Soundgarden

Μπορείς να το παραγγείλεις μόνο εάν έχεις πιστωτική/προπληρωμένη/χρεωστική κάρτα.http://www.amazon.co.uk/gp/help/customer/display.html/ref=hp_gw_most_pay?nodeId=492874
Πάντως,μπορείς να βγάλεις μια προπληρωμένη(π.χ τράπεζας Κύπρου),υπόθεση 10-15 λεπτών είναι.:wink:

Απ το Amazon άν παραγγείλεις έγραφε και το ίδιο το σάιτ ότι κάνει πολύ καιρό να σου’ρθει… Εγώ γι αυτό το αποφεύγω.

από την ημέρα κυκλοφορίας 5-6 μέρες κάνει περίπου το πολύ, αν προπαραγγείλεις.

στα διαθέσιμα μια χαρά γρήγορο είναι.

Γενικά πάντως αποφεύγω διαδικτυακές αγορές… Και paypal έχω και τα πάντα, απλά θέλω ό,τι πάρω να το έχω άμεσα στη συλλογή μου κ όχι μετά από μέρες. Οπότε κοιτάω στο νετ μόνο για κυκλοφορίες που δε βρίσκω αλλού, τουτέστιν πιο obscure πράγματα, άρα και λιγότερο διαθέσιμα… Οπότε αναγόμαστε στην περίπτωση της καθυστέρησης :stuck_out_tongue:

Edit: το συγκεκριμένο box set λογικά θα υπάρχει κ στα γνωστά δισκοπωλεία, δε φαίνεται κ τόσο “obscure” :stuck_out_tongue:

Τελικά ποιοί είμαστε για Μιλάνο; Βλέπω ότι το venue είναι μακριά από το κέντρο πάντως. Θα έχει άραγε συγκοινωνία (για την επιστροφή κυρίως); Ταξί θα είναι πολύ ακριβό

το venue ειναι εξω απο το μιλανο?

Ναι. Σε μια περιοχη που λεγεται rho. Εσυ εχεις παει. Ξερεις τιποτα;

για εξω απο το μιλανο (οταν λεω εξω εννοω εντελως εξω-χωρια και τετοια) δεν εχω ιδεα…τωρα οι τελευταιες γραμμες του μετρο φευγουν γυρω στις 00.15-00.30 και καποια τραμ που λειτουργουν μεχρι αργα, γραμμες δε θυμαμαι. στειλε κανα λινκ με το που ειναι το venue γιατι δεν μπορω να καταλαβω

Επίσης βρήκε κανείς πληροφορίες για το πρόγραμμα της συναυλίας στο Μιλάνο,ακριβή ώρα έναρξης και σειρά εμφάνισης των συγκροτημάτων;Όσο και αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρώ κάτι. Τώρα για το χώρο που κοίταξα ,είναι όντως στην άκρη της πόλης ,δεν το λeς όμως kai στου διαόλου.Δεν είναι πολύ μακρία πχ από το San Siro και πάει γραμμή μετρό και προαστιακός.Χιλιομετρικά καμία σχέση ας πουμε με απόσταση Μαλακάσα-κέντρο Αθήνας.Η επιστροφή δεν απασχολεί,αφου θα έχουμε κάνει όλο αυτό το ταξίδι για το live,στα περίχωρα του Μιλάνου θα κολλήσουμε;Δεν πιστέυω πάντως ότι θα τραβήξει τόσο πολύ μετά τα μεσάνυχτα,αλλά έστω και έτσι σίγουρα κάτι θα παίζει με νυχτερινά λεωφορεία όπως γίνεται παντού στας Ευρώπας.

Ψάχνωντας τώρα είδα ότι τελευταία αναχώρηση προαστιακού απο το σταθμό της συναυλίας είναι 00:17.Μου φαίνεται πολύ αργά για συναυλία στην Ιταλία και μάλιστα καθημερινή.Ούτε Ελλάδα δεν τελειώνουν τόσο αργά.

Mιας και θα ειστε πολλοι (η κανω λαθος?), θα σας προτεινα να νοικιασετε αυτοκινητο εστω για μια μερα. Το 2008 που ειχαμε νοικιασει μια παρεα στο Μιλανο, μας πηγε 30 ευρω/ημερα το αυτοκινητο + την οποια βενζινη. Αν π.χ. ειστε 3 ατομα θα σας παει κανα 15αρι το ατομο και δε θα ειστε με την ψυχη στο στομα. Αν ειναι ο καθενας σας δλδ να ψαχνεται πως θα παει και θα ερθει και να πρεπει να δωσει και 10 ευρω (επειδη λετε πως ειναι μακρια), το αμαξι ειναι σουπερ λυση

Καλη ιδεα

Πήγα πέρσι στο venue. Θα ποστάρω λεπτομέρειες όταν βρεθώ μπροστά σε υπολογιστή (τώρα είμαι με το κινητό και γράφω σαν κότα).

Λοιπόν, είχα πάει πέρυσι στο συγκεκριμένο χώρο και είδα ένα γαμάτο μονοήμερο φεστιβάλ με headliners τους Foo Fighters. Το ταξίδι ήταν commando, δεν έκανα διανυκτέρευση και ήμουν και μόνος μου. Ο χώρος είναι λίγο έξω από το Μιλάνο, όμως υπάρχει γραμμή του μετρό που πηγαίνει εκεί. Εγώ έφτασα στο αεροδρόμιο και νοίκιασα αυτοκίνητο για να πάω, πήγα, το πάρκαρα στο πάρκινγκ (το οποίο κοστίζει 15 ευρώ), μετά πήρα το μετρό και πήγα στο κέντρο του Μιλάνου για λίγες ώρες, γύρισα, είδα όλες τις ξένες μπάντες του φεστιβάλ (Band Of Horses, Hives, Flogging Molly, Social Distortion, Iggy & The Stooges και φυσικά Fooz) και μετά πήγα κατ’ ευθείαν αεροδρόμιο. Δεν ξέρω αν θα διανυκτερεύσετε, αλλά αν το κάνετε φαντάζομαι ότι θα υπάρχει συγκοινωνία για το Μιλάνο. Εγώ δεν ήθελα να διανυκτερεύσω, οπότε νοίκιασα το αυτοκίνητο. Αν τελικά νοικιάσετε αυτοκίνητο, να προσέξετε να παρκάρετε δίπλα σε κάποια από τις εξόδους του πάρκινγκ. Είναι πολύ σημαντικό αυτό, οι Ιταλοί είναι μαλάκες σαν εμάς, δεν τηρεί κανείς τη σειρά και κλέβουν όλοι, εγώ έκανα 75 λεπτά να βγω από κει για αυτόν το λόγο (και τελικά έκανα κι εγώ το ίδιο, αφού το έκαναν όλοι). Αυτό που δε θυμάμαι είναι το τι ώρα τελείωσε ακριβώς, όμως νομίζω ότι ήταν γύρω στις 12:30. Υπόψιν ότι έχει αρκετό περπάτημα εκεί, δηλαδή το τέταρτο από το πάρκινγκ στο venue είναι δεδομένο, ίσως να είναι και 20λεπτο ή 25λεπτο ανάλογα σε ποιο πάρκινγκ παρκάρεις (έχει 4).

Εσκασε μυτη και το video του Live To Rise…

Εγώ θα σκάσω μύτη την Κυριακή.
Ξέρετε όμως πιο αεροδρόμιο εξυπηρετεί καλύτερα?
Βρίσκω πτήση για bergamo (50 χιλιόμετρα από το Μιλάνο) και στο αεροδρόμιο malpensa (πιο κοντά στο rho που γίνεται η συναυλία) πάλι περίπου 50χλμ από Μιλάνο.
Επίσης,εισιτήρια φτηνότερα από αυτά που προτείνει στο site των soundgarden υπάρχουν να μου προτείνει κάποιος γιατί ακόμα δεν αγόρασα?8O8O

Ήλπιζα ότι θα έρθουν Ελλάδα και περίμενα αλλά:(

Εμεις malpensa και θα μεινουμε στο κεντρο του Μιλανου

Μιλάνο θα μείνω και εγώ 3 μέρες (με την ευκαιρία της συναυλίας θα κάνω και λίγες διακοπές) αλλά με το αεροδρόμιο δεν ξέρω αν έχει κάποια διαφορά στην ευκολία πρόσβασης στην πόλη.
Όπως και να έχει,για Bergamo είναι φτηνότερα αυτή τη στιγμή οπότε για εκεί με βλέπω.


Βγήκε και το πρόγραμμα της συναυλίας, μια χαρά το βλέπω και δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα με συγκοινωνίες για το γυρισμό.
Apertura porte: ore 13.00
Triggerfinger: ore 15.45 - 16.15
The Gaslight Anthem: ore 16.45 - 17.45
The Afghan Whigs: ore 18.15 - 19.15
Refused: ore 19.45 - 21.00
Soundgarden: ore 21.30 - 23.30

Θα προτιμουσα afghan μετα απο refused