Solstafir

απο την χωρα των ψαραδων,των sigur ros και του ΕΙΝΤΟΥΡ ΓΚΟΥΝΤΙΟΝΣΕΝ ερχονται οι solstafir

επαιζαν παλια βικινγκ βλακ μεταλ,αλλα μετα το γυρισαν στο ατμοσφαιρικο/ποστ(?)
{καπως ετσι μου ακουγεται τελος παντων}
εχουν 4 δισκους,απο τους οποιους εχω ακουσει τον τελευταιο μονο ολοκληρο και μου φανηκε αρκετα καλος.απο εκει και περα διαφορα σκορπια τραγουδια που μου αφησαν ολα καλες εντυπωσεις,οποτε αποφασισα να τους ψαξω παραπανω.

αυτη τη στιγμη ακουω το Masterpiece of Bitterness και ειναι ταξιδιαρικος,μελαγχολικος,ιδανικος για τετοιες ωρες.παντως δεν εχω πληρη αποψη για αυτους.

εσεις τι λετε?νομιζω εχω δει μονο μια/δυο αναφορες εδω μεσα(ο isis ισως?δεν θυμαμαι).αντε πειτε τπτ.

Πρόσφατα τους άκουσα κ εγώ, πολύ καλοί και μου αρέσουν ιδιαίτερα τα φωνητικά. Έχω τσεκάρει μόνο τους δύο τελευταίους δίσκους, το Fjara υπέροχο κομμάτι, έχει και ωραίο βιντεάκι:

Πολυ καλη μπαντα,και οι 4 δισκοι τους ειναι αριστουργηματα
Για μενα καλυτερο αλμπουμ το [B]Köld [/B]με αγαπημενο κομματι το [I][B]Solstafir - Pale Rider[/B][/I]
Τα αλλα 3 δεν απεχουν πολυ σε ποιοτητα,απλα εμενα αυτο μου εχει κατσει περισσοτερο ισως επειδη με αυτο τους εμαθα…

Σκέτη ομορφιά.
[U]Ljós í Stormi [/U]
Σκέτη ομορφιά λέμε.

Couldn’t agree more! Άκουγα σήμερα, συγκίνησις.

[SPOILER]ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΛΛΛΛΛΛΛΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ[/SPOILER]

Τσεκαρετε [B]εδω[/B] ενα πανεμορφο liveακι στο Reykjavik.
Παιζουν Ljós í Stormi, Fjara, Goddess Of The Ages

ωπ αψογος!θα το απολαυσω με την ησυχια μου σπιτι.
μολις ξεκινησε σκεφτηκα “μα καλα σε βιβλιοθηκη παιζουν?”:lol:

μια ακροαση του λινκιου του ινικιου και θα σας αφησει συξυλους.

Μπαντάρα ! κάθε δίσκος τους βγάζει διαφορετικά συναισθήματα,κ είναι μοναδικός ! αγαπημένος κ μένα ο Kold βεβαίως βεβαίως!

shoutout στην αγαπητή Μερερφιν που θα τους δει live στo Δουβλίνο
:drunk: :drunk: :drunk:

Χωρίς να έχω λιώσει τα παλιά, νομίζω ότι στον τελευταίο δίσκο βρήκαν ακριβώς αυτό που ήθελαν να κάνουν, εφόσον έχουν αφαιρέσει σχεδόν τελείως τα μπλακ μεταλ στοιχεία. Είναι απίστευτος ο τρόπος που τραβάνε τις συνθέσεις με την επανάληψη ίδιων θεμάτων καταφέρνοντας να αυξάνουν την ένταση των κομματιών, αντί να ξεθωριάζουν.

Αυτή η μπασογραμμή που μπαίνει προς το τέλος του Ljós í Stormi με αποτελειώνει, λες και έγινε παρεμβολή από New Order, έπος.

Για σας που γουστάρετε το Köld περισσότερο, δείτε το[U] Goddes Of The Ages [/U] από το Roadburn πέρσι.
Κι αυτή η εκτέλεση του [U]Ritual Of Fire[/U] στο Roskilde είναι τρομερή.

Και μόλις ανακοινώθηκε ευρωπαϊκή περιοδεία με Long Distance Calling και εναλλάξ τους Audrey Horne και Sahg. 8)

[SPOILER][/SPOILER]

επιτέλους λοιπόν, μετά από πολύμηνο λιώσιμο των άλμπουμ ήρθε η ώρα της κρίσης! :slight_smile:
Εκπληκτική εμφάνιση των [B]SOLSTAFIR [/B]πριν λίγες μέρες στη Γενεύη, ελάχιστος κόσμος (60 ατομα το πολύ) αλλά μείναμε άφωνοι? και το κρύο/χιόνι στην πόλη ήρθε και έδεσε. Μαγεία…
Το κόμπο της βραδιάς ήταν επίσης απίστευτο με σούπερ άνοιγμα των [B]SAHG [/B]για τις πρώτες μπύρες και αναμενόμενο καλό κλείσιμο με τους [B]LONG DISTANCE CALLING[/B] αλλά από αυτούς το περίμενα μιας και δεν ήταν η πρώτη φορά?

Βιντεάκια:
SOLSTAFIR:[B][U]svartir sandar[/U][/B]

SAHG:[B][U]mortify[/U][/B]

LONG DISTANCE CALLING:[B][U]the frigrin d?an boogie[/U][/B]

Ωραίο βίντεο ως συνήθως.
Πόσα κομμάτια έπαιξαν;
Στο πρώτο σκέλος της περιοδείας με Audrey Horne ήταν μόνο 4:

Ljós í Stormi
Svartir Sandar
Fjara
Goddess of the Ages

40 λεπτά περίπου, φοβερή απόδοση, αλλά υπερβολικά λίγο.
Την άλλη εβδομάδα παίζουν μόνοι τους στο Στρασβούργο και την επόμενη κάπου στη μέση της Γερμανίας για όποιον ενδιαφέρεται.
Full set, full madness όπως λένε και οι ίδιοι.

είχα την αίσθηση πως ήταν λίγο παραπάνω αλλά αυτά που γράφεις ακούσαμε και μεις, δεν με ένοιαζε αφού ήταν άψογοι (σχολιάζαμε μάλιστα ότι και κει να έκλεινε το live μια χαρά θα ήμασταν!)

…προφανώς σε δικό τους σετ θα είναι ακόμα καλύτερα, ελπίζω να έχουν και περισσότερο κόσμο

Η μπανταρα επιστρεφει λοιπον με νεο δισκο που κυκλοφορει 29 Αυγουστου απο τη Season Of Mist με το ονομα “Οtta

[B]Εδω [/B]ακουμε το πρωτο κομματι που δωσανε στη δημοσιοτητα

πως σας φανηκε ο καινουριος δισκος τους?ακομα πιο απομεταλλωμενος αλλα με δυναμικες και ενδιαφερον σαν ολοκληρωμενο ακουσμα που λειτουργει σαν σφουγγαρι

κατα 99% θα τους δω τον Νοεμβριο, που θα βρεθω για ενα τριημερακι Γερμανία. …θα ψαχτω για τικετακι τις επομενες μερες.

…sold out στην Στουτγκαρδη γαμωτη μου…πηγα να βγαλω προχτες εισητηριο και ειναι sold out…[-X

Ευχομαι μηπως και αλλαξουν μερος και τους πανε σε μεγαλυτερο χωρο. Σκεφτομαι απο την αλλη, μηπως παω καμια βολτα στο Μοναχο και τους δω, αλλα ειναι δεν συμφερει το πηγαινει ελα, μου βγαινει περιπου 50 ευρω και ειναι 2+ ωρες ταξιδι.

Τελικα απο αρκετο ψαξιμο και αρκετα σεναρια ακομα και για να παω Μοναχο, βρηκα τικετακι για Στουτγκαρδη…το καλο επισης ειναι οτι το ξενοδοχειο ειναι σχεδον διπλα απο το χωρο του live, 10 λεπτα με τα ποδια.

Support Sahg και Obsidian Kingdom, νομιζω τιμιο το 20αρικακι.

Το clubaki που εμαφνιζονται πρεπει να ειναι πολυ μικρο, για κανα 200αρι ατομα το πολυ και παμε για πολυ οικογενειακες "σφιχτες¨καταστασεις…

Solstafir εχω δει δυο φορες και ειμαι κομπλε, αλλα θα ηθελα πολυ να δω τους Sahg. Καλα να περασεις.

Σε ευχαριστω!
Μολις ειδα και ανακοινωση οτι τελικα θα πανε σε πιο μεγαλο χωρο λογο του sold out, στο Universum, δυο μερες πριν εκει θα δω και Fates Warning.