Sleepin Pillow - Superman's blues

Απο myspace…

“οι sleepin pillow μιξαρουν το νεο τους δισκο που θα ειναι ετοιμος σε λιγες μερες και θα κυκλοφορησει εκτος απροοπτου στα τελη νοεμβριου…
τιτλος του αλμπουμ,superman’s blues…”

Μετά το πανέμορφο Apples on an orange tree μεγαλη η αναμονή για νέο υλικό και να ξαναζήσουμε την εμπειρία του live τους!:slight_smile:

Για να δούμε τι θα σκαρφιστεί πάλι αυτή η μπαντάρα.
Το ντεμπούτο είναι πανέμορφο και με το νέο δίσκο λογικά θα κερδίσουν κιάλλη αναγνώριση.

Release Date: Δευτέρα 12 Απριλίου

Ένας διάλογος μεταξύ του κλασικού και του μοντέρνου, ένα ταξίδι στο άπειρο μέσα από μια πλειάδα μουσικών επιρροών και δημιουργικών ηχοτοπίων.
Οι Sleepin? Pillow, το πρωτοποριακό 6μελές συγκρότημα από τη Θεσσαλονίκη, επιστρέφουν με τη δεύτερη δισκογραφική τους δουλειά με τίτλο ?Superman?s Blues?, που έρχεται να σφραγίσει αποφασιστικά τις υποσχέσεις του ντεμπούτου τους ?Apples Οn An Orange Tree? που κυκλοφόρησε τον Ιούνιο του 2008. Στο ?Superman?s Blues? οι Sleepin? Pillow επεκτείνουν με θεαματικό τρόπο όχι μόνο τους δικούς τους ορίζοντες, αλλά και του ακροατή που ξαφνικά έρχεται αντιμέτωπος με έναν πλούτο καλλιτεχνικής έμπνευσης και με πειραματισμούς που δεν απωθούν.

Πιστοί στις επιρροές τους από την trip hop σκηνή του Bristol των 90s και μια μοντέρνα post-rock αισθητική που κάποιες φορές θυμίζει τους iLiKETRAins, τους Tortoise, τους Mogwai ή τους Battles, οι Sleepin? Pillow ξεπερνούν κάθε προηγούμενο με ένα δίσκο συγκλονιστικού εύρους, επικό και ταυτόχρονα οικείο και ενδόμυχο, που αναζητά απαντήσεις για τα σοβαρά ερωτήματα της ζωής μέσα από το μοναδικό τρόπο που έχει πλέον απομείνει: την πρωτότυπη δημιουργία.

Σε σχέση με τα προηγούμενα δείγματα δουλειάς των Sleepin? Pillow, το ?Superman?s Blues? είναι σίγουρα πιο σύγχρονο στην προσέγγισή τους, καθώς χρησιμοποιεί πολλά synths (αναλογικά και ψηφιακά), διατηρώντας όμως τις αναφορές στα κλασικά στοιχεία της Ανατολής και της Δύσης. Αυτή η σύζευξη του μοντέρνου και του κλασικού πλάθει ένα σπάνιο μίγμα progressive ματιάς και παραδοσιακής βάσης. Ο τίτλος του δίσκου αναφέρεται, άλλωστε, σε μια παρόμοια αντίθεση: ο τεχνολογικά προηγμένος άνθρωπος του σήμερα πορεύεται στον κόσμο έχοντας χάσει τον προσανατολισμό και την ανθρωπιά του.
Αυτή η μελαγχολία, αυτά τα blues, δεν θα στενοχωρήσουν κανέναν: οι Sleepin? Pillow κάνουν μια έμμεση πρόταση για επιστροφή στις ρίζες, στην πραγματική ανθρώπινη φύση. Μόνο που, όπως όλα τα ταξίδια, έτσι και αυτό έχει περισσότερο ενδιαφέρον για τη διαδρομή.

SLEEPIN PILLOW ? SUPERMAN?S BLUES ? Track list:

  1. Holy Monster
  2. Silicone
  3. Superman?s Blues
  4. An idiot?s point of view
  5. Pathetic
  6. Dope
  7. Home
  8. Anakrousis
  9. A big circle
  10. Masterpiece
  11. Simple words of truth
  12. Superman?s singing the blues

Μια χαρά.

Όμορφα νέα!
ΥΓ.Στις 26 έχουν live στην Ξάνθη. Για όποιον είναι εκεί κοντά δε χάνεται…

Ανέβηκε στο Myspace τους το ομώνυμο superman’s blues και μαμάει μην πω τι μέρες που είναι…

είναι μεγάλη μπάντα τελικά…

Και llive στο koo-koo 16/4

Bump γιατί έχουν live σε 3 μέρες και καλό θα ήταν να το τιμήσετε όσοι μπορείται…τα 2 τραγούδια που έχουν ανέβει myspace μου έχουν αφήσει άριστες εντυπώσεις…είναι στα πολύ υψηλά στάνταρ που έχουν ήδη θέσει…ξέρει κανείς σας αν έχει διαρρεύσει κάπου το album?

επίσης χθές παίξανε αρβύλα το ομώνυμο superman’s blues…

το βίντεο εδώ!

Έδω ακούτε όλο το album!

Φεύγω σε λίγο για Koo Koo! :smiley:

Πανέμορφος δίσκος και αυτός. Διαφορετικός από το “Apples…” αλλά εξαιρετικό δείγμα και αυτό του ταλέντου των Sleepin Pillow. Κομματάρες με ευρύ φάσμα επιρροών και φυσικά τα γνωστά παραδοσιακά στοιχεία υπάρχουν πάλι. Κλικ στο παραπάνω λινκ του tyler για τα υπόλοιπα.

dying θα γίνει δισκοκριτική?

Ε,ναι.
:slight_smile:

Κυκλοφόρησε για να πάω να το πάρω, έτσι?
Έχασα και το live στο kookoo…:frowning:

σκέτη ομορφιά ο δίσκος.
από τις πιο ενδιαφέρουσες ελληνικές μπάντες.

Υπερκορυφαίος. Πιο καλός απο τον πρώτο για μένα. Με πολύ πιο όμορφα ριφφ. Το ‘‘An idiot’s point of view’’ πόσο μπορεί να γαμεί ε?

Πολύ γαμεί και αυτό και όλος ο δίσκος!

Έχω ακούσει μερικές φορές το “Superman’s Blues” από το site των SP. Οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι θετικές. Φαίνεται ότι οι SP πήγανε ένα βήμα παραπέρα τον ήχο τους. Βασικά μου ακούστηκε λίγο πιο σύγχρονος ο ήχος και ταυτόχρονα λίγο πιο σκοτεινός. Δεν έχω να πω κατι άλλο επί της ουσίας προς το παρόν καθώς δεν έχω ακούσει τον δίσκο πολλές φορές.

Αυτό που θέλω πάντως να θέσω σαν ερώτημα είναι το εξής. Δεδομένου του τίτλου του 8ου κομματιού του δίσκου, αλλά κυρίως το κιθαριστικό ξέσπασμα στο φοβερό Holy Monster, τί πιθανότητες δίνετε στο ενδεχόμενο ότι οι SP να έχουν ακούσει αυτό εδώτο κομμάτι; Βασικά το συγκεκριμένο σημείο του Holy Monster μου θύμιζει πολύ το εισαγωγικό ριφφ του Sound the alarm και θα έσκαγε αμα δεν το έλεγα!

Τεσπά ρεσπεκτ για άλλη μια φορά στη μπάντα και στον πάνκη ντράμμερ :wink:

pou mporo na katevaso to album?iparxei kapoio link rapidshare?

Αφού γίνανε και οι πρώτες ακροάσεις από το cd…έχω να πω ότι ο δίσκος είναι όπως πρέπει. οι τύποι ξέρουν να προσφέρουν καλή παράνοια για άλλη μια φορά. Αυτό το λέω και σε συνδυασμό με τους στίχους που, εντάξει, σε σημεία είναι ψυχασθένεια! Έχουν αρκετή δόση τρέλας αλλά ταυτόχρονα αγγίζουν και πιο άμεσους προβληματισμούς. Μου άρεσε πως για να διαβάσεις τους στίχους πρέπει να ακούς οπωσδήποτε την μουσική ταυτόχρονα. Αλλιώς δεν βγάζεις νόημα εύκολα λόγω της παντελούς έλλειψης σημείων στίξης και της διαδοχικής παράθεσης των λέξεων.

edit: εν τω μεταξύ το κομμάτι masterpiece έτσι όπως αρχίζει κάνει μπαμ ότι οι τύποι γουστάρουν και :W:umpscut

ΥΓ: Mέσω των “thanx” αποδεικνύουν (για άλλη μια φορά) ότι σέβονται και τους πιο παλιούς της εγχώριας σκηνής, αυτούς που σε πρωτόγονες εποχές σε σχέση με την σημερινή δείξαν τον δρόμο…

αν και είναι λίγο νωρίς για όσους δεν έχουν λιώσει και τα δύο άλμπουμ, έτσι απο περιέργεια…ερώτηση:

apples on an orange tree για superman’s bluez?

και τα δύο είναι δισκάρες. αλλά για μένα, η πιο σύγχρονη ματιά που χαρακτηρίζει το 2ο με κάνει και το βάζω παραπάνω…βασικά με έχει κολλήσει πολύ περισσότερο από το 1ο. τι λέτε εσείς?

ρε είναι δισκάρα λέμε.

Στηρίζουμε το δεύτερο με μικρή διαφορά.

Γιατί το πρώτο είχε μερικές καλές ιδέες που στο Superman’s Blues αναπτύχθηκαν πιο πολύ και μας έδωσαν αυτή την υπέρτατη δισκάρα.
Επίσης το πρώτο δεν έχει [I]Silicone[/I].