Soundgarden

Ου ρε! :stuck_out_tongue:

Ου ρε! :stuck_out_tongue:

Τί να κάνω δε μ’άρεσε… Καμιά φορά βέβαια κάνω κ κωλοτούμπες οπότε μην το δένετε κ κόμπο :stuck_out_tongue:

Κωλοτούμπες όλοι κάνουμε και είναι ευχάριστες. Πόσο θα ήθελα να είμαι στη θέση σου. Να έχω τέτοιο δίσκο μπροστά μου για να ανακαλύψω έστω και τώρα. Πάνε άκου το ρε

Το “Superunknown” το έχω ακούσει δύο φορές μέχρι τώρα και ήδη έχω ξεχωρίσει κάποια κομμάτια, όπως τα Head Down, Black Hole Sun και με μικρή διαφορά ακολουθεί το μικρό -αλλά “θαυματουργό”- Kickstand. Χρειάζεται, βέβαια, πολλές ακροάσεις ακόμα, αν και οι πρώτες εντυπώσεις ήταν πολύ θετικές, πάρα πολύ, μπορώ να πώ.

Eννοείς πως ως τώρα δεν είχε τύχει να ακούσεις ποτέ το υπερ-κορεσμένο Black hole sun; :-s

To kickstand είναι όντως διαμαντάκι αλλά σήμερα πλέον, 18 χρόνια μετά την κυκλοφορία το κομμάτι που συνεχίζω να γουστάρω όσο και τότε από το Superunknown είναι το Fell on black days!

Ε, δεν ξέρω τώρα εάν έχει τύχει να το ακούσω μια ή δυο φορές και δεν το θυμάμαι… :Ρ
Προσωπικά, όμως, τους Soundgarden άρχισα να τους ακούω -εννοώ σαν όνομα- από τότε που άρχισα να ασχολούμαι με το φόρουμ, πιο πριν και παρ’ όλο που άρχισα να ασχολούμαι με το “ροκ” (ο Θεός να το κάνει…) στην πρώτη ή δευτέρα γυμνασίου, δεν υπήρχαν τότε τα μέσα, όπως τώρα, για να ψάξω - μόλις στα μέσα του 2007 έμαθα το youtube και δισκογραφίες ξεκίνησα να κατεβάζω μετά τις πανελλήνιες και ουσιαστικά να “εμβαθύνω”…

Το Kickstand, με το που ξεκινάει, με πορώνει πιο πολύ και από τα άλλα δύο που προανέφερα, που έχουν και γαμώ τις μελωδίες και σου “καρφώνονται” με τη μία… Για αυτό λέω ότι χρειάζεται ακόμα αρκετές ακροάσεις, γιατί κάθε φορά “ανακαλύπτεις” και κάτι καινούργιο…Τα Spoonman, 4th Of July και Fell On Black Days είναι, επίσης, από τα δυνατά κομμάτια του δίσκου…

Ναί, σίγουρα παίζει ρόλο και το πότε ξεκίνησες να ακούς, γιατί το Black Hole Sun πραγματικά είχε “καεί” και από Mtv, ραδιόφωνα, μέχρι και ψωνίζοντας στο σούπερ μάρκετ το έχω ακούσει από τα μεγάφωνα! :lol:

Ε, μετά την διάλυση και με την προσωπική καριέρα του Cornell το όνομα Soundgarden έφυγε από το mainstream. Αυτό μπορεί να τους έκανε και καλό τελικά για μένα.

Το superunknown ειναι ενας δισκος με δεκαεξι κομματαρες πολυ κοντα σε ποιοτητα. Ας πουμε για καιρο ειχα αγαπημενα τα mailman και head down. Δεν ειχα σε τοσο εκτιμηση το like suicide. Ο ΜΑΛΑΚΑΣ :slight_smile:

Τελικώς ξανάκουσα το Down On The Upside και παρόλο που κάποια κομμάτια μ αρέσουν σα σύνολο δεν… Εμμένω πως αυτός ο δίσκος δε με καλύπτει. Ενώ οι άλλοι 4 είναι δισκάρες.

Μεγάλη κομματάρα ρε, κι ο Κορνέλλ τσακίζει κόκκαλα!

Να αναφερουμε για οσους δεν το γνωριζουν και το EP που κυκλοφορησε λιγο πριν την εμφανιση τους στο Lollapalooza 92, το σπανιο πλεον (απ’οτι γνωριζω) [B]SatanoscillatemymetallicsonataS[/B] (διαβαζεται και αναποδα :p)
5 κομματακια (τα 3 διασκευες),ψαξτε το! :slight_smile:

Σε μια limited edition του Badmotorfinger είχε βγει αυτό το EP (SOMMS, σε συντομογραφία). Πολύ καλό, έχει και διασκευή Into The Void των Sabbath 8).

Με αφορμη την ευρωπαικη περιοδεια τους, 21 Μαιου κυκλοφορει ενα box set με 5
βινυλιακια.

[I]Soundgarden - Classic Album Selection will contain Louder Than Love (1989), Badmotorfinger (1991), Superunknown (1994) and Down on the Upside (1996) plus Live on I-5, an album of recordings from their 1996 West Coast tour released last year. All of them will be on mini-LPs with gatefold sleeves featuring new artwork by their long-time collaborator Josh Graham[/I]

Οχι ρε γαμωτο. Νεα οικονομικη καταστροφη

Πόσο κάνουν όλα αυτά;; Και που τα βρίσκεις;;

20 λιρόνια είναι μια χαρά.

Εγώ σε βινύλιο έχω το μοναδικό που ΔΕΝ έχει αυτό το πακέτο… ULTRAMEGA OK! YEAH! :stuck_out_tongue:

Αυτο που ποσταρε ο outshined ειναι cd. Τα βινυλια λεει θα ειναι mini-lp. Τι παει να πει αυτο;

Χμ έχεις δίκιο crab… Λογικά και τα mini-lp που λέει είναι ρέπλικες gatefold βινυλίου. Δηλαδή cd :stuck_out_tongue: Άρα στην ουσία ο Mud και ο Outshined πόσταραν το ίδιο πράμα…

Αυτά από πάνω τί είναι; Φαίνονται και ωραία ωραία με την θηκούλα τους. Και σε λογική τιμή. Πώς τα παραγέλνεις χωρίς πιστωτική;

Καλυτερα. Να βαλουμε στην ακρη κανα φραγκο