυχώς χάρη μας κάνουν που σε κάποια ταχυδρομεία στέλνουν ειδοποίηση όπως γίνεται στα συστημένα για λόγους ασφαλείας (και γιαυτο και ακριβότερα).
(εμένα πχ θα είχαν χαθεί όλα αν τα αφηναν στην πόρτα και ευτυχώς όταν βλέπουν μέγεθος βινυλιου τα κρατάνε εκεί)

Μου άφησαν ειδοποίηση τελικά

Εχει αγορασει κανεις μεσα απο το discogs.com;;;

Πολλά και διάφορα. Τι θες?

Γενικα, το πως παει η φαση εκει.

Απλα το discogs ειναι ενα σαητ οπου ο καθε πωλητης βαζει τα αντικειμενα του και τα βρισκεις για αγορα ή γινονται κι αλλα;;;

Εννοω σε φαση να συζητιουνται τιμες, να υπαρχουν ανταλλαγες ή δεν ξερωγω τι αλλο.

Ας πουμε ρωταω, επειδη θελω ενα δισκο και ενω λεει “from 10.00” στα στατιστικα λεει ο,τι η πωληση του τελευταιου εγινε στα 2,18.

Αγοραπωλησίες γίνονται κυρίως στο discogs, προσφορές συνήθως κάνεις όταν εκτός από buy έχει και επιλογή make an offer. Όσο για ανταλλαγές, συνήθως το λέει ο πωλητής στις πληροφορίες για μεταφορικά κλπ. Γενικά βέβαια καλού κακού μπορείς να στείλεις ένα μήνυμα και ποτέ δεν ξέρεις.

Όσον αφορά το τελευταίο που λες, το discogs κρατάει ένα ιστορικό πωλήσεων. Αφενός για να ξέρει ο πωλητής πόσα λεφτά πιάνει περίπου αυτό που πουλάει, και αφ’ ετέρου για να κρίνεις κι εσύ σαν αγοραστής αν αξίζει να δώσεις λεφτά για κάτι ή να περιμένεις απλά να το πουλήσει κάποιος φτηνότερα.

Αν και με κάλυψε ο Axel στα περισσότερα, απλά να προσθέσω ότι γενικά δεν έχεις να χάσεις τίποτα με το να στείλεις σε κάποιον ένα μήνυμα να του προτείνεις μια άλλη τιμή για κάτι που πουλάει (ιδίως στα αντικείμενα των 30?+ ). Είναι πολύ πιθανό να δεχτεί.
Επίσης για αυτή την αγορά που λες στα 2,18 μπορεί να ήταν πολύ κακή η κατάσταση του αντικειμένου. Το average είναι το πιο ενδεικτικό για την τιμή αγοράς.

Δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί ήδη κάτι για το eshop της Season of Mist
εγώ τους δοκίμασα 3 φορές και μόνο μια φορά δεν υπήρξε πρόβλημα

Γενικά πολύ ανοργάνωτοι χωρίς να σου αφήνουν επιλογές αν κάτι λείπει απο όσα παραγγέλνεις

Αποφύγετε - διαφορετικά αν βρείτε καμια καλή προσφορά (που έχει πολλές είναι η αλήθεια) ή κάτι που θέλετε πολύ να ξέρετε ότι παίρνετε μεγάλο ρίσκο…εκτός κι αν είμαι εγώ ο άτυχος, τι να πω…

Eχω παρει 3-4 φορες και δεν ειχα ποτε προβλημα απο τη Season Of Mist

Εχω παρει μια φορα και τα πραγματα ηρθαν αμεσα και χωρις κανενα προβλημα. Με την πολιτικη που εχουν ομως στα μεταφορικα τους (ειχα χρεωθει 30?) φαγανε Χ απο μενα. Μονο σε καμια πολυ μεγαλη μαζικη θα χωνομουν.
Εγω γενικα την εχω βρει με τη nuclear blast. Πολυ καλες τιμες, αποστολη εντοσ 3-4 ημερων με courrier και 14? μεταφορικα ανεξαρτητου παραγγελιας. Σε μεγαλες δηλαδη, μας εχει βγει και 0,50 λεπτα ανα αντικειμενο.
Και μιας και το συζηταμε ψηνομαι να βαλω μαζικη για 15 φλεβαρη. Οποιος ενδιαφερεται απο Αθηνα pm me. Αν μαζεψουμε πανω απο 14 αντικειμενα θα γινει. Εγω θα βαλω 5-6 απο μονος μου.

Εχει παρει ποτε κανεις απο RIse Above, για να μαθω τι χρεωνει για μεταφορικα?
Ευχαριστω

Έχω μια gift card της Αττικής τράπεζας η οποία λήγει σε λίγο και θέλω να δώ αν μπορώ να πάρω κάτι άλλο.Λοιπόν το μόνο κακό με την κάρτα είναι ότι έχει μίνιμουμ ποσό κατάθεσης τα 30 ευρώ.Δλδ αν θέλω να πάρω κάτι μέσω paypal το οποίο κοστίζει 10 ευρώ πχ θα πρέπει να βάλω 30.Έχει να προτείνει κάποιος καμιά κάρτα χωρίς κάποιο όριο?Η gift με την prepaid είναι το ίδιο?

κανείς ρε?

Εγώ που έχω στην Eurobank σαν prepaid μου την εμφανίζει, οπότε νομίζω είναι το ίδιο πάνω κάτω. Επίσης νομίζω πως καταθέτεις ό,τι ποσό θέλεις και μέχρι 99 ευρώ σου παίρνει προμήθεια 1 ευρώ. Από εκεί και πέρα ανάλογα με το ποσό η προμήθεια ανεβαίνει λίγο.

οκ ευχαριστώ θα το ψάξω με την eurobank

Στην Κύπρου (πλεον Πειραιώς) δεν υπάρχει όριο, η προμήθεια ήταν/είναι πάντα 1,20ευρώ είτε βάλεις 50 ειτε 1000 ευρώ
(όταν πάω σε κατάστημα της Κυπρου, σε υποκατάστημα Πειραιώς είναι 2ευρώ!)