Skyclad

Ποτέ δε θα ακούσουμε μουσική επειδή οι στίχοι είναι καλοί. Η καλή μουσική είναι η μόνη απαραίτητη προϋπόθεση κι ας διαβάζει και τον τηλεφωνικό κατάλογο ο τραγουδιστής.

Σύμφωνοι (αν και μιλάμε για τους εαυτούς μας) αλλά όταν οι στίχοι είναι καλοί το αποτέλεσμα ανεβαίνει, γίνεται πολύ πιο έντονο. Δεν καταλαβαίνω ποια είναι η ένστασή σου.

2 Likes

Σωστά, ποιος τους γαμάει τους στίχους? Δεν είναι δα και τόσο σημαντικό όσο το να την βγάζουμε και να την παίζουμε με τις πωλήσεις

3 Likes

Instrumental ακούμε, ποίηση δε διαβάζουμε.

Δώσατε για Αγγλική φιλολογία και δε σας έκατσε;

1 Like

Αστεία πράματα. Όποιος άκουγε Skyclad και δεν εχει ασχοληθεί με τους στίχους τους, απλά νόμιζε ότι άκουγε Skyclad. Δυστυχώς με τα χρόνια ο Martin φαίνεται να το χασε και να γινε ενας αντιπαθέστατος, δύστροπος άνθρωπος, αλλά αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι έχει γράψει ίσως τους πιο αριστοτεχνικά περιεκτικούς, κοινωνικούς και όχι μόνο, στίχους στον χώρο. Αν στα σχολεία τους διδάσκαν αντί για θρησκευτικές μισαλλοδοξίες, ο κόσμος θα ήταν πολύ καλύτερος :stuck_out_tongue:

Οι Skyclad ήταν μπάντα που άκουγες και για τους στίχους, αυτό είναι το μόνο σίγουρο

2 Likes

Αν νομίζεις οτι οι στίχοι του kevin είναι ρηχοι … διαβασε τους ξανά. Απλά διαφορετικοί.
Επίσης παίζουν και νεα κομμάτια live. προφανώς με 10 τόσους προηγουμενους, ΠΡΕΠΕΙ να παίξουν και παλιά.

Απλά οι άλλοι δουλευουν. (ξυλουργοι, δάσκαλοι κτλ) Ο martin ποτε δεν θελησε να δουλέψει. Αυτό.
Οι αλλοι κάνουν τους clad on the side… ο άλλος κανει μπολουζάκια με 3λιρες και τα πουλάει 20. Αυτά.

Εμένα με ξενέρωσε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ οταν είχε ερθει εδω και ήταν παρε μπλουζακι, μα δε θα παρεις μπλουζάκι… μπορεις να το κανεις “ωραία” και μπορείς να το κανεις “γύφτικα”. Μαντεψε ποιος το έκανε πώς.

Τον παρακολούθησα κι εγώ λίγο στον ρουφιάνο (fb) και κάτι κατάλαβα. Αυτό βέβαια δεν αλλάζει ότι έχει γράψει από τους πιο έξυπνους στίχους στην ιστορία της μουσικής. BTW οι άλλοι έχουν και τους Satan που σπέρνουν οι 2 τελευταίοι δίσκοι τους

Στανταρ όχι. Αλλά και όσοι γουστάρουν μόνο μαρτιν γιατι έτσι, αλλα απορίπτουν τον Κεβιν, δεν έχουν σχεδόν ασχοληθεί. Γραφει σχεδόν εξίσου έξυπνους και βαθείς στίχους, βελτιώνει κάθε δίσκο την ερμηνία, δεν είναι ψευδός (έστω και αν αυτο δεν σταμάτησε τον μαρτιν απο το να ακούγεται απολαυστικός) ούτε τον πως τον λέγανε στο set the world on fire, απο πολυ ωραίες ερμηνίες και δεν είναι οι μόνοι …

Αλλα σε κάθε περίπτωση, όσοι φτύνουν τη μπάντα σήμερα, δεν ξέρουν τι χάνουν.

Κοίτα που με εψησες (δεν ήθελα και πολύ) και μάλλον θα πάω τον άλλο μήνα να τους δω. Δεν έχω ακούσει τίποτα όμως από τους 2 δίσκους που έχουν βγάλει. Θα τσεκαριστουν…

Μια χαρα δίσκους έχουν βγάλει και με τον Κεβιν. Πολλά ωραία τραγούδια. Απλά εγώ προτιμώ ούτως ή άλλως το αρχικό τους ύφος που ήταν πιο βιτριολικό μουσικά. Όπως και να χει θα τους τιμήσω στο μικροδίλημμα Skyclad η Candlemass

Αν θέλει κανεις εισητηριο στο 10άρι, γνωστος δίνει. Για τον ίδιο λόγο, που δίνουν και άλλοι.
Εμένα μου προέκυψε γάμος που πρέπει να πάω (όχι δικός μου !) Αλλά 3-4 φίλοι μάλλον δίνουν για να πάνε Λάρισα
και να δούν τα άλλα 2 εδώ. PM και σας δίνω Info.

Τον καινούριο δίσκο τον άκουσε κανείς; Είναι πολύ καλός κατά την γνώμη μου και έχει και αρκετά ενδιαφέροντες στίχους. Και φανταστικό εξωφυλλο με το παλιό logo

1 Like

από τον καινούριο δίσκο

2 Likes

φυσικά δεν συμφωνώ με την κατάταξη αλλά οκ

Τα σέβη μου όμως για το A Semblance… δισκάρα

το bone idol το εχει ρημαστερ, γιατι (γράψε λάθος)…

Κανονικά είναι στον δίσκο το Declaration… live είναι στο ep.
Το είδες όλο το βίντεο ρε θηρίο;;

A room next door (ήθελα να πω και τα μπέρδεψα) ναι… πω. Σκάλωμα. Έχω να τ’ακούσω καιρό.
Ναί. Ωραία και πάντα τίμια μπάντα. Το είδες κ’εσυ προφανώς.

1 Like

Ναι το είδα, ό,τι έχει να κάνει με Skyclad το χαζεύω . Είναι λατρείες.

2 Likes