Sons Of Apollo - 24/09/18 - Αθήνα - Fuzz Club

επειδή έχω καλό γούστο στην μουσική;:thinking: :sunglasses:

Το “χειροτερο” της τετραδας των '90ς, ισως. Μεχρι εκει. Τα υπολοιπα ειναι απλα κακο γουστο και ειναι δικαιωμα του καθενος να το εχει :stuck_out_tongue_winking_eye:.

3 Likes

Και σε αυτό διαφωνώ. Για την ακρίβεια

  1. FII- scenes
  2. Awake
  3. Images - six degrees
    Και μετά το χαος
2 Likes

To six degrees βγήκε το 2002…και δίκιο έχει ο @pantelis79, το κατώτερο τους στα 90’s είναι μεν, αλλά τίποτε λιγότερο.

2 Likes

Καποτε ενιωθα ασχημα να βαλω πιο ψηλα το Falling Into Infinity αλλα ευτυχως μετα συνειδητοποιησα οτι δε με νοιαζουν τα βαθρα και το τι θεωρει ο καθενας βλασφημιες, οποτε συμφωνω ευκολα με @Sevek. Μπορει απλα να αλλαζα ισως θεση το Awake με το Scenes, αλλα το FII 20 χρονια μετα μου ταιριαζει ευκολα στην κορυφη.

1 Like

Και τα 2 τα έχω λιώσει και τα θεωρώ ουσιαστικά ισάξια, αλλά…
Το κυριοτερο είναι πως το ένα ακούγεται ότι είναι 90s(παραγωγή και φωνή), ενώ το αλλο είναι ακόμα σημερινό.

1 Like

To Change of Seasons που το βάζεις;

Καλησπέρα.

Πωλείται εισιτήριο για SONS OF APOLLO € 32,00. Μπορεί να σταλεί ηλεκτρονικά.

Τωρα το ειδα αυτο. Το Change Of Seasons ειναι για μενα η κορυφη των Dream Theater. Αν ειχε κυκλοφορησει ως κανονικο αλμπουμ με 5-6 τραγουδια να το συνοδευουν αντι για live διασκευες, θα ηταν πιθανοτατα το καλυτερο τους αλμπουμ.

Αν ηταν στο Images And Words, ας πουμε. 57 λεπτα + 23 λεπτα, ακριβως 80.

Συμφωνώ, για μένα είναι ότι καλύτερο έχουν κυκλοφορήσει. Έπεται το Scenes, Awake, FII, Images.

Το Images & Words ακουγεται πολυ παλιο και τα τραγουδια του για μενα δεν ειναι οσο πολλα διαμαντια οσο απο τα επομενα αλμπουμς, οποτε δε θα μπορουσε να ειναι το κορυφαιο ουτε ετσι ισως, περαν του οτι το ACOS βγηκε πιο μετα, και εχει αρκετα διαφορετικο χαρακτηρα.

Ομως το παρον tracklist θα ειχε πολυ σοβαρη υποψηφιοτητα για magnum opus επιπεδο:

  1. A Change Of Seasons
  2. Peruvian Skies
  3. Strange Dejavu
  4. Through My Words/Fatal Tragedy
  5. Hell’s Kitchen
  6. Lines In The Sand
  7. Home
  8. The Dance Of Eternity

Εβαλα δηλαδη μερικα απο τα καλυτερα τραγουδια του FII και τα τραγουδια του SFAM, που ξερουμε πως ειχαν γραφτει και τα δυο ηδη πριν βγει το FII (περιπου απο την εποχη του ACOS βασικα) απο το demo του Metropolis pt 2. Οριακα κατω απο 80 λεπτα, αλλα ευτυχως που δεν βγηκε ετσι, και αποφασισαν να το βγαλουν ως EP και να γεμισουν τους δυο επομενους δισκους με τραγουδαρες, χωρις καμια αδυναμη στιγμη, ουτε καν το Anna Lee που μισεις. :sunglasses:

Μη μιλας εκ μερους μου :sunglasses:. Σιγα μη μισησω κιολας ενα τραγουδι και ειδικα το Anally :stuck_out_tongue_winking_eye:, δηλαδη μια απο τις αδυναμες στιγμες του FII.

Πηρα και εγω το εισιτηριο μου την Παρασκευη και μετραω μερες. Περιμενω πολλα απο αυτο το live.

Οσο για την κουβεντα περι Dream Theater, το Falling Into Infinity ειναι πολυ καλο δισκος αλλα τα Images And Words, Awake, Metropolis Pt. 2 - Scenes From A Memory δεν τα φτανει με τιποτα. Επισης εδω να σημειωσω οτι θα γουσταρα τρελα να επαιζαν οι Sons Of Apollo το Change Of Seasons το οποιο ειναι συγκλονιστικο κομματι.

Εφτασε η μερα των Sons Of Apollo, παμε για μεγαλη μπαλα σημερα…

Ξερει κανεις προγραμμα, ωρες κτλ?

7 πόρτες, 8 το support, 9 οι Sons Of Apollo

1 Like

ΑΦΡΙΖΩ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΔΩ ΑΥΤΟ :cry:

Είχα ξεχάσει ο μαλάκας πως σήμερα ήταν το λάιβ και είχα βάλει 7 το πρωι κατι εξετάσεις και έχω ξυπνήσει από τις 6 και θα με πάει σερί στο δρόμο μέχρι το βράδυ (εξετάσεις, δουλειά, συναυλία). Έλα στο δεξί μπαρ να με κεράσεις μπύρα να αντέξω :stuck_out_tongue:

1 Like

Που να δεις διπλο σετλιστ Ρουμανιας πριν λιγες μερες… με δευτερο σετ με ορχηστρα και διασκευες σε Show Must Go On, Comfortably Numb, Kashmir και δε συμμαζευεται. ΚΑΙ με το Hell’s Kitchen (ναι, το καλυτερο instrumental των DT) ολοκληρο πριν το Lines In The Sand.

2 Likes

113 ευρώ το αεροπορικό αυτή τη στιγμή

3 Likes