Souls Series

Καλά είσαι, εγώ level 80 το 'βγαλα. Βασικά αν θες τη γνώμη μου για πρώτο playthrough άσε το claymore και πάρε gravelord sword για να νιώσεις την ηδονή. Το claymore πιάστο στα ng+ (γιατί θα το ξαναπαίξεις).

Ornstein και Smough έβγαλες; Ή όχι ακόμα;

Με τέτοια stats, πιάνεις ένα Ζweihander και μοιράζεις πόνο δεξιά και αριστερά. Συνδυάζεις και giants armor και… unstoppable.

Το Gravelord sword δεν γινεται enchantment απ’οτι ειδα, εγω θελω να το κανω enchantment για να τελειωνω με τους σκελετους και να μην επανερχονται και με πρηζουν.

Ornstein και Smough? Δεν εχω φτασει εκει και δεν εχω ιδεα για τι πραγμα μιλας! Προσπαθω να μην κοιταζω και πολυ τα wiki…

Προς το παρον εχω καθαρισει Asylum Demon, Bell Gargoyles, Capra Demon και Moonlight Butterfly.

Εχω τα stats για Ζweihander αλλα μου φαινεται υπερβολικα αργο.

Divine Claymore εννοείς, όχι Μagic.

Συμβουλή μου είναι να αφήσεις τις κατακόμβες προς το παρόν και να πας προς Depths και Blighttown. Τσέκαρε το κλειδί που σου πέταξε ο Capra.

To Zwei έτσι σου φαίνεται στην αρχή, συμφωνώ, αλλά μόλις ανακαλύψεις πόσο ρόλο παίζει το poise στο παιχνίδι, θα το δεις με άλλο μάτι. :stuck_out_tongue:

Ωραία, θα σου πω το εξής: ΦΥΓΕ ΑΠΟ ΤΙΣ CATACOMBS, ΔΕ ΘΑ ΤΗ ΠΑΛΕΨΕΙΣ. Πρώτα Depths και Blighttown (θα σου βγει λίγο η πίστη για να φτάσεις στο δεύτερο, πήγαινε μέσω valley of drakes αν θες τον πιο απλό τρόπο) και μετά Sen’s Fortress (αν θυμάμαι καλά, αλλά εκεί θα πετάξεις χειριστήριο σε οθόνη μέχρι να βρεις το δεύτερο bonfire-πιστεψέ με, θα χρειαστείς wiki ειδάλλως θα φας πολλή ώρα εκεί). Όσο για τους σκελετούς, λίγη σημασία θα έχει όταν είσαι έτοιμος να πας. Οπότε μην το κουράζεις πολύ με το divine, αυτό θα το χρειαστείς πολύ αργότερα, πριν τους Kings (λατρεύουμε) όπου όλοι είναι ghosts και χρειάζεσαι divine για να τους πολεμήσεις.

Μην τον μπερδεύεις Ρέιζορ :stuck_out_tongue:
Transient Curses χρειάζεται για τα ghosts, όχι divine weapon.

Ό,τι λένε οι άλλοι. Μην πας Catacombs από τώρα! Και γω το Zweihander είχα κάνει divine αλλά αυτά είναι όπως βολεύουν τον καθένα.

Εν τη ρίμει του λόγου ρε πουλάκιμ. Ένιγουει, ο λαός απεφάνθη.

Σας ακουσα λοιπον, τελειωσα με Depths και Gaping Dragon και στη συνεχεια με Blighttown και την γυναικα αραχνη. Στην Blighttown δυσκολευτηκα παααααρα πολυ, ολο επεφτα η εχανα τον δρομο… και μετα επεφτα! Χτυπησα και την δευτερη καμπανα και τωρα βγηκε ενα τερας απο την πισινα. Ακομα δεν εχω παει προς τα εκει για να δω τι γινεται.

OK. τωρα καταλαβα ποιοι ειναι οι Ornstein και Smough… :-k Περιττο να πω οτι με εχουν πηδησει! Σκεφτομαι να μαζεψω level μερικες μερες και μετα να παω προς τα εκει.

Ειχα να παιξω καμια εβδομαδα λογω των 2 τυπων. 'Νταξ, το ξαναεβαλα σημερα και πραγματικα αδυνατω να τους βγαλω, πιθανοτατα παει για delete το παιχνιδι.

παρε κανα Level και δοκιμασε ξανα ή φτιαξε καλυτερο εξοπλισμο…

Gravelord Sword δίνει σημαντικό αβάτζο, ειδικά αν το πας κανα +2 ή +3 στην παρούσα φάση, ψάξτο. Και σημαντικό τιπ, πάντα κινείσαι προς τα πίσω, σκοτώνεις πρώτα Ornstein που είναι και ο πιο άμεσα επικίνδυνος και εκτίθεται πιο εύκολα και μετά Smough. Έναν-έναν γιατί θα έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις.
Και μην το παρατήσεις τώρα γιατί τώρα ξεκινάνε τα καλά. Από δω και πέρα φαίνεται τι παιχνιδάρα είναι.

Θα το συνεχισω Σαβ/κο και θα παω να παρω Gravelowrd Sword. Τωρα ειμαι level 62 και σπαει @@ το μαζεμα τον ψυχων, χρειαζομαι περιπου 21000 και κουραζει η φαση.

Ελα ρε!!! Πηρα Gravelord Sword και ατενιζω το μελλον με μεγαλυτερη αισιοδοξια! :stuck_out_tongue:

Σωραίος. Έχεις τα stats για να κάνεις σωστή δουλειά, έτσι;
Όπως και να χει, ανέβασε stamina γιατί τρώει αρκετή και από δω και πέρα θα χρειάζεσαι αρκετή για το dodging και να τρέχεις μακριά. Και αν μπορείς κάντου και καμία αναβάθμιση στο +2 με +3 να δεις πως φεύγουν κεφάλια.
Ερώτηση: την Prepare To Die Edition έχεις;

Τα stats ειναι κομπλε, stamina ειμαι στο 38 και θα φτασω μεχρι 40. Βρηκα και το κορακι και εχω πραμα να του δωσω για να μου δινει demon titanite, οποτε σε λιγο θα το ανεβασω σε +3. Ναι, την Prepare To Die Edition εχω.

Λοιπόν, καπάκια μόλις τελειώσεις πάρε την πανοπλία του Smough (ή του Ornstein) και πήγαινε Duke’s Archives. Γιατί μην τυχόν και δεν παίξεις το Dlc, έχεις χάσει το καλύτερο μέρος του παιχνιδιού που ναι μεν θα σου βγάλει την ψυχή, αλλά θα το φχαριστηθείς στο τέλος. Και καλύτερα πρώτα να βρεις τον τρόπο να απελευθερώσεις Sif γιατί ακολουθούν ανατριχίλες. Ψάχτο λίγο και θα καταλάβεις αν θες.

Εγω οταν εβγαλα του διδυμο της καταστροφης (Smough και Ornstein)–> https://www.youtube.com/watch?v=XA9RChVLUWo (Βερνικος)! :lol:

Α,νωριτερα ειχα καθαρισει και το boss των Catacombs τον Pinwheel αλλα δεν πηγα προς Tomb Of The Giants γιατι εχει πολυ σκοταδι και δεν εχω lantern. Καθαρισα και τον Havel και πηρα το δαχτυλιδι του οποτε εβαλα και την πανοπλια του. Καθαρισα και την Hydra στο Darkroot Basin. Οποτε με Gravelord Swors στο +4 και Havel’s Armor αισθανομαι αρκετα power!
Τωρα παω προς Dukes archives.

dukes archives… χαχα αν χανουσουν στη blighttown εκει να δεις μπερδεμα. Ο&S δεν καταλαβαινω γιατι θεωρουνται τοσο δυσκολοι αν το πας με υπομονη και φας πρωτα τον ornstein. το μεγαλο **** το εφαγα στο ng+ οταν ηθελα να αφησω τον ornstein δευτερο για να παρω τα drops του και μου εβγαλε την ψυχη.

το δυσκολοτερο Boss στο ds παντως στο dlc βρισκεται για μενα (φακιν μανους)

επισης στο πρωτο μου playthrough tomb of the giants χωρις lantern χωρις Light spells. θυμαμαι το ειχα παιξει τοσες φορες που ειχα μαθει απ εξω το layout στο σκοταδι και οταν το επαιξα επομενη φορα με φως μου φαινοταν τοσο περιεργο

2o edit
παλι στο dlc μαζι με μανους, ισως λιγο ευκολοτερο ο kalameet. βασικα ακυρο ειναι αρκετα ευκολοτερος ο kalameet