Space/Psychedelic/Kraut Rock

Οι DEVIL’S BLOOD δεν υπάρχουν πια και ο Selim βουτά σε early 70s floyd χύτρες:

Δεν ξέρω αν το πήρατε χαμπάρι, αλλά η συγκροτηματάρα που κυκλοφόρησε έναν από τους καλύτερους δίσκους του 2010 ξαναβγαλε άλμπουμ φέτος.

Wolf People-Fain [2013]

[I]"Samsara Blues Experiment “Live At Rockpalast”

80 minutes! Live recording at legendary Rockpalast. No overdubs, only two guitars, bass, drums and voice! Includes unreleased unplugged version of “Singata Mystic Queen”."[/I]

[SPOILER]
[/SPOILER]

Και εξόν από το λάηβ,μπαίνουν και στο στούντιο τώρα για το νέο αλμπούμ…

[I]“New studio album
Friday, 03 May 2013 06:22
With the end of this month we will enter Big Snuff Studio to record our third album. The album title is “Waiting For The Flood”. The four songs of which some have already been presented in concert are “Shringara”, “Don´t Belong”, “Waiting For The Flood” and “Brahmin´s Lament” in a total running time of almost 50 minutes. We hope everything works out as we wish and shall release the album on our own label Electric Magic Records in November 2013 according to three weeks of touring Europe including countries like England, Portugal, France, Sweden, Germany and some more.”[/I]

Στη σελίδα 16 αναφέρθηκαν οι νορβηγοί Spirits of the Dead, δε ξέρω σε ποιούς άρεσαν αλλά χτες βγάλαν καινούργιο άλμπουμ:

Υπάρχει ολόκληρο για stream εδώ: http://www.revolvermag.com/news/exclusive-album-premiere-spirits-of-the-dead-rumours-of-a-presence.html

Γεια σας. Να βάλω κι εγώ το λιθαράκι μου.

Οι Αμερικανοί [B]The Myrrors[/B] πρόλαβαν να βγάλουν στην σύντομη πορεία τους ένα δισκάκι σκέτο χάσιμο ονόματι “Burning Circles In The Sky” (2008 ) με το παρακάτω εξώφυλλο.

μπορείτε να το ακούσετε όλο εδώ
http://grooveshark.com/#!/album/Burning+Circles+In+The+Sky/7973447
προσωπικό αγαπημένο το Warpainting.

Υποθέτω όσοι παρακολουθείτε το thread γνωρίζετε τους [B]Brian Jonestown Massacre[/B] αλλά θέλω να υπενθυμίσω ΑΥΤΟ

Δηλαδή αυτό το Anenome κάθε φορά που το ακούω λιώνω, εξαϋλώνομαι, χύνομαι στο διάστημα

Επίσης, όποιος ενδιαφέρεται για [B]Sungod[/B] (είχα προτείνει παλιότερα το First Matter που είχαν κυκλοφορήσει το 2010), μπορείτε να ακούσετε όλους τους δίσκους τους εδώ


Οι άνθρωποι κυκλοφόρησαν τρεις δίσκους μέσα στο 2012 ε :stuck_out_tongue: και είναι όλοι το ίδιο υπνωτιστικοί. Μιλάμε για ανελέητο ψυχεδελικό τριπάρισμα.

Τέλος, όποιος καλός άνθρωπος έχει ακούσει τίποτα νέο για [B]Quest For Fire[/B] ας μιλήσει. Can’t get enough of them.

Οι Quest For Fire διαλύθηκαν, υπάρχουν oi Comet Control στους οποιους θα βρείς 2 πρώην μέλη τους, αλλα δεν έχουν κυκλοφορήσει κάτι ακόμα.

:(:frowning: αξίζει νομίζω να ποστάρω μια ακόμα κομματάρα για χάρη τους

Eυχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση Old Boy.

Μεγάλη κομματάρα το Greatest hits. Ούτε εγώ το είχα πάρει χαμπάρι ότι το διέλυσαν. Πολύ πολύ κρίμας.

Σε άλλα νέα,

αυτό τελικά αποδείχθηκε δισκάρα, αν και τις πρώτες εβδομάδες είχα τις αμφιβολλίες μου. Δεν μας ρίχνουν κατάμουτρα την τεχνική ή τα δυνατά riffs όπως άλλοι, αλλά η ατμόσφαιρα, η βρετανίλα και το επικό φηλιν που βγάζει αυτή η μπάντα είναι εκπληκτικά. Βέβαια, είναι κατάτι πιο χαμηλά από το “Steeple”, αλλά μικρή σημασία έχει.

Αρχικά είχα ξεχωρίσει τα δύο πρώτα κομμάτια λόγω των απίστευτων ρεφραιν τους, αλλά νομίζω ότι τελικά η αλήθεια κρύβεται στο [I]“Thief”[/I] και το [I]“When The Fire Is Dead In The Grate”[/I]. Επιπλέον λεφτομέρειες [I]εδώ[/I].

Δεν είμαι σίγουρος ότι ταιριάζει εδώ γιατί έχει και stoner στοιχεία, αλλά είναι καινούργιο και ήθελα να το μοιραστώ:

Μαζί με όλη την υπόλοιπη δισκογραφία το ακούτε στο http://thegrandastoria.bandcamp.com

:thumbup:
Να’ σαι καλα, το απολαυσα :slight_smile:

*Κανε ξανα ενεργο ξερεις-τι

Όχι γιατί δε γουστάρω να μου στέλνουν μαλακίες πιτσιρίκια. Στο είχα πει και τη προηγούμενη φορά, εδώ μέσα όπως και σε όλα τα φόρουμς, ο καθένας νομίζει τα δικά του για τους άλλους. Από μακριά κι αγαπημένοι λοιπόν.

Δωσε email τοτε.

Εκανα ένα search πριν το ποστάρω και γω και μιας και είναι και πρόσφατο το ποστ, το quot-άρω.
Πολύ ωραίος δίσκος με 5 (+2) κομμάτια, σχεδόν διαφορετικά μεταξύ τους σε ύφος με κοινό παρονομαστή την ψυχεδέλεια.
Ειδικά στο[U] Warpainting [/U]δεν χρειάζεσαι καν ουσίες να γίνεις high.
Τα τραγούδια τα χει ανεβάσει ο drummer και μπορούν να γίνουν και download.

Το ντεμπούτο και ομώνυμο άλμπουμ (για την ακρίβεια EP) των Γιαπωνέζων [B]Kikagaku Moyo [/B](幾何学模様=Γεωμετρικά μοτίβα) δίνει την αίσθηση οτι είναι μια από τις καλύτερες κυκλοφορίες μέσα στο 2013 αν και γίνεται εύκολα κατανοητό εξαρχής, οτι μιλάμε για μια ακόμα γιαπωνέζικη μπάντα που λοξοκοιτάει προς το kraut-rock της παλιάς κλασικής γερμανικής σχολής και δείχνει να περνάει με ευκολία τη βάση. Ήχος ψυχεδελικός άλλοτε σκληρός και άλλοτε μαλακός με folk και αμυδρές space πινελιές σε πέντε κομμάτια που διαρκούν 30 λεπτά σκάρτα. Ότι πρέπει για να μην καταντάει κουραστικό. Όποιος θέλει να το ακούσει, μπορεί να κάνει κλικ [COLOR=“RoyalBlue”]εδώ[/COLOR].

SELIM LEMOUCHI & HIS ENEMIES “Earth Air Spirit Water Fire” [2013]

Official YouTube Full Album Streaming

Και bonus ΔΙΑΣΚΕΥΑΡΑ στους COIL ως b-side στο advance single:

Red Queen

Για να πούμε και δυο λόγια, για όσους πιθανόν δεν ξέρουν, ο Σελίμης ήταν ο βασικός πυλώνας των DEVIL’S BLOOD και πλέον έχει αφήσει κατά μέρος τις hard rock εκρήξεις, καθώς αφοσιώνεται στην αγνή late 60s ψυχεδέλεια. Οι FLOYD εκείνης της περιόδου είναι καλό σημείο αναφοράς, αλλά οι ειδικοί είμαι βέβαιος πως θα εντοπίσους και πολλά άλλα. Το βασικό ζήτημα είναι πως το κάνει όσο πιο πειστικά γίνεται.

[B]Vespero - Droga [/B]

το βάζω εδώ αν και έχει και αρκετό prog.
εγκεφαλικό psych από τα παράλια της Κασπίας.
72 λεπτά αλλά χωρίς μέτρια στιγμή

http://www.youtube.com/watch?v=FcjzXhaQZKA
http://www.youtube.com/watch?v=rB4bxLtPXkg

Ο δίσκος μιλάμε σπέρνει, αν και γενικά είμαι κατά της μεγάλης διάρκειας ενός δίσκου, εδώ τα 72 λεπτά κυλάνε νερό…άντε τώρα να ξαναμοντάρω την εικοσάδα…

Το δείγμα που άκουσα μου τίναξε γλυκά τα μυαλά. Κάποιος καλός άνθρωπος να μου το στείλει? :roll:

Μαρία, το έχουν ανεβάσει όλο εδώ
http://raig.bandcamp.com/album/vespero-droga

Μάλλον πάει για πολύ ψηλά στην λίστα της χρονιάς

Χιπστερο-νεο-ψυχεδέλεια σε πολύ ωραία κέφια. Μπητλς και λοιπά πιο ομπσκιουρ 60’ς πραγματάκια σε έναν πολλάν όμορφο δίσκο, απ’ αυτούς που απευθύνονται σε indie κοινό.

Temples-Sun Structures [2014]