Soulfly - Ritual (2018)

  1. Ritual
  2. Dead Behind The Eyes
  3. The Summoning
  4. Evil Empowered
  5. Under Rapture
  6. Demonized
  7. Blood On The Street
  8. Bite The Bullet
  9. Feedback
  10. Soulfly ΧΙ
2 Likes

Απο τα λιγα που εχει παρει το αυτι μου σιγα σιγα ο Cav ετοιμαζει την επιστροφη των tribal

Το ομώνυμο είναι πολύ δυνατό κομμάτι σίγουρα

Το μονο που με ξενερωνει με τους Soulfly πλεον δεν ειναι τοσο το δισκογραφικο κομματι αλλα η παρουσια του Max live,εχει παχύνει υπερβολικα πολυ και οπως ειδαμε και στο Gagarin προπερσι δεν εχει φυσικη κατασταση πλεον(και αυτο που με εκνευριζει ακομα περισσοτερο ειναι οτι δεν τον ενδιαφερει να κανει τιποτα γιαυτο κιολας,ολη μερα φαι και μπαφος σε αντιθεση με τον Ανσελμο πχ που και αυτος εχει χαση την φωνη αλλα τουλαχιστον προσπαθει και φτιαχνει καθε τοσο την φυσικη του κατασταση οπως φετος για να τα μαμαει ολα live)και με στεναχωρει πολυ αυτο γιατι ειναι απο τους ανθρωπους που με βαλανε στην Μεταλ φαση

Αδιάφορο το κομμάτι. Δυστυχώς κανένα ενδιαφέρον πλέον γι αυτούς. Μηδέν έμπνευση, αναμασημένα riffs. Για τους στίχους δεν χρειάζεται να πω κάτι, εδώ και 20 χρόνια ακούμε τα ίδια, “resist”, “arise” άντε και κανά “um, dois, tres”.

2 Likes

Αυτό στο χωριό μου το λένε generic. Ευτυχώς υπάρχει ένα Sepultura riff στην αρχή τουλάχιστον

1 Like

Ωνασουγαμησω

2 Likes

Κυκλοφόρησε , άρεσε σε κανέναν ? Δεν έχω προλάβει να το ακούσω ακόμη

Οποιος το χει ακουσει να πει καμια κρητικη

Δεν περίμενα γαμάτο δίσκο Soulfly εν έτει 2018. Κι όμως…

2 Likes

Και σε ενα αλλο forum κατι τετοιο διαβασα,κοιτα να δεις ο γερο Max ειδε οτι το απεναντι στρατοπεδο πηρε τα πανω του και κανει το 2 στα 2 μετα το psychosis…Μηπως ηρθε η ωρα για το τιμημενο reunion

Το ακουσα ολο,το album σπερνει!! εχει αγγαλιασει ζεστα ολη την ιστορια του Cavalera

Δεν είναι κακός δίσκος αλλά… πόσο πιο generic είκοσι χρόνια μετά από το πρώτο soulfly; Έχει τις στιγμές του ο δίσκος (under rapture, ritual,και κάτι σκόρπια) αλλά θα ξεχαστεί γρήγορα όπως και τα τελευταία από τα οποία δεν θυμάμαι μισή νότα. Το feedback κάπως ξεφεύγει και με κέρδισε. Ο μικρός cavalera έχει καλύτερη απόδοση αλλά ακόμα μετριότητα.

Εχω θα διαφωνήσω σχετικα μαυτο και το λεω αυτο που αν και φαν των Soulfly το τελευταιο τους αλμπουμ που χαρηκα ηταν το Conquer…ουσιαστικα απο κει κ περα οτι βγαλανε μεχρι και το Archangel μου ηταν παντελως αδιαφορο…αυτο εχει πολλα αγαθα μεσα,και ενα θετικο μετα απο πολλα χρονια ειναι οτι εχουν κομματια διαφορετικα σε δομη το ενα απο το αλλο,τα ριφ μεσα σε πολλα κομματια αλλαζουν,γνωμες ειναι αυτες εγω προσωπικα το κωλογουσταρω αυτο το album εχει μια οσμη Soulfly προ δεκαετιας πριν ο Max καει τελείως απτην κοκα και φαει οτι υπάρχει…Εμενα το πρόβλημα μου με τον Max δεν ειναι δισκογραφικο γιατι και να σκασει αυριο Gagarin και να παιξει Setlist απο Schizophrenia Point Blank και Conquer δεν θα με νοιαξει καθολου που θα χει αφησει κομματια που εχει η γκαμα του την τελευταια δεκαετια,εμενα με τρελαινει το γεγονος οτι live δεν εχει φυσικη κατασταση και δεν κανει τιποτα γιαυτο απλα τον σωζει στα ματια μ live καθε φορα αυτο το φωτοστεφανο πανω απτο κεφαλι του που μου θυμιζει το ποσο αγιοποιηση ειχε φαει αυτος ο τυπος μαζι με τον Ανσελμο στα εφηβικα μου χρονια και δεν νευριαζω περισσότερο

Ποσο στεναχωρο ειναι αυτο που σε ολους μας εννοειται οτι εχει συμβει, να βλεπουμε την παρακμη των εφηβικων μας ειδωλων… Ο Anselmo εχει καει εντελως, εκει που μια περιοδο μετα τον θανατο του Dimebag καπου μετα το 2007 ειχε καθαρισει και ηταν σε αρκετα καλη φαση, τα τελευταια χρονια εχει γινει υπερ-μαλακας παλι… Ασε που μουσικα μετα το τελευταιο full-length των Down το Down III - Over The Under εδω και χρονια δεν εχει κανει κατι αξιολογο.

Απο την αλλη ο Max στο τελευταιο Cavalera Consiracy εκανε την εκπληξη, με εναν αρκετα καλο δισκο, απο εκει και περα εδω και πολλα χρονια κυκλοφορει δισκους απλα για να κυκλοφορει κατι, τιποτα αξιολογο και εδω. Και στα live ειναι θλιβερος, οπως προσωπικα θλιβερη μου φανηκε η περιοδεια για το Roots…

2 Likes

Το μονο καλο που εχει ο Ανσελμο σε σχεση με τον Max πλεον ειναι οτι σε οσα live τον εχω δει εχει μια σχετικα φυσικη κατασταση και ας μην βγαινει φωνη,ειναι entertainment ο τυπος ανοιγει κεφαλι με μικροφονο λεει καφρικες ατακες συνομιλει καμια φορα με το κοινο, ο Max πλεον εχει γινει 120 κιλα πραγματικα δεν μπορει να κουνηθει οπως φανηκε και στο Roots tour (μαγκες στα στουντιο γινανε πολλοι εξαλου στη σκηνη ειναι το θεμα τι κανει)και με στεναχωρει πολυ αυτο…κριμα γιατι καποτε ηταν το ειδωλο μου εχω βαρεσει και tattoo Sepultura οπως και Pantera οταν ειμουν πιτσιρικας…Μαx αμα ακους ξεκινά δίαιτα!!

Λοιπόν με μια πρώτη ακρόαση φαίνεται ότι είχαν δίκιο όσοι έλεγαν ότι είναι ότι καλύτερο από την εποχή του Dark Ages, θα επανέλθω

1 Like

Το άκουσα με χαμηλές προσδοκίες (ως χαλί στην πρώτη ακρόαση) και μου άρεσε, ειδικά στο πως κλείνει ο δίσκος. Το ακούω τώρα με ακουστικά για 2η φορά και όντως είναι μια χαρά.

Βοήθησε το γεγονός ότι δεν είχα προσδοκίες (όπως πάντα βοηθάει το συγκεκριμένο) αλλά και πάλι δε νομίζω ότι θα χαλάσει κανέναν οπαδό των Soulfly. Παίζουν πράγματα που τα έχουμε ξανακούσει αλλά υπάρχει όρεξη και σχετική ανανέωση για έναν καλλιτέχνη με τόση ιστορία στην πλάτη του.

1 Like