Site για αγορες μεσω ιντερνετ!

Κανω ακριβως το ιδιο πραγμα :smiley:

στην Αττικης ειναι ενα ευρω η προμηθεια απλα δεν μπορεις να βαλεις ποσο μικροτερο απο τριαντα ευρω

Ξέρει κανείς τι παίζει με το MetalEra; Το βρήκα τυχαία και βλέπω πως από CD έχει πάρα πολλά πράγματα και δεν αναγράφει τιμές. Λέει πως ότι θες το φέρνει μετά από παραγγελία.

Πακέτο από ΗΠΑ, συστημένο, έχει φύγει στις 13 Αυγούστου.

Δυο μέρες μετά αναφέρεται να έχει φύγει από Σικάγο απ’ όπου φεύγουν οι διεθνείς αποστολές και έκτοτε τίποτα, καμία πληροφορία.

Υπάρχει περίπτωση να είναι κολημμένο σε κάνα τελωνείο στο αεροδρόμιο ;
Μιλάμε για $45, όχι κάνα τραγικό ποσό.

Εγώ όσες φορές έχω πάρει κάτι από Αμερική, περίπου στην ίδια αξία και λίγο μεγαλύτερη, δεν υπήρξε πρόβλημα και ήρθε και σχετικά γρήγορα. Τώρα υπάρχει και η περίπτωση να έπεσες σε κανέναν περίεργο, γιατί θεωρητικά από ένα μικρό ποσό και πάνω μπορούν να το κρατήσουν για “δασμούς εισαγωγής”. Αν το έστειλε ως gift ο αποστολέας πάντως, είναι απίθανο να στο κρατήσανε.

Μα κι εγώ, επειδή έχω πάρει άπειρες φορές από ΗΠΑ και ο μ.ο. ήταν 10-12 μέρες (αν και τελευταία είχε ανέβει στις 15), ρωτάω μήπως έχει τύχει και σε κάναν άλλο και είχε να κάνει με τελωνεία και μαλακίες.

Ποια εταιρεία το φέρνει Ελλάδα; Ελτά-κούριερ;

ΕΛΤΑ υποθέτω, γιατί έφυγε με USPS.

Τα via USPS εχουν πολυ λιγοτερες πιθανοτητες να περασουν, αλλα ειναι και λιγο ο,τι κατσει.Αν δουν αναντιστοιχια στον ογκο του εμπορευματος και στη τιμη, εχουν δικαιωμα να τσεκαρουν.Ακομα κι αυτο με τη minimum τιμη στην οποια εκτελωνιζουν(150 νομιζω;) δεν ειναι απολυτο.Γενικα θυμαμαι παραγγελια που εκανε μηνα και κατι και εν τελει ηρθε κανονικα, αλλα δε τσεκαρεις να χεις το κεφαλι σου ησυχο;

έχει παραγγείλει κανείς από back street merch? είναι αξιόπιστο?

Ναι εγώ πριν μερικά χρόνια. Δεν είχα κανένα πρόβλημα.

Λοιπόν κοιτώντας πίσω στο θέμα τσεκάρω την σελίδα αυτή και βλέπω ότι έχει πολύ γλυκούλικες τιμές και με εκπτώσεις ενώ και τα μεταφορικά παλεύονται αν σκεφτείς ότι μετατρέπονται σε ευρώ. Το έχει χρησιμοποιήσει κανείς τελευταία;

να ρωτήσω κάτι…έστειλα κάποια χρήματα μέσω paypal κ μου τα έστειλαν πίσω.Εδώ κ δυο μέρες ενω τα χρήματα είναι στον τραπεζικό λογαριασμό δεν μπορώ να κάνω αγορά μέσω paypal γιατί μου απορρίπτει την κάρτα λέγοντας ότι δεν έχει χρήματα μέσα.Τι παίζει?

  1. Πότε σου έστειλαν πίσω τα χρήματα;
  2. Όταν στα έστειλαν, τα τράβηξες από τον λογαριασμό του paypal πίσω στην κάρτα;

1.Την Τρίτη έγινε η επιστροφή.
2.Δεν έχω ιδέα πως γίνεται αυτό:-s Πρώτη φορά μου γίνεται refund

edit Βλέπω στον αναλυτικό ότι γράφει “credit to credit card” k total amount 0?.

Όταν κάνεις login στο paypal σου τι σου βγάζει ως paypal balance;

0?, οπότε στην κάρτα δεν έχουν πάει?

Αδίκως ανησυχείς.
Αυτού του είδους οι συναλλαγές («Αντιλογισμός αγορών Χρεωστικής/Πιστωτικής Κάρτας» στην ορολογία των Τραπεζικών Ιδρυμάτων) απαιτούν κάποιες μέρες για να διεκπεραιωθούν.
Πόσες;
Να σου πω…
Το πιο πρόσφατο refund που είχα (ε, δεν μου έχουν τύχει και πολλά - ένα-δυο το χρόνο και αν…) ήταν τέλη Αυγούστου.
29 Αυγούστου (ξημερώματα) έλαβα το ?Your refund request has been granted? mail απ’ το PayPal, 3 Σεπτεμβρίου (βάσει των κινήσεων του τραπεζικού λογαριασμού που συνδέεται με την κάρτα) πιστώθηκαν τα χρήματα.
Αν το ποσό δεν είναι μεγάλο και δεν το έχεις [I]άμεσα[/I] ανάγκη, δεν είναι και τόσο τραγική η καθυστέρηση…
Εξυπακούεται πως το ορθόν θα ήταν να επιστρεφόταν αυθημερόν.
Αλλά όπως όλοι γνωρίζουμε, ο κόσμος στον οποίο ζούμε απέχει πολύ απ’ το να χαρακτηριστεί ιδανικός.

Bottom line, ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΙΝΕΣΑΙ άνευ λόγου & αιτίας.

Ο,τι λεει ο -21grams. Θελει καποιες μερες να γινει η δουλεια. ΠΡωτη φορα που μου εκαναν refund επαθα το ιδιο κοκομπλοκο (και παιζει να ταν και περισσοτερες μερες απο αυτες που λεει παραπανω στην περιπτωση μου)

Δεν ανησυχώ για τα χρήματα,αν πράγματι μου επιστραφούν ή όχι,απλά έχω κάνει παραγγελία από ξένο ντίστρο κ πρέπει να την πληρώσω:)

έντιτ. τελικά είχατε δίκιο,πιστώθηκαν τα χρήματα,ευχαριστώ για την βοήθεια.