Soundgarden

καλουλι… ελπιζω να μην ειναι το καλυτερο του δισκου

Ωραίο ναι αλλά κ εγώ περιμένω πολλά περισσότερα απ’το δίσκο :wink:

Edit: Thanks amazing

Το κομμάτι είναι καλό, αλλά τίποτα το ιδιαίτερο και αρκετά εύκολο ως σύνθεση. Απορώ γιατί επιλέχθηκε σαν πρώτο single. Ελπίζω να ήταν απλά λάθος επιλογή. Ευελπιστούμε σε album συνολικά υψηλότερου επιπέδου.

ακούμε Soundgarden μετά από 16 χρόνια και ακούγεται όσο Soundgarden πρέπει να ακούγεται. και σε αυτά τα 16 χρόνια κανείς δεν έχει ακουστεί σαν τους Soundgarden. εγώ συγκινηθηκα. ο ήχος είναι εδώ.

Γιατι περιμενεις “πολλα” απο αυτο το δισκο;;;

Θα διαφωνησω λιγακι, αν και καταλαβαινω τι λες με τη διευκρινιση “ο ηχος ειναι εδω”.

Απλα, για μενα, για να πω οτι “ακουγεται σαν Soundgarden” θα 'πρεπε να υπαρχει μια πολυ καλυτερη (δε με πειραζει τοσο που ειναι απλη, ομως δεν εχει το κατι σπουδαιο) στο βασικο μερος του κομματιου.

Δε μιλαω για τα φωνητικα, οπου προφανως δεν περιμενω απο τον Cornell να κανει αυτα που εκανε πριν 20 χρονια.

Το μονο μερος του κομματιου, που οντως πληροι (για μενα) τις προϋποθεσεις που λες ειναι πριν το τελευταιο ρεφραιν, οπου τα χωρις πολυ ενταση φωνητικα του Chris σε συνδυασμο με τη μελωδια, θυμιζουν κατι απο τα παλια.

Ειναι πολυ μικρο για να ελπιζω σε κατι πραγματικα καλο, αλλα το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να περιμενουμε.

:slight_smile:

Εντάξει το κεντρικό riff δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο,πέρα όμως απ’αυτό, το κομμάτι φαίνεται δουλεμένο .

Και ναι ,είναι ένα Soundgarden κομμάτι.Από κει και πέρα η κριτική γίνεται ανάλογα των προσδοκιών νομίζω.

Το κομμάτι αν πάει προς κάποιον δίσκο, αυτός είναι το “Superunknown”. Είναι από αυτές τις συνθέσεις τύπου “Let Me Drown”. Που υποθέτω πάλι αν έβγαζαν τώρα το εν λόγω άλμπουμ και το έδιναν σαν πρώτο δείγμα, κάτι μου λέει πως οι περισσότεροι θα υποστήριζαν ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.

Για μένα, όπως συμβαίνει και με τα περισσότερα συγκροτήματα που υπερ-αγαπώ, αυτού του είδους οι συνθέσεις είναι αντίστοιχα σημαντικές με τις “πρωτοκλασσάτες”.

Δεν αλλάζει το rock στερέωμα ή τη σημερινή μουσική, αλλα αν είναι χαρακτηριστικό του ήχου, είμαι (τουλάχιστον) αισιόδοξος.

Δεν είπα πως περιμένω “πολλά” απ το δίσκο γενικώς , απλά πως περιμένω “πολλά περισσότερα” σε σχέση μ αυτό το κομμάτι… Συγκριτικά δηλαδή. Κι αυτό γιατί το συγκεκριμένο μου φάνηκε πολύ απλοϊκό για τα δεδομένα της μπάντας, ακούγεται σαν Soundgarden αλλά στις λιγότερο εμπνευσμένες στιγμές τους. Χωρίς να ναι κακό απλά μπορούν και καλύτερα.

Edit: Outshined είναι κατώτερο του “Let me drown” , μη λέμε ό,τι θέλουμε, έλα τώρα…

Μέτριο το κομμάτι δυστυχώς… και αυτός ο ήχος ρε γμτ… δώστε γκάζι στην κιθάρα μωρέ.

Η αλήθεια είναι ότι δεν περιμένω καμμιά μεγάλη επιστροφή, αλλά θα δούμε…

Είπα εγώ ότι είναι καλύτερο ή το ίδιο καλό; Είπα τι τύπου σύνθεση θεωρώ πως είναι.

Btw μήνες μετα, βρίσκω ακόμα το “Live To Rise” εξαιρετικό για τον σκοπό που γράφτηκε και μια αρκετά καλή σύνθεση γενικά.

Mε εκπλήσσουν οι αρνητικές απόψεις ομολογώ…

Τεσπα, εύχομαι να κυκλοφορήσει ο δίσκος με το καλό…πάντως δεν μπορώ να καταλάβω και που στο καλό βασίζεται το “δεν περιμένω και πολλά”.

Εγώ προς το παρόν το’χω λιώσει στο ριπίτ και συγκινήθηκα όπως και ο τίμιος συνGarden-ικός Outshined. Ο ήχος τους είναι εδώ…και το χαρακτηριστικό παίξιμο τους είναι εδω…εκτός κι αν μου βρείτε πολλές μπάντες που παίζουν έτσι σήμερα οπότε πάω πάσο:)

Είσαι amazing ρε, με νιώθεις…:smiley:

Δεν νομίζω πως κοπιάρεται ο ήχος των Garden. Χαίρομαι που οι ίδιοι τον έχουν ακόμα.

Τα 2 καλύτερα υποκατάστατα που βρήκα είναι φετινά και αξίζει να τα ψάξει κανείς.

Δείγματα:

[U]Straight Frank - We All Die Young[/U]

[U]Big Wreck - Rest Of The World[/U]

:oops:

Straight Frank ναι…θυμάμαι είχες κάνει και review. Mιλάμε για ανατριχιαστική ομοιότητα της φωνής του τραγουδιστή με του Μεγάλου.

Μόνο και μόνο που οι θεοί επέστρεψαν και βρίσκονται στην επικαιρότητα με νέα κυκλοφορία αρκεί. Και το κομμάτι μια χαρά είναι, ο Κιμ θα έχει φροντίσει και για τα υπόλοιπα.
Μόνο ρησπέκτ και πανηγυρική μπυροποσία για την επιστροφή της μεγαλύτερης rock μπάντας των 90’ς. Αν κριθεί επιφανειακά ως αδιάφορη επιστροφή ή με βάση ένα κομμάτι η συνθετική δύναμη και τελειότητα των Soundgarden ε, τότε υπάρχουν και οι κάθε bloc party του κόσμου αυτού για τις δήθεν rock ανησυχίες.

Πριν ακούσω το κομμάτι διάβασα το ποστ του Οutshined και συμφώνησα ως προς τι εννοεί. Όμως ίσως απλά γιατί το Let Me Drown δεν είναι στα 12-13 καλύτερα κομμάτια του Superunknown κατά την άποψη μου :slight_smile:
Όταν το άκουσα στα πρώτα δεύτερα χαλάστηκα να πω την αλήθεια. Δεν έβρισκα τον ήχο που λέτε όλοι. Αργότερα μέσα στο κομμάτι όντως βελτιώθηκαν τα πράγματα. Καλό είναι αλλά μέχρι εκεί. Και εάν είναι σε ποιότητα ότι ήταν το Let Me Drown για το Superunknown τότε καλώς. Θα έχουμε να κάνουμε με έναν πολύ καλό δίσκο. Αν όμως είναι το Spoonman του τότε συγνώμη αλλά καμμία σχέση.

@amazing “το δεν περιμένω και πολλά” βασίζεται:

  1. Στο ότι πέρασαν 16 χρόνια από τότε που ηταν οι Soundgarden οι θεοι της ροκ. 16 χρόνια!!! Μια ζωή. Μεγάλωσαν, γέρασαν. Ξεζουμίστηκαν σε πανηλίθιες κυκλοφορίες (για τον Cornell μιλάω εδώ )
  2. Το κομμάτι στο Avengers ήταν άθλιο.

Υ.Γ: Όταν μου είπε ένας φίλος ένα απόγευμα του 97 ότι οι Soundgarden διαλύθηκαν δεν μιλούσα για μια μέρα. Ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ η απώλεια για τη μουσική τότε. Ένα ακόμα αριστούργημα το είχαν για χαβαλέ. Τώρα δεν ελπίζω. Μακάρι να μας διαψεύσουν

Εγώ στέκομαι σε αυτό που είπε ο outshined.8)

Δείτε το λίγο διαφορετικά.
Όλα αυτά τα χρόνια (από Euphoria morning και μετά) πολλοί ήταν αυτοί που κρίνανε αρνητικά τις προσωπικές δουλειές του Cornell,γιατί λανθασμένα προσπαθούσαν να βρούνε κάτι αντίστοιχο των Soundgarden στον ήχο του.
Είχαμε μετά τους audioslave που ειδικά στους 2 πρώτους δίσκους ακούσαμε κομματάρες αλλά και πάλι οι φανατικοί οπαδοί (και όχι μόνο:roll:) των Soundgarden και RATM γκρινιάζανε γιατί ο ήχος δεν ήταν αυτός που είχανε συνηθίσει να ακούνε ή αυτός που περίμεναν.
Τι ακριβώς περίμεναν δηλαδή?
Τι περιμένατε τώρα ακριβώς ? (αυτό ας το συζητήσουμε μετά την κυκλοφορία του δίσκου ώστε να έχουμε μια πλήρη εικόνα)
Εμένα ο ήχος μου ακούγεται δικός τους,μοναδικός,όπως ήταν πάντα.

Είμαι σίγουρος και συμβαίνει σε όλες τις μπάντες όταν αλλάζουν τον ήχο τους,ότι τα Superunknown & Down on the upside σχολιάστηκαν ανάλογα από τους τότε οπαδούς που μεγαλώσανε με τα πρώτα τους album.

Μακάρι ο δίσκος να είχε δυνατά κομμάτια σαν το Black rain αλλά είπαμε ότι το τραγούδι αυτό δεν γράφτηκε τώρα αλλά πολλά χρόνια πριν…δεν γίνεται μια μπάντα να γράφει τραγούδια όπως 20 χρόνια πριν.

Με αυτό το κομμάτι ακούμε πως γράφουν τραγούδια οι Soundgarden σήμερα και τα δείγματα είναι καλά και ο ήχος φρέσκος.:p…διαφορετικός,αλλά με τη στάμπα τους και αυτό είναι που μου αρέσει περισσότερο.

Εγω παντως δεν ειμαι σε αυτους που κρινανε τον Cornell γιατι αλλαξε ο ηχος του. Το down on the upside το αγαπησα απο την πρωτη στιγμη και ας ηταν μακρια απο τα προηγουμενα. Το euphoria morning σε σημεια μου αρεσε πολυ. Τι να κανω δεν μου αρεσαν οι audioslave ουτε το scream. Ενταξει χαιρομαι που γυρισαν , ετρεξα και να τους δω και ηταν πολυ καλοι αλλα δεν περιμενω πολλα. Αν εχει μια δυο κομματαρες ο δισκος θα ειμαι ικανοποιημενος. Μπορει και να συγκινηθω

Καλά το scream ούτε να το δω δεν θέλω…αν για τα άλλα νιώθω περήφανος,για αυτό δεν θέλω ούτε να μιλάω.
Είναι το μοναδικό άλμπουμ που λείπει από τη δισκοθήκη μου ακόμα και από τον σκληρό μου δίσκο…τώρα που το σκέφτομαι δεν πρέπει να τα έχω ακούσει όλα τα τραγούδια από την στεναχώρια που τράβηξα μόλις βγήκε.#-o
Τέσπα…

Από audioslave μου αρέσουν αρκετά τραγούδια αλλά δεν τα ακούω με τόση λαχτάρα πια…τα soundgarden κομμάτια είναι πάντα στο μυαλό μου γιατί με αυτά μεγάλωσα και με έχουν στιγματίσει.
Το been away too long είναι ένα τραγούδι 100% soundgarden (όπως και αν ακούγεται) μετά από χρόνια και αυτό με έχει τσιτώσει απίστευτα και περιμένω πως και πως τον δίσκο.
Μακάρι να μας κάνει να νιώσουμε ξεχωριστά και εδώ είμαστε να τα συζητήσουμε μετά.8)

[I]Δεν υπονόησα πάντως ότι εσύ η κάποιος άλλος από εδώ κρίνατε αρνητικά τα album του Cornell αν κάτι τέτοιο συμπέρανες από το προηγούμενο πόστ.:slight_smile:
Μιλάω πιο πολύ για σχόλια σε βίντεο στο youtube το myspace και το σίτε των audioslave όταν υπήρχε[/I]

Δεν παρεξηγηθηκα. Dont worry :slight_smile:

Συμφωνώ με τον crabsody γενικώς. Προσπαθώ πάντως να μην ακούω κομμάτια πριν την κυκλοφορία του δίσκου. Άσε που από youtube δεν μπορείς να βγάλεις και κάποιο σοβαρό συμπέρασμα. Θα βγει ο δίσκος με το καλό, θα τον αγοράσουμε, θα τον ακούσουμε και μετά βλέπουμε. Δεν περιμένω τίποτα από καμιά μπάντα πενηντάρηδων, αν προκύψει κάτι καλό θα μου αρέσει, αν προκύψουν και τίποτα κομματάρες θα συγκινηθώ. Αν έρθουν για live στην Ελλάδα :lol:, τότε μάλιστα :lol:!

EDIT: το κομμάτι είναι μια χαρά.