Slipknot

αυτο το λες με την αποψη οτι πχ ξεκινησανε στα 10 να ακουνε maiden,sabbath κλπ οπωτε φτανωντας στα 15 αρχισαν να ψαχνωνται και με αλλα συγκροτηματα,αναμεσα τους και οι slipknot?
ή το λες με την αποψη οτι αρχισαν να ακουνε μεταλ\ροκ κατευθειαν με slipknot?

για το γεγονος οτι πολλοι οπαδοι των slipknot ειναι μεγαλυτερη σε ηλικια αναλογιστειτε το εξης :
οταν βγηκε το ομωνυμο τους και εγινε το μεγαλο μπαμ ητανε το 1999.τοτε ητανε ακομα χρονια που ακομα δεν ειχε αρχισει η πολυ ψαγμενη μουσικη να γινεται ευρυτερα δεκτη στο κοινο,οπωτε και ενα γκρουπ που η μουσικη του χαρακτηριζοτανε ΝΙΟΥ οχι μονο δεν αντιμετωπιζωταν με μισο ματι αλλα κατευθειαν καταδικαζοταν στο πυρ το εξωτερον,ετσι και με τη σειρα του ο 15χρονος πιτσιρικας που ψηφιζε maiden αβλεπι στα δημοψηφισματα του hammer το κοβω πολυ δυσκολο να δεχθεικε τη μουσικη τους (η οποια χαρακτηριζοτανε μιξη Korn με fear factory με soufly κλπ κλπ,και εδω κολλαει η “μουσικη εμπειρια” που ανεφερα σε προηγουμενο ποστ).αλλα εστω και στα 15 του να τους γουσταρε σημερα θα ναι 23 το λιγοτερο και καμια 30αρια το περισσοτερο!

Παντως εγω ετσι το λεω…και επειδη ξερω την απαντηση, οχι δεν τους βαζει στην μεταλ. Δεν ψαχνονται καθολου απο κει και επειτα…

Λοιπόν, επειδή έχω μια εικόνα για αυτές τις ηλικίες, ναι υπάρχουν πολλοί μικροί που ακούν Slipknot χωρίς να έχουν ακούν καν maiden/metallica κτλ

Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τους SOAD

Επίσης οι μικροί που ακούν αυτά είναι πια μάλλον περισσότεροι από αυτούς που ακούν τα “κλασσικά”

Τέλος, signal, θεωρητικά είσαι σωστός γι’ αυτά που λες περί προεργασίας, αλλά στην πράξη αν πας στην Κηφισιά ή και σε άλλες περιοχές (Νέα Σμύρνη, Μαρούσι κτλ) θα δεις ένα σωρό 15χρονα να ακούν Bullet For My Valentine, AFI κτλ Και φυσικά χωρίς “προεργασία”

Τώρα γιατί συμβαίνουν όλα αυτά που λέω είναι άλλο θέμα, απλά επισημαίνω τις ισχύουσες καταστάσεις.

Απόλυτα σωστός αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κάτι κακό:wink: Πάντως αυτοί και οι SOAD μου είχε κάνει πολύ εντύπωση που έκαναν επιτυχία σε πιο mainstream κοινό αλλά …
Και επειδή τυχαίνει να βγαίνω σε αυτές τις περιοχές σε πληροφορώ ότι είναι ο κανόνας να μην ακούνε Sabbath κλπ κλασσικά και όχι η εξαίρεση.

Οι AFI είναι θεοί…Τέλος:roll:

Μενω νικαια-πειραια και εδω δεν ειναι ανεπτυγμενη τοσο η μοδα οσο στις αλλες περιοχες,οπωτε δεν εχω και μεγαλη ιδεα για το τι παιζει με τα πιτσιρικια.αλλα κατανοω οτι υπαρχει μια μοδα κυριως με το emo!μπορω να βρω λογικο να ακουνε τα πιτσιρικια και να ξεκινανε με afi,bullet for my valentine αντε και system.αλλα slipknot ηχητικα ειναι πολυ πιο ακραιοι,και δεν ξερω κατα ποσο ακουνε ολοκληρα αλμπουμ ή αν ξερουν μοναχα το duality?δηλαδη χρησιμοποιουνε blastbeasts σε καποια κομματια τους!πιθανοτατα ενα ορισμο που παιζει να μην ξερουν τι σημαινει.
και απο την αλλη μιλαω για τα 15χρονα που ακουνε ροκ και μεταλ.και οχι τα 15χρονα που ακολουθουνε τη μοδα,η οποια στη θεση του emo θα μπορουσε να τανε η rave,η trance ή το πανκ ξερω γω.
θελω να πω οτι μιλαω για τους εξης :

1.καλυτερο ξενο συγκροτημα για το 2006 :
1.iron maiden
2.slayer
3.blind guardian

2.καλυτερος τραγουδιστης για το 2006 :
1.bruce dickinson
2.geoff tate
3.fernando ribeiro

3.καλυτερος κιθαριστας για το 2006
1.gus g
2.kerry king
3.adrian smith

4.καλυτερος μπασιστας για το 2006
1.steve harris
2.lemmy
3.martin eric ain

5.καλυτερος drummer για το 2006
1.dave lombardo
2.nicko mcbrain
3.mike portnoy

6.καλυτερο αλμπουμ για το 2006
1.iron maiden - a matter of life and death
2.slayer - christ illusion
3.blind guardian - a twist in the myth

(πηγη : metal hammer.ενα περιοδικο που κυριως το αγοραζουν και ψηφιζουν στα δημοψηφισματα του μικροτερες ηλικιες)

ποιοι ειναι ολοι αυτοι λοιπον??υπαρχουν αναμεσα μας.και εγω ετσι ειμουνα στα 15 μου!!!

Ρε παιδια μηπως ειναι και λογικο ομως να μην ακουνε τα πιτσιρικια Sabbath ας πουμε? Μιλαμε για μια μπαντα που δεν δισκογραφει εδω και πολλα χρονια. Απο την αλλη υπαρχει και το emo με τα αναλογα συγκροτηματα (δλδ τα alternative pop/rock συγκροτηματα με emo looks) οποτε τα πιτσιρικια κατευθυνονται και προς τα εκει. Ακομα και οταν ξεκινησει καποιος να ακουει μεταλ ειναι απαραιτητο να ξεκινησει απο Maiden/Metallica/Priest/Manowar? Αφου τωρα στο προσκηνιο βρισκονται αλλες μπαντες οπως οι Slipknot καλη ωρα η οι SOAD η οι Mastodon κι ενα σωρο αλλοι. Καποια στιγμη θα ανακαλυψει και τους Maiden και τους Metallica και ολα τα ιερα τερατα…

Η μηπως νομιζετε οτι αυτοι που ξεκινουσαν να ακουν hard rock/metal στα 80’ς πρωτα ακουγαν Rainbow/Zeppelin/Floyd/Rolling Stones? Κι αυτοι με τα (τοτε) συγχρονα ακουσματα ξεκινουσαν…

Κι εγώ έτσι όπως περιγράφει ο signal ήμουν… Απλά μια ένσταση.

Γιατί νομίζεις ότι τα μικρά που το παίζουν emo και ακούν τέτοια μουσική ακολουθούν περισσότερο τη μόδα από αυτά που το παίζουν μέταλλα, αφήνουν μαλλιά και φοράνε μπλούζες Iron Maiden? Ειδικά παλιότερα (τέλη 80s) η δεύτερη κατηγορία ήταν τεράστια μόδα.

Έτσι είναι αυτές οι ηλικίες. Έχουν ανάγκη από μια μόδα ή ένα πρότυπο να ακολουθούν. Δεν είναι κακό.

δεν μιλαμε για τα 80’ς.ναι τοτε ητανε μοδα.γι’αυτο και συναντας πολλους σημερα που ακουνε πχ σκυλαδικα και σου λενε : μεταλ???χα!ακουγα και γω μικρος!!

καλα το να ακους μουσικη λογω μοδας δεν ειναι και οτι καλυτερο.σιγουρα θα κανει καποιους να ψαχτουνε.αλλα και θα κανει και πολλους μολις “οριμασουν” ή βρουν την γκομενα που ακουει σκυλε να ξεχασουν το παρελθον τους και να το χαρακτηρισουν παιδικη τρελα (γνωστος μου ειχε παει στο λαιβ του Γκαλαχερ!!! και τωρα ακουει Τερζη!!!).
τεσπα οπως σου δειξα παραπανω υπαρχουν τα 15χρονα που ασχολουνται λογω γουστου με το μεταλ και ακουνε τα κλασσικα,γιατι ετσι καπως λειτουργει η φιλοσοφια της μουσικης αυτης.γιατι καπως ετσι μαζεψανε 30.000 κοσμο οι sabbath και οι metallica!!!δεν πιστευω ολοι αυτοι να ταν μεσηλικοι παλιοροκαδες???

Καλα και οι Slipknot δεν μαζεψαν λιγο κοσμο. Νομιζω οτι ηταν τα πιο γεματα βραχακια εβερ στον Λυκαβηττο…

Οχι βεβαια… Και το καλο αυτο ειναι… Οτι ερχεται νεο αιμα… Και ετσι πρεπει… Γιατι δεν νομιζω ο μεσηλικας να κατσει να χοροπηδησει, να μπει μεσα στο πιτ κλπ…

μα αυτο λεω και γω.
απο οσο θυμαμαι στα παιδικα μου χρονια,και ελαχιστα να χει αλλαξει αυτο,μεταλ και ροκ ξεκινας να ακους με τα κλασσικα και καποια τρεχοντα της εποχης σου συγκροτηματα.
γι’αυτο και παντα γεμιζαν και θα γεμιζουν οι metallica,maiden,sabbath.

τωρα αν υπαρχουν καποιοι που εχουνε κανονες να μην ακουνε sabbath και λοιπα,πιστευω οτι δεν πρεπει να μας απασχολουνε και πολυ και ουτε να λογαριαζουμε και πολυ τις γνωμες τους!

:roll: Προφανώς με αυτή την άποψη το λέω…

Σωστός.

Λίγα για την Νέα Σμύρνη ε?Αντε…

:lol: :stuck_out_tongue:

Έλα μωρέ, λες και δν ξέρουμε τι γίνεται στα starbucks έξω από την Αγ. Φωτεινή! :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Απλά δείτε αυτό… Την πρώτη φορά έκλαιγα απ’ τα γέλια!

Eντάξει, πολλοί 15αρηδες ακούνε τους Slipknot, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν έχει καμμιά σημασία αυτό για την ποιότητα τους. Ίσα, ίσα μαγκιά τους που με τέτοια ακραία μουσική έχουν πέραση σε αυτές τις ηλικίες. Όσο για το βιντεο, οι Muse είναι πραγματικά πολύ λίγοι για να δουλέψουν τους Slipknot…

Καλά, sit the fuck down τώρα! :stuck_out_tongue:

:lol: :lol: :lol:

[SIZE=“1”](πάντα πλάκα, να μην παρεξηγιόμαστε…)[/SIZE]

your point???

Δε νομίζω να υπάρχει κανένα point ούτε από Στέλιο ούτε από Muse… Απλά χαβαλές