Soilwork

Λοιπον,ποια ειναι η γνωμη σας για τους σουηδους μελοντεθιστες απτο Χελσινμποργ?

Τους γουσταρω πολυ,εχουν βγαλει τεσσερις δισκαρες υπο το ονομα A Predators Portrait,Natural Born Chaos,Figure Number Five,Stabbing the drama. To Sworn to a great divide δε με πολυ αρεσε,αλλα θα ριξω καποια πιο προσεκτικα ακουσματα καθως μου φαινετε περιεργο αυτη η μεγαλη μπαντα ειδικα απτο 2000 και μετα να βγαλει μετριο δισκο.

Μέχρι και το “A Predator’s Portrait” κάτι λένε για rip-off παλαιών in flames.
Από κει και πέρα μια απ’τα ίδια. Βαρεμάρα και ανακύκλωση.

Συμφωνω απολυτα με dyingfreedom…

εεεεε
μη λεμε οτι να ναι!!!

τα 2 πρωτα
steelbath suicide και chainheart machine (ΔΙΣΚΑΡΑ) ειναι γρηγορο σουηδικο μελωδικο deaththrash με τη χρηση πληκτρων να τους ξεχωριζουν απο τους in flames\dark tranquillity copycats!!!
καταπληκτικο παιξιμο,σολαρες και στοιχεια απο το ευρυτερο φασμα του μεταλ!!!

στο predators portrait (ΔΙΣΚΑΡΑ) αρχιζουν να εξελισσονται.και παραδωσανε ισως τον καλυτερο δισκο τους!
περιεχει την αγριαδα των πρωτων τους δισκους,με την προοδευτικοτητα που ακολουθησε.
τρομερο παιξιμο,ιδιαιτερα ο τοτε ντραμμερ τους henry ranta ειναι ενας αφανης ηρωας!!συγκεκριμενα στα σημεια γυρω απο τα σολο,κανει φανταστικα πραγματα!!!εμπνεσμευμενα κομματια, μελωδιαρες,ριφαρες,σολαρες και ρεφραιναρες!
απο αυτο το αλμπουμ και επειτα,αρχιζουν να παρατηρουνται οι κιθαριστες τους ola frenning και peter wichers (τρομερο διδυμο) απο τον παγκοσμιο τυπο!στα μεπετειτα χρονια νομιζω,κοσμουν και εξωφυλλα κιθαριστικων περιοδικων!(τωρα ο wichers που χει αποχωρησει απο την μπαντα γραφει μαζι με τον warrel dane τον προσωπικο του δισκο του!!)
επισης στο predators portrait αρχισαν να γινονται εμφανη τα groovy στοιχεια τους,καθως και ο speed να χρησιμοποιει τα καθαρα φωνητικα του!
ο Nordstrom κανει πολυ καλη δουλεια στην παραγωγη και οι guest εμφανισεις των akerfeld (opeth) ,eklundh (freak kitchen) και simonsson (covenant-οχι των Νορβηγων!) χωρις να ναι το κερασακι στην τουρτα αποτελουν ενα ακομα απο τα συν του δισκου!!!

η συνεχεια νομιζω ειναι πιο γνωστη για τους περισσοτερους
natural born chaos
η nuclear blast αρχιζει να τους προωθει τρελα,καθως μυρισε χρημα
o travis smith φτιαχνει το artwork και ο townsend αναλαμβανει την παραγωγη (και καποια guest vocals),κανωντας τους πιο “ποπ” μεταλ,καθως και αυτοι αλλαξανε δραστικα τον ηχο τους!πανε οι at the gates επιρροες!mid tempo επι το πλειστον συνθεσεις,με αρκετα πληκτρα,και περισσοτερα πιασαρικα σημεια.αξιοσημειωτο ομως οτι ο ηχος τους παρεμεινε “Progressive”!επισης κλεψανε και τον πληκτρα των evergrey!!
τεσπα αρχιζει να γινεται ο χαμος με την παρτη τους!περιοδευουν για πρωτη φορα στο αμερικα και επηρεαζουν και αυτοι τις επερχομενες νεοαμερικανικες μπαντες (killswitch engage το πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα!)το μουσικο επιπεδο παραμενει σε υψηλα στανταρτς!

παμε figure number five.
ωπα!!να τα και τα nu metal στοιχεια,που λανσαρανε οι in flames!
μικροτερες διαρκειες κομματιων,περισσοτερο πιασαρικα κομματια,που παραμενουν εμπνευσμενα ομως!!
οι wichers\frenning δειχνουν οτι σε οποιο μουσικο ταμπλο και να παιξουν ειναι μαστορες!!
να το και το διπλο βιντεο με τους in flames,δημοσιοτητα εκτοξευεται στα υψη!!(για παντου φυσικα εκτος απο την ελλαδα!!μεχρι και ο wilson δηλωνει οτι αμα του ζηταγανε να τους κανει παραγωγη θα τους την εκανε!!!γαμω την καγκουρια μας γαμω,που στο διαολο ζουμε?!?!?)

stabbing the drama
φευγει ο ranta,ερχεται ο verbeuren (scarve - θεος).
πιο αμερικανε,και πολλα θεοκοφτα ριφς.
εδραιωνεται και αλλο το ονομα τους στο united states
εδω ομως αρχιζει καπως η πτωση.λιγοτερο εμπνευσμενα κομματια και εν συνολο το χουμε ξανακουσει το τραγουδι!

sworn to the great divide
φευγει και ο wichers,ερχεται ο daniel antonsson (dimension zero).
μια επαναφορα καπως,των ταχυτητων.λιγο πιο παραδοσιακη προσεγγιση στη δημιουργια των κομματιων,και καποιες νεες ιδεες εδω και κει.ομορφα κομματια,αλλα συνεχιζουμε στο οτι “οκ τα χουμε ξανακουσει”.
συν το οτι η πατεντα καθαρο ρεφραιν σε καθε κομματι ειναι λιγο κουραστικη και μειωνει την “αγριαδα” απο πολλα κομματια.
ο ντραμμερ παραδινει για ακομα μια φορα,αλλα δεν ειναι αρκετο.

τεσπα.πιστευω οτι, οτι ειχανε να δωσουνε το δωσανε.
τωρα απλως προσπαθουνε να βγαζουνε καλους δισκους!
μακαρι να βγαλουνε στο μελλον,κατι μπαμ,αλλα πολυ φοβαμαι οτι εφοσον εχουνε βρει την φορμουλα που πουλανε στις μεγαλες αγορες δεν τους ενδιαφερει!!!
οπως και να χει τσεκαρετε predators portrait και chainheart machine!!!
και ΦΕΡΤΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΛΑΙΒ ΓΑΜΩ ΤΗΝ ΠΙΣΤΗ ΣΑΣ!!!

i am the sledgehammer messiah!!!

Βαρετοί και προβλέψιμοι πλεον…

Nε δεν ειπα οτι ειναι κακα,αλλα οπως ειπες εξελιχθηκαν μετα.Οσο για τα καθαρα φωνητικα ειναι καποιες φορες κουραστικα,αλλα ενταξει η χρυση τομη αναμεσα καθαρων και μη φωνητικων ακουγεται πιστευω στο τραγουδι bastard chain

αυτοι ειναι η replica των In Flames?

σε καμια περιπτωση

το bastard chain ειναι απο το predators portrait,το οποιο θεωρω το καλυτερο τους! :slight_smile:

Natural born chaos καθως παλια (μικρος ειμουν) μου ειχε κανει καποια αισθηση και θα μπορουσα να τον ακουσω ανετα και τωρα λογο συνιασθηματικου δεσιματος . Αν καποιος θελει να ασχοληθει με αυτους προτεινω να ξεκινησει με αυτο .

Επιστρεφει ο Wichers στους Soilwork…αυτα και αν ειναι νεα.Ο κιθαριστας που εδινε αυτο το κατι ξεχωριστο στους soilwork επεστρεψε(απουσιαζε στο τελευταιο μετριο αλμπουμ)

Οι Scar Symmetry πιστευω ειναι η αντιπροσωπευτικότερη μπάντα του χώρου πλέον…:slight_smile:

Μακράν…

Τους Soilwork δεν τους έχω ψάξει αρκετά οπότε πιστεύω ότι δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη…

συμφωνω οταν λες πλεον,διοτι συγκρινοντας τις τελευταιες δουλιες και των 2 πιστευω πως οι symmetry ειναι καλυτεροι.Ώστοσο σαν συνολικη παρουσια,πιστευω πως η soilwork ειναι μιας κλασσης ανωτερη απτους symmetry και θα συνεχισουν να ναι με την επιστροφη του Wichers:D

ναιι!!

ωραια νεα

αντε να δουμε

παντως για συγκριση soilwork με scar symmetry

ακουστε και το chainheart machine και a predator’s portrait

Ο Wichers ειναι ενας πολυ υποτιμημενος κιθαριστας.

Μπορει να μην ειναι ο συνθετης που θα σου κανει το ‘‘μπαμ’’, αλλα σταθερα γραφει καλους δισκους. Κι αυτο δε το χουν πολλοι.

Κι όπως πολυ σωστα ανεφερε ενας φιλος, οσον αφορα το προσωπικο του Warrel, εαν απο κατω εγραφε π.χ. Amott αντι για Wichers, θα ειχε εξ αρχης λαβει διαφορετικη αντιμετωπιση. Αυτο φυσικα παει γενικα κι αοριστα μιας κι οι Soilwork αδικως στεκονταν τα τελευταια χρονια στη σκια των In Flames… κι οχι μονο…

Πιο παλια τους αγνοουσα μεχρι που βγηκε το figure και το ειχα λιωσει.Γαμω τους δισκους.Κριμα που δε μπορεσα να τους δω live(ακυρωσαν και στο hellfest βλεπεις).

+1000

τους εχουν ψιλοκλασμενους
οχι μονο το wichers
γενικα ολη την μπαντα
κριμα

Εγω εχω ακουσει τα 3 πρωτα τα οποια ηταν πολυ καλα!Απο εκει και περα τους εχασα γιατι ψαχτηκα
αλλου γενικα και εμεινα να ακουω την αγια τριαδα της μελωδιας των Σουηδων.
Παντως τα παλια ειναι αξιοπροσεχτα και οτι εχω ακουσει απο τα καινουργια δεν μου πολυαρεσαν.

A Predator’s Portrait for me.

:? δυστυχως ναι!! εγω απο τοτε που τους γνωρισα τους συμπαθησα παρα πολυ!! ολη τα μελη της μπαντας ,τα σπανε τα παιδια αλλα αν με ρωτουσε ποιος μου αρεσει λιγοτερο… μαλλον και γω τον wichers θα ελεγα(χωρις παρεξηγηση) αλλα τα περισσοτερα κομματια τους μου αρεσουν! δν μου ερχεται στο μυαλο καποιο που αντιπαθω! αγαπημενα κομματια :Light the torch και song of the damned!αν πω οτι δν μου αρεσει καποιο θα ελεγα το exile