Sons of Anarchy [TV]

Εγώ μόνο που δεν ξέρασα με το σημερινό. Χειρότερο επεισόδιο με διαφορά για την σεζόν. Αν εξαιρέσουμε την δράση για κανα 20λεπτο στη μέση του επεισοδίου το απόλυτο μηδέν. Άντε να τελειώνει γιατί το γάμησαν και ψόφησε.

[SPOILER]ΑΠΟ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΤΡΕΛΟ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.[/SPOILER]

Και εγώ δεν το βρήκα καλό το επεισόδιο, όλη η σεζόν εξάλλου μια μετριότητα είναι. Απλά κάντε μια σύγκριση (όχι στις σειρές) αλλά στην κλιμάκωση της έντασης των τελευταίων σεζόν SoA και Shield.

Τα έχουμε πει, δεν συγκρίνονται πουθενά οι δύο σειρές. Το SoA υπερέχει μόνο στο σάουντρακ.

Εκτιμώ ότι δεν είναι φίλερς τα ρομάντζα που είδαμε αλλά “χτίσημο” για μια κατάληξη των χαρακτήρων που όλοι λίγο-πολύ περιμένουμε…

Επίσης,δε μπορώ να χορτάσω να βλέπω τη σύγχυση στην μούρη του Τζαξ στην τελευταία σκηνή

[SPOILER][/SPOILER]

Η αναμενόμενη εξέλιξη των πραγμάτων.

Πολύ καλή ηθοποιία από τον Charlie Hunnam στο 11ο. Ήταν πολύ δυνατό επεισόδιο παρόλο που δεν είχε δράση, οι χαρακτήρες δουλεύτηκαν καλά και το φινάλε χτίστηκε…

Αυτό ήθελα να γράψω, ότι το επεισόδιο απλά έχτισε το φινάλε και κυρίως για πρώτη φορά ο Hunnam είχε εξαιρετική ερμηνεία σαν πρωταγωνιστής.
(Η σκηνή με τα αμάξια εντελώς άκυρη αλλά who cares).

Όντως πολύ καλός ο Hunnam αλλά προσωπικά μου άρεσε πολύ περισσότερο η ερμηνεία του Jimmy Smits (Nero)

Το θέμα είναι:

[SPOILER]Τι γίνεται με το πόδι του Τζαξ;
Γνωρίζει ότι έχει κληρονομήσει κάτι από τον πατέρα του ή την Τζέμα; Μπορεί και από τον Κλέι ακόμη, ποιος ξέρει.
Το ξέρει καιρό και γι αυτό μήπως τα έκανε πουτάνα όλα ξέροντας το τέλος του;

Από κει και πέρα, πολύ αδιάφορος ο θάνατος του Τζους.
Μεγαλύτερη ανατροπή αυτός του Ανσερ, πίστευα θα τους έθαβε όλους.[/SPOILER]

Απ’ όλες τις επιλογές που είχε αυτή η σειρά, επέλεξε την χειρότερη δυνατή

[SPOILER]το τελευταίο πράγμα που είχαμε ανάγκη αυτή τη στιγμή (και το πιο αχρείαστο) είναι to reunion με τη Γουεντυ, ειδικά μετά από μια τέτοια πράξη του Τζαξ. Ήλπιζα να μη την δω ποτέ αυτή τη σκήνη, όχι για τη Τζέμα (την πιο δίκαια μοίρα είχε) αλλά γιατί ευχόμουν ότι υπήρχε ακόμα ανθρώπινη υπόσταση στον Τζαξ.

Σεναριακά/σκηνοθετικά πολύ αδύναμη σκηνή. Ο γιος σκοτώνει τη μάνα του και παρόλα αυτά δεν υπάρχει καμία προσπάθεια να απογειωθεί η όλη φάση και να δοθεί ένα αντάξιο τέλος σε τόσο σημαντικό χαρακτήρα της σειράς. Για τον Τζους ούτε λόγος, λες και δεν υπήρχε στο προσκήνιο για 7 σεζόν

Τουλαχ. ας πεθάνουν όλοι στο τελευταίο επεισόδιο να ησυχάσουμε κι εμείς και οι χαρακτήρες[/SPOILER]

ευτυχως τελειωσε :stuck_out_tongue:

Παιζει να ειναι η πρωτη φορα που να περιμενω με τοση ανυπομονησια να τελειωσει μια σειρα.
Στα τσακιδια!
Κατρακυλα απο κυκλο σε κυκλο. Αυτος ο κυκλος ειδικα ηταν το κερασακι στην τουρτα! Μεχρι και το τελευταιο επισοδειο θεωρω πως ηταν περιττο-καλυτερα να ειχε τελειωσει με εκεινο της προηγουμενης βδομαδας.

Μπραβο,Sutter,που δημιουργησες και κατεστρεψες ο ιδιος την πιο badass σειρα…

[SPOILER]Το τελευταίο με ψιλοσυγκίνησε πάντως. Δεν ήταν και τόσο κακό.
Τελείωσε έτσι όπως έπρεπε με ωραία την τελευταία σκηνή. Δεν έμεινε κάποια εκκρεμότητα και απλά κρατάμε τα καλά από αυτή τη γαμάτη σειρά και προσπερνάμε τα κακά

σκέφτομαι να το κάνω και άβαταρ, το βρίσκω όμορφη εικόνα για να τελειώσει μια σειρά

[/SPOILER]

[SPOILER]Γενικά δεν με ενθουσίασε τόσο αυτή η σεζόν, θεωρώ ότι τελείωσε όπως έπρεπε να τελειώσει και συμφωνώ με το quote σου, ότι η τελευταία σκηνή ήταν συγκινητική (και το επεισόδιο κατ’επέκταση) και ωραία εικόνα να τελειώσει η σειρά.[/SPOILER]

[SPOILER]Προσωπικά βρήκα τελείως χαζό το τρόπο που πέθανε ο Τζαξ. Δηλαδή κάρφωμα σε νταλίκα, σίριουσλι; Καλύτερα να τον έτρωγαν οι δικοί του, πιο τίμιο θα 'τανε.[/SPOILER]

Freedom

Σκέψου λίγο πως πέθανε ο πατέρας του και ποια μηχανή καβάλαγε. Νομίζω πως είναι hint ότι ο John Teller αυτοκτόνησε κι αυτός τελικά back in the day.

Κατά τα άλλα, μην γκρινιάζετε. Μια χαρά ήταν η σειρά, η σεζόν και όλα. Φυσικά, υπήρχαν ups and downs, αλλά αυτό είναι φυσιολογικό.

Εμένα θα μου λείψει το Charming πάντως… :frowning:

Συμπαθητικό φινάλε με ωραία σκηνή αλλά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα γενικά.
Ήταν τόσο ρηχή η σεζόν που δεν απογειώθηκε πέρα από 2-3 στιγμές.

[SPOILER]Περίμενα τόσο διαφορετικό το τέλος, να είναι σκατόψυχο, το κλαμπ να διαλύεται όπως του αξίζει, θύματα, νεκροί, τον μικρό να διαβάζει το ημερολόγιο του Τζαξ αργότερα πχ.
Δεν εξήγησε και τον πόνο στο πόδι που είχε στο προηγούμενο επεισόδιο.
[/SPOILER]

Θα λείψει η σειρά, ευχαριστούμε για την καύλα ώρες και τις μουσικάρες αλλά θα μπορούσε να γίνει και πρωτοκλασάτη.

Μια χαρα ηταν εμενα μ αρεσε, αν εξαιρεσουμε καποιες στιγμες που το τραβηξε απ τα μαλλια σεναριακα για να εκβιαστουν καταστασεις και η υπερβολικη σπλατερια σε ορισμενες σκηνες, ηταν οκ. Δεν ειχε κλιμακωση 3ης για παραδειγμα αλλα οκ, εκει ηταν το πηκ τι να κανουμε.
Επισης απο την αρχη δεν ειχαν κρυψει οτι θα εχει το μελο μεγαλο μεριδιο. Σε ολες τις σεζον ειχε πολλες τετοιες σκηνες, ας μην το ξεχναμε.
Κατι μου λεει πως το Σονς ειναι οι Μεταλλικα των σειρων ετσι;:roll::lol:
.[SPOILER] Εν τω μεταξυ ο Τζακσονας δεν εμαθε ποτε οτι η μανα του ειχε φαει και το πατερα του στην ουσια ε; Η χανω τιποτα λεπτομερειες ε; Με τα του πατερα του εχουμε αρκετα κενα ετσι;[/SPOILER]

[SPOILER]Εγώ κρατάω ότι το τέλος δείχνει πως ο John Teller στην πραγματικότητα είχε αυτοκτονήσει με τον ίδιο τρόπο. Άλλωστε ο Τζούρι δεν είχε κανένα λόγο να πει ψέματα για τον θάνατό του πριν ο Τζαξ τραβήξει τη σκανδάλη εναντίον του.

Επίσης κάψιμο για εμένα, αλλά καταλήγω στο ότι η άστεγη ήταν ο reaper. Σε προηγούμενη σεζόν είχε πει στην Τζέμα πως “Abel will save my boys” ή κάτι τέτοιο και στην πράξη αυτό συνέβη, καθώς το αιματοκύλισμα θα οδηγούσε στον θάνατο των Sons αν ο Abel δεν αποκάλυπτε πως η Τζέμα σκότωσε την Τάρα.[/SPOILER]