Slipknot

το ομωνυμο σου λεει…απτο πρωτο αλμπουμ πρεπει να ναι…το χα ακουσει κι εγω καποτε…:stuck_out_tongue:

Nομίζω ότι όντως στο MFKR υπήρχε τραγούδι Slipknot αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος. Πάντως αυτός ο δίσκος αν και συλλεκτίκος είναι πολύ κάτω από το επίπεδο των υπόλοιπων δίσκων…και μάλλον οφείλεται στο γεγονός ότι πολλά μέλη ήταν διαφορετικά τότε.

Συλλεκτικός? :?

Εγω τον πετυχαινω εδω και εναν χρονο στο μετροπολις χαλανδριου και οποτε τον παιρνουν αυτοματα ανανεωνεται…

Έβλεπα χθές το βράδυ για πολλοστή φορά το disasterpieces,και μετα λύπης διαπίστωσα την μεγάλη αλλαγή που έχει υποστεί η μπάντα για εμπορικούς λόγους…κατάλαβα δλδ πόσο γαμούσαν στην εποχή iowa και πόσο διαφορετικοί είναι τώρα…και πόσο έχουν μαλακώσει τον ήχο τους…ακόμα και οι κραυγές του Corey ήταν πολύ πιο βαρβάτες τότε…

Λένε ότι ο επόμενος δίσκος θα είναι πόλύ heavy…βλέποντας τα δεδομένα των Stone Sour πάντως,μόνο Heavy δν περιμένω τον δίσκο…

Ελπίζω να μήν αναλωθούν σε ανέμπνευστα τραγουδάκια της σειράς και να γράψουν κομμάτια τύποι People=Shit κλπ…είδομεν…

Εγώ μιλάω για το Mate Feed Kill Repeat τον πρώτο δίσκο με την σφραγίδα Slipknot αν και το line up ήταν αρκετά διαφορετικό.
Αυτό που λες εσύ είναι το Slipknot που είναι το πρώτο τους CD με το τωρινό line up το οποίο προφανώς και διατίθεται σε ευρεία κυκκλοφορία σε αντίθεση με το MFKR που πλέον θεωρείται συλλεκτίκο μιας και αν δεν κάνω λάθος είχαν κυκλοφορήσει μόνο 1000 κόπιες αυτού…

Υπάρχει παντως το Mate Feed Kill Repeat σε αρκετες bootleg επανεκδόσεις, οποτε vedder αν ειναι αυτο που βλεπεις, προφανως θα ναι καποια τετοια μη οριτζιναλ εκδοση. Το αυθεντικο πουλιεται στο ημπεη για 100+ ευρω

Καταρχάς άλλο Stone Sour άλλο Slipknot… To είχε πει ξεκάθαρα ο Corey ότι οι Stone Sour υπάρχουν για να δημιουργεί τραγούδια που θέλει αλλά δεν μπορούν λόγω διαφορετικού στυλ να ανήκουν στους Slipknot.
Από την άλλη δεν θεωρώ ότι το Vol.3 ήταν έτσι όπως ήταν λόγω εμπορευματοποίησεις. Οι μπαλάντες σίγουρα είχαν καλό λόγω ύπαρξης και έδεναν ιδανικά με το υπόλοιπό CD ενώ τραγούδια όπως το Blister Exists, Duality, Three Nil, Pulse of the Muggots, Welcome αν όχι βελτίωμένα, τότε σίγουρα ήταν αντάξια των παλίων συνθέσεων των Slipknot.

Οχι ρε, το Mate Feed Kill Repeat λεω, ειμαι σιγουρος γι αυτο…Δεν ξερω, μπορει απλα να μην το αγοραζει κανεις αλλα σιγουρα το βλεπω πολυ συχνα στα μετροπολις!

Αυτο δεν λες?: http://en.wikipedia.org/wiki/Mate.Feed.Kill.Repeat

α, οκ

Τους έχεις ακούσει καλά τους Slpknot ?:-k

Το Vol.3 μου άρεσε πολύ,αλλά περιμένω τους Slipknot πιό “σκοτεινούς”,πιό μακάβριους στη μουσική τους…
Σύμφωνα με τις δηλώσεις τους,έτσι θα ναι ο καινούριος δίσκος…:wink:

Oi slipknot είναι θρησκεία για πολλούς που είναι τώρα σε ηλικίες 15-25 μιας και είναι αρκετά παλιά μπάντα.
Δεν κάναν κάτι μόνο για εμπορικό σκοπό… κάθε album τους ήταν διαφορετικό.
Το MFKR ήταν πολύ ακατέργαστο,
το slipknot λίγο πιο nu,
το iowa πλησίαζε death,
και το vol.3 καραγαμούσε σε συνθέσεις αλλά ήταν όλα παιγμένα καθαρά.
Αυτό είναι ΜΑΓΚΙΑ για μια μπάντα.Να βγάζεις κάθε φορά κάτι διαφορετικό,ενώ κρατάς την ταυτότητα σου.

Δεν διαφωνούμε κάπου:wink:

Οι Slipknot ξέρουν πολύ καλά το παιχνίδι του marketing ωστόσο…8)
Το ότι έχουν βγάλει 3 εξαίσιους δίσκους στο είδος τους δεν το αμφισβητεί κανείς νομίζω…
Θεωρώ όμως το Iowa ένα τσακ πιό πάνω από το άλλα 2 (για το MFKR δεν σχολιάζω),τόσο λόγω παραγωγής,η οποία φέρνει σε death metal πολλές φορές,αλλά κυρίως λόγω ATTITUDE.

Και αυτός ο δίσκος βγάζει ATTITUDE,όπως έβγαζε και η γνωστή υπερδισκάρα των Pantera το 1992…

Ελάχιστοι είναι οι δίσκοι στην ιστορία της μουσικής που το καταφέρνουν αυτό…(και δέν είναι κάτι που περιγράφεται με λόγια,ή το νιώθεις ή δεν το νιώθεις)

Επίσης,πολύ θα ήθελα στον νέο δίσκο ένα κομμάτι με στίχους και δαιμονισμένο ρυθμό τύπου Heretic Anthem…8)

Εσυ τι λές να μιλάω για ένα group που δεν έχω ακούσει;Δηλαδή προτιμάς Slipknot από Anthrax;Αφού το θέτεις έτσι,έχεις ακούσει καλά Anthrax;

Nαί, και ασχέτα από το ότι μου είναι αδιάφοροι παραδέχομαι ότι είναι μία πάρα πολύ καλή μπάντα. Αλλά δεν νομίζω ότι αυτά που κάνουν οι Slipknot συγκρίνονται μαζί τους. Τεσπα, γούστα είναι αυτά.

καλα τοσο περίεργο ειναι να αρέσουν σε κάποιον οι Slipknot περισσότερο απο οτι οι Αnthrax??? για μουσικη μιλάμε ελεος

+1000

Eγώ ακριβώς αυτό λέω, ότι οι Slipknot δεν συγκρίνονται με Anthrax γιατί, με αντικειμενικά κριτήρια οι Slipknot είναι πολύ καλύτεροι.:wink:

Αγαπητε Ξανθιωτη, εδω κανεις φαουλ! Δεν υπαρχουν αντικειμενικα κριτηρια, μονο γουστα…

Σωστό και αυτό. Τα πάντα εξαρτούνται από το πως ακούγεται το κάθε τι στον κάθε ακροατή. :wink:

+1
Επίσης, ούτε εμένα μου αρέσουν οι slipknot:p Τους άκουσα και τους θεωρώ ιδιαίτερα βαρετούς… Γενικότερα βεβαίως το στιλ που παίζουν δεν είναι κ τ αγαπημένο μου… Εντάξει ο ντράμερ τους φοβερός.