Sleep's Holy Thread

Μάπα συγκρότημα ρε φίλε! Τι να πας να δεις; Σκατένια και βαρετή η μουσική που παίζουν.

Ναι, σε μισώ πολύ:p

Τους είδα χτες… Απίστευτοι! Ας τα πάρουμε με τη σειρά.

Η συναυλία ήταν στο Brooklyn Masonic Temple. Σε μία αίθουσα του κτιρίου ήταν η συναυλία. 7 άνοιγαν οι πόρτες, 8 παρά τέταρτο που έφτασα ακόμα έστηναν τον χώρο, οπότε την έκανα για φαϊ. Περίμενα είκοσι λεπτά στην ουρά για να μπω μέσα, oi unearthly trance είχαν ξεκινήσει. Καλοί αλλά ως εκεί.
Ο χώρος έμοιαζε με μετρίας χωρητικότητας ναό. Αντί για ιερό ήταν η σκηνή, στη δεξιά κλήτη merch (sold out από το ΑΤP των Sleep :() και τα μπαρ και στον γυναικωνίτη τέσσερις-πέντε σειρές με καθίσματα, περιμετρικά της αρένας.
Μετά βγήκαν οι Doomriders, καλοί κι αυτοί αλλά ποιός τα χέζει (αυτά) τα support; Sleep ήρθαμε να δούμε.

Ξεκινάει να βαράει Sabbath από τα ηχεία και προβάλλουν μιά φωτό του Tony Iommi. Έπαιξαν μόνο τα σημεία που δεν έχουν φωνητικά btw.

Σβήνουν τα φώτα και βγαίνουν. Ο Pike μες στην τρελλή χαρά, ο Al σαν να μην έχει και πολύ συναίσθηση του που βρίσκεται κι ο Jason Roeder εντελώς ταπεινός κάθεται στα ντραμς. Και ξεκινάνε με Dopesmoker (το πρώτο μέρος πριν μπούνε τα φωνητικά) ρε μάγκα… Και να φεύγουν τα ντουμάνια δεξιά-αριστερά, να γίνεται πανικός και να βρίσκομαι δεύτερη σειρά, να κοπανιέμαι λες και δεν υπάρχει αύριο… Ο Pike να πηγαινοέρχεται και να χοροπηδάει σαν αυτό που είναι (γιέτι που το έχουν ξυρίσει και του έδωσαν μια κιθάρα). Από πίσω να προβάλλει εκτόξευση πυραύλου σε super-slow-motion. Και ο ήχος… Ακόμα τα αυτιά μου βουίζουν. Πιο δυνατά και από Manowar (και κατάφερα να γράψω σε θρεντ για τους Sleep για τους βασιλιάδες του μέτσαλ -not an easy task). Δεν θυμάμαι σετλιστ, όλο το Holy mountain πρέπει να έπαιξαν, κλείσανε με Dopesmoker-proceed the weedian nazareth.

Δείχνανε να το διασκεδάζουν, o Pike σίγουρα, ο Roeder όταν δεν είχε αυτό το nerd ύφος του, και από τον Cisneros δεν περιμενεις να μοιράζει χαμόγελα δεξιά-αριστερά…

Δεν μπορώ να βάλω τις σκέψεις μου σε σειρά μία μέρα μετά… Το μόνο κακό είναι ότι δεν ήμουν κοντά στα σύννεφα :wink: next time

Με Roeder στα τύμπανα?

ασασφασαφαφαδφδφδφδηφδφδηφδφδφδφδφσδφδφ

Πωωωωωωω, είσαι πάρα μα πάρα πολύ τυχερός. Ωραίο σκηνικό.

Νταξ αυτά για τις άλλες 2 μπάντες τα προσπερνώ, θα αναλάβουν άλλοι να σε συνετίσουν.

Από την στιγμή που έπαιζαν Sleep (και παίξαν σχεδόν δύο ώρες btw) δεν υπήρχαν άλλα συγκροτήματα… Σόρρυ κιόλας :slight_smile:

Mετά από αυτή τη ΒΛΑΣΦΗΜΙΑ έρχεται και μας κοπανάει ότι όχι μόνο είδε ανέρθλι, αλλά είδε και ΣΛΗΠ. Εγώ προτείνω μπαν μόνιμο. :blues:

καμιά φωτό παίζει?

Πραγματικά αν δεν υπήρχε η 5η επιλογή θα είχα βρίσει τον θρέντ στάρτερ. :stuck_out_tongue:
Δεν είναι ανάγκη να πω κάτι γι’αυτή τη μπάντα, αρκεί να πω το ότι έχω φάει ΚΑΙ ΕΓΩ άπειρα 4ωρα ακούγοντας τη δισκογραφία τους.

:sleep::sleep::sleep:

Ο Τζάστιν Μάρλερ δημιούργησε to 1999 τους The Sabians με τους οποίους κυκλοφόρησε 2 album (το 1ο το έχω στην κατοχή μου προσωπικά από τον ίδιο) που δεν βρίσκονται ούτε με τάμα. Ιδιαίτερο στυλάκι με τον ίδιο στα φωνητικά και χριστιανικό στίχο.

Φώτο θα ανέβουν μόλις αποκτήσω σοβαρή σύνδεση στα ίντρενετς… :frowning:

Ο Χάκιους τι στον πούτσο έχει πάθει και δεν παίζει;

Άστα… Είδε το φως και έχει αποσυρθεί σε μια φάρμα με την γυναίκα του αν δεν κάνω λάθος. Άλλωστε και στο ATP πέρισυ του Λονδίνου άτομα μου είπαν ότι ο Χάκιους ήταν στην υπερκοσμάρα του, σε μια γωνιά και μόνο στην γυναίκα του μίλαγε.

ad1stt ήσουν από τους ολίγους εκλεκτούς που είδαν αυτή την υπερμπάντα live.
Απλά ζηλεύω. :frowning:
Εγώ μόνο τον Cisneros αξιώθηκα να δω με τους OM
(λες και είναι πολλοί, δύο άτομα…:lol:…εντάξει ήταν και ο ψυχάκιας ο Lichens).
Από τα πιο ατμοσφαιρικά live που έχω παρακολουθήσει. Μυσταγωγία.
Του μίλησα και λιγάκι στο τέλος και τσίμπησα και υπογραφούλα στο χρυσό μπιλιετάκι…:yes:
Χέστηκα από τη χαρά μου.

Πάντως τί θα γίνει με το reunion? Είναι “one night stand” φάση ή θα το συνεχίσουν?
Τι πλάνα έχουν άραγε?

Ο Matt τριγύριζε έξω πριν την συναυλία αλλά κώλωσα να του πιάσω κουβέντα… #-o Έχουν ανακοινώσει περιοδεία και έδειχναν να το διασκεδάζουν, οπότε η διαίσθησή μου είναι ότι θα το συνεχίσουν. Έχει δέσει και απίστευτα ο Roeder (αυτό έλειπε) στα τύμπανα και στην τελική το χρωστάνε στην ανθρωπότητα ένα τριπλό βινύλιο με ένα τραγούδι…
Να πω την αμαρτία μου, τους έβλεπα και σκεφτόμουν πόσο γαμάτη συναυλία θα ήταν στο Αν με κόσμο που να ξέρει που βρίσκεται… Ένας μαλάκας πετάχτηκε την ώρα που τζάμαραν ο Al με τον Jason και φωνάζει “play a fucking song…” Πού νομίζεις ότι είσαι ρε βλάχο; Σκεφτόμουν λοιπόν το Aν να είναι τεκές, ο ήχος να ακούγεται ως την πλατεία (για τόσο εκωφαντικό ήχο μιλάμε) κι όλοι μέσα στη μαστούρα να νιώθουν τους Sleep σε όλο τους το μεγαλείο…
Ελπίζω να έρθουν λοιπόν, αλλά καλοκαιράκι για να είμαι κι εγώ εκεί…:slight_smile:

και doomriders δεν έπαιζαν?

Nαι!

1234

Αν μπορεί ένας μοντ να βάλει στο πολλ στην ίδια επιλογή τα Jerusalem και Dopesmoker, γιατί επί της ουσίας πρόκειται για την ίδια κυκλοφορία…
Μαλακία δικιά μου, όταν έφτιαχνα το πολλ…

Φωτό από τη συναυλία εδώ: http://www.brooklynvegan.com/archives/2010/09/sleep_played_br.html#more

(Σε δυο-τρεις φαίνεται και η μουτσούνα μου 8))

Πες ντε ποιος είσαι να σε θαυμάσουμε.

Ο ψηλός τύπος με το χαζεμένο χαμόγελο, τα γυαλιά, τα γένια και το μαύρο γιακαδάκι με το σήμα Neurosis… 8)8)8)8)8)8)

[SIZE=“3”]
ελα ρε νελο ΚΑΥΛΙΑΡΗ !!! 8)8)8)8)[/SIZE]

(εχεις εκφραση σαν να σου παιρνουν την ΥΠΕΡ-ΠΙΠΑ :lol::lol::lol: )

:lol::papas:

Επικές φωτό είχε το link που έδωσες!

H πεμπτουσία της μουσικής των Sleep αποτυπώνεται στη γκριμάτσα του βρωμύλου Matt -->

Κλασσική πόζα καμπουριασμένου Al ! :lol: (που είναι οι Green amps, οέο?) -->

(Η προτελευταία φωτό με τον Charles Bronson που κόλλαγε?)

Επίσης έχει κάτι κορυφαία comments από κάτω:

I bet that place smelled like bearded dudes and weed.

someone farted in the pit

I thought the odor wasn’t so bad… But then again I had a large container of garlic hummus with me, so the odorific emanations in my area were heavenly.

:lol3:

Πάρτε δύο βιντεάκια από την συναυλία στο Denver στις 5/9.
Aχχχ, έτσι παρηγοριά για εμάς…

[B]Dragonaut[/B]
[B]
Over The Mountain[/B]
(ναι, διασκευή Ozzy! 8O)