Space/Psychedelic/Kraut Rock

Γιαυτο ρωταω για το war on drugs.Το εχω δει σε καμια 5αρα λιστες.Παρολαυτα ειχα ακουσει το πρωτο 10λεπτο του δισκου(ναι ειμαι απο αυτους που ακουνε δισκους στο youtube),και αυτο,μου ειχε φανει απλα καλο.Αντιθετα με Temples.

Αν το είχα ακούσει λίγο παραπάνω θα το έβαζα άνετα στο τοπ-5 μου. Τις 2-3 τελευταίες μέρες που το ακούω με έχει ενθουσιάσει αρκετά. Αυτό που ξεχωρίζω προσωπικά είναι τα πλήκτρα που συνήθως με αφήνουν αδιάφορο. Εδώ είναι πολύ σωστά τοποθετημένα εκεί που χρειάζονται για να δώσουν την απαραίτητη ψυχεδέλεια χωρίς να κουράζουν. Από κει και πέρα, όλη αυτή η 70-ίλα που εκπέμπουν είναι από τις καλύτερες που έχω ακούσει τον τελευταίο καιρό.

Οι [B][I]Dasputnik[/I][/B] μας έρχονται από την Φινλανδία και έχουν ήδη κυκλοφορήσει 2 πολύ όμορφους ψυχεδελικούς δίσκους.
Τσεκάρετε εδώ…

[B][I][U]Tolchock - After Fog Open[/U][/I][/B]

Γιαπωνέζικη ψυχεδέλεια

[B][I][U]Good Morning - Sister Rain[/U][/I][/B]

Tobias Petterson ψυχεδέλεια(fuzz,folk,acid,psychedelic + γυναικεία φωνητικά)

Τεράστιο κόλλημα του τελευταίου διμήνου αυτό:

All Them Witches-Lightning At The Door [2013]

Ψυχεδέλεια, μπλουζ, στονερ κτλ. Εξαιρετικό.

φοβερός δίσκος. νομίζω έβγαλαν καινούργιο

Το RYM δεν μου λέει κάτι τέτοιο. Για κάνε την έρευνά σου και ενημέρωσε.

EP είναι τελικά. A Sweet Release ο τίτλος. δεν μας χαλάει.

Για να μην χαθει στις νέες κυκλοφορίες το βάζω εδώ. Οι Heroin in Tahiti εβγαλαν νέο δίσκο τον Απρίλιο με τίτλο Sun and Violence. Τους ξέρεις δεν τους ξέρεις επιβάλλεται να ακούσεις asap. Άραξε την πέτσα σου απόψε το βράδυ, χαμήλωσε τα φώτα και enjoy. Μπορεί να σου έρθει και να χορέψεις βέβαια.

Just leaked για όσους ενδιαφέρονται.

Και τον ιούλιο νέο Tame Impala.

Καινουριο κομματι/δειγμα απο τον επομενο δισκο των Hills.

Milarepa

Γενικα, ειναι κριμα να μην τους γνωριζει οποιος γουσταρει GOAT. Εξαλλου, και των δυο οι κυκλοφοριες γινονται απο τη Rocket Recordings.

Αν και πιο κοντα σε prog ή folk βαδιζει, θα το αφησω εδω, αφου πρωτα αφησω κι ενα τεκμηριο για τους πλεον δυσπιστους.

Πως φτασαμε εδω απο το ακολουθο (γυρω στα 5 λεπτο);;;

Ηarvester - Kristallen Den Fina

…κι εξάλλου προϋπάρχουν των Goat. Μου φαίνεται έβγαλαν επιτέλους το πρώτο τους 10/10:

[B]http://hillsband.bandcamp.com/album/master-sleeps
[/B]

Aυτο ειναι του 13 …το φετινο ειναι αυτο: Frid

Λάθος λινκ, σωστός. Το 10/10 πάει για το Frid.

Το[B] Frid[/B] το έχω λιώσει. Μπορεί να βγαίνουν διάφορα ψυχεδελο σπιριτσουαλ, το Hills και αυτό που τα βάζω στην ίδια ευρύτερη κατηγορία μετράνε άπειρα.
δείγμα----> https://www.youtube.com/watch?v=Htxta2k_W60

Επίσης όταν μιλάμε για το καλό το improvisation
https://pyramidalmusic.bandcamp.com/album/jams-from-the-sun-pyramidal-domo-split-lp

Το καινούργιο τους είναι εκεί όξω. Λετ’ς ση.

Τα είχα πει για το πολύ καλό περσινό του άλμπουμ, το φετινό είναι ακόμα καλύτερο. Πολύ δυνατό.

Astral Son-Mind’s Eye [2016]

Astral Son is a Dutch psychedelic/krautrock artist. Playing the electric
space guitar, sweeping synthesizer, vintage organs and bass guitar.

1 Like