Souls Series

δεν θεωρω τσαμπα το resistance γιατι βοηθησε πολυ στην blightown…και τα παιρνω και πολυ ευκολα τα level οποτε κλαιν…να φανταστεις ακομα δεν εχω πλησιασει boss anor londo…(λογικα ειναι στην αιθουσα με τους 2 γιγαντες στο λευκο φως) και καθομαι και κανω βολτες “καθαριζοντας” τους ιπποτες και παλι μετα απο την αρχη…γενικως δεν βιαζομαι,μου αρεσει να μενω λιγο χρονο παραπανω σε καθε περιοχη μεχρι να την βαρεθω…στο anor londo παντως δεν εχω ψοφησει ουτε μια φορα μεχρι τωρα ενω στο sen’s fortress ξεσκιστηκε το θεμα πραγματικα…

Εγκρινω θρενταρα,μπραβο!

Μεγαλος φαν και των 3 της σειρας

προσωπικα αγαπημενο μου το Dark Souls 1 γιατι πιστευω εκανε τα καλυτερα πραματα συνδυαστικα με απιστευτο κοσμο,φοβερο gameplay και το καλυτερο lore σε σχεση με τα αλλα 2(και με το φοβερο artorias dlc)

Dark Souls 2 βελτιωμενο multiplayer και gameplay mechanics,αλλα πολυ μετριο lore και ο κοσμος μισο σκαλι κατω απτο DS1

οσο για το Demon Souls,μπορει να μην ηταν τοσο συμπαγες,αλλα ειχε καρδια και ο κοσμος του αγγιζε τα ορια του καταθληπτικου(βλ. Tower of Latria).Ασε που ξεχειλιζε originality απο παντου

θελει να βρω χρονο σε καποια φαση να τα παρω ολα σερι απτην αρχη το ενα μετα απτο αλλο

Λοιπον εχω φτασει 80 επιπεδο και ακομα δεν εχω παει στο boss Anor Londo…Μαζεψα οσο titanite chunk χρειαζομουν για να ανεβασω το bastard σε +14 και οταν βρω καποια στιγμη και slab θα τερματισει…επισης βρηκα ενα σουπερ σετ πανοπλιας την Black iron η οποια ειναι καλυτερη απο την Elite knight που ειχα και ανεβαινει μονο με twinkling titanite που πουλαει ο γιγαντας σιδερας της περιοχης.Θα συνεχισω ετσι μεχρι να παω και τα 4 κομματια στο +5…ηδη ενα εχει παει…καψιμο φουλ :lol:

To Giant Set εννοείς. Ναι, ήθελα κι εγώ να στο πω. Ανέβασέ το και φόρα το, είναι το καλύτερο άρμορ σετ του παιχνιδιού για physical defense. Become Unstoppable! (onlyafro reference, όποιος κατάλαβε κατάλαβε :stuck_out_tongue: ).

Slab είναι σπάνια, αν θες να σου πούμε πού να βρεις, πες το. 1 μπορείς να βρείς πολύ εύκολα…

Καλά για τα λέβελς δεν χρειάζεται να πω πολλά, απλά να σου πω ότι το πρώτο πλέι μου το τερμάτισα 90-95 λέβελ, και εσύ είσαι 80 στο περίπου 40-50% του παιχνιδιού! :lol:

οχι δεν λεω για την Giant…για αυτη λεω: http://darksouls.wikidot.com/black-iron-set…δεν εχει μεγαλη διαφορα απο την Giant σε καποια σημεια ειναι και ελαφρως καλυτερη…

για πες που μπορω να βρω slab :stuck_out_tongue:

χαχαχα tidus ελα πες την αλήθεια για τον Stray δε λες? :stuck_out_tongue:

A ρε storm farmer στο new londo ruins θα βρεις τη χαρα σου!!! :wink:

Kαλα κάνεις μωρε μετα απο τοσο farming ολα θα σου φαίνονται ευκολάκια… Στο DS2 σε θελω όμως που το farming εχει ενα μικροοοο τίμημα… :stuck_out_tongue:

Χτύπησα την πρώτη καμπάνα λοιπόν… Έφαγα και το mini-boss δίπλα στον πρώτο blacksmith (το κούτσαβλο).

Neo για ξαναπές μία, από πού παίρνω το κλειδί για να ανοίξω την πόρτα δίπλα στον Praise-the-sun τύπο;

Συνέχισα λίγο μετά τον κουτσό όπου στην πέφτουν κάτι θάμνοι, κατέβηκα στο φαράγγι όπου μου την έπεσε ένας τρίμετρος τύπος και έφυγα στον γκρεμό όταν το έβαλα στα πόδια :stuck_out_tongue:

Ελα ρε δύσκολα να μη δε το πήρες…

Γενικά σε μια περιοχή να τα ελέγχεις ολα πριν προχωρήσεις, απο σπάσιμο βαρελιών μεχρι χτυπήματα στους τοίχους!!! Σίγουρα θα βρεις κατι πολύτιμο που σου ξέφυγε… :wink:

Παντως αφου εφαγες και prowling demon εισαι τουμπανος! bow πήρες?

Dark soul αγροτης ψαχνει αχαχα

τον Prowling τον ειχα φαει με crossbow απο μακρια…αλλα θελει καποια ωρα…

Stelio οταν πας Depths και βρεις το bonfire θα βρεις κατι γλιτσες παραδιπλα…εγω εκει εφαγα πολλες ωρες γιατι αυτες οι γλιτσες πετανε Large titanite για αναβαθμισεις και να ξερεις τα αρουρια πετανε πολυ ευκολα humanities…

[B]Crown of the Sunken King[/B]

οχι 1 αλλα 3 dlc??? οσο και να με χαροποιεί που μεχρι το 15 θα παιζω dark souls ρε πουσταραδες στη from software σοβαρευτείτε!!! Εσεις δε λέγατε δε θα βγει κανένα dlc για το DS2??

Νομίζω γλυκάθηκαν και με τις τρελες πωλήσεις του 2 και θα γαμ@#σουν οτι καλο χτισαν…

μιας και ειπες και πριν για DS2 δεν θα το ξεκινησω συντομα…οταν τελειωσω σε κανα μηνα και παραπανω το 1,θα ασχοληθω με τιποτα διαφορετικο…(μαλλον θα συνεχισω το LA Noire)

Το 2 ειναι συνεχεια του 1 η ειναι τελειως ανεξαρτητο;

ειμαι σιγουρος οτι θα ναι καλα τα dlc,αλλα οχι αναλογικα με την τιμη…οποτε πιρατεβαυ και τα μυαλα στα καγκελα :stuck_out_tongue:

Storm το 2 δεν ειναι συνεχεια του 1.Ειναι κατι σαν το Oblivion και το Skyrim,και καλα ειναι στον ιδιο κοσμο,αλλα πρακτικα @@

Εγω ειμαι τωρα στην φαση πριν μπω στο shen’s fortress και τον κουτσο δαιμονα δεν το εχω σκοτωσει ακομα.Ψαχνομαι ρε γαμωτο κι εγω.Ειμαι 37 lvl 23 endurance 17 dexterity 25 strength 20 vitality και δεν ειμαι σιγουρος τι αρμορ και τι sword να χρησιμοποιω…Εχω την black armor που βρηκ πριν τον Capra Demon και την εχω παει +5.Αξιζει ή να αρχισω να ανεβαζω την shadow που βρηκα στην blightown?Τον παιζω γενικα one handed sword,light armor,light shield.Eχω το dragon sword αλλα θα ηθελα να βρω και καποιο αλλο καλο one handed sword να το κανω reinforce να το εχω εστω σαν backup.Εχω το falchion και το laito(το οποιο θελω +3 dex για να το χρησιμοποιησω) αλλα δεν ξερω αν αξιζουν.

Mech εγω παντως με το Bastard+10 μια χαρα την εχω βγαλει…

@Storm
To giant set είναι καλύτερο, αλλά ένιγουέι, στα Souls στην τελική μετράει κυρίως πώς θα παίξεις και όχι τι φοράς, οπότε… Fashion Souls 4tw! :stuck_out_tongue:

Slab τώρα… δεν θέλω να στο δώσω στο πιάτο και ελπίζω να μην κοιτάξεις wiki, αλλά ένα τιπ: Προσπάθησε να σκεφτείς πώς μπορείς να ξαναπάς στο Asylum. Nαι, μπορείς να ξαναπάς, και θα βρεις και διάφορα καλούδια εκεί πέρα αν το χτενίσεις ολόκληρο. Η απάντηση κρύβεται κάπου στο Firelink Shrine. Βοήθησα πολύ. :stuck_out_tongue:

@neo, ναι τον Stray λέω, το πιο γρήγορο και εύκολο slab που μπορείς να πάρεις, τα άλλα μέρη είναι ή endgame ή θέλουν τρελό φάρμιν.

Άσχετο, αλλά ο κουτσός δαίμονας ονομάζεται Titanite Demon και όχι Prowling.

@Mech-Cannibal παρατάς το Drake Sword ΑΣΑΠ. Για early game μπορεί να σε έβγαλε, μετά δεν το κρατάς ούτε για αστείο. Σοβαρά, είναι τρελή παγίδα το όπλο. Τώρα, σκέψου τι build θέλεις να χρησιμοποιήσεις πρώτα. Δοκίμασε κάθε όπλο να δεις τι moveset γουστάρεις. Γουστάρεις καμιά Katana; Γουστάρεις Greatswords; Axes; Halberds; Μπορούμε να σου αραδιάσουμε ποιο είναι το καλύτερο (σε damage) σε κάθε κατηγορία, αλλά αν δεν το ευχαριστιέσαι και εσύ ο ίδιος το όπλο και δεν σε βολεύει το moveset ξέρω 'γω τότε δεν έχει νόημα.

Βρήκα ένα στην περιοχή με τους θάμνους, το είχε πάνω του ένας ψόφιος που φόραγε και κάτι δερμάτινα που του σούφρωσα.

Θα πάω να πάρω και το Drake Sword, το έβλεπα συνέχεια σε βιντεάκια κι απορούσα πού το βρήκαν όλοι…

Μου κάνει εντύπωση που δεν το έχω το κλειδί, γιατί τα έκανα αυτά που δείχνει στο βιντεάκι… Και θυμάμαι ότι είχα σηκώσει κάτι από εκείνω το σημείο, αλλά δεν το έχω στο inventory μου.

Πάντως εξακολουθεί να μου φαίνεται ξένη η απουσία πραγμάτων που είναι αυτονόητα στα περισσότερα παιχνίδια, όπως πχ χάρτης. Δηλαδή χωρίς wiki, youtube ή κάποιον παλαίμαχο να σε καθοδηγεί, πιστεύω η συντριπτική πλειονότητα των παικτών θα το παράταγε με συνοπτικές διαδικασίες το παιχνιδάκι…

[SPOILER]ψ: την επόμενη φορά που θα πετύχω κανέναν τραμπάκουλα των Καρπαθίων, θα πηγαίνω γύρω-γύρω του λέγοντας “You raped her! You murdered her! You killed her children!”…πρωτού με κάνει σουβλάκι.[/SPOILER]

Titanite, Prowling ειναι το ιδιο πρόσωπο μωρε… :stuck_out_tongue: (XA “προσωπο”:p:p )

Για το Asylum εγω το βρήκα προς το τελος του παιχνιδιού που μου ειχε καρφωθεί να πάρω ενα item που έβλεπα στο Firelink Shrine αλλιως δε γίνεται να το βρεις με τιποτα!

Οσο για το χαρτι ειναι καθαρά θεμα συνήθειας και πολλαπλών επισκέψεων περιοχών(κρατα και καμια σημείωση αν δε θες να βλεπεις wiki όπως στα παλια adventure) :stuck_out_tongue:
Προσωπικά στο DS1 ειναι το καλύτερο level design που εχω δει!

“You raped her! You murdered her! You killed her children!”

:stuck_out_tongue:

μπορεις να πας πισω στο asylum ε; ενδιαφερον!θα αρχισει χτενισμα συντομα :stuck_out_tongue:

Περασα το shen’s fortress σκοτωσα το iron golem και ειμαι επισημα 47 lvl.βρηκα το lightening spear και ΓΑΜΑΕΙ.Αξιζει να το ανεβασω με titanite chunk?Γενικα ψαχνοντας εχω δει οτι υπαρχει τρελη διαφωνια για το αν ειναι καλυτερο να εχεις +15 απλο weapon ή αν ειναι καλυτερο να το κανεις magic.Το bastard sword το δοκιμασα αλλα δεν με βολεψε πολυ.Θελω κατι λιγο πιο γρηγορο σε στυλ dargon sword,longsword ακομα και baldur’s sword.Αν και το lightening spear με πορωσε οποτε θα εψηνα κανα καλο spear.Greatswords,axes κτλπ δεν με βολευουν και πολυ γιατι ειναι αργα και σε δυσκολευουν και στο να αποφυγεις τις επιθεσεις των αντιπαλων.Εφτασα στο 20 το dex και θα δοκιμασω και το laito να δω αν μου ταιριαζουν τα katana.
Eπισης μετα τα depths ο τυπας μου εδωσε το pyromancy flame αλλα για καποιο λογο το βαζω στα weapons αλλα δεν μπορω να το χρησιμοποιησω…Τι παιζει ακριβως?Μου εδωσε και κατι αλλα spells τα οποια αν και δεν εχουν requirements αλλα τα οποια δεν μπορω να χρησιμοποιησω.

Pyromancy spells τα χρησιμοποιεις με το pyromancy flame
Sorcerer spells με catalysts
Miracles με talismans
Aφου πρωτα πας σε μια bonefire και τα κάνεις attuned spells δηλαδή equip(με την προϋπόθεση οτι εχεις τα ανάλογα stats για να τα χρησιμοποιησεις…)

Αν θες να παίξεις με γρήγορο και dexτεκικο οπλο δοκίμασε uchigatana ή κατανα γενικα (βεβαία δε θυμάμαι που βρίσκονται αλλα να το εχεις στο νου σου) και στη συνεχεία αν γουστάρεις καν το και ενα chaos blade που ειναι τούμπανο… Ολα αυτα βέβαια αν θες να παιξεις με dex…

*Δε πιστεύω να χρησιμοποιείτε τα souls των Bosses! Οταν φτάσεις στο +10 κάποιο οπλο με τα souls αυτα φτιάχνεις rare weapons!!